Jump to content



LINUX vs WINDOWS


sotiris

Recommended Posts

λοιπον:

τετοιες διαμαχες για το ποιο ειναι καλυτερο λειτουργικο ακουω απο το 95. οταν βγηκαν τα win95. στην ελλαδα πριν δεν υπηρχαν πολλοι χρηστες PC.

το αποτελεσμα ξερετε πιο ειναι? σημερα 95% των χρηστων χρησημοποιουν windows.

λοιπον τι ρολο βαρανε οι χρηστες λινουξ? σα τους μαρτηρες του ιαχωβα μου κανουν που γυρνανε απο σπιτι σε σπιτι για προσυλιτισμο.

αντε μη τα παρω και κανω το πιγκουινο σουβλακια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 17:23]

λοιπον:

τετοιες διαμαχες για το ποιο ειναι καλυτερο λειτουργικο ακουω απο το 95. οταν βγηκαν τα win95. στην ελλαδα πριν δεν υπηρχαν πολλοι χρηστες PC.

το αποτελεσμα ξερετε πιο ειναι? σημερα 95% των χρηστων χρησημοποιουν windows.

λοιπον τι ρολο βαρανε οι χρηστες λινουξ? σα τους μαρτηρες του ιαχωβα μου κανουν που γυρνανε απο σπιτι σε σπιτι για προσυλιτισμο.

αντε μη τα παρω και κανω το πιγκουινο σουβλακια

Μην σκίσεις κανένα καλτσόν μόνο :p

Πέρα από την πλάκα καλύτερα να δεν ξέρει κανείς για ένα πράγμα να μην εκφέρει άποψη.

Κανείς δεν παρακάλεσε κάποιον ούτε τον προσυλίτισε.

Αν το δείς έτσι, το να χρησιμοποιείς Linux είναι επιλογή. To να χρησιμοποιείς Windows είναι εξαναγκασμός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas

λοιπον:

τετοιες διαμαχες για το ποιο ειναι καλυτερο λειτουργικο ακουω απο το 95. οταν βγηκαν τα win95. στην ελλαδα πριν δεν υπηρχαν πολλοι χρηστες PC.

το αποτελεσμα ξερετε πιο ειναι? σημερα 95% των χρηστων χρησημοποιουν windows.

λοιπον τι ρολο βαρανε οι χρηστες λινουξ? σα τους μαρτηρες του ιαχωβα μου κανουν που γυρνανε απο σπιτι σε σπιτι για προσυλιτισμο.

αντε μη τα παρω και κανω το πιγκουινο σουβλακια

όταν πάρω λάπτοπ θα ρθω σπίτι σου να σε προσυλητίσω LOL

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas

πλακα κανω

καρφι δε μου καιγεται τι χρησιμοποιει ο καθενας.

γραφω ετσι εριστικα γιατι ειναι πιο διασκεδαστικο

το ξέρουμε γι' αυτό στη λέμε άσχημα:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από screwvy [Σήμερα, στις 01:12]

R@tNET αν προσπαθείς να μάθεις ή έμαθες Linux για να πουλάς μαγκιά, άστο δεν μας κάνεις..

Screwvy δεν κατάλαβα γιατί παρεξηγήθηκες;

Είμαι ένας Windows User που έχει τα Windows για να παίζει παιχνίδια να σερφάρει στο internet και για οτιδήποτε άλλο... και δίπλα μου έχω ένα PCακι με Linux... γιατί δεν θέλω να πουλήσω μαγκιά αλλά γιατί γουστάρω τρελά για τις δυνατότητες που πιστεύω μπορεί να μου προσφέρει...

Kαι ναι... πρέπει να αφιερώσω πολλές ώρες για αυτό το OS... και ναι... δεν είναι και το super OS για PC... έχει μειονεκτήματα και μάλιστα πολλά... αλλά γουστάρω να ασχοληθώ και ας χαλάσω την ώρα μου επάνω σε αυτό που δεν θα πάει χαμένη, αλλά λέμε τώρα... τέλος πάντων... είμαι ένας πολύ νέος user του Linux και θέλω να μάθω πολλά για αυτό το λειτουργικό... :dots:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 12:05]

Φίλε Sotiris έχουμε σύμπνια απόψεων.

