Jump to content



LOGITECH Z5500 vs CREATIVE GIGAWORKS THX S750


Samael

Ποιο σετ?  

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Να πω κι εγώ 2 λογάκια...

Παιδιά τι περιμένετε από ένα set ηχείων ΓΙΑ PC που κοστίζει 350 Ευρώ?? Προσωπικά, περιμένω μεγάλη ένταση χωρίς ιδιαίτερη παραμόρφωση, καλή απόδοση των εφέ σε ταινίες/παιχνίδια, αναπαραγωγή μουσικής με καλή ποιότητα και, τέλος, ευελιξία και συνδεσιμότητα. ΟΛΑ αυτά τα έχουν τα Logitech, κατά τη γνώμη μου...

Τώρα, αν κάποιοι θεωρείτε τους εαυτούς σας audiophiles (που μπορεί και να είστε) και το αυτί σας ικανό να αντιληφθεί κάθε συχνότητα που χάνεται (που μπορεί και να είναι), μπορείτε να πάτε να σκάσετε ένα σωρό χιλιάρικα για τα B&W 800 για να έχετε tweeter διαμαντιού που αποδίδουν καλά ως τα 70 kHz, midrange από Kevlar και woofer από Rohacell και να κάνετε το σπίτι σας Abbey Road Studio... Με γεια σας, με χαρά σας...

(Συγγνώμη για το ελαφρώς επιθετικό ύφος, αλλά δεν μπορώ να βλέπω σχόλια όπως τα παραπάνω... Αν θέτουμε υψηλά κριτήρια, να συγκρίνουμε και high-end λύσεις, όχι τα multimedia ηχεία ενός υπολογιστή.)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως....

Προσωπικα τα εχω συνδεδεμενα πανω σε μια Audigy 4 στο ΗΤPC στο σαλονι,

και η αληθεια ειναι οτι ο ηχος τους ειναι κλασεις ανωτερος απο το προηγουμενο

all in one συστημα DAV-S500 της Sony που ειχα....

Ειδικα στη μουσικη η διαφορα ειναι χαοτικη....

Για τα λεφτα τους ειναι παρα πολυ καλα ηχεια...

Απο εκει και περα οποιος θελει ακομα καλυτερο ηχο ξεφευγει απο το

τομεα ηχειων για pc και ψαχνει για πιο high end λυσεις με το αναλογο φυσικα κοστος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με τα Ζ5500 που πηρα εμεινα πολυ ικανοποιημενος δεν ξερω αν βοηθαει και η fatal1ty σε αυτο και ποσο ?? αλλα για τα χρηματα που εδωσα τα ηχεια ειναι οτι καλυτερο πηρα

Ειδικα τα χριστουγενα σε συγκριση Z5500 και SONY ετοιμο home theater ενος φιλου καμια σχεση σε αποδοση τα δυο σετ ηχειων μακραν καλυτερα τα Ζ5500 σε μουσικη, εφε, ταινιες,

Τωρα βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις και εγω αν εσταζα κανα 2-3 χιλιαρικα για ηχεια τοτε σιγουρα θα ειχα και αλλα κριτηρια και απαιτησεις στα 250 που εδωσα μια χαρα ειναι τα Ζ5500 την ωρα που σε ευθεια συγκρισνη με τα SONY των 350ε και σε προσφορα μαλιστα ηταν τα σονυ λογω χριστουγενων ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ και με το παραπανω τα χρηματα τους, η επιλογη βεβαια ειναι του καθενος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι δεν κατάλαβαν, όταν έλεγα για ηχοαπορροφητικό υλικό εννοούσα τους δορυφόρους όχι το γούφερ. Αυτό έλειπε να μην είχε ούτε και στον νευραλγικό τομέα των μπάσων.

Audiophile δεν χρειάζεται να είσαι για να καταλάβεις ότι οι μεσαίες προς χαμηλές συχνότητες στα λότζι(σε όλα όχι μόνο τα φθηνά), αυτές που κάνουν τις ανθρώπινες φωνές, το πιάνο το κόντραμπάσο κλπ να ακούγονται πλούσια και απολαυστικά είναι είτε ανύπαρκτες είτε στέλνονται στο γούφερ.

Στο Μall που τα άκουσα αφού τα τοποθέτησα απέναντί μου και έσκυψα για να τα ακούσω είδα ότι το γούφερ είναι αρκετά εντοπίσιμο στο χώρο σε αντίθεση με τα μέγκα που σε ξεγελά ικανοποιητικά και μπορείς να το βάλεις εκατέρωθεν του γραφείου σου χωρίς πρόβλημα. Τι θα την πειραζε την λότζιτεκ να κατασκευάσει δορυφόρους ικανούς να φθάνουν μέχρι τα 130Hz; Θα εκτοξευόταν το κόστος σε αστρονομικά επίπεδα; Δεν νομίζω. Απλά θα σκέφτηκε "έλα μωρέ τώρα στα πιτσιρίκια απευθύνομαι, σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ με την ποιότητα. Θα ασχοληθώ με ένταση και δυνατότητες." Έτσι σκέφτηκε να μεγαλώσει και άλλο το γούφερ αντί να το βελτιώσει λες και για ένα μικρομεσαίο δωμάτιο το παλιό δεν έφτανε.

