Jump to content


LOGITECH Z5500 vs CREATIVE GIGAWORKS THX S750


Samael

Ποιο σετ?  

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από blade_pan

δεν ξερω γιατι δεν βρισκω το ιδιο....

τσεκαρε εδωω τι βρισκω εγω...

αν δεν ειναι αυτο μπορεις να δωσει λινκ?

Είσαι στο αμερικάνικο site... Πήγαινε εδώ: http://logitech-en-emea.custhelp.com/cgi-bin/logitech_en_emea.cfg/php/enduser/ask.php?p_sid=koW5Zdti&p_accessibility=0&p_lva=3461&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MjMmcF9wcm9kcz04NDQsMTcmcF9jYXRzPSZwX3B2PTIuMTcmcF9jdj0mcF9zZWFyY2hfdHlwZT1hbnN3ZXJzLnNlYXJjaF9ubCZwX3BhZ2U9MQ**&p_srch=1

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Το ξερω οτι ειναι Off topic

Απλα ενημερωτικα το υπενθυμιζω για να μην νομιζουμε οτι κανουνε και τιποτα πρωτογνωρο οι της Logitech

οτι η Creative σε αντιστοιχη περιπτωση ελαττωματικης παρτιδας Megaworks 510D

Αναλαμβανε την αντικατασταση με courier

- ΔΕΝ χρειαζοταν αποδειξη αγορας

- ουτε να ειναι εντος εγγυησης

- προσφερε επιλογη για επιστροφη χρηματων στο ακεραιο

συμφωνα με την ΑΡΧΙΚΗ αξια αγορας (αν μπορουσες να την αποδειξεις)

πραγμα το οποιο και επραξα απλα με μια φωτοτυπια της αποδειξης (ενος+ ετους)

- σε περιπτωση αντικαταστασης εδινε δωρο και ενα MP3player 256mb (τοτε)

- Επαιρνε μονο το sub και σου αφηνε τους 5 δορυφορους δωρακι!

αυτα περι after sales

και καπου εδω κολλαει το γνωστο ασμα...

"σκλαβος σου για παντα..."

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Επιτέλους βρήκα πώς ξεχωρίζουμε αν τα ηχεία έχουν πρόβλημα ή όχι!

Αν ο κωδικός PID των ηχείων είναι από R636 και μετά, τότε έχετε την Limited Edition που δεν έχει προβλήματα!!

Εγώ είμαι κάτοχος μιας R638 !!! ;)

PID R621:(

αυριο αιτηση!

Link to comment
Share on other sites

φιλε nickstamat καποιες ερωτησεις

1)Αυτο για τους κωδικους στηριζεται σε καποια επισημη ενημερωση της Logitech,ή ειναι δικαι σου παρατηρηση?

2)Ειναι οντως απαλλαγμενο το δικο σου σετ απο καθε προβλημα?

3)Το πιο σημαντικο ισως:ποτε το αγορασες γιατι παω για RMA και θελω να ξερω για τη διαθεσιμοτητα

Ευχαριστω και σενα και τ'αλλα παιδια που βοηθανε με τα ποστς τους να βρουμε μια ακρη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FREY REACTOR

φιλε nickstamat καποιες ερωτησεις

1)Αυτο για τους κωδικους στηριζεται σε καποια επισημη ενημερωση της Logitech,ή ειναι δικαι σου παρατηρηση?

2)Ειναι οντως απαλλαγμενο το δικο σου σετ απο καθε προβλημα?

3)Το πιο σημαντικο ισως:ποτε το αγορασες γιατι παω για RMA και θελω να ξερω για τη διαθεσιμοτητα

Ευχαριστω και σενα και τ'αλλα παιδια που βοηθανε με τα ποστς τους να βρουμε μια ακρη

1) Αυτό για τον κωδικό μου το είπε ο τεχνικός της Logitech με τον οποίο συνομιλούσα τις τελευταίες μέρες για τα δικά μου ηχεία...

2) Γενικά δεν κάνουν κανένα θόρυβο. Σπάνια, το τονίζω, σπάνια, μπορεί να ακουστεί κάποιο τσακ, αν ανοίξει καμιά βαρβάτη ηλεκτρική συσκευή στο σπίτι, πράγμα που λύνεται αν πάρεις κάποιο ειδικό φίλτρο από ηλεκτρονικάδικο. Ο φυσικός μου μού εξήγησε ότι πρέπει να γνωρίζει ο τύπος που θα σου το δώσει, γιατί είναι συγκεκριμένες οι συχνότητες που πρέπει να κόβει το φίλτρο...

3) Τα ηχεία μου αγοράστηκαν στις 20/12/2006.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellLight

Ποιες συχνότητες είναι αυτές που πρέπει να κόβει το φίλτρο?