Υπήρξε καιρός που και εγώ χλεύαζα τα Windows.

Μέχρι που ανακάλυψα το VStudio.

Τότε για πρώτη φορά μου πέρασε από το μυαλό ότι μέχρι τώρα δεν χρησιμοποίησα τα Windows για τίποτα άλλο πλην παιχνιδιών. Ανακαλύπτωντας τις δυαντότητες του VS και αργότερα βλέποντας αυτές του VS2005 :woot: συνειδητοποίησα ότι όχι μόνο δεν αξίζει να χλευάζεις μια τέτοια εταιρία αλλά να την θαυμάζεις.

Το πλησιέστερο DE στα Linux είναι το KDevelop. Το οποίo δεν φτάνει δυστυχώς τις δυνατότητες του VS. Προσβλέπουμε προς το Mono Project τώρα.

Ας μην ξεχνάμε ότι η MS δεν βγάζει λεφτά από τα Windows. Και δεν ξέρω καν αν την νιάζει.

Τα λεφτά τα βγάζει από το office από το VS και τέτοια πρόγράμματα.

Παιδιά υπάρχουν λογιών λογιών χρήστες PC.

Για αυτούς που απλά θέλουν να κάνουν μια δουλειά γρήγορα και εύκολα τα Windows είναι ιδανικά. Δεν έχουν όλοι την διάθεση ή τις γνώσεις ή τον χρόνο.

Για αυτους που θέλουν να μαθαίνουν κάθε λεπτομέρια, που θελουν να ξέρουν γιατί και πώς συμβαίνει κάτι στο PC τους ή αυτούς που θέλουν αν κάτι δεν τους αρέσει να μπορούν να το αλλάζουν, τότε τα Windows είναι περιοριστικά.

Χρησιμοποιώ Linux 5 χρόνια και έχω δεί πολλά distros.

Έχω μαρτυρήσει στα νύχια της Creative Και της ATI, έχω βλασφημήσει τον XServer και τον Kernel που δεν ξέρεις αν κάτι το θέλει σαν module ή built-in. Όσο για το Wine...προτιμάω πλέον να αφιερώσω τον χρόνο μου σε κάτι άλλο παρά να το κάνω να δουλέψει ακολουθόντας αυτήν την αρρωστημένη λογική να σηκώσω Win98 μέσ στο Linux Μου. Αν θέλω να κάνω κάτι στα Win απλά κάνω reboot Και αλλάζω partition.

Πλέον έχω καταλήξει στο Gentoo γιατί είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο. Εύκολο όταν το θές και δύσκολο όταν μπορείς.

Για μένα δεν υφίσταται κόντρα ανάμεσα στα 2 OSs. Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Διαφορετική φιλοσοφία, και διαφορετικές δυνατότητες. Για αυτό δεν κοροιδεύω πια την MS. Αυτή τραβάει τον δρόμο της και εμείς τον δικό μας. Αν ποτέ τα Windows αποκτήσουν την παραμετροποιησιμότητα του Linux και το Linux την υποστήριξη των Windows τότε το συζητάμε.

Πολύ σωστά τα λόγια σου pontifikas (και σαν παλιός που είσαι σε αυτό το θέμα) είναι και σοφά και συμφωνώ απόλυτα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 12:05]

Ναι υπάρχουν προγράμματα για torrents, edonkey και ό,τι άλλο θελήσεις. Επίσης γίνεται και το γνωστό file-sharing με windows workstations μέσω της samba.

Έχεις αντιληφθεί λοιπόν ότι ο λόγος ύπαρξης των Ρ2Ρ και του filesharing οφείλεται στην Microsoft και τα Windows; Που άμα δεν ήταν τόσο εύκολα σε χρήση/εγκατάσταση/συντήρηση ή πιο απλά άμα δεν υπήρχαν, σε ολόκληρο τον κόσμο θα υπήρχαν 15 linux χρήστες.

