Jump to content



LINUX vs WINDOWS


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

:) εσυ μηπως δουλευεις σε καμια εκδοση του λινουξ? γιατι τετοια εμμονη σε τοσο μαπα λειτουργικο δεν εξηγειται αλλιως :D

ειναι σαν να επιμενεις οτι το λεμονι δεν ειναι ξυνο

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για σοβαρες εταιριες με @@@δια και οχι πεντε δεκα προγραματιστες που δουλεβουν απο χομπι

Stamatas, no offence αλλά δεν θα έλεγα την Novell, την IBM, την HP κλπ εταιρίες που δουλεύουν απο χόμπι. Για να ασχολούνται με το Linux κάτι ξέρουν.

υπαρχει ενας και μονο τροπος να χτυπισει το λινουξ τον μπιλ γκατες. να μαζευτουν ολοι αυτοι που βγαζουν εκδοσεις για λινουξ, να βαλουν ορισμενα στανταρ και να υπαρχει μια σταθερη βαση ετσι ωστε ολοι να προχωρανε πανω εκει.

Εδώ θα συμφωνήσω. Τα standard που υπάρχουν είναι πλέον αρκετά παλιά.

ισο λεπτο να ερθει το μυαλο στη θεση του....οκ ηρθε.

θελεις να πεις οτι για να κανω κατι εγκατασταση σε λινουξ πρεπει να γραψω αυτο το μακριναρι?

σου εχει δειξει κανεις πως κανουν εγκατασταση σε windows?

εγω απο το 95 και μετα κανω διπλο κλικ και γινονται ολα μονα τους.

Αυτό είναι και καλό και κακό, ναι μεν το Linux χρειάζεται έναν standard installer αλλά θα πρέπει να μην παραβιάζει την ιεραρχία και την ασφάλεια του συστήματος. Ίσως ένας installer που να έκανε εγκατάσταση ένα πρόγραμμα για έναν συγκεκριμένο χρήστη και δεν θα είχε/έδινε δικαιώματα πάνω σε αρχεία του συστήματος να είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman [Σήμερα, στις 13:32]

Αν όλος ο κόσμος είχε linux, όλα τα περιοδικά έγραφαν για αυτό, όλα τα παιχνίδια έβγαιναν για αυτό και τα windows ήταν κάτι που έπρεπε να δοκιμάσουμε κάποια στιγμή επειδή το είδαμε σε κάποιο forum ή κάποιο extreme περιοδικό, τότε ο 10χρονος θα μπορούσε να στήσει linux σε 1 ώρα και να τα έχει όλα. Το θέμα είναι οτι τα windows είναι εύκολα γιατι ασχολούμαστε συνέχεια. Ειναι τυχαίο οτι η Microsoft αφήνει να κυκλοφορούν πειρατικές κοπιες των λειτουργικών της ??

Έτσι είναι... η Microsoft έπαιξε ένα καλό παιχνίδι στρατηγικής και κέρδισε... από MS-DOS, Windows 3.1... 98... μέχρι τα Windows 2000 Pro... ήταν όλα ξεκλείδωτα... ( με την έννοια ότι δεν υπήρχε κανένα εμπόδιο για προστασία τους από πειρατικές κόπιες )... και με την διαδικασία εγκατάστασης του- NEXT=>... NEXT=>... FINISH... - ο χρήστης δεν ήθελε να έχει ιδιαίτερες γνώσεις.

Ενώ σε μια εγκατάσταση ενός απλού προγράμματος ( στα Windows) να εγκαθιστούσε και το χειρότερο εφιάλτη του PC. :confused:

>Και από τα Windows περνάμε στο Linux... που σε μια εγκατάσταση ( οτιδήποτε και αν είναι αυτό γνωρίζεις τα πάντα και σε πιο directory θα κάτσει )...

Δεν λέω ότι ξέρω τα πάντα για τα λειτουργικά συστήματα... αλλά πιστεύω ότι αυτά που σας είπα δεν είμαι λάθος. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Windows rulez!!

Από κει και πέρα, το linux έρχεται σε δεύτερη μοίρα για μένα.

Λόγοι.

1) Τεράστια συμβατότητα με το υλικό σε σύγκριση με το linux (γενικά κι αόριστα). Αλλάζεις κάθε 3-6μηνο PC. Ε πρέπει να το υποστηρίζει και το λειτουργικό.

2) Κάνεις την δουλειά σου ως home-user εύκολα και γρήγορα με το εξαιρετικά φιλικό περιβάλλον εργασίας

3) Είναι ένα "ζωντανός οργανισμός" που θέλει κι "αυτός" την συντήρισή του. Πως κάνουμε μπάνιο εμείς? κάτι τέτοιο!!

4) Είναι τζάμπα :D

5) Όλα τα λογισμικά είναι τζάμπα!

