Jump to content



LINUX vs WINDOWS


sotiris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από screwvy [Σήμερα, στις 00:25]

trendy για το συντήρηση που γράφηκε και δεν κατανοήθηκε πιστεύω ότι αναφερόταν στα συνεχή updates. (τελευταία όμως περιορίστηκαν πολύ ή μου φαίνεται?)

Από μεριάς linux στο slackware το update μου περιορίζεται σε "swaret --update && swaret --upgrade -a" το οποίο βάζω και σε script που τρέχει όποτε θέλω. Είναι πολύ πιο σύντομο από το update των windows. Και έχει φανεί ότι το πρόβλημα λύνεται πολύ πιο γρήγορα σε ένα open source λειτουργικό σύστημα παρά σε ένα όχι open source.

Αρχική απάντηση από screwvy [Σήμερα, στις 00:25]

Και για το τσάμπα του linux μη το λές, επειδή ακριβώς αυτό επειδή δεν είναι παντού, αναγκάζονται πολλοί να το κατεβάσουν απο το Internet, εκτός βέβαια αν θα χουν την τύχη να πληρώσουν κανένα περιοδικό για να το πάρουν απο το cd του. Και όσο για το Internet μη σκεφτείς τίποτα DSL να τελειώνουμε το πι και φι ακόμα ελάχιστοι το έχουν στην Ελλάδα.

Ενώ για τα windows πληρώνεις 1 ευρώ το cd (και πολύ λέω) και το κάνεις αντιγραφή απο κάπου. ΟΛΟΙ τα έχουν! :)

Αν κάνεις ένα search στην ενότητα του linux θα βρεις κάποιο thread που αναφέρονται μαγαζιά με φτηνές τιμές σε linux λειτουργικά.

Αρχική απάντηση από screwvy [Σήμερα, στις 00:25]

Τέσπα, και εγώ fun των windows είμαι. Δεν είμαι προγραμματιστής ούτε έχω δίκτυο για να τα φορτώσω στο server οπότε δεν βρίσκω κανέναν μα κανένα λόγο για να ασχοληθώ με τα linux!

Το linux δεν κάνει αυτά που λες μόνο. Αν σου αρέσει να κανεις xvid encoding στις ταινίες δε θα ήθελες να κερδίσεις fps μόνο και μόνο επειδή θα έχεις το software προσαρμοσμένο στο hardware σου;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

παιδιά... και τα updates του Linux πληρώνονται.....!!! Δεν είναι και τόσο free!

Πάντως είμαι κι εγώ της γνώμης ότι για κάποιους (κι εγώ μαζί, αν ήξερα) είναι μια πολύ καλή ενναλακτική πρόταση το Linux!! Κι αυτό που θα μου άρεσε περισσότερο είναι αντί να ψάχνουμε ποιό είναι το καλύτερο, αυτοί που ενδιαφέρονται να μάθουν και να πειραματιστούν με το Linux (κι εγώ μέσα) να βοηθηθούν από αυτούς που γνωρίζουν περισσότερα και να γίνει και σε αυτόν τον τομέα ο Λάμπης παράδειγμα προς μίμηση:)

Link to comment
Share on other sites

γι' αυτό βασικά άνοιξα το θέμα αυτό, για να μπορείτε να ρωτάτε ελεύθερα ότι θέλετε και να απαντάμε ελεύθερα ότι θέλουμε (μπορεί να λέμε και μπούρδες έτσι, το τονίζω:) )

Link to comment
Share on other sites

R@tNET αν προσπαθείς να μάθεις ή έμαθες Linux για να πουλάς μαγκιά, άστο δεν μας κάνεις..

Και πώς στηρίζεις ότι αν δεν υπήρχαν windows θα ήξερε ο κοσμάκης πληροφορική? Επειδή είναι τόσο αυτοματοποιήμενα? Υπόψη ένα ΛΣ υπάρχει για να βοηθάει το χρήστη να κάνει τις δουλειές του στο pc μηχάνημα, όχι για να παιδεύεται με τις ώρες με το κάθε τι που θα ήταν λεπτομέρεια στα windows. Σε τι προσέφεραν? Με τις τόσες ευκολίες, φαντάζομαι περισσότεροι είχαν όρεξη να κάτσουν να ασχοληθούν να προγραμματίσουν... Μάλλον απόδειξη η συντριπτική πλειοψηφεία των προγραμμάτων για windows έναντι του linux. Υπόψην τα windows (ή μάλλον η Microsoft που πολεμάτε) βρήκαν σε πολλούς δουλειά.

trendy τα δύο που ανέφερα είναι τα μόνο που παραδέχομαι την ανωτερότητα του linux σε αυτά. Όσο για την προσαρμογή λογισμικού δεν το ήξέρα, αλλά φαντάζομαι ότι θα θέλει πραγματικά πολλές γνώσεις προγραμματισμού για να το κάνεις αυτό. Εκτός αυτού, για τι λογισμικό λέμε τώρα να κάνουμε προσαρμογή? Το Premiere νομίζω ότι δεν βγήκε ακόμα σε τέτοια έκδοση!

