Jump to content


LOGITECH Z5500 vs CREATIVE GIGAWORKS THX S750


Samael

Ποιο σετ?  

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από aggelopas

Υdinopoulos και εγω μετα απο 2 μηνες εφτιαξα τα καλωδια να μην φαινονται και εκανα τις τρυπες στον τοιχο. Σε μια φαση ειχα και τα 2 σετ κοννεκτεδ,ελεος.

Δηλαδη ειχες 6+6 =12 δορυφορους στον τοιχο ???? Και εγω στον τοιχο τα εχω βαλει. Μαλιστα εχω βαλει και τα αυτοκολητα πλαστικα στις γωνιες για τυχον κραδασμους. (Ξερεις....HL-2 addicted)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Oχι το 2ο ειναι ψιλοκαμμενο οπως σου ειπα.Το ειχα χυμα για λιγο καιρο για να δειξω σε κατι αλβανους ποιος κανει κουμαντο..lol

Στον τοιχο εχω τα πισω,τα αλλα στο γραφειο,οθονη,βιβλιοθηκη,ραφιερα...Και ολα στο ιδιο υψος.

Να σου πω ρυθμιση εννοεις αυτο απο το THX console? Αν ναι δεν το εχω κανει ακομα.Ειχε ενα bug το συγκεκριμενο και δεν αποθηκευε ρυθμισεις,αλλα μεχρι να το καταλαβω ειχα κανει 2-3 φορες μετρηση αποστασεων κλπ...

Θελω να παιξω το DOOM με αυτα τα ηχεια,πρεπει να ειναι τσιτα.

Link to comment
Share on other sites

την τεταρτη παρελαβα τα 5500. χθες τα ακουσα για πρωτη φορα, μετα απο ωρα στησηματος. αν και πρεπει να παιξουν αρκετα ακομα για να στρωσουν μπορω να πω οτι μου ακουστικαν πολυ καλα. ναι και ειναι αληθεια οτι πισω απο τη logitech ειναι η alesis, μια πολυ σοβαρη εταιρια στο χωρο του ηχου. πιαδια και κατι αλλο. μην κολατε στα watt. το παιχνιδι ειναι στο σχεδιασμο της καμπινας και την επιλογη των μεγαφωνων. τι να το κανω να εχω την διπλασια ισχυ απο τη στιγμη που δεν εχω μεγαφωνα να τη διαχειριστουν και να την αποδοσουν. πριν τα 5500 ειχα τα 560. ημουν απο τους πρωτους που τα ειχα και μεχρι και σημερα δεν ειχαν το παραμοκρο ψεγαδι. ελπιζω και τα 5500 να συνεχισουν το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

χθες περασα μια βολτα απο τον κοπριτη μιχαλακι..........ακουσα τα 750 για περιπου 6ωρες οσο μαστορευαμε.........να σημειωσω οτι ο γιωργος ειχε συνδεσει ΜΟΝΟ τους 5 απο τους 7 δορυφορους.δεν ξερω τι λενε τα Logitech........αλλα πιστεψε με.......ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ με τα 750.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Kι το σκορ ειναι.... 14-14 !!

Ρε θα με πεθανετε εσυς!Δε φτανει που ειμαι στη μεση,δε φτανει που εχουν ΙΔΙΑ τιμη,εχουμε κ ισοπαλια...! :X:

Δευτερα τα περνω,εως τοτε θα αποφασισω :p

@Suboy

Θα σε παρακαλουσα να ελεγες λιγο ποιο αναλυτικα την αποψη σου αυριο μεθαυριο.Ξερω οτι ειναι νωρις για συμπερασματα αλλα plz :)

Eιναι αληθεια οτι τα γουσταρω περισοτερο τα Logi ;)

Link to comment
Share on other sites

Logi λεμεεεεεε!

Εχει κολλητος μου τα πιο παλια στην σειρα 5χ00.... ειναι ολα τα λεφτα!