Τρόπος σκέψης ενός όχι-και-τόσο advanced χρήστη, π.χ. η αδερφή μου: άμα δεν είχε τα Windows με τον υπεραπλό τρόπο να κατεβάσει ένα Napster, να το εγκαταστήσει σε 10", ή να κατεβάσει ένα Audiograbber και να γεμίσει τον σκληρό της με mp3 από τα μουσικά CD της, δεν νομίζω ότι θα είχε ασχοληθεί με τους Η/Υ έστω και στο βαθμό που ασχολείται τώρα. Οι χρήστες που ανήκουν σ'αυτή την κατηγορία είναι το 85-90% των χρηστών παγκοσμίως και είναι ο κορμός του filesharing και δε νομίζω ότι θα είχαν ασχοληθεί με τον Η/Υ τόσο πολύ αν έπρεπε π.χ. για να βάλουν ένα USB flash disk στο PC τους να πρέπει να κατεβάσουν driver, να γράψουν 5 εντολές, να το κάνουν mount και γω δεν ξέρω τι άλλο. Πόσο μάλλον τώρα που έχουν δει και τα ΧΡ που δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο από το να το καρφώσεις στην USB θύρα.

Αν δεν βρεθούν κάποιοι κοινοί δρόμοι για τις διανομές του linux, να λυθούν προβλήματα συμβατότητας, ευκολίας και διαθεσιμότητας, θα παραμείνει στην απ'έξω και στην τελική θα καταντήσει δακτυλοδεικτούμενο, σαν το Mac...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Έχεις αντιληφθεί λοιπόν ότι ο λόγος ύπαρξης των Ρ2Ρ και του filesharing οφείλεται στην Microsoft και τα Windows; Που άμα δεν ήταν τόσο εύκολα σε χρήση/εγκατάσταση/συντήρηση ή πιο απλά άμα δεν υπήρχαν, σε ολόκληρο τον κόσμο θα υπήρχαν 15 linux χρήστες.

Τρόπος σκέψης ενός όχι-και-τόσο advanced χρήστη, π.χ. η αδερφή μου: άμα δεν είχε τα Windows με τον υπεραπλό τρόπο να κατεβάσει ένα Napster, να το εγκαταστήσει σε 10", ή να κατεβάσει ένα Audiograbber και να γεμίσει τον σκληρό της με mp3 από τα μουσικά CD της, δεν νομίζω ότι θα είχε ασχοληθεί με τους Η/Υ έστω και στο βαθμό που ασχολείται τώρα. Οι χρήστες που ανήκουν σ'αυτή την κατηγορία είναι το 85-90% των χρηστών παγκοσμίως και είναι ο κορμός του filesharing και δε νομίζω ότι θα είχαν ασχοληθεί με τον Η/Υ τόσο πολύ αν έπρεπε π.χ. για να βάλουν ένα USB flash disk στο PC τους να πρέπει να κατεβάσουν driver, να γράψουν 5 εντολές, να το κάνουν mount και γω δεν ξέρω τι άλλο. Πόσο μάλλον τώρα που έχουν δει και τα ΧΡ που δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο από το να το καρφώσεις στην USB θύρα.

Αν δεν βρεθούν κάποιοι κοινοί δρόμοι για τις διανομές του linux, να λυθούν προβλήματα συμβατότητας, ευκολίας και διαθεσιμότητας, θα παραμείνει στην απ'έξω και στην τελική θα καταντήσει δακτυλοδεικτούμενο, σαν το Mac...

δεν είναι ακριβώς έτσι. το λίνουξ είναι βασισμένο στο unix όπως ξέρεις, και αυτό έχει τα + και τα - του.

καταρχάς είναι πιο παλιό λειτουργικό από όλα. βασικά είναι το πρώτο λειτουργικό. οπότε προβλήματα διάδοσης γενικά δεν πρόκειται να έχει, καθώς χρησιμοποιείται κατά κόρον στην αγορά των win NT (εκτός από εκεί που υπήρχε πάντα)

το θέμα είναι να μπορούν να γίνουν όλα εύκολα με 1 gui. σωστά, το kde και το gnome κινούνται προς αυτήν την κατεύθυνση.