Ερχόμαστε τώρα και στο θέμα της υποκειμενικότητας του ήχου. Κάθε ηχείο βγάζει τον ήχο με διαφορετικό τρόπο.’λλα ηχεία έχουν προβολική ηχητική σκηνή(εμφατικά πρίμα) άλλα οπισθοχωρημένη. Πολλά μάλιστα από τα reviews των κομπιουτεράδικων site που βγάζουν πρώτα τα λότζι κατηγόρησαν τα μέγκα για τον απόμακρο ήχο τους μη γνωρίζοντας οι άσχετοι ότι αυτό αποτελεί συνειδητή επιλογή της creative. Ο ήχος των dvd έχει υπερενισχυμένες ψηλές συχνότητες γιατί προέρχεται από την κινηματογραφική κόπια. Στον κινηματογράφο ο ήχος είναι χρωματισμένος με πολλές ψηλές και μεσουψηλές νότες. Αυτό γίνεται γιατί ταξιδεύουν στον αέρα πιο λίγο απ'ότι οι υπόλοιποι ήχοι. Έτσι ενισχύονται παραπάνω για να φτάσουν σωστά στον ακροατή που βρίσκεται πολύ μακριά από τα ηχεία.

Η creative θέλοντας να δημιουργήσει ένα καθαρόαιμο κινηματογραφικό σύστημα για το κομπιούτερ φίμωσε αυτές τις συχνότητες για να ακούγονται σωστα στις μικρές αποστάσεις του pc theater. Αυτό χάλασε λίγο την ζωντάνια του ήχου στη μουσική αλλά δεν πείραξε στο ελάχιστο την υψηλού επιπέδου καθαρότητα των ηχείων. Συγκρίνοντάς τα με ημιεπαγγελματικά ακουστικά σεβαστού κόστους είδα ότι διατηρούν τεράστιο μέρος από την αρχική ηχητική λεπτομέρεια ξεπερνώντας ακόμα και συστήματα πολύ ακριβότερα.

Όταν ένα σύστημα σου επιτρέπει να ακούς πράγματα(π.χ ήχους οργάνων που παίζουν στο background) που σε άλλα δεν ακούς τότε μιλάμε για αντικειμενική και όχι υποκειμενική ανωτερότητα παίδες. ’κουσα και τα λότζι σε δικά μου cd και η θολούρα του μπάσου μου θύμισε κάτι creative T-7700 που είχα των 120. Χανόταν ο ήχος του μπάσου(το όργανο) σε ροκ ,μέταλ και τζαζ μουσική. Δεν άκουγα δηλαδή πράγματα που στα μέγκα έβγαιναν εντελώς αβίαστα. Ούτε και η πραγματική ένταση των λότζι ήταν μεγαλύτερη από τα δικά μου όπως ισχυρίζονται ορισμένοι στο ίντερνετ. Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στα δικά μου cd. Γιατί τα cd των πωλητών δεν ξέρεις σε τι επίπεδο έχουν ηχογραφηθεί. Σύμφωνα με το pc magazine μάλιστα η διαφορά είναι μόλις 1db υπέρ των logitech(103db για τα μέγκα αν και στο δωμάτιό μου έχω μετρήσει 106db σε c weighting).

Τέλος ένα σχόλιο πάνω στην τερατώδη δύναμη του γούφερ των λότζι. Αυτό που κάνει τη διαφορά στις ταινίες δεν είναι η ένταση(που και τα μέγκα έχουν υπεράφθονη) αλλά η δυναμικότητα. Το γούφερ πρέπει να διαθέτει μεμβράνη(κώνο) που να ξεκινά και να σταματά να πάλλεται ακαριαία χωρίς μικροκαθυστερήσεις. Χρειάζεται δηλαδή κοφτό,απότομο και όχι γλυκανάλατο μπάσο για να αποδωθεί σωστά το ωστικό κύμα ενός πυροβολισμού ή μιας σύγκρουσης. Για τους γνωστούς λόγους και πάλι υπερισχύουν τα μέγκα.

Και όλα τα παραπάνω χάρη στον προσεκτικότερο σχεδιασμό που ακολούθησε η creative. Να γιατί ο αξιοπρεπής ήχος δεν είναι ανάγκη να στοιχίζει εκατομμύρια.

Link to comment
Share on other sites

'Οπως και να έχει πάντως, δεν είναι τυχαίο ότι τα περισσότερα reviews βγάζουν μπροστά τα logi.

O καθένας κρίνει με δικά του κριτήρια.

Το μόνο ίσως που λείπει από τα z-5500 είναι η δεύτερη optical θύρα, όπου υπάρχει στα z-5450.

Είμαι fun της συνδεσιμότητας! και θεωρώ πολύ χρήσιμο το decoder του γιατί πολύ σωστά μπορεί να γίνει από μόνο του ένα home theater system χωρίς να είναι προσκολημένο στην κάρτα ήχου. Έχεις μεγαλύτερη ελευθερία. Στο κάτω κάτω όπως λέω πάντα, καλύτερα να περισσεύει κάτι παρά να σου λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep [Χθες, στις 23:45]

Επειδή κάποιοι δεν κατάλαβαν, όταν έλεγα για ηχοαπορροφητικό υλικό εννοούσα τους δορυφόρους όχι το γούφερ. Αυτό έλειπε να μην είχε ούτε και στον νευραλγικό τομέα των μπάσων.