Όσο για αυτό που λές, να κάνω search στο site για να βρώ τέτοια μαγαζάκια, τώρα.. δεν ξέρω τι να πώ... Υπόψην δεν είμαστε όλοι απο Αθήνα....

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο: Η Microsoft αποδυκνείεται μια πολύ καλή πηγή εσόδων! Μιλάμε αν ψάξετε σε ειδήσεις, θα καταλάβετε ότι η Ευρωπαική Ένωση την έχει καταβρεί με τις μηνύσεις εναντίον της!

Link to comment
Share on other sites

screwvy χαράρωσε:)

αντιγραφή από αλλού έκανε ο R@tNET.

τα windows δεν ήταν πάντα αυτό που είναι τώρα (δηλαδή τόσο αυτοματοποιημένα).

τι θα πει ότι βρήκε σε πολλούς δουλειά? είναι η μεγαλύτερη πολυεθνική μην το ξεχνάς αυτό, προσπαθεί να πουλήσει ακόμη και π.χ. στην κίνα.

δε θέλει καμιά γνώση προγραμματισμού να κάνεις compile, όλα έτοιμα είναι. εξαρτάται βέβαια τι εννοείς λέγοντας προγραμματισμό.

το linux vs windows είναι πιο πολύ χιουμοριστικό, εγώ θέλω σε κάποια πολύ απλά θέματα να υπάρξουν κάποιες απαντήσεις που εμποδίζουν ένα μεγάλο τμήμα των χρηστών να προχωρήσουν στο linux.

Link to comment
Share on other sites

ok πάω πάσο.

Παραθέτω εδώ ένα κειμένακι το οποίο είναι αντιγραφή απο το πρώην pcmag.gr και το θεωρώ αρκετά χιουμοριστικό.

Ποιό λειτουριγικό είναι καλύτερο;

FOR WINDOWS

Σαν χειριστής όλον τον λειτουργικών η γνώμη μου είναι αν παίζεις πολλά παιχνίδια το PC είναι καλύτερο.

Εάν θες να κανεις τους λινουξάδες να σε γιουχάρουνε πέστους ότι έχεις windows με sp2

και ότι είσαι ασφαλές.

Εάν θες να κανεις αυτούς που έχουνε mac με os x να γελάνε πέστους η μιλα τους για windows.

Εάν έχεις αυταπάτες ότι τα windows θα κάνουνε λειτουργικό καλο και αξιόπιστο τότε περίμενε το long long horne

Εάν θες να έχεις ιούς και παράσιτα στον υπολογιστή σου και να μπαίνει οποιος θέλει τότε τα windows είναι τα καλύτερα.

Επίσης αν η (δουλειά) σου εξαρτάται και είναι βασισμένη σε windows πλατφόρμα τότε ναι το windows είναι το καλύτερο και εδώ δεν χωράνε γέλια το ψωμάκι έχει πάντα προτεραιότητα και πάντα είναι ευλογημένο..

-------

FOR LINUX

Εάν δεν έχεις τρελα με photos video τότε το linux είναι το καλύτερο.

Εάν είσαι έξυπνος έχεις linux για server σαν δύναμη αξιοπιστία και εντελώς ΔΩΡΕAN.

Εάν έχεις αποφασίσει να γνωρίσεις τον κόσμο τον υπολογιστών σε βάθος και να ξέρεις που πάνε τα 4 τότε υπομονή μελέτη και μάθε linux.

Εάν θέλεις να βάλεις linux για να το παίζεις έξυπνος χωρίς ενδιαφέρον τότε άλλαξε μυαλά και παράτα το

γιατί θα σου γίνει η ζωή κόλαση χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Εάν θες να κανεις ξεφτίλα τους mac users τότε μάθε το linux.

------------

FOR MAC OSX (mac einai computer kai to os x einai litourgiko ton mac)

Εάν ασχολείσαι με τα μούτρα σε photos video και γενικά στα πάντα τότε αγόρασε ένα mac dual G5 και είσαι μέσα.

Εάν θες να έχεις ένα υπολογιστή με τα καλύτερα hardware τότε αγόρασε mac.

Εάν θες να έχεις τον πιο όμορφο υπολογιστή τότε πάρε mac.

Εάν θες να έχεις μοντέρνο και αν θες να είσαι 10 χρονια μπροστά από τα windows τότε πάρε mac.

Εάν βαρέθηκες τα virus τον windows τότε αγόρασε ένα mac.

Εάν δεν γουστάρεις να μάθεις linux αλλα θέλεις να έχεις την ίδια σχεδόν δύναμη με ευκολία τότε πάρε ένα mac,

Και χαλαρά ok

Link to comment
Share on other sites

http://magaz.hellug.gr/28/04_linuxvswin-2.html#ss2.1

2.1 ...των χρηστών windows

Από τη μια λοιπόν, έχουμε τους χρήστες των windows που προτάσουν ως όπλα τα εξής:

* Η ευχρηστία των Windows

* η έλλειψη drivers στο Linux

* πρωτόγονα Linux GUIs

* Μόνο στα Windows βρίσκω τα εργαλεία που χρειάζομαι για την δουλειά μου.

