Jump to content



Παρουσιαση ΑVM FRITZ!Box Fon WLAN 7140


Recommended Posts

Αυτές οι οδηγίες για να "σώσουμε" τις ρυθμίσεις, γνωρίζετε αν γίνονται κι σε άλλα μοντέλα μόντεμ; Πχ σε BaudTec Annex Α;

Δηλαδή αν θελήσω να κάνω φορμάτ, να έχω αποθηκεύσει αυτές τις ρυθμίσεις και να μπορέσω να τις "ξαναφορτώσω" μετά;

Στα ποιο πολλά γίνεται, ψάξε το manual η το menu του αν γράφει κάτι.

Πάντως είναι χρήσιμο feature να μπλοκάρει όλους τους αριθμούς με απόκρυψη το fritz.:098:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
Spoiler

 

Καλημέρα.

Έπειτα από 9 χρόνια, έχει κάποια αξία να συνδέσει εάν είναι εφικτό κάποιος το εν λόγω μόντεμ στην Cosmote Voip τηλεφωνία του? Αναφέρομαι στην πολύ παλαιά πρώτη έκδοση, χωρίς ασύρματη δυνατότητα.

Έγινε επεξεργασία από sadosp
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2018 at 1:06 AM, sadosp said:

Καλημέρα.

Έπειτα από 9 χρόνια, έχει κάποια αξία να συνδέσει εάν είναι εφικτό κάποιος το εν λόγω μόντεμ στην Cosmote Voip τηλεφωνία του? Αναφέρομαι στην πολύ παλαιά πρώτη έκδοση, χωρίς ασύρματη δυνατότητα.

Εάν έχει αξία, μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.

Θα κερδίσεις επιπλέον κάποιες βασικές λειτουργίες τηλεφωνικού κέντρου, δυνατότητα ενδοεπικοινωνίας, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sadosp said:

Εννοείς δηλαδή ότι μπορεί να συνδεθεί και να δουλέψει σωστά  την "σήμερον ημέρα", ή είναι σαν συσκευή παρωχημένη? Εάν ισχύει το πρώτο, υπάρχει κάπου οδηγός ρυθμίσεων?

 

Προφανώς μπορεί. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να δώσεις την αναλογική γραμμή στο fritz και να την διαχειρίζεσαι από εκεί. Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις και το Speedport του ΟΤΕ για τηλεφωνία και το fritz για υποτυπώδες "τηλεφωνικό κέντρο".

Ο περισσότερο πολύπλοκος τρόπος είναι να έχεις το fritz ως μοναδική συσκευή - και ως ADSL modem/router και ως VoIP client. Δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι με το 7140 θα το καταφέρεις, αλλά πολλοί το έχουν κάνει με νεότερα fritz. Βασική προϋπόθεση είναι να πάρεις κωδικούς πρόσβασης VoIP από τον ΟΤΕ και να το ρυθμίσεις κατάλληλα. Σε κάθε περίπτωση, αν το αποπειραθείς, είναι προτιμότερο να το συζητήσουμε εκτενώς σε νέο θέμα.


Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις και IP τηλέφωνα, ίσως να έχει νόημα. Αν σκοπεύεις να έχεις μόνο κλασικές συσκευές, πρέπει να σκεφτείς με ποιό τρόπο θα σου χρησιμεύσει και πόσο αξίζει η επιπλέον χρησιμότητα που θα πάρεις από το fritz.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για να πω την αλήθεια εδώ και αρκετό καιρό το χρησιμοποιώ με τον πρώτο τρόπο τον οποίο περιγράφεις. Την προηγούμενη εβδομάδα με "γύρισαν" και εμένα σε voip τηλεφωνία, και έσπευσα να πάρω και τον κωδικό από τον πάροχο, ώστε να είμαι έτοιμος για την όποια δοκιμή. Τον έχω ήδη ενεργοποιήσει στο δικό τους μόντεμ το Speedport.

Το θέμα είναι ότι δεν σκοπεύω να αγοράσω ip τηλεφωνικές συσκευές, οπότε λέω να το κρατήσω ως έχει με τις όποιες δυνατότητες μου παρέχει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.