Jump to content



LOGITECH Z5500 vs CREATIVE GIGAWORKS THX S750


Samael

Ποιο σετ?  

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αυτο οφειλεται εκτος απο τα χαρακτηριστικα του ενισχυτη, δηλαδη αν μπορει να ενισχυσει την ενταση το ιδιο ποσοστο σε ολο το ευρος ζωνης του (γραμμικος ενισχυτης).

Αλλα κυριως και απο την αποκριση του καθε ηχειου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Samael [Χθες, στις 19:25]

Nα σας το πω ποιο απλα,πες πχ οτι βαζεις να παιξει εναν πυροβολισμο απο περιστροφο.

Ολα καλα,ομως φαντασου τωρα οτι βαλεις να παιξει ενα M16 κατα ρυπας.Εκει ειναι που "χανει" σα woofer γιατι αδυνατει να αποδωσει τα απανωτα εντονα κυματα,σου δινει την αισθηση της "χαλαρωτητας" σαν woofer κατα καποιο τροπο.K δε χρειαζετε κ πολυ τσιτωμα για να το δεις αυτο,ακομα κ στο 1/4 τις ισχυως το καταλαβαινω.

Ελπιζω να μετεδωσα σωστα αυτο που παρατηρησα :p

Eπειδή έχω τα 550 μέγκαγορκς νομίζω ότι η χαλαρότητα του μπάσου που λες οφείλεται στον τύπο του γούφερ που κοιτά προς τα κάτω. Αν δεν τοποθετηθεί σωστά βουίζει και δίνει την αίσθηση χαλαρότητας. Πάντως και τα λότζιτεκ έχουν κάπως αναιμικά μεσαία λόγω του πολύ μικρού μεγέθους και του μικρού μεγαφώνου τους. Εκεί που υστερεί το ένα σύστημα υπερτερεί το άλλο και αντίστροφα.

Όχι, δεν βρέθηκε μέχρι στιγμής η μαγική τεχνολογία για υψηλής ποιότητας ήχο σε τόσο χαμηλή τιμή. Πάντως τα μέγκα με έχουν ενθουσιάσει στον τομέα των δυναμικών ιδιαίτερα στις ταινίες. Παίζουν δε πολύ ανώτερα από οποιοδήποτε στερεοφωνικό μέχρι και τα 500(ίσως και περισσότερο).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks [Σήμερα, στις 15:06]

Τελικά είναι αρκετά μεγάλα...:laughing::D

IMG_2158.jpg

Μήπως είναι υπερβολή που τα σκέφτομαι για δωμάτιο 4mx4m ?

Kαθόλου.Αρκεί να τα τοποθετήσεις σωστά.Σκέψου μόνο ότι είναι κατευθυντικοί οι δορυφόροι και αν απομακρυνθούν πολύ μεταξύ τους δεν αποδίδουν σωστά. Τέτοια συστήματα είναι κυρίως για το pc.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep [Χθες, στις 23:53]

Kαθόλου.Αρκεί να τα τοποθετήσεις σωστά.Σκέψου μόνο ότι είναι κατευθυντικοί οι δορυφόροι και αν απομακρυνθούν πολύ μεταξύ τους δεν αποδίδουν σωστά. Τέτοια συστήματα είναι κυρίως για το pc.

Καλα οχι οτι δεν ειναι και υπερβολικα...Απλα σε τετοιο χωρο δεν μπορουν να αποδωσουν σωστα.

Εχω ακριβως τετοιες διαστασεις στο δωματιο και νιωθω οτι κατι τα κραταει απο τον σωστο ηχο που δεν ειναι αλλο απο την αποσταση μεταξυ των ηχειων.Και τα εχω οσο ακροβολισμενα γινεται αν σκεφτεις οτι σε ενα δωματιο παιζουν 2 πορτες + ντουλαπα που σε περιοριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep [Χθες, στις 23:53]

Kαθόλου.Αρκεί να τα τοποθετήσεις σωστά.Σκέψου μόνο ότι είναι κατευθυντικοί οι δορυφόροι και αν απομακρυνθούν πολύ μεταξύ τους δεν αποδίδουν σωστά. Τέτοια συστήματα είναι κυρίως για το pc.