* Κλοπή Windows=μαγκιά

* Linux=κόλλημα

* Οι φίλοι, που προμηθεύουν με το παράνομο λογισμικό (άρα και τα Windows τζάμπα είναι

* Windows προεγκατεστημένα και προπληρωμένα (τι κερδίζω;)

* Το Linux είναι για power users, εγώ θέλω να μην ταλαιπωρηθώ για απλές δουλειές.

* Πως θα διαβάζω τα .doc;

* Αν δεν υπήρχαν τα Windows δεν θα ήξερε ο κόσμος πληροφορική.

* Στατιστικά, ρυθμών ανάπτυξης της MS, benchmarks.

2.2 ...των χρηστών Linux

Από την άλλη μεριά, οι χρήστες Linux έχουν να λένε:

* Σταθερότητα του Linux.

* Δωρεάν κώδικας και λογισμικό.

* δυνατότητα τροποποίησης.

* Μόνο στο Linux βρίσκω τα εργαλεία που χρειάζομαι για την δουλειά μου.

* Linux=μαγκιά, Windows=αρτηριοσκλήρωση.

* Πριν βγουν τα Windows υπήρχε το Internet, οι εκτυπώσεις βιβλίων, το Desktop Publishing, η επεξεργασία εικόνας, τα γραφικά, το GUI. Τι ακριβώς λοιπόν προσέφεραν;

* Αν δεν υπήρχαν τα Windows ο κόσμος θα ήξερε Πληροφορική.

* Χιλιάδες στατιστικά, ρυθμών ανάπτυξης του Linux, benchmarks

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιλαμβάνομαι την χρησιμότητα του linux σε κάποια (περιορισμένα ίσως) πράγματα.

Εσείς που το υποστηρίζετε τόσο φανατικά, πείτε μου λίγο: παίζετε παιχνίδια; χρησιμοποιείτε filesharing; Και το κυριώτερο απ'όλα: έχετε έστω κι ένα μηχανάκι με Windows δίπλα στα (όσα) linuxάκια σας;

Link to comment
Share on other sites

ρε μη χεσω. βγηκε καθε τζσοπανης και παει να μαθει linux για να το παιζει μαγκας. και στη πραγματικοτητα κανει τη ζωη του δυσκολη για το τιποτα.

μπορει να χρησημοποιουν ολη μερα windows αλλα αν τους ρωτησεις τι λειτουργικο εχουν σπιτι τους θα σου απαντησουν με περιση υπερηφανια και στομφο "linux...παντα".

και ας ξερουν απο λινουξ λιγα πραγματα, και ολως τυχαιως τα πραγματα αυτα τα windows μπορουν να τα κανουν καλυτερα απο λινουξ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

* Πως θα διαβάζω τα .doc;

εγω σε ενα suse 9.1 που ειχα βαλει διαβαζα και εγραφα .doc με το απομιμιση office που ειχαν.

Το να γραφεις βεβαια .doc αρχεια αποτελει ενα δελεαρ για να κρατησει καποιος ενα λειτουργικο τοοοσο καλο οσο το λινουξ αλλα εκανα τη καρδια μου πετρα και το εστηλα οπως ηρθε.

:weep: ακομα συγκινουμε οταν θυμαμε πως πεταγε το cd εξω απο το παραθυρο. και του φωναζα συγκινιμενος.....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!! :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Εγώ αντιλαμβάνομαι την χρησιμότητα του linux σε κάποια (περιορισμένα ίσως) πράγματα.

Εσείς που το υποστηρίζετε τόσο φανατικά, πείτε μου λίγο: παίζετε παιχνίδια; χρησιμοποιείτε filesharing; Και το κυριώτερο απ'όλα: έχετε έστω κι ένα μηχανάκι με Windows δίπλα στα (όσα) linuxάκια σας;

δεν είμαι φανατικός. δεν έχω πρόβλημα με το τι λειτουργικό χρησιμοποιεί ο καθένας. απλά προσπαθώ να βοηθήσω κάποιον που έχει προβλήματα με το linux. για τι το χρησιμοποιεί ο καθένας είναι προσωπική του υπόθεση. από εκεί και πέρα, δεν πιστεύω ότι έχει νόημα αντιπαράθεση τέτοιου στυλ πέρα από διάθεση πλάκας. στο λέω γιατί σε σένα απαντάω σοβαρά, όχι όπως στο σεμεδάκια stamatas.

σεμεδάκια: ότι και να σου πω, δεν θα αλλάξει κάτι, οπότε δε σου λέω τίποτα. σοβαρά όμως, αν ποτέ αποφασίσεις να το κρατήσεις πάνω από 2 ώρες και θελήσεις να το γνωρίσεις, μη διστάσεις να με ρωτήσεις ό,τι θες, και αν ξέρω θα σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από biker [Σήμερα, στις 00:54]

παιδιά... και τα updates του Linux πληρώνονται.....!!! Δεν είναι και τόσο free!