Audiophile δεν χρειάζεται να είσαι για να καταλάβεις ότι οι μεσαίες προς χαμηλές συχνότητες στα λότζι(σε όλα όχι μόνο τα φθηνά), αυτές που κάνουν τις ανθρώπινες φωνές, το πιάνο το κόντραμπάσο κλπ να ακούγονται πλούσια και απολαυστικά είναι είτε ανύπαρκτες είτε στέλνονται στο γούφερ.

Στο Μall που τα άκουσα αφού τα τοποθέτησα απέναντί μου και έσκυψα για να τα ακούσω είδα ότι το γούφερ είναι αρκετά εντοπίσιμο στο χώρο σε αντίθεση με τα μέγκα που σε ξεγελά ικανοποιητικά και μπορείς να το βάλεις εκατέρωθεν του γραφείου σου χωρίς πρόβλημα. Τι θα την πειραζε την λότζιτεκ να κατασκευάσει δορυφόρους ικανούς να φθάνουν μέχρι τα 130Hz; Θα εκτοξευόταν το κόστος σε αστρονομικά επίπεδα; Δεν νομίζω. Απλά θα σκέφτηκε "έλα μωρέ τώρα στα πιτσιρίκια απευθύνομαι, σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ με την ποιότητα. Θα ασχοληθώ με ένταση και δυνατότητες." Έτσι σκέφτηκε να μεγαλώσει και άλλο το γούφερ αντί να το βελτιώσει λες και για ένα μικρομεσαίο δωμάτιο το παλιό δεν έφτανε.

Ερχόμαστε τώρα και στο θέμα της υποκειμενικότητας του ήχου. Κάθε ηχείο βγάζει τον ήχο με διαφορετικό τρόπο.’λλα ηχεία έχουν προβολική ηχητική σκηνή(εμφατικά πρίμα) άλλα οπισθοχωρημένη. Πολλά μάλιστα από τα reviews των κομπιουτεράδικων site που βγάζουν πρώτα τα λότζι κατηγόρησαν τα μέγκα για τον απόμακρο ήχο τους μη γνωρίζοντας οι άσχετοι ότι αυτό αποτελεί συνειδητή επιλογή της creative. Ο ήχος των dvd έχει υπερενισχυμένες ψηλές συχνότητες γιατί προέρχεται από την κινηματογραφική κόπια. Στον κινηματογράφο ο ήχος είναι χρωματισμένος με πολλές ψηλές και μεσουψηλές νότες. Αυτό γίνεται γιατί ταξιδεύουν στον αέρα πιο λίγο απ'ότι οι υπόλοιποι ήχοι. Έτσι ενισχύονται παραπάνω για να φτάσουν σωστά στον ακροατή που βρίσκεται πολύ μακριά από τα ηχεία.

Η creative θέλοντας να δημιουργήσει ένα καθαρόαιμο κινηματογραφικό σύστημα για το κομπιούτερ φίμωσε αυτές τις συχνότητες για να ακούγονται σωστα στις μικρές αποστάσεις του pc theater. Αυτό χάλασε λίγο την ζωντάνια του ήχου στη μουσική αλλά δεν πείραξε στο ελάχιστο την υψηλού επιπέδου καθαρότητα των ηχείων. Συγκρίνοντάς τα με ημιεπαγγελματικά ακουστικά σεβαστού κόστους είδα ότι διατηρούν τεράστιο μέρος από την αρχική ηχητική λεπτομέρεια ξεπερνώντας ακόμα και συστήματα πολύ ακριβότερα.

Όταν ένα σύστημα σου επιτρέπει να ακούς πράγματα(π.χ ήχους οργάνων που παίζουν στο background) που σε άλλα δεν ακούς τότε μιλάμε για αντικειμενική και όχι υποκειμενική ανωτερότητα παίδες. ’κουσα και τα λότζι σε δικά μου cd και η θολούρα του μπάσου μου θύμισε κάτι creative T-7700 που είχα των 120. Χανόταν ο ήχος του μπάσου(το όργανο) σε ροκ ,μέταλ και τζαζ μουσική. Δεν άκουγα δηλαδή πράγματα που στα μέγκα έβγαιναν εντελώς αβίαστα. Ούτε και η πραγματική ένταση των λότζι ήταν μεγαλύτερη από τα δικά μου όπως ισχυρίζονται ορισμένοι στο ίντερνετ. Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στα δικά μου cd. Γιατί τα cd των πωλητών δεν ξέρεις σε τι επίπεδο έχουν ηχογραφηθεί. Σύμφωνα με το pc magazine μάλιστα η διαφορά είναι μόλις 1db υπέρ των logitech(103db για τα μέγκα αν και στο δωμάτιό μου έχω μετρήσει 106db σε c weighting).

Τέλος ένα σχόλιο πάνω στην τερατώδη δύναμη του γούφερ των λότζι. Αυτό που κάνει τη διαφορά στις ταινίες δεν είναι η ένταση(που και τα μέγκα έχουν υπεράφθονη) αλλά η δυναμικότητα. Το γούφερ πρέπει να διαθέτει μεμβράνη(κώνο) που να ξεκινά και να σταματά να πάλλεται ακαριαία χωρίς μικροκαθυστερήσεις. Χρειάζεται δηλαδή κοφτό,απότομο και όχι γλυκανάλατο μπάσο για να αποδωθεί σωστά το ωστικό κύμα ενός πυροβολισμού ή μιας σύγκρουσης. Για τους γνωστούς λόγους και πάλι υπερισχύουν τα μέγκα.

