Jump to content



LOGITECH Z5500 vs CREATIVE GIGAWORKS THX S750


Samael

Ποιο σετ?  

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Δηλαδή το ότι μπορούσα να ακούσω καθαρά τις νότες στα μπάσα ενώ στα λότζι όχι είναι ζήτημα high end; Δηδαλή ότι κάνει ντούμπου ντούμπου είναι ηχείο. Αν παίζει και καθαρά και μπορείς να καταλάβεις τι νότες παίζει σε π.χ έντεχνη ελληνική μουσική(που αρκετοί ακούν) τότε είναι high end.

Αν ισχύει αυτό και εννοείτε έτσι τον high end ήχο, λύνεται η παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Ε????? Αμφιβαλλω αν καταλαβες και εσυ ο ιδιος τι εγραψες. Οσον αφορα τις νοτες σε εντεχνα... Οσες φορες χρειαστηκε να βγαλω κομματι εξ' ακοης μια χαρα τα καταφερα. Δεν ειναι μονο θεμα ηχειων, ειναι και θεμα αυτιου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv [Σήμερα, στις 16:54]

Ε????? Αμφιβαλλω αν καταλαβες και εσυ ο ιδιος τι εγραψες. Οσον αφορα τις νοτες σε εντεχνα... Οσες φορες χρειαστηκε να βγαλω κομματι εξ' ακοης μια χαρα τα καταφερα. Δεν ειναι μονο θεμα ηχειων, ειναι και θεμα αυτιου.

Σε ηλεκρικό ή ακουστικό μπάσο εννοώ μαζί με άλλους χαμηλόσυχνους ήχους. Όποιος κατάλαβε τι εννοώ κατάλαβε.

Όσο για τους fanboysμους άλλοι τους ξεκινάνε γράφοντας ανακρίβειες και υπερβολές για να φανατίσουν.Όπως σε ένα γερμανικό σάιτ που μετά από εκτενή παρουσίαση ο γράφων χαρακτήριζε τον ήχο των λότζι ως audiophiler klang (ήχος audiophile) ή στο http://www.tweaknews.net/reviews/z5500/index9.php που κάπου λέει ότι βγάζουν ένταση 130db(φυσικά για να πωρώσει τους άσχετους). Θαυμάστε ειδικά τη σοβαρότητα του τελευταίου review, ενός από αυτά που βγαζουν πρώτο ένα σαφώς κατώτερο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως εγκειται η ανακριβεια? Στο οτι ο decoder τα κανει ολα και συμφερει? Στο οτι το μπασο ειναι πολυ δυνατο, αν και λιγο χαλαρο/πλαδαρο? Η μηπως στο οτι για τις προδιαγραφες που φτιαχτηκε ειναι μια αξιοπρεπεστατη λυση για τα λεφτα που ζηταει?

Εν τω μεταξυ εισαι ο μονος που ασχολειται με τα reviews, και μαλιστα τα χρησιμοποιεις και σαν επιχειρηματα! Μιλησε κανεις για review? Εγω προσωπικα μιλησα με βαση την 9μηνη εμπειρια που εχω ακουγοντας απο τα ηχεια, και την γενικοτερη εμπειρια μου απο συστηματα ηχου. Με ποια λογικη χρησιμοποιεις τη βλακεια των αλλων εκτος συζητησης για να μας αποδειξεις το κολλημα σου, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω.

Τεσπα, αρκετα ασχοληθηκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Τωρα το να συγκρινεις τετοιου τυπου ηχεια με hi end ή και με monitor ειναι λιγουλακι ατοπο. Και επισης πιο ατοπο ειναι να παρεις τετοια ηχεια για να ακους κλασσικη μουσικη. Τα ηχεια αυτα ειναι φτιαγμενα για αλλου ειδους μουσικη, και σε rock/hardcore/metal που ειναι τα δικα μου ακουσματα αποδιδουν το λιγοτερο αξιοπρεπως για τα λεφτα που ζητανε.

To να συγκρίνεις logitech/creative και άλλα τέτοια set στα 350 ευρώ με HiFi/HiEnd ηχεία είναι όντως άτοπο.

H σύγκριση με monitor ηχεία όμως δεν είναι καθόλου άτοπη εφόσον μιλάμε για λύσεις που είναι στα ίδια χρήματα.