Κανένα update δεν πληρώνεται. Υπάρχουν εμπορικές-επαγγελματικές εκδόσεις linux που τις πληρώνεις κανονικά, αλλά δεν αναφερόμαστε σε αυτές.

Υπόψην τα windows (ή μάλλον η Microsoft που πολεμάτε) βρήκαν σε πολλούς δουλειά.

Εγώ δεν πολεμάω κανέναν, επιλέγω μεταξύ 2 λειτουργικών το καλύτερο.

trendy τα δύο που ανέφερα είναι τα μόνο που παραδέχομαι την ανωτερότητα του linux σε αυτά. Όσο για την προσαρμογή λογισμικού δεν το ήξέρα, αλλά φαντάζομαι ότι θα θέλει πραγματικά πολλές γνώσεις προγραμματισμού για να το κάνεις αυτό. Εκτός αυτού, για τι λογισμικό λέμε τώρα να κάνουμε προσαρμογή? Το Premiere νομίζω ότι δεν βγήκε ακόμα σε τέτοια έκδοση!

Δεν χρειάζεται καμία γνώση προγραμματισμού. Απλώς κατά το compile του προγράμματος γίνεται optimization για το hardware που διαθέτεις, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις σε έτοιμα πακέτα και αναγκαστικά έχεις το optimization του μηχανήματος που έκανε το πακέτο.

Όσο για αυτό που λές, να κάνω search στο site για να βρώ τέτοια μαγαζάκια, τώρα.. δεν ξέρω τι να πώ... Υπόψην δεν είμαστε όλοι απο Αθήνα....

Είδες που βιάζεσαι και είσαι προκατειλημμένος; Στο πόστ που αναφέρω δεν είναι όλα τα μαγαζιά στην Αθήνα και στέλνουν αντικαταβολή.

Εγώ αντιλαμβάνομαι την χρησιμότητα του linux σε κάποια (περιορισμένα ίσως) πράγματα.Εσείς που το υποστηρίζετε τόσο φανατικά, πείτε μου λίγο: παίζετε παιχνίδια; χρησιμοποιείτε filesharing; Και το κυριώτερο απ'όλα: έχετε έστω κι ένα μηχανάκι με Windows δίπλα στα (όσα) linuxάκια σας;

Ναι, με το winex -> http://www.winehq.com/

Ναι υπάρχουν προγράμματα για torrents, edonkey και ό,τι άλλο θελήσεις. Επίσης γίνεται και το γνωστό file-sharing με windows workstations μέσω της samba.

Ναι έχω windows. Γιατί να μην έχω; Έχω το license μου και δεν το παίζω "Ρομπέν των χαζών" που βρίσκουν μαγκιά την πειρατεία. Υπάρχουν μερικά προγράμματα (πχ netstumbler, comnet) για τα οποία δεν έχω βρει ports σε linux.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sotiris έχουμε σύμπνια απόψεων.

Υπήρξε καιρός που και εγώ χλεύαζα τα Windows.

Μέχρι που ανακάλυψα το VStudio.

Τότε για πρώτη φορά μου πέρασε από το μυαλό ότι μέχρι τώρα δεν χρησιμοποίησα τα Windows για τίποτα άλλο πλην παιχνιδιών. Ανακαλύπτωντας τις δυαντότητες του VS και αργότερα βλέποντας αυτές του VS2005 :woot: συνειδητοποίησα ότι όχι μόνο δεν αξίζει να χλευάζεις μια τέτοια εταιρία αλλά να την θαυμάζεις.

Το πλησιέστερο DE στα Linux είναι το KDevelop. Το οποίo δεν φτάνει δυστυχώς τις δυνατότητες του VS. Προσβλέπουμε προς το Mono Project τώρα.

Ας μην ξεχνάμε ότι η MS δεν βγάζει λεφτά από τα Windows. Και δεν ξέρω καν αν την νιάζει.

Τα λεφτά τα βγάζει από το office από το VS και τέτοια πρόγράμματα.

Παιδιά υπάρχουν λογιών λογιών χρήστες PC.

Για αυτούς που απλά θέλουν να κάνουν μια δουλειά γρήγορα και εύκολα τα Windows είναι ιδανικά. Δεν έχουν όλοι την διάθεση ή τις γνώσεις ή τον χρόνο.

Για αυτους που θέλουν να μαθαίνουν κάθε λεπτομέρια, που θελουν να ξέρουν γιατί και πώς συμβαίνει κάτι στο PC τους ή αυτούς που θέλουν αν κάτι δεν τους αρέσει να μπορούν να το αλλάζουν, τότε τα Windows είναι περιοριστικά.

Χρησιμοποιώ Linux 5 χρόνια και έχω δεί πολλά distros.