Και όλα τα παραπάνω χάρη στον προσεκτικότερο σχεδιασμό που ακολούθησε η creative. Να γιατί ο αξιοπρεπής ήχος δεν είναι ανάγκη να στοιχίζει εκατομμύρια.

σε προηγούμενο ποστ ειχα αναφέρει οτι τα logi ειχαν βαθύτερο χαμηλό. ηταν μια λαθος ακρόαση. ενα φιλαρακι εχει τα mega πανω απο χρονο και εχω ακούσει αρκετα cd εκει.

η αληθεια ειναι οτι τα logi παράγουν μεγαλες εντασεις θορυβου. ναι ειναι καποια κομμάτια που πραγματικά λυπάμαι να τα ακουσω.

οσο για τα review ειχα μια απορια παντα. πως στο καλο τα βγαζουν εστω και ιδια με τα mega. στα mega ακους ρε παιδια. ρε ακους μουσικη, βγαινει ηχος, στα logi να βαλεις κατι διαφορετικό απο rnb και beat ειναι χαλια. δυνατο το μπασο απο τα logi αλλα πρεπει νομιζω να παρει και μερικα μαθήματα ακουστικής απο τα mega.

ειμαι πολυ κοντα στο να αλλαξω το sub. με κανα infinity kappa αγκαλια.. το μονο που με κρατάει ειναι η δυνατότητα οδήγησης απο τον ενισχυτή των logi. μεχρι και 8αρι jlaudio εχω σκεφτεί... θα δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Επειδή κάποιοι δεν κατάλαβαν, όταν έλεγα για ηχοαπορροφητικό υλικό εννοούσα τους δορυφόρους όχι το γούφερ. Αυτό έλειπε να μην είχε ούτε και στον νευραλγικό τομέα των μπάσων.

Audiophile δεν χρειάζεται να είσαι για να καταλάβεις ότι οι μεσαίες προς χαμηλές συχνότητες στα λότζι(σε όλα όχι μόνο τα φθηνά), αυτές που κάνουν τις ανθρώπινες φωνές, το πιάνο το κόντραμπάσο κλπ να ακούγονται πλούσια και απολαυστικά είναι είτε ανύπαρκτες είτε στέλνονται στο γούφερ.

Στο Μall που τα άκουσα αφού τα τοποθέτησα απέναντί μου και έσκυψα για να τα ακούσω είδα ότι το γούφερ είναι αρκετά εντοπίσιμο στο χώρο σε αντίθεση με τα μέγκα που σε ξεγελά ικανοποιητικά και μπορείς να το βάλεις εκατέρωθεν του γραφείου σου χωρίς πρόβλημα. Τι θα την πειραζε την λότζιτεκ να κατασκευάσει δορυφόρους ικανούς να φθάνουν μέχρι τα 130Hz; Θα εκτοξευόταν το κόστος σε αστρονομικά επίπεδα; Δεν νομίζω. Απλά θα σκέφτηκε "έλα μωρέ τώρα στα πιτσιρίκια απευθύνομαι, σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ με την ποιότητα. Θα ασχοληθώ με ένταση και δυνατότητες." Έτσι σκέφτηκε να μεγαλώσει και άλλο το γούφερ αντί να το βελτιώσει λες και για ένα μικρομεσαίο δωμάτιο το παλιό δεν έφτανε.

Ερχόμαστε τώρα και στο θέμα της υποκειμενικότητας του ήχου. Κάθε ηχείο βγάζει τον ήχο με διαφορετικό τρόπο.’λλα ηχεία έχουν προβολική ηχητική σκηνή(εμφατικά πρίμα) άλλα οπισθοχωρημένη. Πολλά μάλιστα από τα reviews των κομπιουτεράδικων site που βγάζουν πρώτα τα λότζι κατηγόρησαν τα μέγκα για τον απόμακρο ήχο τους μη γνωρίζοντας οι άσχετοι ότι αυτό αποτελεί συνειδητή επιλογή της creative. Ο ήχος των dvd έχει υπερενισχυμένες ψηλές συχνότητες γιατί προέρχεται από την κινηματογραφική κόπια. Στον κινηματογράφο ο ήχος είναι χρωματισμένος με πολλές ψηλές και μεσουψηλές νότες. Αυτό γίνεται γιατί ταξιδεύουν στον αέρα πιο λίγο απ'ότι οι υπόλοιποι ήχοι. Έτσι ενισχύονται παραπάνω για να φτάσουν σωστά στον ακροατή που βρίσκεται πολύ μακριά από τα ηχεία.

Η creative θέλοντας να δημιουργήσει ένα καθαρόαιμο κινηματογραφικό σύστημα για το κομπιούτερ φίμωσε αυτές τις συχνότητες για να ακούγονται σωστα στις μικρές αποστάσεις του pc theater. Αυτό χάλασε λίγο την ζωντάνια του ήχου στη μουσική αλλά δεν πείραξε στο ελάχιστο την υψηλού επιπέδου καθαρότητα των ηχείων. Συγκρίνοντάς τα με ημιεπαγγελματικά ακουστικά σεβαστού κόστους είδα ότι διατηρούν τεράστιο μέρος από την αρχική ηχητική λεπτομέρεια ξεπερνώντας ακόμα και συστήματα πολύ ακριβότερα.