τώρα τι εννοείς εύκολα, αυτό παίζεται. άλλοι προτιμούν να γράψουν 2 γραμμές από το να κάνουν 15 κλικ, είναι θέμα γούστου. εγώ προσωπικά είμαι κάπου ενδιάμεσα, χρησιμοποιώ και τα 2, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.

ps. τη σελίδα με τους οδηγούς για το netgear σου την είδες? νομίζω αναφερόταν σε αυτό ακριβώς που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Έχεις αντιληφθεί λοιπόν ότι ο λόγος ύπαρξης των Ρ2Ρ και του filesharing οφείλεται στην Microsoft και τα Windows; Που άμα δεν ήταν τόσο εύκολα σε χρήση/εγκατάσταση/συντήρηση ή πιο απλά άμα δεν υπήρχαν, σε ολόκληρο τον κόσμο θα υπήρχαν 15 linux χρήστες.

Τρόπος σκέψης ενός όχι-και-τόσο advanced χρήστη, π.χ. η αδερφή μου: άμα δεν είχε τα Windows με τον υπεραπλό τρόπο να κατεβάσει ένα Napster, να το εγκαταστήσει σε 10", ή να κατεβάσει ένα Audiograbber και να γεμίσει τον σκληρό της με mp3 από τα μουσικά CD της, δεν νομίζω ότι θα είχε ασχοληθεί με τους Η/Υ έστω και στο βαθμό που ασχολείται τώρα. Οι χρήστες που ανήκουν σ'αυτή την κατηγορία είναι το 85-90% των χρηστών παγκοσμίως και είναι ο κορμός του filesharing και δε νομίζω ότι θα είχαν ασχοληθεί με τον Η/Υ τόσο πολύ αν έπρεπε π.χ. για να βάλουν ένα USB flash disk στο PC τους να πρέπει να κατεβάσουν driver, να γράψουν 5 εντολές, να το κάνουν mount και γω δεν ξέρω τι άλλο. Πόσο μάλλον τώρα που έχουν δει και τα ΧΡ που δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο από το να το καρφώσεις στην USB θύρα.

Αν δεν βρεθούν κάποιοι κοινοί δρόμοι για τις διανομές του linux, να λυθούν προβλήματα συμβατότητας, ευκολίας και διαθεσιμότητας, θα παραμείνει στην απ'έξω και στην τελική θα καταντήσει δακτυλοδεικτούμενο, σαν το Mac...

Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να αποδέιξεις. Τα windows παρέχουν ένα εύκολο GUI ανάμεσα στο χρήστη και τον υπολογιστή. Ως εκεί. Ο ψαγμένος χρήστης, ο power user, αυτός που θέλει να εκμεταλευτεί τα μέγιστα από το σύστημά του δε θα μείνει σε αυτό που πρωτοέμαθε. Η αδερφή σου και η αδερφή μου που δε τις νοιάζει και πολύ τι κάνει ο υπολογιστής και που θα έκαναν χαλαρά τη δουλειά τους με κάτι που συνδέεται στο internet, διαβάζει mail, παίζει mp3, παίζει βίντεο και άντε κανένα χαζοχαρούμενο παιχνίδι από popcap, θα χρησιμοποιούν ό,τι είναι στη μόδα. Αλλά εμείς που κυνηγάμε το καλύτερο δεν πρέπει να πηγαίνουμε σαν τα πρόβατα και να χρησιμοποιούμε ό,τι μας πασάρουν. Αν το linux είχε την υποστήριξη που έτυχαν τα windows, τότε η αδερφή σου σήμερα αυτά θα χρησιμοποιούσε. Και εγώ όταν το 99 είχα πρωτοδοκιμάσει να βάλω linux μου φάνηκε βουνό και το παράτησα. Η εγκατάστασή του σήμερα μου φαίνεται αστεία, ειδικά όταν υπάρχουν failsafe επιλογές. Επίσης πρέπει να γίνονται μερικές θυσίες όσον αφορά την άνεση. Και εγώ στα windows μου έχω κλείσει όλες τις εφετζίδικες μπούρδες που μου κόβουν ταχύτητα και απόκριση.