Εγω creative πηρα μια φορα......... δεν θα ξανα παρω..... τα επομενα θα ειναι τα 2300!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να βοηθήσω - περιπλέξω τα πράγματα σχετικά με την αγορά που θέλεις να κάνεις....

Πρώτα απ'όλα έχω τα THX MEGAWORKS Creative 250 (300 WRMS) που είναι με 2 δορυφόρους (2 Χ 75 Watts) και ένα SUBWoofer 150 Wrms......

Eχω μείνει ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος από τον ήχο τους αν και την ισχύ τους...

Εχουν φοβερά καθαρό και πιστό ήχο που γέμίζει όλο το χώρο και όχι μόνο......

Τα μπάσα είναι από τα καλύτερα που έχω ακούσει σε SUBWOOFER και ακόμη και στα τέρμα με FULL μπάσα δεν ακούς καμμία παραμόρφωση αλλά το μόνο ποθ νιώθεις είναι οι γροθειές στο στομάχι και τα διάφορα αντικείμενα να αλλάζουν θέσεις από τους κραδασμούς......

Τα πρίμα είναι φυσικά χωρίς υπερβολές και ακόμη σε υπεροδήγηση μέσω EQ δεν παραπονιούνται τα αυτιά σου....

Ειχα ακούσει τα 550 από την LOGITEC σε ένα φίλο μου και δεν είχα μείνει ικανοποιημένος από την απόδοσή τους .....

Ασε που σε χαμηλή στάθμη ήχου τα 550 παρουσίαζαν εκείνο το σπαστικό HISSSS.....

Ξέρω ότι τα LOGITEC έχουν μούρη αλλά εμένα προσωπικά στο θέμα του ήχου κάθε άλλο παρά σημασία δίνω σε μούρη ...

Πάντως ότι και να πάρεις σου εύχομαι να σου αποδόσει το καλύτερο με βάση τα κρητήρια που έχεις ως άτομο .... γιατί όπως γνωρίζεις σε θέματα γούστου κανείς δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 23:20]

Ευχαριστω για την απαντηση Dag :T:

Οταν λες HISSSS τι ακριβως εννοεις?Το λεγομενο "φυσιμα"?

Να φανταστω οτι τα Ζ5500 δε τα εχεις ακουσει ε?

Το ΗΙSSS (Φύσιμα) ήταν στα 550 και ήταν φοβερό πρόβλημα εαν είχες πολύ χαμηλά τον ήχο......

Οχι δεν έχω ακούσει τα Ζ5500, αλλά έχω ακούσει τα S750 και έπαθα κυριολεκτικά πλάκα ακόμη και εγώ που έχω 300 Watts έτοιμα προς δράση....

Εκείνο που έχει σημασία δεν είναι τα WATTS αλλά πως αυτά φτανουν στα αυτιά σου.......

Εχω φτιάξει αντίγραφο όταν ήμουν στην σχολή ηλεκρονικών "Δημόκρητος" του ενισχυτή HAFLER 2X450 Wrms (8 OHMS) / 2 x 1000 (2 OHMS) και είχα την χαρά να παίζω με έναν τελικό ενισχυτή ΝΑΚΑΜΙΤΣΙ PA-7E με ίδια ονομαστική ισχύ......

Η αίσθηση του μπάσου και της καθαρότητας είναι υποδειγματική για τα Creative αν πάρει κανείς ως δεδομένο την τεράστια διαφορά στην τιμή από τους προαναφερόμενους ενισχυτές.....

Η σύγκριση είχε γίνει χρησιμοποιώντας ως ηχεία τις στήλες τις ROISTER και ως δείγμα ήχου τα ηχητικά εφέ του ΠΟΛΕΜΟΥ των άστρων......

Συγκριτικό τέστ στα Ζ5500 δεν έχουμε κάνει.......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου sorry για την καθυστεριση αλλα καποια προβληματα με το netmod ειναι και η εξεταστικη στη μεση και δεν υπηρχε και πολυ χρονος.