Έχω μαρτυρήσει στα νύχια της Creative Και της ATI, έχω βλασφημήσει τον XServer και τον Kernel που δεν ξέρεις αν κάτι το θέλει σαν module ή built-in. Όσο για το Wine...προτιμάω πλέον να αφιερώσω τον χρόνο μου σε κάτι άλλο παρά να το κάνω να δουλέψει ακολουθόντας αυτήν την αρρωστημένη λογική να σηκώσω Win98 μέσ στο Linux Μου. Αν θέλω να κάνω κάτι στα Win απλά κάνω reboot Και αλλάζω partition.

Πλέον έχω καταλήξει στο Gentoo γιατί είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο. Εύκολο όταν το θές και δύσκολο όταν μπορείς.

Για μένα δεν υφίσταται κόντρα ανάμεσα στα 2 OSs. Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Διαφορετική φιλοσοφία, και διαφορετικές δυνατότητες. Για αυτό δεν κοροιδεύω πια την MS. Αυτή τραβάει τον δρόμο της και εμείς τον δικό μας. Αν ποτέ τα Windows αποκτήσουν την παραμετροποιησιμότητα του Linux και το Linux την υποστήριξη των Windows τότε το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά, χτες το βρήκα στη μια σελίδα και σήμερα στις 3 το thread.

Λοιπόν έχουμε και λέμε,

Καταρχήν δε χρειάζεται να μαλώνουμε για τα 2 λειτουργικά, μπορούν να συνδιαστούν και τα 2 με αρμονία και να χρησιμοποιούμε το καθένα όποτε το χρειαζόμαστε.Μπορούμε με 200 (αν δεν έχουμε κάποιο παλιό μηχάνημα) να στήσουμε ένα linux box και εκτός απο πειραματισμούς με το λειτουργικό να το βάλουμε σαν proxy server (για μέγιστη ασφάλεια) και να συνδεόμαστε στο internet με αυτό αλλα να κάνουμε browsing απο τα Windows. Βάζουμε και ένα mldonkey (για τους τυχερούς dslάδες) και κατεβάζει. Αυτό που θα χρειαστεί επίσης είναι ο samba server, για να βλέπουμε απο τα windows τα αρχεία που κατεβάζουμε.

Δευτερον στο linux φυσικά και μπορούμε να κάνουμε live-update απλά κάθε διανομή έχει το δικό της εργαλείο. Το βασικό δε είναι οτι μπορούμε να κάνουμε update στα πάντα και δωρεάν, μέχρι και στον πυρήνα του λειτουργικού χωρίς να περιμένουμε την επόμενη έκδοση (αυτά στα Windows). Επιπλέον στο linux, updates βγαίνουν κάθε μέρα επειδή κάθε μέρα όλο και κάποιοι (απο τα εκατομμύρια των προγραμματιστών που ασχολούνται με το open source) θα βρούν ένα bug σε κάποιο προγραμματάκι ή κάπου αλλού και θα το διορθώσουν. Στα windows πρέπει πρώτα να γίνει ο χαμός με κάποια τρύπα του λειτουργικού, να καταστραφούν 5-6 χιλιάδες εταιρίες και 60-70 χιλιάδες χρήστες να χάσουν δεδομένα απο κάποιον ιό και μετά να βγάλει κάποιο patch το οποίο όπως θα αποδειχθεί σε μερικές μέρες δε διορθώνει τίποτα.

Τρίτον για .doc αρχεία που διάβασα, κατεβάζουμε το OpenOffice (στα Αγγλικά γιατι στα Ελληνικά έχει κάτι προβληματάκια στην εγκατάσταση) και μπορούμε να γράψουμε .doc να διαβάσουμε .doc και γενικά να κάνουμε ότι θέλουμε με τα .doc Αυτό γιατι οι επιστήμονες του Open Office μετα την αρνηση της Microsoft να τους πουλήσει τον κώδικα του Office έκαναν backward enginering και κατάφεραν με disassemplers να καταλάβουν τον κώδικα του Office και όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν τι έκαναν τα παιδιά.

Τέταρτον για τη συμβατότητα του hardware. Αν έχει μια εγκατάσταση linux και πας να κάνεις compile το kernel θα καταλάβεις τι θα πεί συμβατότητα στο linux. Ακόμα στο linux μπορείς να βάλεις τους drivers απο το hardware που δουλεύει συνέχεια (εκτός απο cpu,mem,..) όπως κάρτα δικτύου, modem, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου κτλ κτλ μέσα στο πυρήνα του λειτουργικού και να μειώσεις στο ελάχιστο την απόκριση του λειτουργικού στο συγκεκριμένο hardware (δε θα ξεχάσω ποτέ αυτό που είδα σε windows με εσωτερικό modem, όταν παίρνει τηλ κολλάει για δευτερόλεπτα το λειτουργικό, μέχρι και το mouse !!!!). Με λίγα λόγια αυτά για τη συμβατότητα είναι παλιά επιχειρήματα, τα οποία με τον 2.6 και με πολλές εταιρίες να υποστηρίζουν με drivers το linux, εξαφανήστηκαν.