Και κόψτε πια αυτήν την καραμέλα με το 80-85-90-95%, καταντάει εξίσου ηλίθιο με το να λες ότι τα κορεάτικα αυτοκίνητα είναι μαμάτα επειδή κατέχουν ένα μεγάλο ποσοστό της αγοράς. Ο μόνος λόγος αγοράς ενός κορεάτικου είναι η φτηνή του τιμή σε συνάρτηση με αυτά που προσφέρει(aircondition, "δερμάτινα", "ηχοσύστημα", συναγερμό κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με καλύπτει απότυτα ο pontifikas, συμφωνώ 100% μαζί του.

Συν όμως θα θελα να πώ, sotiris καταρχήν στα υπόψην σου ότι κάνουμε συζήτηση, διάλογο και δεν μαλώνουμε. ’λλωστε τι σόι διάλογος θα ήταν χωρίς τις διαφωνίες του?

Τώρα περί πειρατίας, σε καμία περίπτωση δεν το παίρνουμε για μαγκιά (εγώ προσωπικά τουλάχιστον). Εγώ έχω φτάσει σε σημείο να τα θεωρώ freeware. Αφού ρε παιδιά δεν την νοιάζει τη μαμά M$ που τα αντιγράφουμε, πώς να το κάνουμε τώρα? Γιατί άμα ήθελε, θα το φυσούσαμε και δεν θα κρύωνε... όπως γίνεται τώρα στην Αμερική με την RIAA.

Όσον αφορά το Linux, έχω ακούσει ότι έχει πάνω απο 200 διανομές. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, ξέρω όμως ότι σίγουρα δεν είναι καμιά 5-6. Μέσα σε αυτό το χάος τι να αποφασίσω? Ξέρω, ανάλογα με τις ανάγκες μου, αλλά....

Όσον αφορά τα updates έχω ακούσει ότι για το Linux δεν υπάρχουν κάθε 3 και λίγο ξεχωριστά μικρά updates, αντιθέτως κατεβάζεις ολόκληρη μια καινούργια έκδοση μέτα απο κάποιο καιρό. Τώρα αν είναι αλήθεια, δεν το ξέρω απο μόνος μου, απλώς κάθε περίπτωση έχει τα + και -.

Και κάποια άποψη που με είπαν, ότι το Linux είναι επίσης ένα πολύ ωραίο λειτουργικό με τις χρήσιμες εφαρμογές του, αλλά έτσι και σου παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα... τότε θα δείς τη πραγματικά άσχημη πλευρά του.. όταν θα έχεις μόνο μια κονσόλα μπροστά σου και θα πρέπει να γράψεις εντολές.

Α και αυτό που είπα, ότι τα Windows βρηκαν δουλειά, εκεινή τη στιγμή σκεφτόμουν τους τεχνικούς PC, και μετά όλους τους προγραμματιστές που πούλησαν τα προγραμματά τους βασισμενα στα δημοφιλή windows.

Επίσης και μια απορία: το ότι για να πάρεις ECDL, τα θέματα του βασίζονται μόνο σε προιόντα της Microsoft, πώς το βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από screwvy

Επίσης και μια απορία: το ότι για να πάρεις ECDL, τα θέματα του βασίζονται μόνο σε προιόντα της Microsoft, πώς το βλέπετε?

Αφού στο παρέχει ο εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος της Μicrosoft το δίπλωμα, σε τι περίμενες να σε εξετάσουν;

Κατά τ'άλλα ως πληροφορικάριος δεν πιστεύω ότι εκφράζει κάτι αυτό το "δίπλωμα". Ίσως για δουλειά γραμματέα που θα πρέπει να ξέρει μερικά πράγματα στο word, excel, powerpoint και access.

Για πραγματικά διπλώματα ρίξτε μια ματιά στο CCNA και CCNP της Cisco. Αυτό το δίπλωμα ανοίγει πόρτες για εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas

Φίλε Sotiris έχουμε σύμπνια απόψεων.

Υπήρξε καιρός που και εγώ χλεύαζα τα Windows.

Μέχρι που ανακάλυψα το VStudio.