Για να σας δώσω να καταλάβετε πόσο στριμωγμένος είναι ο χώρος του pc...

Οι αποστάσεις των ηχείων από τη θέση ακρόασης (τα μέτρησα για να τις περάσω στις ρυθμίσεις της x-fi)

Μπροστινοί Δορυφόροι 1.1 m

Κεντρικό 0.7 m

Πίσω δορυφόροι 1.3 m

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω πάρει ακόμα... Και το σαλόνι δεν έχει ούτε τηλεόραση... χεχεχεχε...

Απλά εγώ σκεφτόμουν αρχικά τα 5400, αλλά επειδή η διαφορά της τιμής δεν είναι μεγάλη (φορ μι) φαντάζομαι ότι η διαφορά στην απόδοση αξίζει για τα 5500...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks [Σήμερα, στις 06:55]

Για να σας δώσω να καταλάβετε πόσο στριμωγμένος είναι ο χώρος του pc...

Οι αποστάσεις των ηχείων από τη θέση ακρόασης (τα μέτρησα για να τις περάσω στις ρυθμίσεις της x-fi)

Μπροστινοί Δορυφόροι 1.1 m

Κεντρικό 0.7 m

Πίσω δορυφόροι 1.3 m

Φρόντισε οι παραπάνω αποστάσεις να γίνουν περίπου 1,3 με 1,5 μέτρα για όλα τα ηχεία.Το κεντρικό βάλ'το πάνω από την οθόνη,είναι καλύτερα έτσι. Όπως είπα τέτοιου είδους ηχεία είναι τύπου near field.Παίζουν σωστα σε κοντινές αποστάσεις. Δεν έχει να κάνει με την ένταση αλλά με τον τύπο των ηχείων. Μακριά θα έχεις πολύ laid back στερεοφωνική εικόνα με πολύ χαμηλά πρίμα και μουντό ήχο που δεν θα σου αρέσει.

Ακόμα καλύτερα είναι να έχεις βάσεις που υπάρχουν μόνο για τα κριειτιβ και τα κλιπσ. Μη θολώνουν την κρίση σου αυτά που ακούς για τα λότζιτεκ.Τα καλύτερα είναι τα κλιπσ με δεύτερα τα κριειτιβ s750 γκίγκαγορκς. Τα λότζιτεκ δεν έχουν τουίτερ και στην μουσική δεν παίζουν το ίδιο καλά. Και μια που έχεις κορυφαία κάρτα ήχου τι τον θες τον decoder των λότζι;

Τα θετικά που ακούς για τα λότζι οφείλονται στο γεγονός ότι προσφέρουν τα πάντα σε πολύ ανταγωνιστική τιμή και όχι στην ποιότητά τους.Το μόνο σημείο που υπερέχουν είναι το πολύ δυνατό και βαθύ-αν και όχι τόσο ποιοτικό-μπάσο. Εκεί που πάσχουν σοβαρά είναι η έλλειψη χαμηλομεσαίων συχνοτήτων που κάνουν τις (μπάσες κυρίως) φωνές και άλλους ήχους να ακούγονται χωρίς όγκο-άδειοι.Ξέρεις, δεν είναι μόνο το γούφερ που βγάζει ήχους σε ένα σύστημα, μετράνε και οι δορυφόροι που στα λότζιτεκ δεν μπορούν να παίξουν από εκεί που σταματά το γούφερ. Το λέω αυτό γιατί μας έχουν πρήξει με το ΠΟΛΛΑ ΒΑΡΥ μπάσο των λότζιτεκ.