Και, πίστεψέ με, ό,τι μουσική κι αν ακούς τα monitor θα αποδίδουν ασύγκριτα καλύτερα...

Tώρα άμα ο άλλος θέλει να έχει 5.1 για να λέει ότι έχει 5.1 και να ψαρώνουν οι φίλοι του όταν θα μπαίνουν στο δωμάτιο, πάω πάσσο...

Εγώ δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι μπορεί να ακούσω από το PC μου πραγματικό 5.1 ήχο πάντως. Το homecinema είναι πολύ ακριβό σπορ για να κάνεις δουλειά με 300 ευρώ. Προτιμώ τα 300 αυτά ευρώ να τα επενδύσω σε ποιότητα αντί σε ποσότητα.

’σε που όσες ταινίες βλέπω στο PC τις βλέπω εκεί μόνο εξ'ανάγκης και τα παιχνίδια που παίζω, πείτε με παλιομοδίτη, αλλά κοιτάζω να έχουν gameplay κατα κύριο λόγο - και το gameplay δεν έχει να κάνει με το "από πόσα ηχεία βγάζει ήχους" το παιχνίδι...Αναγνωρίζω ότι σε κάποια παιχνίδια είναι απαραίτητη και η χωρική πληροφορία του ήχου αλλά με σωστούς αλγόριθμούς αυτην την παίρνεις μία χαρά και από δύο ηχεία.

Και μία άλλη άποψη:

http://avmentor.eu/avLocus/?p=3

Link to comment
Share on other sites

Πες τα shaman.:worship:

Αν δεν έχεις ρίξει πολύ χρήμα για "κινηματογραφικό" ήχο το αποτέλεσμα είναι πάντα "ναι μεν αλλά".

Συμφωνώ βέβαια και με τα παιδιά που θέλουν να έχουν ένα all around σύστημα σε προσιτό κόστος.

Όλοι άλλωστε έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο.

Κανένας δεν ξεκίνησε με ένα A budget και έφτιαξε ένα σύστημα που τον καλύψε 100% εξ αρχής.

Το τι ικανοποιεί τον καθένα μας διαφέρει.

Παντού και πάντα θα υπάρχει ο διαχωρισμός μεταξύ:

ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ

ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ

VALUE FOR MONEY

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kafrilakos [25-02-2007 03:22]

Κανένας δεν ξεκίνησε με ένα A budget και έφτιαξε ένα σύστημα που τον καλύψε 100% εξ αρχής.

Το τι ικανοποιεί τον καθένα μας διαφέρει.

Παντού και πάντα θα υπάρχει ο διαχωρισμός μεταξύ:

ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ

ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ

VALUE FOR MONEY

Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά η creative έχει ρίξει περισσότερο βάρος στην ποιότητα και φαίνεται από το άκουσμα ότι έχει και επιπλέον πείρα στην κατασκευή ηχείων.

Αξιοπρεπής ήχος για hi-fi(όχι high-end) σημαίνει για εμένα υψηλού επιπέδου καθαρότητα σε όλο το φάσμα που σε αφήνει να ακούσεις μικρολεπτομέρειες όπως όργανα που παίζουν στο background πολύ σιγά και δεν ακούγονται σε φθηνά(και συνήθως όχι καλοσχεδιασμένα) ηχοσυστήματα. Για να καταλάβεις βέβαια την ύπαρξη αυτών των ήχων πρέπει είτε να ακούς σε επαγγελματικά ηχεία(αυτά για στούντιο) είτε σε επαγγελματικά ακουστικά(αυτά με τον ξερό και οξύ ήχο όχι απαραίτητα τα πανάκριβα). Τότε θα καταλάβεις και το άλλο. Ότι ένα σύστημα που μπορεί να βγάλει τέτοιες λεπτομέρειες παίζει και τους υπόλοιπους ήχους πολύ καλύτερα. Πιο γλαφυρά, λεπτομερέστερα με περισσότερη ζωντάνια. Ο λόγος; Αναπαράγει το αυθεντικό κύμα με περισσότερη ακρίβεια.

Η επιτυχία των megaworks έγκειται στο ότι σε αφήνουν να ακούσεις σχεδόν τα πάντα. Το 99,9%. Και αυτό το λέω με πάσα ειλικρίνεια από προσωπική πείρα. Χωρίς λοιπον να έχει κάτι ιδιαίτερο ο ήχος τους καλύπτει πλήρως τις ανάγκες ενός αγοραστή hi-fi που ζητά δύο πράγματα. Καθαρότητα και σχετική ουδετερότητα. Ανάγκη που τα λότζι δεν καλύπτουν γιατί είναι καθαρά computer speakers.