@Dagalidis : αν μπορεις μες μας τι δεν σου αρεσε. Αν υποθεσουμε οτι ολα ηταν ρυθμισμενα σωστα.

Κατι αλλο τωρα. Θεωρητικα, μεγαλυτερο μεγαφωνο σε μεγαλυτερη κουτα (καμπινα) εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παιξει ποιο δυνατα. Απο εκει και περα εξαρταται και η σχεδιαση της καμπινας, ο τυπος κ.τ.λ. τα logi εχουν 10ιντσο μεγαφωνο σε αντιθεση με τα creative τα οποια εχουν 8ιντσο. Αναλογα και η καμπινα των logi ειναι μεγαλυτερη.

Προσοχη!!! Αυτο σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι θα εχει και καλυτερο ηχο.

Απο εκει και περα ειναι και τι προγραμμα (ειδος μουσικης) θα εχουμε προς αναπαραγωγη, ο χωρος και η τοποθετηση που ειναι ενα απο τα ποιο σημαντικα και πως αρεσει στον καθενα να ακουει.

Νομιζω οτι ειναι λιγο λαθος να πουμε παρε αυτο η παρε το αλλο. Θα πουμε την γνωμη μας για το πως το ακουσε ο καθενας με οσο το δυνατον ιδιες ρυθμισεις. Τα logi μου αρεσαν περισσοτερο ειχαν και λιγο ποιο βαθυ χαμηλο, κατα την αποψη μου. Απο εκει και περα πρεπει να δεις και τις δυνατοτητες που προσφερει το καθε συστημα. Που θα συνδεσεις, πως και τι θελεις να ακους.......

Οσο για φυσιμα μεχρι τωρα δεν το εχω ακουσει κατα τη διαρκεια αναπαραγωγης μουσικης.

Link to comment
Share on other sites

μπορει ο κωνος του sub των Logi να ειναι 2 ιντσες μεγαλυτερος....

αλλα....

- η καμπινα των δορυφορων των creative ειναι μεγαλυτερη, βαθυτερη και δυο δρομων....

- οι δορυφοροι ειναι 7 αντι για 5 (δλδ και σε σαλονι να τους στησεις, δεν θα εχεις νεκρα σημεια...)

- τα watts ειναι περισοτερα...

- και η τιμη ειναι 10 κατω...

με λιγα λογια "more product for your money"

οσο για την αποδοση του sub, κατα την προσωπικη μου γνωμη ειναι θεμα ρυθμισεων αναλογα με το χωρο και τη θεση που θα τοποθετηθουν....

ουτως ή αλλως τετοια subs ειναι υπερβολικα για χωρους δωματιου...

ποτε δεν maxαρουν εκτος και εαν ολη η οικοσκευη σου ειναι εντοιχισμενη ή κολλημενη στους τοιχους....

να ξεκαθαρισω οτι ΔΕΝ εχω ακουσει τα logitech 5500

παρα μονο τα z-680....

τα οποια ηταν σαφως κατωτερα των Cambridge Soundworks 510D....(προ διετιας...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Πρώτα απ'όλα έχω τα THX MEGAWORKS Creative 250 (300 WRMS) που είναι με 2 δορυφόρους (2 Χ 75 Watts) και ένα SUBWoofer 150 Wrms......

Εχουν φοβερά καθαρό και πιστό ήχο που γέμίζει όλο το χώρο και όχι μόνο......

Ασε που σε χαμηλή στάθμη ήχου τα 550 παρουσίαζαν εκείνο το σπαστικό HISSSS.....

Τι εχεις πει τωρα!!!

Εχω τα ηχεια που εχεις και εσυ απο τον οκτωβρη....... και ειμαι ετοιμος.......... να τα πεταξω απο το μπαλκονι!!!!!