Όταν ένα σύστημα σου επιτρέπει να ακούς πράγματα(π.χ ήχους οργάνων που παίζουν στο background) που σε άλλα δεν ακούς τότε μιλάμε για αντικειμενική και όχι υποκειμενική ανωτερότητα παίδες. ’κουσα και τα λότζι σε δικά μου cd και η θολούρα του μπάσου μου θύμισε κάτι creative T-7700 που είχα των 120. Χανόταν ο ήχος του μπάσου(το όργανο) σε ροκ ,μέταλ και τζαζ μουσική. Δεν άκουγα δηλαδή πράγματα που στα μέγκα έβγαιναν εντελώς αβίαστα. Ούτε και η πραγματική ένταση των λότζι ήταν μεγαλύτερη από τα δικά μου όπως ισχυρίζονται ορισμένοι στο ίντερνετ. Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στα δικά μου cd. Γιατί τα cd των πωλητών δεν ξέρεις σε τι επίπεδο έχουν ηχογραφηθεί. Σύμφωνα με το pc magazine μάλιστα η διαφορά είναι μόλις 1db υπέρ των logitech(103db για τα μέγκα αν και στο δωμάτιό μου έχω μετρήσει 106db σε c weighting).

Τέλος ένα σχόλιο πάνω στην τερατώδη δύναμη του γούφερ των λότζι. Αυτό που κάνει τη διαφορά στις ταινίες δεν είναι η ένταση(που και τα μέγκα έχουν υπεράφθονη) αλλά η δυναμικότητα. Το γούφερ πρέπει να διαθέτει μεμβράνη(κώνο) που να ξεκινά και να σταματά να πάλλεται ακαριαία χωρίς μικροκαθυστερήσεις. Χρειάζεται δηλαδή κοφτό,απότομο και όχι γλυκανάλατο μπάσο για να αποδωθεί σωστά το ωστικό κύμα ενός πυροβολισμού ή μιας σύγκρουσης. Για τους γνωστούς λόγους και πάλι υπερισχύουν τα μέγκα.

Και όλα τα παραπάνω χάρη στον προσεκτικότερο σχεδιασμό που ακολούθησε η creative. Να γιατί ο αξιοπρεπής ήχος δεν είναι ανάγκη να στοιχίζει εκατομμύρια.

Για την ιστορία μόνο, οι δορυφόροι σηκώνουν από τα 100 Hz μέχρι τα 20 kHz...

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω... Δικές σου απόψεις είναι...

Link to comment
Share on other sites

το ανεφερα παραπανω και απλα το ξανατονιζω

Τωρα βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις και εγω αν εσταζα κανα 2-3 χιλιαρικα για ηχεια τοτε σιγουρα θα ειχα αλλα κριτηρια και απαιτησεις

Link to comment
Share on other sites

και στις ταινιες/παιχνιδια τι θα κανεις?Θα πληρωσεις καποιον να τα πηγαινοφερνει μπρος πισω σου για το 3d effect?

Για αυτο παιδια πρεπει να καταλαβουμε οτι τετοια ηχεια εχουν να επιτελεσουν ενα δυσκολο και πολυπλευρο ρολο σε μια αξιοπρεπη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο πρόβλημα που έχουν τα ηχεία Η/Υ είναι τα πολύ φθηνά υλικά που φτιάχνονται και δεν τους επιτρέπει να παίζουν μεγάλο μέρος του φάσματος των συχνοτήτων στη σωστή ένταση. Η απόκριση των δορυφόρων σε καμία (ΜΑ ΚΑΜΙΑ) περίπτωση δεν είναι 100hz με 20khz, επειδή ένα πολύ μεγάλο μέρος αυτών των συχνοτήτων θυσιάζεται για να μπορούν τα ηχεία να παίζουν αξιοπρεπώς κάποιες ''πιο'' σημαντικές. Μια ρεαλιστική προσέγγιση για το τι μπορούν να αποδώσουν σωστά είναι κάτι μεταξύ 250hz με 12khz. Κάτω από τα 250hz καλό είναι να τα αναλαμβάνει το woofer (παρότι και εκεί η αυξομειώσεις της έντασης ανά συχνότητα είναι μεγάλες),ενώ πάνω από τα 12khz συνήθως τα πρίμα υπερτονίζονται (τσιρίζουν) στο μεγαλύτερο μέρος χωρίς να ακούγονται σωστά.

Ένας μύθος που επικρατεί είναι ότι η τρισδιάστατη εικόνα επιτυγχάνεται μόνο από πολυκάναλα συστήματα ενώ στα δικάναλα όχι. Αυτό είναι τελείως λανθασμένο. Aπό καλά δικάναλα συστήματα μπορείτε να πάρετε πολύ ανώτερα αποτελέσματα σε ότι αφορά το 3D. Μια δοκιμή με ακουστικά θα σας πείσει για το τι μπορούν να κάνουν τα καλά-ακριβά ηχεία και πως μπορούν αυτά, να τοποθετήσουν με ακρίβεια τον ήχο στα σημεία που πρέπει, ώστε να έχουμε τρισδιάστατη αίσθηση.