Πέμπτον, δε μπορείς να κρίνεις κάτι χωρίς να το έχεις δει στη πράξη. Προφανώς όσοι εναντιώνονται με το linux είτε δεν το έχουν δει, είτε προσπάθησαν να το βάλουν και τα βρήκαν σκούρα. Στην αρχή και εγώ έτσι ήμουν, μάλιστα για να κάνω τη πρώτη εγκατάσταση (με το redhat 5.2) μου πήρε 2 βδομάδες για να το σηκώσω και 4 μήνες για να δουλεύουν όλα... άλλες εποχές. Σήμερα πλεον ο αρχάριος (linuxας) μπορεί να έχει πλήρες σύστημα linux και να δουλεύουν τα πάντα μέσα σε λίγες ώρες (όσο πέρνει και η εγκατάσταση των Windows+drivers+programs). Απο εκεί και πέρα θα πρέπει να ασχοληθεί και να διαβάζει διάφορα στο internet και να ρωτάει σε διάφορα forum όπως και αυτό, αν θέλει να κάνει full optimize το λειτουργικό για το σύστημά του (είναι κάτι σαν OC στο λειτουργικό και έχει αρκετό ενδιαφέρον και επιπλέον και μπορείς να κάψεις και τίποτα !!!)

Έκτον, στο linux μπορείς να κάνει τα ίδια πράγματα που κάνεις και στα windows (εκτός απο ορισμένα παιχνίδια που οι εταιρίες δεν τα βγάζουν σε έκδοση linux). Τι εννοώ ?

Αντί του Office -- OpenOffice, αντί του photoshop -- (το πολύ καλύτερο και ταχύτερο) gimp, αντί του PowerDVD/WinDVD/... -- Xine/Xmms/Vlc player/... , κτλ κτλ. Για κάθε πρόγραμμα των Windows υπάρχουν τουλάχιστον 10 "εναλλακτικά" για το linux και τα 11 απο αυτά τυχαίνει να είναι ταχύτερα και καλήτερα σε αποδοτικότητα.

Έβδομον, όλα αυτά τα έχεις δωρεάν αλλα και νόμιμα, μια λέξη που οι περισσότεροι χρήστες των Windows έχουν (έχουμε) ξεχάσει, μιας και νομίζω οτι πάρα πολύ λίγοι Home users έχουν πληρώσει έστω και ένα για λογισμικό. Αλλα μια λέξη που στις επιχειρίσεις στοιχίζει εκατομμύρια κάθε φορά που η Microsoft αντί για updates βγάζει καινούργια έκδοση λειτουργικού (με τον πυρήνα των NT !!!!)

Μάλλον έγραψα πολλά, αλλα με συνεπήρε το πάθος !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman [Σήμερα, στις 12:20]

Έκτον, στο linux μπορείς να κάνει τα ίδια πράγματα που κάνεις και στα windows (εκτός απο ορισμένα παιχνίδια που οι εταιρίες δεν τα βγάζουν σε έκδοση linux). Τι εννοώ ?

Αντί του Office -- OpenOffice, αντί του photoshop -- (το πολύ καλύτερο και ταχύτερο) gimp, αντί του PowerDVD/WinDVD/... -- Xine/Xmms/Vlc player/... , κτλ κτλ. Για κάθε πρόγραμμα των Windows υπάρχουν τουλάχιστον 10 "εναλλακτικά" για το linux και τα 11 απο αυτά τυχαίνει να είναι ταχύτερα και καλήτερα σε αποδοτικότητα.

Ιεεε, πρρρρρ. Ηρέμησε.

Τι σχέση έχει το OpenOffice με το Office και το Gimp με το Photoshop???

Να μην συγκρίνουμε τις βουρτσες με τις ....

To openoffice είναι ακόμα ένα "Wannabe MSoffice one day" πρόγραμμα που κάνει τα στοιχειώδη Και αυτά δεν τα κάνει καλά.

To powerpoint του είναι τρισάθλιο. Τα αρχεία σε word που βγάζει δεν τα διαβάζουν πάντα τα office και υπάρχει περίπτωση να μπείς σε περιπέτειες(όπως όταν μια φορά πήγα σε ένα φωτοτυπάδικο να εκτυπωσω μια εργασία που είχα γράψει σε OOffice και έμεινα με την εργασία στα χέρια γιατί δεν την έβλεπε το office του Φωτοτυπά). Και από εμφάνιση τίποτα. Στο Office χαίρεσαι να δουλεύεις.

Όσο για το Gimp, καλό είναι(εγώ το έχω και στα Windows) αλλά ένας γνωστός μου που χρησιμοποιεί photoshop μου είπε ότι δεν τραβάει μια μπροστά του.

’λλωστε το gimp δεν είναι ένας απλός image processor. Προσφέρει ένα Image API. Δεν ξέρω αν το κάνει αυτό το photoshop και πολύ αμφιβάλω αν οι τύποι που φτοιάξαν το Photoshop Είναι διατεθημενοι να ανοίξουν τις βιβλιοθήκες τους.