Αν δεν παιζουν μουσικη, απλα τα κλεινω..... δεν αντεχεις.... ο θορυβος που εχουν εχει μεγαλωσει πολυ περισσοτερο απο την αρχη και θα φυγουν οπως οπως για ρμα μαλλον κατα το πασχα ομως γιατι δεν εχω καποιο αλλο ηχοσυστημα σπιτι! Ασε που πλεον οι δορυφοροι αρχιζουν και χτυπανε απο το μπασο...... ειναι τοσο ΖΩΑ που δεν του εχουν κλεισει τα χαμηλα με κροσοβερ με αποτελεσμα αν εχω τα μπασα στην Λαϊβ στο 50% να τριζουν και να χτυπαει ο μαγνητης που κ που, παιζω συνηθως με 30%

Λοιπον τα 5300 τα εχω ακουσει και οχι απλα δεν μπορουσα να ακουσω θορυβο, οχι απλα ηταν πολυ πιο δυνατα απο το δικα μου.... αλλα και τα πριμα ηταν.... ολα τα λεφτα....

Ψηφος στα Λοτζι....... και ΡΜΑ στα Μεγκα γουορκς...........

Link to comment
Share on other sites

σε μια αλλη κουβεντα με καποιους φιλους ειχα πει οτι οι δορυφοροι των creative δεν ακουγονται ασχημα.

το να παρω 7 δορυφορους δεν το θεωρουσα σημαντικο λογο οτι το συνολο των ταινιων ειναι σε 5,1 και νομιζω ελαχιστες ειναι αυτες που υποστηριζουν 7,1. απο εκει και περα ηθελα και τον ενσωματομενο decoder των logi.

τα watt δεν νομιζω να κανουν τη διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαρηστω ολους για τις απαντησεις κ τη βοηθεια που μου δωσατε.

Τελικα παρηγγειλα πριν λιγο τα Logi κ θας πω νεοτερα μολις τα παραλαβω.

Thanx κ παλι :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 12:42]

Τι εχεις πει τωρα!!!

Εχω τα ηχεια που εχεις και εσυ απο τον οκτωβρη....... και ειμαι ετοιμος.......... να τα πεταξω απο το μπαλκονι!!!!!

Αν δεν παιζουν μουσικη, απλα τα κλεινω..... δεν αντεχεις.... ο θορυβος που εχουν εχει μεγαλωσει πολυ περισσοτερο απο την αρχη και θα φυγουν οπως οπως για ρμα μαλλον κατα το πασχα ομως γιατι δεν εχω καποιο αλλο ηχοσυστημα σπιτι! Ασε που πλεον οι δορυφοροι αρχιζουν και χτυπανε απο το μπασο...... ειναι τοσο ΖΩΑ που δεν του εχουν κλεισει τα χαμηλα με κροσοβερ με αποτελεσμα αν εχω τα μπασα στην Λαϊβ στο 50% να τριζουν και να χτυπαει ο μαγνητης που κ που, παιζω συνηθως με 30%

Λοιπον τα 5300 τα εχω ακουσει και οχι απλα δεν μπορουσα να ακουσω θορυβο, οχι απλα ηταν πολυ πιο δυνατα απο το δικα μου.... αλλα και τα πριμα ηταν.... ολα τα λεφτα....

Ψηφος στα Λοτζι....... και ΡΜΑ στα Μεγκα γουορκς...........

Μηπως τα εχεις καψει λιγο? Το σφυριγμα δεν ερχεται μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Πως το εννοεις το "καψει" δηλαδη?

Αν ειναι κακο το οτι παιζουν τερμα κατα μεσο ορο μια ωρα τη μερα... τι να πω.....

..δεν ειχα παρομοιο προβλημα στο παρελθον...

..πατως απο την αρχη ειχανε τον θορυβο και εχει δημιουργηθει και θεμα στα φορουμς της κριεϊτιβ χωρις να απαντα καποιος αρμοδιος..... τι περιμενεις...... κωλο-υλικα... δεν εξηγειτε τετοιος θορυβος....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.