Κατά την γνώμη μου η πρόταση για monitor ηχεία είναι πιο οικονομική και σαφέστατα καλύτερη για ανώτερης ποιότητας ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από suboy [21-02-2007 00:07]

σε προηγούμενο ποστ ειχα αναφέρει οτι τα logi ειχαν βαθύτερο χαμηλό. ηταν μια λαθος ακρόαση. ενα φιλαρακι εχει τα mega πανω απο χρονο και εχω ακούσει αρκετα cd εκει.

η αληθεια ειναι οτι τα logi παράγουν μεγαλες εντασεις θορυβου. ναι ειναι καποια κομμάτια που πραγματικά λυπάμαι να τα ακουσω.

οσο για τα review ειχα μια απορια παντα. πως στο καλο τα βγαζουν εστω και ιδια με τα mega. στα mega ακους ρε παιδια. ρε ακους μουσικη, βγαινει ηχος, στα logi να βαλεις κατι διαφορετικό απο rnb και beat ειναι χαλια. δυνατο το μπασο απο τα logi αλλα πρεπει νομιζω να παρει και μερικα μαθήματα ακουστικής απο τα mega.

ειμαι πολυ κοντα στο να αλλαξω το sub. με κανα infinity kappa αγκαλια.. το μονο που με κρατάει ειναι η δυνατότητα οδήγησης απο τον ενισχυτή των logi. μεχρι και 8αρι jlaudio εχω σκεφτεί... θα δουμε..

Επιτέλους και κάποιος που βασίζεται στα αυτιά του και όχι στα reviews για να βγάλει συμπεράσματα.

Τα λότζι βγαίνουν πρώτα επειδή στα δίνουν όλα σε εξευτελιστική τιμή(309 στο e-shop).

Εσείς τι πιστεύετε, ότι η creative που δίνει τα μέγκα μαζί με το decoder στα 400 περίπου, είναι ηλίθια,ή είναι μικρούλα εταιρεία που δεν έχει τις οικονομίες κλίμακας της λότζιτεκ;

Επίσης το γεγονός ότι η creative επιλέγει την κατασκευή μικρότερων-και με μικρότερη τρύπα ανάκλασης μπάσων-γούφερ είναι τυχαίο; Δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει τεράστια γούφερ με τρύπες σαν το πηγάδι του μπαρμπα-Θωμά στο πλάι για να πετύχει εντάσεις σε βάρος της ποιότητας.

Το πρόβλημα με τα λότζι είναι όπως αναφέρει και ο suboi ότι πέρα απ'την trendy μουσική που παίζει στα καταστήματα παίζουν σ**** στα άλλα είδη, ενώ τα μέγκα ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Τα review που αποθεώνουν τα λότζι είναι από κομπιουτερίστικα σάιτ συνήθως. Σε σοβαρά σάιτ του ήχου όπως το audioholics.com αναφέρονται όλες οι αδυναμίες των λότζι("on several tracks the bass sounded boomy=θολό, "there is a bass hump between"=η τρύπα στον ήχο που λέγαμε)

Ούτε και τα μέγκα όμως έχουν κάτι ιδιαίτερο να επιδείξουν ειδικά στη μουσική(έχουν σεταριστεί για ταινίες) πέρα από μαθήματα σωστής σχεδίασης φθηνών συστημάτων. Αν θέλει κάποιος κάτι πραγματικά καλό πρέπει να κινηθεί στο χώρο των ακριβών αυτοενισχυόμενων επαγγελματικών ηχείων όπως τα Genelec.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [21-02-2007 12:37]

Για την ιστορία μόνο, οι δορυφόροι σηκώνουν από τα 100 Hz μέχρι τα 20 kHz...

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω... Δικές σου απόψεις είναι...

Δηλαδή έγινε τελικά το θαύμα να βγάζει 3"ίντσο μεγάφωνο σε καμπίνα bass reflex, με συμβατικό μαγνήτη(που καταλαμβάνει μεγάλο χώρο) 100Ηz; Μπράβο.

Δεν μας είπες όμως(μάλλον η λότζι δίνει τέτοια specs) από που ξεκινά το roll off, γιατί και το γούφερ των μέγκα με τον ίδιο τρόπο μπορεί θεωρητικά να φτάσει τα 20Hz(με roll off από τα 38Hz).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 11:17]

Το βασικότερο πρόβλημα που έχουν τα ηχεία Η/Υ είναι τα πολύ φθηνά υλικά που φτιάχνονται και δεν τους επιτρέπει να παίζουν μεγάλο μέρος του φάσματος των συχνοτήτων στη σωστή ένταση. Η απόκριση των δορυφόρων σε καμία (ΜΑ ΚΑΜΙΑ) περίπτωση δεν είναι 100hz με 20khz, επειδή ένα πολύ μεγάλο μέρος αυτών των συχνοτήτων θυσιάζεται για να μπορούν τα ηχεία να παίζουν αξιοπρεπώς κάποιες ''πιο'' σημαντικές. Μια ρεαλιστική προσέγγιση για το τι μπορούν να αποδώσουν σωστά είναι κάτι μεταξύ 250hz με 12khz. Κάτω από τα 250hz καλό είναι να τα αναλαμβάνει το woofer (παρότι και εκεί η αυξομειώσεις της έντασης ανά συχνότητα είναι μεγάλες),ενώ πάνω από τα 12khz συνήθως τα πρίμα υπερτονίζονται (τσιρίζουν) στο μεγαλύτερο μέρος χωρίς να ακούγονται σωστά.