Στα mega ένα σοβαρό μειονέκτημα έχω να καταλογίσω(το ''ναι μεν αλλά'' που λες). Η τρύπα του γούφερ παράγει θόρυβο σε μεγάλες εντάσεις σε σκηνές ταινιών με έντονο και πολύ βαθύ μπάσο και το μπάσο δεν φθάνει κάτω από τα 35Hz. Είναι το τίμημα που πλήρωσε η creative προκειμένου να αποφύγει το θολό-μπρρρρρρρρ-μπάσο των λότζι. Πάντως απ΄ότι ξέρω η klipsch χειρίστηκε το θέμα καλύτερα με τα dual γούφερ της και παραμένει ο βασιλιάς του pc cinema άσχετα με το αν δεν αντιπροσωπεύεται επάξια στην Ελλάδα.

Τίποτε άλλο δεν έχω να προσθέσω. Απλά όταν αποθεώνετε μια μάρκα στα φόρουμς να σκέφτεστε ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις ποιότητας. Λίγη αντικειμενικότητα δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites

Με ΣΩΣΤΗ ρύθμιση και ΚΑΛΟ καλιμπράρισμα από την κονσόλα της THX, λίγο πείραγμα του Equalizer και του Subwoofer level από τα ηχεία, μπορείς να πετύχεις εξαιρετικά σφιχτό και ποιοτικό μπάσο φίλτατε...

Link to comment
Share on other sites

σφιχτο & γρηγορο μπασο για τα logi ειναι ουτοπία. διάβασα ποιο πανω για νοτες και λοιπα. ενα απλο μπάσο (το οργανο λεω) παιζει και εχει τεράστια διαφορά απο τα δυο συστήματα. ειναι φορες που στα logi υπάρχει τετοια σύγχυση που ο ήχος ειναι 100% αλλοιωμένος.

νομιζω οτι η logi κοιταξε το spl και αφησε τα υπόλοιποι στην μοιρα τους. Καθε φορα που ακουω τα giga σκέφτομαι οτι κατι δεν εχω ρυθμίσει σωστα. ΟΧΙ, ετσι ακούγονται τα logi και πρεπει να το πιστέψω...

οσο για studio και αλλα τετοια πράγματα να κανω μια παρέμβαση. ’λλο τα μονιτορ και άλλο ένα σετ ηχειων audiophile. Πρέπει να ξέρουμε ότι το κάθε hi fi ηχειο εχει το δικο του χαρακτήρα και προσανατολισμό. Καλο είναι να εχουμε ακούσματα από τέτοια ηχεία μπας και καταλάβουμε τι σημαίνει να ακούς μουσική. Αλλα δύστυχος ένα μεγάλο ποσοστό ακούμε πρόχειρες παραγωγές σε μετρια συστήματα και εχουμε χασει λιγο την έννοια ήχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από nickstamat [28-02-2007 13:08]

Με ΣΩΣΤΗ ρύθμιση και ΚΑΛΟ καλιμπράρισμα από την κονσόλα της THX, λίγο πείραγμα του Equalizer και του Subwoofer level από τα ηχεία, μπορείς να πετύχεις εξαιρετικά σφιχτό και ποιοτικό μπάσο φίλτατε...

Όχι δεν ισχύει αυτό. Παντώς και το χαλαρότερο/γλυκότερο μπάσο έχει το πλεονέκτημα ότι δεν κουράζει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από suboy [05-03-2007 00:21]

σφιχτο & γρηγορο μπασο για τα logi ειναι ουτοπία. διάβασα ποιο πανω για νοτες και λοιπα. ενα απλο μπάσο (το οργανο λεω) παιζει και εχει τεράστια διαφορά απο τα δυο συστήματα. ειναι φορες που στα logi υπάρχει τετοια σύγχυση που ο ήχος ειναι 100% αλλοιωμένος.

νομιζω οτι η logi κοιταξε το spl και αφησε τα υπόλοιποι στην μοιρα τους. Καθε φορα που ακουω τα giga σκέφτομαι οτι κατι δεν εχω ρυθμίσει σωστα. ΟΧΙ, ετσι ακούγονται τα logi και πρεπει να το πιστέψω...