Για φθηνά ποιοτικά χωρίς τουίτερ ηχεία πάρε τα μέγκαγορκς 550. Μαζί με τις βάσεις έρχονται στα 310 περίπου από ένα φθηνό μαγαζί. Σε ταινίες και παιχνίδια είναι φανταστικά με απίστευτες κορυφώσεις της έντασης χωρίς παραμόρφωση, χωρίς απώλεια της φυσικότητας των ήχων ή σημάδια εξάντλησης(δες την ταινία resident evil apocalypse σε φίλο σου με αυτά τα ηχεία και καλή κάρτα και θα καταλάβεις τι εννοώ). Στη μουσική είναι τα μόνα ηχεία χωρίς τουίτερ που κοντράρουν σε ποιότητα τα κλίπς. Μόνο που θέλουν στρώσιμο μια με δύο βδομάδες για να φθάσουν στο μέγιστο της δύναμης και της ποιότητάς τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ακούσει και τα δυο σου λέω ότι τα logi είναι καλύτερα σε όλα. Και κυρίως σε μουσική αν και δεν έχουν τουίτερ. Βέβαια η άποψη του καθενός είναι καθαρά υποκειμενική.

Καλό Πάσχα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep [Σήμερα, στις 00:16]

Φρόντισε οι παραπάνω αποστάσεις να γίνουν περίπου 1,3 με 1,5 μέτρα για όλα τα ηχεία.Το κεντρικό βάλ'το πάνω από την οθόνη,είναι καλύτερα έτσι.

Καλά τα λες... Αλλά δεν παίζει δυστυχώς. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να απομακρύνω λίγο ακόμα τους μπροστινούς δορυφόρους.

Πάνω στην οθόνη? (tft :blink: ) Μόνο με στήριγμα-πατέντα μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 02:45]

Επειδή έχω ακούσει και τα δυο σου λέω ότι τα logi είναι καλύτερα σε όλα. Και κυρίως σε μουσική αν και δεν έχουν τουίτερ. Βέβαια η άποψη του καθενός είναι καθαρά υποκειμενική.

Καλό Πάσχα :)

Kαλύτερα για ορισμένους μπορεί να είναι,γιατί όμως κάποιος να σκάσει 80 παραπάνω -σε σχέση με τα μέγκαγορκς-για μικροδιαφορές στον ήχο τη στιγμή που δεν θέλει decoder. Όσο για τα κλιπς έχουν το πιο σφιχτό μπάσο λόγω της κατασκευής τους-αντικριστά διπλά μεγάφωνα-σύμφωνα με όλα τα σάιτ ανεξαιρέτως και ακόμα η τεχνολογία κόρνας που ενσωματώνουν τους δίνουν την δυνατότητα παροχής ποιοτικών υψηλών με πολλά δυναμικά.

Και κάτι άλλο. Είναι σημαντικό τι μουσική ακούς.Αν ακούς μπιτάκια και μέταλ τότε είναι λογικό να σε θαμπώσουν τα λότζιτεκ λόγω του ογκώδους μπάσου τους. Αν όμως ακούς μουσική με φυσικά όργανα και σε ενδιαφέρει η μεστότητα η ουδετερότητα και η φυσικότητα στις μεσαίες τότε τα μέγαγορκς έχουν κάποιο αισθητό προβάδισμα. Εξαρτάται τι προσέχεις στον ήχο όταν ακούς. Πάντως κάποιος audiophile θα πήγαινε γραμμή για τα κλιπς λόγω του αναλυτικού τους ήχου που τους mainstream ακροατές ίσως και να τους κουράζει με αποτέλεσμα να τα θάβουν αδίκως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks [Σήμερα, στις 07:40]

Καλά τα λες... Αλλά δεν παίζει δυστυχώς. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να απομακρύνω λίγο ακόμα τους μπροστινούς δορυφόρους.

Πάνω στην οθόνη? (tft :blink: ) Μόνο με στήριγμα-πατέντα μάλλον...