Ένας μύθος που επικρατεί είναι ότι η τρισδιάστατη εικόνα επιτυγχάνεται μόνο από πολυκάναλα συστήματα ενώ στα δικάναλα όχι. Αυτό είναι τελείως λανθασμένο. Aπό καλά δικάναλα συστήματα μπορείτε να πάρετε πολύ ανώτερα αποτελέσματα σε ότι αφορά το 3D. Μια δοκιμή με ακουστικά θα σας πείσει για το τι μπορούν να κάνουν τα καλά-ακριβά ηχεία και πως μπορούν αυτά, να τοποθετήσουν με ακρίβεια τον ήχο στα σημεία που πρέπει, ώστε να έχουμε τρισδιάστατη αίσθηση.

Κατά την γνώμη μου η πρόταση για monitor ηχεία είναι πιο οικονομική και σαφέστατα καλύτερη για ανώτερης ποιότητας ήχο.

Έχω τεστάρει τα μέγκα με cd απλών τόνων και είδα ότι με ικανοποιητική ένταση μπορούν να παίξουν μέχρι τα 17Khz περίπου ενώ ακούω μέχρι τα 17,5Khz. Τα 20ΚHz είναι μια θεωρητική τιμή περισσότερο παρά πραγματική. Η πραγματική είναι γύρω στα 18ΚΗz.

To γούφερ που λες πρέπει να παίζει μέχρι τα 120Hz αλλιώς γίνεται εντοπίσιμο. Ειδικά δε το γούφερ των λότζι που είναι δεκάιντσο πρέπει να μην ξεπερνά τα 100Hz γιατί το μπάσο θολώνει μην μπορώντας να παλθεί ικανοποιητικά γρήγορα για τέτοιες συχνότητες. Μην μπορώντας όμως η λότζι να κάνει διαφορετικά(βλέπε αδύναμα μεσοχαμηλά δορυφόρων) το σήκωσε στα 120Hz για να αποφύγει μεγάλες τρύπες στον ήχο. Στα 120Hz μάλιστα αρχίζει το roll off δηλαδή

η σταδιακή μείωση της έντασης του ήχου, οπότε παίζει και λίγο παραπάνω.

Στα μέγκα το ρολ οφ αρχίζει από τα 140Hz οι δορυφόροι τους όμως βγάζουν αυτές τις νότες αρκετά δυνατά ώστε να δέσουν αρμονικά με το γούφερ(ήχος χωρίς κενά) και να το αποκρύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Επίσης το γεγονός ότι η creative επιλέγει την κατασκευή μικρότερων-και με μικρότερη τρύπα ανάκλασης μπάσων-γούφερ είναι τυχαίο; Δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει τεράστια γούφερ με τρύπες σαν το πηγάδι του μπαρμπα-Θωμά στο πλάι για να πετύχει εντάσεις σε βάρος της ποιότητας.

Δηλαδή μου λες τώρα ότι θεωρείται ποιότητα το φύσημα που ακούγεται από την τρύπα αυτή... Δεν μπορείς να βάζεις 8άρι-10άρι, ξέρω γω τι είναι, woofer και να μην έχεις προβλέψει σωστά πόσο αέρα θα σπρώχνει αυτό το ηχείο... Και αυτό το ελάττωμα το έχουν τα S750: ακούγεται φύσημα από την τρύπα του bass reflex όταν ανεβαίνει η ένταση, με αποτέλεσμα να είναι περισσότερο εντοπίσιμο, απ' ό,τι είπες πιο πριν...

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Δηλαδή έγινε τελικά το θαύμα να βγάζει 3"ίντσο μεγάφωνο σε καμπίνα bass reflex, με συμβατικό μαγνήτη(που καταλαμβάνει μεγάλο χώρο) 100Ηz; Μπράβο.

Αυτά τα specs δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου... Τα δίνει αυτή η παρακμιακή εταιρεία που έχει κατασκευάσει τους δορυφορους των Logitech... ’μα λέει μούφες δε φταίω...

Τέσπα, σταμάτα το εδώ, γιατί τελικά έχουμε διαφορετικές απόψεις... Εσύ γουστάρεις να απολαμβάνεις ποιοτικό ήχο από high-end ηχεία, ενώ εγώ κ@υλώνω όταν πάω στο clubάκι και νιώθω τα 18άρια της Electrovoice να βαράνε... Αυτή είναι η διαφορά μας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για αξιοπρεπή ήχο και όχι high end. Αύτό δεν μπορείς να καταλάβεις.

Ο ήχος του αέρα από την τρύπα παρατηρείται στις μέγιστες εντάσεις και είναι πρόβλημα της τεχνολογίας,όχι των ηχείων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep [Σήμερα, στις 16:24]

Έχω τεστάρει τα μέγκα με cd απλών τόνων και είδα ότι με ικανοποιητική ένταση μπορούν να παίξουν μέχρι τα 17Khz περίπου ενώ ακούω μέχρι τα 17,5Khz. Τα 20ΚHz είναι μια θεωρητική τιμή περισσότερο παρά πραγματική. Η πραγματική είναι γύρω στα 18ΚΗz.