Όσο για το 1 προς 10 που είναι και ταχύτερα και αποδοτικότερα, θέλω να μου πείς ένα(όχι 10) που να κάνει soundprocessing και να φτάνει το Cubeace......

Μην βαυκαλιζόμαστε παιδιά. Είμαστε ακόμα μακρυά Σε ζωτικούς τομείς. Καλά καλά οι VGAdrivers μας δεν εκμεταλλεύονται τις κάρτες μας αντίστοιχα με αυτούς στα Win.(Καλά της ATI oi drivers πάλι καλά που κάνουν και direct rendering).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 12:05]

Φίλε Sotiris έχουμε σύμπνια απόψεων.

Υπήρξε καιρός που και εγώ χλεύαζα τα Windows.

Μέχρι που ανακάλυψα το VStudio.

Τότε για πρώτη φορά μου πέρασε από το μυαλό ότι μέχρι τώρα δεν χρησιμοποίησα τα Windows για τίποτα άλλο πλην παιχνιδιών. Ανακαλύπτωντας τις δυαντότητες του VS και αργότερα βλέποντας αυτές του VS2005 :woot: συνειδητοποίησα ότι όχι μόνο δεν αξίζει να χλευάζεις μια τέτοια εταιρία αλλά να την θαυμάζεις.

Το πλησιέστερο DE στα Linux είναι το KDevelop. Το οποίo δεν φτάνει δυστυχώς τις δυνατότητες του VS. Προσβλέπουμε προς το Mono Project τώρα.

Ξεχνάς οτι το Kdevelop έχει για compiler τον gcc ο οποίος μπορεί να σου κάνει compile για οπιαδήποτε πλατφόρμα/επεξεργαστή υπήρχε στο πλανήτη απο την έλευση του ηλεκτρικού ρεύματος !!!! Το θέμα στον προγραμματισμό δεν είναι τα περισσότερα κουτάκια και ευκολίες που έχει IDE αλλα το τι γίνεται απο πίσω, και πιστεψέ με πίσω απο το VS 2005 γίνεται ότι γίνεται και στα Windows.

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 12:05]

Ας μην ξεχνάμε ότι η MS δεν βγάζει λεφτά από τα Windows. Και δεν ξέρω καν αν την νιάζει.

Τα λεφτά τα βγάζει από το office από το VS και τέτοια πρόγράμματα.

Αν την νιάζει λέει, εκατομμύρια σε άδειες χρήσης των windows απο εταιρίες το μήνα !!!

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 12:05]

Παιδιά υπάρχουν λογιών λογιών χρήστες PC.

Για αυτούς που απλά θέλουν να κάνουν μια δουλειά γρήγορα και εύκολα τα Windows είναι ιδανικά. Δεν έχουν όλοι την διάθεση ή τις γνώσεις ή τον χρόνο.

Για αυτους που θέλουν να μαθαίνουν κάθε λεπτομέρια, που θελουν να ξέρουν γιατί και πώς συμβαίνει κάτι στο PC τους ή αυτούς που θέλουν αν κάτι δεν τους αρέσει να μπορούν να το αλλάζουν, τότε τα Windows είναι περιοριστικά.

μια δουλειά γρήγορα ?? ένα simulation στο matlab στα windows θέλει 18 ώρες και το ίδιο simulation στο matlab στο linux θέλει 8 ώρες, στο ίδιο μηχάνημα. Κατι αντίστοιχο γίνεται και το video encoding/compression, κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τη συμπίεση/αποσυμπίεση δεδομένων και ήχου.

γενικά είμαι της άποψης οτι αν είχαμε διαθέσει το μισό χρόνο απο αυτόν που διαθέτουμε για τα windows στο linux θα κάναμε παπάδες και δε θα "μαλώναμε" για το πιό είναι λειτουργικό και πιο όχι.

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 12:05]

Χρησιμοποιώ Linux 5 χρόνια και έχω δεί πολλά distros.

Έχω μαρτυρήσει στα νύχια της Creative Και της ATI, έχω βλασφημήσει τον XServer και τον Kernel που δεν ξέρεις αν κάτι το θέλει σαν module ή built-in. Όσο για το Wine...προτιμάω πλέον να αφιερώσω τον χρόνο μου σε κάτι άλλο παρά να το κάνω να δουλέψει ακολουθόντας αυτήν την αρρωστημένη λογική να σηκώσω Win98 μέσ στο Linux Μου. Αν θέλω να κάνω κάτι στα Win απλά κάνω reboot Και αλλάζω partition.

Πλέον οι σοβαρές εταιρίες hardware υποστηρίζουν το linux και όσο περνάει ο καιρός οι καινούργιοι πυρήνες υποστηρίζουν και το τελευταίο hardware.