Αν κολλήσεις την τφτ σε τοίχο τότε ίσως και να μπορέσεις.Είναι εκνευριστικό το να παίζει το κεντρικό ηχείο πιο μπροστά από τα μπροστινά μιας και είναι το πιο δυνατό.Όσο για τις αποστάσεις και 1,2μ δεν είναι άσημα.. Ή φτιάχνεις κάτι καλό ή δεν κάνεις τίποτα.Οι βάσεις είναι σημαντικές για να ρυθμίσεις σωστά τις αποστάσεις των πίσω ηχείων και να φτιάξεις τον surround δακτύλιο.Γί'αυτό σου λέω όχι λότζι(οι δυνατότητες του decoder τους μάραναν). Έχω δει κάτι ποστ με φωτογραφίες που έχουν πετάξει τα λότζι κακήν κακώς πάνω σε μια τηλεόραση με τους δορυφόρους σε άλλη πόλη και αυτό το λένε σύστημα surround-και το χαίρονται κιόλας. Αν σκοπεύεις να κάνεις κάτι τέτοιο καλύτερα πάρε ένα καλό ζευγάρι ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep [Χθες, στις 23:04]

Kαλύτερα για ορισμένους μπορεί να είναι,γιατί όμως κάποιος να σκάσει 80 παραπάνω -σε σχέση με τα μέγκαγορκς-για μικροδιαφορές στον ήχο τη στιγμή που δεν θέλει decoder. Όσο για τα κλιπς έχουν το πιο σφιχτό μπάσο λόγω της κατασκευής τους-αντικριστά διπλά μεγάφωνα-σύμφωνα με όλα τα σάιτ ανεξαιρέτως και ακόμα η τεχνολογία κόρνας που ενσωματώνουν τους δίνουν την δυνατότητα παροχής ποιοτικών υψηλών με πολλά δυναμικά.

Και κάτι άλλο. Είναι σημαντικό τι μουσική ακούς.Αν ακούς μπιτάκια και μέταλ τότε είναι λογικό να σε θαμπώσουν τα λότζιτεκ λόγω του ογκώδους μπάσου τους. Αν όμως ακούς μουσική με φυσικά όργανα και σε ενδιαφέρει η μεστότητα η ουδετερότητα και η φυσικότητα στις μεσαίες τότε τα μέγαγορκς έχουν κάποιο αισθητό προβάδισμα. Εξαρτάται τι προσέχεις στον ήχο όταν ακούς. Πάντως κάποιος audiophile θα πήγαινε γραμμή για τα κλιπς λόγω του αναλυτικού τους ήχου που τους mainstream ακροατές ίσως και να τους κουράζει με αποτέλεσμα να τα θάβουν αδίκως.

Οκ από όσα έχω δει από reviews τα κλίπς είναι καλύτερα αλλά που να τα βρείς ρε φίλε και σε τι τιμή; Παρεπιμπτόντως ακούω metal και είμαι κάτοχος των z5500.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep [Χθες, στις 23:09]

Αν κολλήσεις την τφτ σε τοίχο τότε ίσως και να μπορέσεις.Είναι εκνευριστικό το να παίζει το κεντρικό ηχείο πιο μπροστά από τα μπροστινά μιας και είναι το πιο δυνατό.Όσο για τις αποστάσεις και 1,2μ δεν είναι άσημα..

Έχω παράξενη χωροταξία στο δωμάτιο...

Δεν παίζει με τίποτα αυτή η λύση λέμε...:( (Ούτε εμένα μου αρέσει, αλλά έστω ότι παίζει με χειροποίητο στήριγμα να μπει πίσω και πάνω από την οθόνη το κεντρικό...)