6) Είναι παραμετροποιήσιμα (βλέπε Unattended)

ΥΓ. Όχι δεν τα παίρνω από την MS αλλά αφού αυτό το λειτουργικό χρησιμοποιώ, έχω καθήκον να το υποστηρίξω κιόλας. :p

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία με κατάληξη tar.gz ΔΕΝ είναι πακέτα εγκατάστασης. Είναι ο πηγαίος κώδικας του προγράμματος. Αυτό σημαίνει ότι για να το εγκαταστήσεις πρέπει αφενός να το αποσυμπιέσεις (που η συμπίεση σε γλυτώνει από κάμποση ώρα downloading), να το ξε-tar-άρεις (να επαναφέρεις τη δομή σε directories που είχε προτού να γίνει tar σε ένα αρχείο) και έπειτα να το κάνεις compile με τις υπόλοιπες εντολές. Και για όσους αναρωτηθούν γιατί να κάνουμε κάτι τέτοιο η απάντηση είναι ότι κατά το compile μπορείς να κάνεις ένα πρόγραμμα fully optimized για το σύστημά σου. Να εκμεταλλευτείς δηλαδή πλήρως τις δυνατότητες του hardware σου.

Για όσους θέλουν ετοιματζήδικες λύσεις υπάρχουν και οι installers του στυλ dpkg, installpkg, rpm και πάει λέγοντας.

Πλέον το slackware κοσμεί το desktop μου με kde. Για windows εφαρμογές ας είναι καλά το wine (http://www.winehq.com/) . Για κάποιον που δεν πολυπαίζει παιχνίδια, ασχολείται με δίκτυα και έχει καταλάβει τις ανάγκες του, τα windows δε λείπουν και πολύ (κι ας έχω license)

δε μπορει να βγαινει ο καθενας να βγαζει τα δικα του. με αυτο τον τροπο ποια εταιρια θα ξωδεψει χρηματα να βγαλει προγραματα για λινουξ αν τα πραγματα ειναι τοσο ρευστα? μιλαμε για σοβαρες εταιριες με @@@δια και οχι πεντε δεκα προγραματιστες που δουλεβουν απο χομπι

Όλα τα linux μπορούν να τρέξουν ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα που είναι γραμμένο για linux. Αυτό που αλλάζει σε κάθε distro είναι ο installer, κάτι το οποίο δεν είναι δύσκολο για μια εταιρία που βγάζει το πρόγραμμα να προσαρμόσει. Κανένα πιο σοβαρό επιχείρημα;

Link to comment
Share on other sites

trendy έλεγα να φτιάξω ένα tutorial με τα tar.gz etc αλλά ψιλοβαρέθηκα.

τέλος πάντων, θα δω αν υπάρχει ενδιαφέρον και ανάλογα θα πράξω:)

πιστεύω έχεις βάλει winex;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 23:29]

Windows rulez!!

Από κει και πέρα, το linux έρχεται σε δεύτερη μοίρα για μένα.

Λόγοι.

1) Τεράστια συμβατότητα με το υλικό σε σύγκριση με το linux (γενικά κι αόριστα). Αλλάζεις κάθε 3-6μηνο PC. Ε πρέπει να το υποστηρίζει και το λειτουργικό.

Οποισδήποτε σοβαρός κατασκευαστής hardware βγάζει drivers και για linux πλέον. Μέχρι και η Ati...

Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 23:29] 2) Κάνεις την δουλειά σου ως home-user εύκολα και γρήγορα με το εξαιρετικά φιλικό περιβάλλον εργασίας

Αν μάθεις το Linux θα το βρίσκεις εξίσου εύκολο και φιλικό. Απλώς πρέπει να το πάρεις απόφαση.

Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 23:29]

3) Είναι ένα "ζωντανός οργανισμός" που θέλει κι "αυτός" την συντήρισή του. Πως κάνουμε μπάνιο εμείς? κάτι τέτοιο!!

Δεν το έπιασα αυτό...

Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 23:29]

4) Είναι τζάμπα :D

Το linux είναι ακόμα πιο τσάμπα :T:

Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 23:29]

5) Όλα τα λογισμικά είναι τζάμπα!

Το αυτό. Επίσης έχεις τη δυνατότητα να τα προσαρμόσεις στο σύστημά σου. Αλήθεια πώς πάνε τα 64bit windows σου; Ξέχασα, ο Bill περιμένει την Intel να βγάλει τον 64bit επεξεργαστή για να τα αμολήσει. Όχι πως έχω τίποτα εναντίον του Bill ή των windows, απλώς επιλέγω το καλύτερο. :p

Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 23:29]

6) Είναι παραμετροποιήσιμα (βλέπε Unattended)

148.000 αποτελέσματα απλώς για να μη νομίζετε ότι τα windows ανακάλυψαν τον τροχό...

Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 23:29]

ΥΓ. Όχι δεν τα παίρνω από την MS αλλά αφού αυτό το λειτουργικό χρησιμοποιώ, έχω καθήκον να το υποστηρίξω κιόλας. :p

Να πω ότι έχετε δουλέψει και σε κάποιο άλλο λειτουργικό να το καταλάβω... Αλλά μάλλον προκατάληψη πέφτει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

trendy έλεγα να φτιάξω ένα tutorial με τα tar.gz etc αλλά ψιλοβαρέθηκα.

τέλος πάντων, θα δω αν υπάρχει ενδιαφέρον και ανάλογα θα πράξω:)

πιστεύω έχεις βάλει winex;)

Σιγά μην κάνεις και tutorial.

tar -xvzf file-name

cd file-name

less README ή INSTALL και τα υπόλοιπα στα λέει εκεί. Μέχρι και τις παραμέτρους που θα βάλεις για να έχεις ένα πρόγραμμα προσαρμοσμένο στο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

βασικά στο magaz του hellug υπάρχει ένα άρθρο για rpm, αλλά για source όχι (τουλάχιστον δεν είδα).

δεν είναι μόνο αυτό. είναι και άλλα, π.χ. τι παίζει με τους φακέλους (πού εγκαθίστανται τα προγράμματα), τι είναι enviroment variables κλπ. Γιατί το βάζει π.χ. στο usr/sbin και όχι στο usr/home/Desktop.

γενικά είναι διάφορα που ένας νέος χρήστης βρίσκει χρήσιμα. επειδή κι εγώ έχω ξεκινήσει πρόσφατα, έχω φρέσκα τα προβλήματά μου:)

αυτό που θέλω να δοκιμάσω και δεν το χω κάνει ακόμα είναι το lfs.

Link to comment
Share on other sites

μην τσακωνόμαστε άδικα πάντως. εγώ δεν απαντάω σε flames.

αν υπάρξει κάνα σοβαρό επιχείρημα μάλιστα.

http://magaz.hellug.gr/28/04_linuxvswin-2.html#ss2.1

π.χ. αυτό με την ευχρηστία των προγραμμάτων εγκατάστασης μου το έχουν πει και σοβαροί χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θέλω να δοκιμάσω και δεν το χω κάνει ακόμα είναι το lfs.

Μεγάλο μανίκι είναι. Αλλά παίρνεις ως αποτέλεσμα αυτό που προσπαθούν και θέλουν όλοι. Ένα σύστημα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους, χωρίς τίποτα περιττό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Μεγάλο μανίκι είναι. Αλλά παίρνεις ως αποτέλεσμα αυτό που προσπαθούν και θέλουν όλοι. Ένα σύστημα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους, χωρίς τίποτα περιττό.

αν δεν κάνεις compile τον compiler δε γίνεται δουλειά:hehe:

Link to comment
Share on other sites

trendy για το συντήρηση που γράφηκε και δεν κατανοήθηκε πιστεύω ότι αναφερόταν στα συνεχή updates. (τελευταία όμως περιορίστηκαν πολύ ή μου φαίνεται?)

Και για το τσάμπα του linux μη το λές, επειδή ακριβώς αυτό επειδή δεν είναι παντού, αναγκάζονται πολλοί να το κατεβάσουν απο το Internet, εκτός βέβαια αν θα χουν την τύχη να πληρώσουν κανένα περιοδικό για να το πάρουν απο το cd του. Και όσο για το Internet μη σκεφτείς τίποτα DSL να τελειώνουμε το πι και φι ακόμα ελάχιστοι το έχουν στην Ελλάδα.

Ενώ για τα windows πληρώνεις 1 ευρώ το cd (και πολύ λέω) και το κάνεις αντιγραφή απο κάπου. ΟΛΟΙ τα έχουν! :)

Τέσπα, και εγώ fun των windows είμαι. Δεν είμαι προγραμματιστής ούτε έχω δίκτυο για να τα φορτώσω στο server οπότε δεν βρίσκω κανέναν μα κανένα λόγο για να ασχοληθώ με τα linux!

Link to comment
Share on other sites

...Linux=μαγκιά,

Windows=αρτηριοσκλήρωση.

Πριν βγουν τα Windows υπήρχε το Internet, οι εκτυπώσεις βιβλίων, το Desktop Publishing, η επεξεργασία εικόνας, τα γραφικά, το GUI. Τι ακριβώς λοιπόν προσέφεραν;

Αν δεν υπήρχαν τα Windows ο κόσμος θα ήξερε Πληροφορική... :p

Πολύ καλό... :clap:

Αν χρειάζεσαι λειτουργικό σύστημα... το Linux μπορείς να το κατεβάσεις και να το έχεις νόμιμα... ;) τα Windows δεν μπορείς και πρέπει να τα αγοράσεις... ή να ψάξεις από κανένα γνωστό σου να τα αντιγράψεις = πειρατεία = ποινικό αδίκημα... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.