Τότε για πρώτη φορά μου πέρασε από το μυαλό ότι μέχρι τώρα δεν χρησιμοποίησα τα Windows για τίποτα άλλο πλην παιχνιδιών. Ανακαλύπτωντας τις δυαντότητες του VS και αργότερα βλέποντας αυτές του VS2005 :woot: συνειδητοποίησα ότι όχι μόνο δεν αξίζει να χλευάζεις μια τέτοια εταιρία αλλά να την θαυμάζεις.

Το πλησιέστερο DE στα Linux είναι το KDevelop. Το οποίo δεν φτάνει δυστυχώς τις δυνατότητες του VS. Προσβλέπουμε προς το Mono Project τώρα.

Το VisualStudio είναι όντως το καλύτερο IDE αν θες να προγραματίζεις σε VisualBasic. Τώρα αν θες να προγραμματίσεις σε κάτι ανώτερο όπως η Java ή σε πραγματική C++ χωρίς τις proprietary μπαρούφες της M$ θα διαπιστώσεις πως υπάρχουν πολύ ανώτερα IDE από το VisualStudio ΚΑΙ για Linux.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από screwvy

Όσον αφορά τα updates έχω ακούσει ότι για το Linux δεν υπάρχουν κάθε 3 και λίγο ξεχωριστά μικρά updates, αντιθέτως κατεβάζεις ολόκληρη μια καινούργια έκδοση μέτα απο κάποιο καιρό. Τώρα αν είναι αλήθεια, δεν το ξέρω απο μόνος μου, απλώς κάθε περίπτωση έχει τα + και -.

Επίσης και μια απορία: το ότι για να πάρεις ECDL, τα θέματα του βασίζονται μόνο σε προιόντα της Microsoft, πώς το βλέπετε?

Το πρώτο δεν ισχύει πάντα. Ακόμα και για τον kernel βγαίνουν patch....

Για το ECDL, απλά προσφέρονται διπλώματα του ECDL μόνο για Microsoft στην Ελλάδα. Έχει και άλλα διπλώματα.

Θα συμφωνήσω με τον pontifikas και εγώ. Όποιος έχει φάει μερόνυχτα πάνω στα PC καταλαβαίνει τί θέλει να πει. Ειδικά αν έχεις παιδευτεί και σε Linux και σε Windows σε πιο "ψαγμένα πράγματα" από τα κλασικά.

Είναι άκυρη η συζήτηση νομίζω. Ο κόσμος σκοτώνεται για το τίποτα. Όπως ξέρουμε ότι ένας server για να δουλεύει δεν θα τον στήσεις σε windows, έτσι ξέρεις ότι είναι ζόρι(αν δεν έχεις φάει τα μούτρα σου) να χρησιμοποιήσεις για καθημερινή χρήση το Linux.

Προσωπικά αν δεν είχα κάποια προγράμματα στα windows που τα χρειάζομαι(στο επίπεδο του VS2005 που λέει και ο φίλος pontifikas) θα χρησιμοποιούσα μόνο το linux. Λυπάμαι αλλά την αίσθηση που σου δίνει το linux ακόμα και στην καθημερινή χρήση(σε θέματα σιγουριάς, ταχύτητας και παραμετροποίησης) δεν σου την δίνει με τίποτα η πλατφόρμα των windows.

Τελικά, να πω ότι ίσως να μπορέσεις να στήσεις έναν βαρβάτο server με windows(για να μην μου πει κανείς ότι δεν γίνεται), αλλά αυτός που θα το κάνει θα αξίζει τον σεβασμό μου για την υπομονή που έχει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Για πραγματικά διπλώματα ρίξτε μια ματιά στο CCNA και CCNP της Cisco. Αυτό το δίπλωμα ανοίγει πόρτες για εργασία.

Για να πάρεις το δίπλωμα της Cisco πρέπει να κάνεις έναν κω@@ σαν....

Ναι, τώρα ανοίγει πολλές πόρτες, πολύ εύκολα. Τώρα όμως...