Όσο για το κεντρικό που λες... Ισχύει... Αλλά με τις ρυθμίσεις της x-fi ούτε που το καταλαβαίνω... (Ενώ με την onboard μου είχε σπάσει τα ωά... γιαυτό και τα έσκασα για x-fi... και αυτό με τα X-530 της logitech)

Συμφωνώ απόλυτα ότι ο decoder των logi είναι φρουφρου και αρώματα (όχι ότι μας χαλάει φυσικά, ούτε ότι είναι άχρηστος)

Αλήθεια τα klipsch που αναφέρεις είναι τα ProMedia Ultra 5.1? Και πόσο κοστίζουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks [22-04-2006 07:11]

Έχω παράξενη χωροταξία στο δωμάτιο...

Δεν παίζει με τίποτα αυτή η λύση λέμε...:( (Ούτε εμένα μου αρέσει, αλλά έστω ότι παίζει με χειροποίητο στήριγμα να μπει πίσω και πάνω από την οθόνη το κεντρικό...)

Όσο για το κεντρικό που λες... Ισχύει... Αλλά με τις ρυθμίσεις της x-fi ούτε που το καταλαβαίνω... (Ενώ με την onboard μου είχε σπάσει τα ωά... γιαυτό και τα έσκασα για x-fi... και αυτό με τα X-530 της logitech)

Συμφωνώ απόλυτα ότι ο decoder των logi είναι φρουφρου και αρώματα (όχι ότι μας χαλάει φυσικά, ούτε ότι είναι άχρηστος)

Αλήθεια τα klipsch που αναφέρεις είναι τα ProMedia Ultra 5.1? Και πόσο κοστίζουν αυτά?

Κατ'αρχήν sorry που δεν απαντώ γρήγορα γιατί μπαίνω από νετκαφέ. Για τα προ μίντια ενδιαφέρομαι και εγώ αλλά δεν έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία για να μου πουν τιμή,με την προοπτική να το ψάξω όταν γυρίσω από το στρατό-που παρουσιάζομαι σε λίγο. Σε ένα μαγαζί στην Αδμήτου(σταθμός Αττική μεριά ανόδου), το Αποθήκη hifi μου είπαν κάτι για 650 στην έκδοση ultra με τον decoder. Φυσικά η τιμή αυτή είναι εξωφρενική και το πράγμα θέλει και άλλο ψάξιμο.

Όσο για την τοποθέτηση αφού έλυσες το θέμα του κεντρικού μάλλον εντάξει είσαι

Και κάτι άλλο.’κουσα ότι κάπου στην Γκράβα υπάρχει βιοτεχνία που φτιάχνει κατά παραγγελία βάσεις για μικρόφωνα και ηχεία.Ίσως είναι μια λύση για όσους έχουν λότζι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [22-04-2006 01:10]

Οκ από όσα έχω δει από reviews τα κλίπς είναι καλύτερα αλλά που να τα βρείς ρε φίλε και σε τι τιμή; Παρεπιμπτόντως ακούω metal και είμαι κάτοχος των z5500.

Και τα λότζι πολυ καλά είναι αλλά θα προτιμούσα τα επιπλέον λεφτά να πήγαιναν σε βελτίωση της ποιότητας αντί για τον decoder. Έχουν δε σχέδον όλοι οι κατασκευαστές-συμπεριλαμβανομένης και της λότζι- μια μανία να κατασκευάζουν ηχεία με δορυφόρους μινιατούρες και τεράστια γούφερ που δεν είναι και ότι το καλύτερο για τον ήχο. Ο δορυφόρος πρέπει να μπορεί να παίξει μέχρι τα 150Hz τουλάχιστον και το γούφερ να κόβει ένταση από τα 100Hz. Ούτε και τα μέγκα είναι η καλύτερη δυνατή λύση.