To γούφερ που λες πρέπει να παίζει μέχρι τα 120Hz αλλιώς γίνεται εντοπίσιμο. Ειδικά δε το γούφερ των λότζι που είναι δεκάιντσο πρέπει να μην ξεπερνά τα 100Hz γιατί το μπάσο θολώνει μην μπορώντας να παλθεί ικανοποιητικά γρήγορα για τέτοιες συχνότητες. Μην μπορώντας όμως η λότζι να κάνει διαφορετικά(βλέπε αδύναμα μεσοχαμηλά δορυφόρων) το σήκωσε στα 120Hz για να αποφύγει μεγάλες τρύπες στον ήχο. Στα 120Hz μάλιστα αρχίζει το roll off δηλαδή

η σταδιακή μείωση της έντασης του ήχου, οπότε παίζει και λίγο παραπάνω.

Στα μέγκα το ρολ οφ αρχίζει από τα 140Hz οι δορυφόροι τους όμως βγάζουν αυτές τις νότες αρκετά δυνατά ώστε να δέσουν αρμονικά με το γούφερ(ήχος χωρίς κενά) και να το αποκρύψουν.

Εχω τα μεγκα ( αν και τωρα πια σε μια γωνιτσα :) ) και εχω ακουσει και τα logitech. Γενικα αν και δεν εχω μετρισει τονους με decibeloμετρα -δεν μπηκα καν σε τετοιο κοπο- ,πιστευω οτι οι παρατηρησεις σου ειναι σωστες. Και γω πανω κατω τα ιδια πιστευω με τις εξεις παρατηρησεις:

Τα δορυφορακια οτιδηποτε κατω απο 200hz-250 το εκαναν να παιζει αλλα νταλλων. Γενικα τα μεσοχαμηλα ειχαν πολυ μεγαλο προβλημα αφου εχανα πολλες νοτες οποτε προτιμουσα να τα στελνω στο sub οπου κατι ακουγοταν. Γενικα ο ηχος εχανε την ομοιογενια του. Ακους καποια πραγματα, αλλα κρυβονται , οποτε το αποτελεσμα ειναι μετριοτατο.

Το sub εμενα κατεβαινε πολυ χαμηλοτερα (γυρο στα 45hz!!!) αλλα χρειαζοταν αρκετο χωρο (μεγαλο δωματιο) αφου ειναι καπως κυκλικο (κοντα δεν ακους τπτ) και δυστροπο γενικα με τον χωρο. Επισης κατω απο τα 100hz ηθελε 2-3 db μεγαλυτερη ενταση για να ερθει στα ισια του.

Τα μεσαια τους ειναι γενικα μετρια αν και αποδεκτα για την τιμη. Και αυτα εχουν το προβλημα της ομοιογενειας αφου ακουγοντας εχεις την αισθηση οτι κατι λιπει.

Μπορουν να παιξουν πολυ καλα τα εφε και γενικα ηχους με μεγαλες και αποτομες αυξομειωσεις εντασης-δυναμικες αντιθεσεις.

Στα ψηλα μεχρι 12-14 Khz καλα απο κει και πανω παιζουν αλλα εμενα προσωπικα με κουραζουν. Τα δικα μου αφτακια πανε μεχρι τα 20khz αλλα εκει κοντα δεν φτανουν σιγουρα. το 17Khz που λες μου φαινεται πολυ αλλα ουτος η αλλως η παραμορφωση ερχεται αρκετα χαμηλωτερα.

Παντως γενικοτερα η μετριση με τονους και decibelομετρο δεν την θεωρω τοσο αξιοπιστη. Προτιμω κομματια που ξερω καλα και τσεκαρω ηχους και κυριως ομοιγενεια για να κρινω αν κατι μπορει να παιξει σωστα. Μπορει πχ να παιζουν στα 17 μια χαρα αλλα στα 16 να ειναι -5 db οποτε καπου χαλαει.

Μεγαλη σημασια εχει και το ειδος μουσικης που ακουει καποιος. Για μενα ειναι αποδεκτα σε rock-metal-λαικο (σε Θωδη δινουν ρεστα),tv,dvd,παιχνιδια. Σε ηλεκτρονικα, σε κλασικη μουσικη και γενικα σε μουσικη με ατμοσφαιρικους ηχους εγω προσωπικα δεν καθομαι καν να ακουσω με κουραζουν.

Link to comment
Share on other sites

Fanboyσμους και στα ηχεια, πραγματικα δεν το περιμενα. Εχω κουραστει να διαβαζω φανατισμενα ποστ που να προσπαθουν απεγνωσμενα να βγαλουν τα μεν διαμαντια του multimedia ηχου και τα αλλα σκουπιδια ανευ προηγουμενου. Τι να σου πω φιλε μου, αν σου αρεσουν τοσο παρε και 2ο σετ.

Τωρα το να συγκρινεις τετοιου τυπου ηχεια με hi end ή και με monitor ειναι λιγουλακι ατοπο. Και επισης πιο ατοπο ειναι να παρεις τετοια ηχεια για να ακους κλασσικη μουσικη. Τα ηχεια αυτα ειναι φτιαγμενα για αλλου ειδους μουσικη, και σε rock/hardcore/metal που ειναι τα δικα μου ακουσματα αποδιδουν το λιγοτερο αξιοπρεπως για τα λεφτα που ζητανε. End of story. Οτιδηποτε παραπανω τους ζητας, δεν φταινε τα ηχεια, εσυ φταις που τους το ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.