Το θέμα με τον kernel είναι τι θες εσύ built-in και τί module ο πυρήνας μπορεί να τρέξει και με όλα modules (εκτός απο τα βασικά που δε σε αφήνει) και με όλα built-in και να γίνει βαρύς και μνημοφάγος !!!

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 12:05]

Πλέον έχω καταλήξει στο Gentoo γιατί είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο. Εύκολο όταν το θές και δύσκολο όταν μπορείς.

Για μένα δεν υφίσταται κόντρα ανάμεσα στα 2 OSs. Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Διαφορετική φιλοσοφία, και διαφορετικές δυνατότητες. Για αυτό δεν κοροιδεύω πια την MS. Αυτή τραβάει τον δρόμο της και εμείς τον δικό μας. Αν ποτέ τα Windows αποκτήσουν την παραμετροποιησιμότητα του Linux και το Linux την υποστήριξη των Windows τότε το συζητάμε.

Για το gentoo εχω ακούσει και εγώ καλά λόγια και θέλω να το δώ καποια στιγμή.

Διαφορετικά είναι το ένα (linux) είναι λειτουργικό και το άλλο (windows) ειναι μη-λειτουργικό.

Καταρχήν η υποστήριξη δεν πηγάζει απο τα windows αλλα απο τους drivers των διαφόρων εταιριών.

Επιπλέον δε θυμάμαι τα windows να υποστηρίζουν AMD64bit αλλα AMD64-32bits

και γενικά τα windows είναι για πολύ λίγες πλατφόρμες/επεξεργαστές και συνήθως αποκλιστικά της Intel (Wintel)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ δε χλευάζω τα windows.

Σε καμία περίπτωση. Ξέρω να τα δουλεύω σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές οι οποίες δεν υπάρχουν για linux, όπως και αρκετές εφαρμογές που δεν υπάρχουν για windows.

Σαν δυνατότητες νομίζω αδικείς το open office.

Εγώ πάντως με το calc έχω όλες τις μαθηματικές συναρτήσεις που είχα με τα windows.

Το μειονέκτημα του περιορισμένου cross plattform υπάρχει, δηλαδή δεν διαβάζει τέλεια τα doc από word etc. Σε αυτό όμως δε νομίζω ότι φταίει το openoffice.

Σαν εμφάνιση εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.

Όσον αφορά το gimp, πραγματικά η έκδοση 2 μου έκανε τρομερή εντύπωση. Σίγουρα δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τη φωτογραφία, όμως με την ερασιτεχνική χρήση που θα του κάνω με καλύπτει (και με διευκολύνει) και με το παραπάνω.

Πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν πολλές εξειδικευμένες εφαρμογές, όπως τις έχουμε συνηθίσει στα windows.

pontifica, έχεις δει το qt designer? (www.trolltech.com).

γενικά εγώ με προγραμματισμό δεν ασχολούμαι καθόλου, εκτός αν υπάρχει σοβαρή ανάγκη:)

Link to comment
Share on other sites

@backgman

Μου εξηγείς τί γίνεται πίσω από το VS γιατί δεν το κατάλαβα αυτό.

Όσο για τις σοβαρές εταιρίες hardware, να υποθέσω ότι η Creative είναι μη σοβαρή καθώς και η ΑΤΙ. Γιατί ακόμα έχουν επιοικώς γελεία εώς καθόλου υποστήριξη για το Linux.

Ότι έχουν καταφέρει τα παιδιά του Open Source το έχουν καταφέρει μόνα τους. Αν δεν ήταν το ALSA τι θα ακούγαμε τώρα?

Όσο για τα Modules, θυμάμαι εκδόσεις της ALSA που απαιτούσαν άλλωτε την υποστήριξη να την έχεις built in και άλλωτε ώς module(παρεμπιπτώντως ο Torvalds λέει ότι τα πάντα τα προτιμάει να είναι built in :p ). Και ψαχνόμασταν στα forums Και τα irc Να δούμε ποιος έχει τι και πώς το έχει δηλωσει.

Όσο για το Kdevelop, ώ ναι.Όταν θές να κάνεις GUI το θέμα είναι τα κουμπάκια.;)

Έχω προγραμματίσει σε QT και το βρίσκω πολύ όμορφο και σε συγκεκριμένα σημεία (signals) φοβερά λειτουργικό. Έπρεπε όμως να φτοιάξω το interface Μόνος μου με κώδικα. Λαλακία δεν είναι?Οπότε το παράτησα τελικα, και ότι χρειάστηκε 2 μήνες για να γίνει στο QT(έπρεπε και να το μάθω πρώτα) έγινε με το VS σε μια μέρα.....

@Sotiris

O designer υπήρχε αλλά ήταν ανεξάρτητος και δεν μπορούσες να επέμβεις προγραμματιστικά(ή τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα κάποιο τρόπο), ενώ όταν τελικά, από κάποια έκδοση του Kdevelop και μετά, αυτό έγινε δυνατό , ήταν δύσκολο να το χειριστείς. ’σε που ακόμα ο Designer το QT δεν έχει ούτε τα μισά components του VS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.