Metal ακούω και εγώ-τα παλιά κυρίως-και δεν έχω βρει σύστημα με γούφερ που να με ικανοποιεί μέχρι στιγμής.Ο ήχος της παραμόρφωσης της κιθάρας βγαίνει υπερβολικά βαρύς και θολός από το σαμπ σχεδόν σε όλα τα συστήματα που έχω ακούσει μέχρι σήμερα. Μουσική ακούω-συνήθως βράδυ-από τα ακουστικά του στερεοφωνικού μου που έχουν απίθανο στουντιακό/αναλυτικό ήχο-τα sennheiser hd 250. Επειδή έχω συνηθήσει στον ήχο αυτό, τα περισσότερα συστήματα, ακόμα και τα high end μου φαίνονται λίγα με εξαίρεση τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ ηχεία Klipsch r6(ηχοστήλες της κλιπς στα 1000 της σειράς reference, η σειρά αυτή απλά δεν παίζεται σε ανάλυση, καθαρότητα,εντάσεις και δυναμικά) συνοδευόμενα από ένα καλό pλayer και ενισχυτή όχι πάνω από τα 1500 στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Είμαι κάτοχος και των δυο ηχείων οπότε τα έχω δοκιμάσει στον ίδιο χώρο με ίδια κάρτα ήχου.

Τα creative έχουν πιο καλό πρίμα. Βγάζουν λίγο πιο υψηλές συχνότητες χωρίς όμως η διαφορά να είναι μεγάλη, τα logi δεν έχουν ρύθμιση για πρίμα. Τα logitech βγάζουν κάλυτερο μπάσο αφού έχουν 10ιντσο sub.

Επίσης τα μεσαία των logi είναι άπεχτα. Η διαφορά με τα creative είναι χαώδης (π.χ σε λάστιχα που τσιρίζουν δοκιμές από ταίνιες)

Προβλήματα που βρήκα στα creative: 1) Όταν το sub βγάζει πολύ χαμηλές συχνότητες σε δυνατή ένταση ακούγεται παραμόρφωση από το bass reflex λόγω της ροής του αέρα. Η τρύπα του reflex είναι πολύ μικρή και γι' αυτό ακούγεται σημαντικά το φύσημα του αέρα. 2) Όταν η φωνή ανεβαίνει προς το τέρμα, άμα το σήμα εισόδου έχει πολλές μεσαίες-υψηλές συχνότητες τότε αρχίζει να ακούγεται ένα δυνατό τσακ τσακ από τους δορυφόρους (νομίζω πως ψαλιδίζεται το σήμα και γίνεται αυτό, δοκιμασμένο και σε δεύτερο σύστημα ενός φιλου και κάνει το ίδιο οπότε δεν είναι πρόβλημα στο κομμάτι)

Προβλήματα στα logitech: 1)Έχουν ένα ελάττωμα από τη μάνα τους. Δημιουργούν θόρυβο

popping όταν ανοιγοκλείνεις πχ κάποιο φώς ή το θερμοσύφωνο κτλ λόγω παραμορφώσεων

EMI RMI στο ηλεκτρικό δικτυο. Δοκίμασα τα πάντα από φίλτρα χωρίς αποτέλεσμα. Πάντως η logitech μου τα αντικατέστησε με ίδια που εχουν ενσωματωμένο φίλτρο απλά δεν γνωρίζω αν αυτά που πουλιούνται τώρα έχουν αυτό το fix. Tο sub δεν έχει μαγνητική θωράκιση και ειναι πρόβλημα αν έχεις οθόνη crt κοντά (περιπου 1 μετρο).

Όσο για το 5.1 7.1 η φιαφορά που είδα δεν με ενθουσίασε. Και κάτι τελευταίο. Παρόλο που τα creative είναι πιο πολλά watt τα logi έχουν μεγαλύτερη ένταση και σε ταινίες (με χρήση του decoder που έχουν και οι δυο εταιρίες, logi ενσωματωμένος, creatice με τον DDTS-100, και DVD player συνδεδεμένο με οπτική ίνα) και στο pc (μουσική-games).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη εγω ειμαι στη φαση να τα στειλω τα Ζ5500 λογω του γνωστου προβληματος,θα ηθελα να μου πεις

α)τη διαδικασια ακολουθησες προκειμενου να σου τα αλλαξει η logitech

β) το σετ που πηρες ως αλλαγη ειναι απαλλαγμενο απο το popping?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.