Στις επιστήμες τις δικές μας δεν σε κάνει καλό ένα χαρτί.... επίσης το "τώρα" πιο πάνω είναι τονισμένο γιατί αν συζητήσεις με οποιονδήποτε που είναι μέσα στα πράγματα θα σου πει ότι κάθε 3-4 χρόνια υπάρχουν τέτοια χαρτιά μέχρι να τα πάρει πολύς κόσμος και να κυνηγήσεις άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Οποισδήποτε σοβαρός κατασκευαστής hardware βγάζει drivers και για linux πλέον. Μέχρι και η Ati...

Καλό αυτό αλλά αν υποθέσουμε πως αύριο η ΑΤΙ βγάζει τον R520. Την αμέσως επόμενη ημέρα, θα υπάρχουν drivers για linux?

Αν μάθεις το Linux θα το βρίσκεις εξίσου εύκολο και φιλικό. Απλώς πρέπει να το πάρεις απόφαση.

Yup! Είχα βάλει κάποτε αλλά δεν τα κράτησα για καιρό. Συγκεκριμένα το Mandrake αλλά δεν έκατσα να τα μάθω στην πράξη. :p

Δεν το έπιασα αυτό...

Clean disk, scan disk, defragment και τα σχετικά για να κρατάνε την φόρμα τους.

Το linux είναι ακόμα πιο τσάμπα :T:

Ναι, είναι νόμιμο τζάμπα :hehe:

Το αυτό. Επίσης έχεις τη δυνατότητα να τα προσαρμόσεις στο σύστημά σου. Αλήθεια πώς πάνε τα 64bit windows σου; Ξέχασα, ο Bill περιμένει την Intel να βγάλει τον 64bit επεξεργαστή για να τα αμολήσει. Όχι πως έχω τίποτα εναντίον του Bill ή των windows, απλώς επιλέγω το καλύτερο. :p

Δεν επιχείρησα να τα βάλω. Ούτως ή άλλως δεν τα περιμένω ανυπόμονα.

148.000 αποτελέσματα απλώς για να μη νομίζετε ότι τα windows ανακάλυψαν τον τροχό...

Το ήξερα από πάντα πως το linux είναι τροποποιήσιμο. Τώρα τα Unattended για μένα είναι άλλη φάση που τα αφήνεις μόνα τους και στον γυρισμό σου είναι έτοιμα άσχετα από linux/windows.

Να πω ότι έχετε δουλέψει και σε κάποιο άλλο λειτουργικό να το καταλάβω... Αλλά μάλλον προκατάληψη πέφτει εδώ.

Πιθανόν, μαν, αν μάθω 5-10 πράγματα στο linux για να το χρησιμοποιώ σαν τα windows, να το προτιμήσω. Δεν το αποκλείω. Μόνο που δεν ανέφερα πως windows > linux αλλά έδωσα χιουμοριστικό χαρακτήρα στο προηγούμενο ποστ. Όπως και προανέφερα, έχω "δουλέψει" (αν μπορεί να θεωρηθεί "δουλειά" το βάλε-βγάλε του λειτουργικού και κάτι άλλες ψιλές βλακείες :p) σε άλλο λειτουργικό (που λέει ο λόγος) και μπορώ να εκφέρω μια άποψη (όχι τόσο αντικειμενική αλλά ας την πούμε ημισφαιρής). Αλλά δεν κατάλαβα τα περί προκατάληψης. Δηλαδή το ίδιο είναι κάτι "παιδάκια" που πρωτοάκουσαν την κλασική φράση "linux καλύτερα από τα windows!" κι έβαλαν linux χωρίς να ξέρουν το αυτό καθε αυτό μόνο και μόνο για να πουλήσουν μούρη (γιατί εκεί στο τέλος καταλήγουν τέτοια φαινόμενα) με μία άποψη που λέει ξεκάθαρα "έχω windows, γουστάρω τα windows, στα windows μπορώ να κάνω αυτό, αυτό κι αυτό εύκολα, γρήγορα και χωρίς ιδιαίτερες σκοτούρες κι αν θέλω κάτι λίγο πιο advanced, τους αλλάζω τα φώτα για να γουστάρω πιο πολύ!"? Αν το να υποστηρίζει κανείς τα windows συνειδητά και με επιχειρήματα σύμφωνα με τις ανάγκες/προτιμήσεις του και δεν έχει χρησιμοποιήσει άλλο λειτουργικό το ίδιο καλά με τα windows θεωρείται "προκατάληψη", τότε sorry αλλά χάνω λάδια και έμεινα πολύ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Α και trendy θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εντελώς ενημερωτικά κι όχι ειρωνικά. Έστω μαθαίνω να λειτουργώ το linux εξίσου καλά με τα windows. Με το καινούριο συστηματάκι μου, τι παραπάνω θα κερδίσω πέραν από σταθερότητα κι ασφάλεια? Μπορείς να μου πεις με απλά παραδείγματα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos

Τελικά, να πω ότι ίσως να μπορέσεις να στήσεις έναν βαρβάτο server με windows(για να μην μου πει κανείς ότι δεν γίνεται), αλλά αυτός που θα το κάνει θα αξίζει τον σεβασμό μου για την υπομονή που έχει....

οπα κατσε καλα να ξερουμε και τι λεμε. εχεις παρει χαμπαρι οτι εχουν βγει τα windows server 2003? τα εχεις δοκιμασει? τι server λινουξ και πρασινα αλογα μου λες.

αυτα ΠΑΛΙΑΑΑΑ. τωρα στηνεις πανευκολα τα windows server 2003 και εχεις την υποστιριξη της Microsoft και οχι της καθε υπαναπτικτης τυπου μπακαλικου εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas

οπα κατσε καλα να ξερουμε και τι λεμε. εχεις παρει χαμπαρι οτι εχουν βγει τα windows server 2003? τα εχεις δοκιμασει? τι server λινουξ και πρασινα αλογα μου λες.

Εγώ τα έχω δοκιμάσει, καλά αλλά όχι τόσο όσο η Microsoft θέλει να νομίζουμε. Και να σου πώ και αυτό: τα Windows 2003 θέλουν corporate εκδόσεις διάφορων προγραμμάτων ενώ στο Linux δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Για να μην αναφέρω πως στο Linux μπορείς να προσθαφαιρέσεις στοιχείς του λειτουργικού χωρίς να υπάρχει φόβος να το ακρωτηριάσεις. Ακόμα και ένας Pentium 133ΜΗz μπορεί να τρέξει Linux, τα Windows 2003 όμως μπορεί να τα τρέξει?

αυτα ΠΑΛΙΑΑΑΑ. τωρα στηνεις πανευκολα τα windows server 2003 και εχεις την υποστιριξη της Microsoft και οχι της καθε υπαναπτικτης τυπου μπακαλικου εταιριας.

Βεβαίως, υπανάπτυκτες εταιρείες όπως η IBM, η HP, η RedHat κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero

Α και trendy θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εντελώς ενημερωτικά κι όχι ειρωνικά. Έστω μαθαίνω να λειτουργώ το linux εξίσου καλά με τα windows. Με το καινούριο συστηματάκι μου, τι παραπάνω θα κερδίσω πέραν από σταθερότητα κι ασφάλεια? Μπορείς να μου πεις με απλά παραδείγματα?

Αμέσως αμέσως κερδίζεις επιδόσεις, αφού βάζεις ένα 64bit λειτουργικό στο 64bit σύστημά σου, και ό,τι εγκαθιστάς γίνεται optimized για το σύστημά σου και όχι για ένα σύστημα 32bit, όπως είναι τα XP.

Ρίξε και μια ματιά εδώ -> http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1758

Αρχική απάντηση από HeroΚαλό αυτό αλλά αν υποθέσουμε πως αύριο η ΑΤΙ βγάζει τον R520. Την αμέσως επόμενη ημέρα, θα υπάρχουν drivers για linux?

Αν δε βγάλει θα σημαίνει ότι η εταιρία είναι εγκάθετη.

Αρχική απάντηση από HeroClean disk, scan disk, defragment και τα σχετικά για να κρατάνε την φόρμα τους.

Ναι υπάρχουν τέτοια εργαλεία. Αν και defrag δε χρειάζεται να κάνεις ποτέ λόγω του καλού filesystem που διαθέτει το linux.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.