οσο για studio και αλλα τετοια πράγματα να κανω μια παρέμβαση. ’λλο τα μονιτορ και άλλο ένα σετ ηχειων audiophile. Πρέπει να ξέρουμε ότι το κάθε hi fi ηχειο εχει το δικο του χαρακτήρα και προσανατολισμό. Καλο είναι να εχουμε ακούσματα από τέτοια ηχεία μπας και καταλάβουμε τι σημαίνει να ακούς μουσική. Αλλα δύστυχος ένα μεγάλο ποσοστό ακούμε πρόχειρες παραγωγές σε μετρια συστήματα και εχουμε χασει λιγο την έννοια ήχος.

Δεν είναι μάπες τα λότζι απλά η εταιρεία επέλεξε να θυσιάσει την ακρίβεια για ένταση και-μάλλον αφύσικη-απαλότητα(που χαρακτηρίζει συνήθως τα φθηνά συστήματα). Πάντως άκουσα σήμερα το destiny των stratovarius στα μέγκα και εκτός από την τεράστια ένταση ο ήχος ήταν γρανιτένιος με τα πλήκτρα και τις μελωδίες στο background να ακούγονται τζι τζι. ’λλοι θέλουν ακρίβεια, άλλοι ωραιοποιημένο ήχο.

Για τις διαφορές μόνιτορ και audiophile έχεις δίκιο. Τα hi-fi και τα audiophile συστήματα έχουν τον δικό τους ήχο. Τα μόνιτορ στοχεύουν στον απόλυτα αχρωμάτιστο, απαραμόρφωτο ήχο.Τα megaworks και τα gigaworks έχουν και αυτά μόνιτορ προσανατολισμό χωρίς φυσικά να φτάνουν τις επιδόσεις καλών και ακριβών μόνιτορ. Ο ήχος τους μιμείται αυτόν των μόνιτορ όσο καλύτερα γίνεται με δεδομένο τον περιορισμό του κόστους. Πάντως μπορεί κανείς να προσεγγίσει τον πραγματικά καλό ήχο μέσα από επαγγελματικά ακουστικά και μάλιστα με ποιότητα ανώτερη ηχοσυστημάτων του 3χίλιαρου. Εγώ έχω κάτι sennheiser hd 200(60)-όχι κάτι το σπέσιαλ- και έχω πάθει την πλάκα μου. Με κέντρο αναφοράς αυτά έκανα τη σύγκριση λότζι-μέγκα.

Πάντως σε χαίρομαι που είσαι ειλικρινής και δεν μεροληπτείς υπέρ αυτού που έχεις αγοράσει όπως άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan [Χθες, στις 21:59]

Κανένα καινούριο μοντέλο δεν βγάλανε οι εν λόγο εταιρίες;

Και να βγάζανε δεν νομίζω να υπήρχε καμιά σημαντική βελτίωση σε σχέση με τα παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Ώπα λάθος. Αυτό πήγαινε για τον suboy.

Κανένα λάθος. Μπηχτή ήταν για όσους υποστηρίζουν τα Logitech και ήρθαν σε αντιπαράθεση μαζί σου... (συγκεκριμένα, εγώ κι ο spresv)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αναφέρομαι σε όσους χωρίς επιχειρήματα υποστηρίζουν ένα προϊόν και ωθούν ανεύθυνα και άλλους στην αγορά του μόνο και μόνο επειδή οι ίδιοι το αγόρασαν και το βλέπουν τέλειο επειδή οι απαιτήσεις τους είναι χαμηλές.

Εγώ θεωρώ την klipsch ανώτερη όλων(με δεύτερη την creative σε όλη την γκάμα), για αντικειμενικούς λόγους που υποστηρίζονται από όλους τους audiophiles, αν και σύστημά της δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει ρε φίλε... Εμείς έχουμε χαμηλές απαιτήσεις και είμαστε και άσχετοι και λέμε και άλλα αντί άλλων δίχως βάση και επιχειρήματα, ενώ εσύ είσαι ο παντογνώστης σε θέματα ήχου και δεν ξέρω και γω τι...

Εγώ με συνομιλητή που δεν μπορεί να δεχτεί αντίθετη άποψη, δε συζητάω... Λήγει το θέμα εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.