Εγώ δε γνωρίζω συγκεκριμένα... Πρέπει το ηλεκτρονικάδικο που θα βρεις να έχει μάγκες μέσα που να ξέρουν ακριβώς τι πρέπει να σου δώσουν... Αν πέσεις σε άσχετο, θα παραπονιέσαι μετά ότι δε σου έκανε δουλειά το φίλτρο, όπως κι άλλα παιδιά εδώ... Γι' αυτό προσοχή! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FoXfOxFoX

swstos aggelopas !

entaksei palikaria katalabame oloi to problima ayto pia to toso fobero kai tromero poy exoun ta ixeia sas....

imarton...

peite oti apla 8elete na kanete mia ananewsi pairnontas nea ekdosi ixiwn kai telos...

το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό και ενοχλητικό.

το είχαν τα δικα μου ηχεία και κάθε φορά που ήθελα να ανοιγοκλείσω τη λάμπα γραφείου μου έπρεπε να τα κάνω mute.

κάτσε να δείς ταινία/ακούσεις μουσική και κάθε τρεις και λίγο να ακούς ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ήχους επειδή ο διπλανός άνοιξε λάμπα/άνοιξε το ψυγείο και ότι άλλο θές.

συγκεκριμένα σε μένα το πρόβλημα στην αρχή δεν ήταν μεγάλο. δε το είχα πάρει καν χαμπάρι. αλλά μέσα σε δύο μήνες το ντούκου γινόταν όλο και δυνατότερο όπου δε μπορούσα να αφήσω τα ηχεια ανοιχτά το βράδυ για να βάλω ξυπνητήρι στον υπολογιστή για να μήν ενοχλήσω τους γείτονες όταν δουλέψει το ψυγείο.

συγνώμη αλλά 300 ευρώ αξίζουν ΤΕΛΕΙΑ λειτουργία

σήμερα έρχονται απο την ups να μου πάρουν τα παλιά :)

(Αγγλία όλα αυτά)

Link to comment
Share on other sites

ναι δε διαφωνω, εξαρταται πως είναι στον καθενα.

τωρα αν εσυ εχεις συνεχεια το προβλημα λογο και μάπα ηλεκτρικης εγκαταστασης καλως.

αλλά ξέρω αρκετους που είναι πραγματικά απειροελάχιστο το πρόβλημα και κάνουν σαματα...

και στην τελική, το προβλημα έχει αναφερθει οχι μία αλλά δέκα σε αυτό το thread,

και ιδίως αναλυτικά και η λύση του...

και παρόλαυτα.... δεν βλέπω το z5500 "VS" s750 , παρα το προβλημα του z5500 επι πόσες σελίδες... θα μπορούσε καλίστα είτε να είχε σταματήσει το μπλα μπλα γιατι πλέον είναι ανούσιο, και επίσης κάλιστα να έχει δικό του thread αυο το πρόβλημα που απορώ γιατί δεν έγινε.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους.

Έχω τα Ζ-5500 εδώ και 1 βδομάδα τώρα με PID: R646.

Παρ'όλα αυτά όμως ακούω το popping αλλά δεν έχω εντοπίσει ακόμα από που προέρχεται (φώτα κ.α).

Και αυτό είτε βλέποντας ταινία από το deck dvd player μου συνδεδεμένο με coaxial, είτε με analog συνδεδεμένη με το pc!

Ακούγεται και τώρα που είναι 04:00 και τα πάντα είναι κλειστά εκτός από το pc :) .

Mερικές φορές είναι παρατεταμένο κρατάει 2 δεύτερα περίπου και όχι απλά ένα τσάκ.

Το test που προαναφέρθηκε με το άνοιξε κλείσε, το έκανα και δεν ακούστηκε τίποτα!

Λες να παίζει ρόλο που το sub μου το έχω κάτω απο το γραφείο και επάνω έχω και τηλεόραση και monitor?

’σχετα με αυτά έχω όμως να πω ότι τα ηχεία βγάζουν καταπληκτικό ήχο.

Τι παραπάνω θα ήθελε κάποιος από ένα σετ ηχείων;

Και όλα αυτά που διαβάζω εδώ είναι υπερβολές. Για να πιάσει το αυτί σου τις διαφορές στους ήχους που περιγράφονται, πρέπει να είσαι ο Σπανουδάκης δεν ξέρω, με το million dollar private studio.

Είναι πολύ καλύτερο και από αποκλειστικά home cinema τύπου sony κτλ. στην κατηγορία τιμής.

Είναι πολύ περισσότερο απο ηχεία pc. Και συγνώμη, αλλά καλά τα klipsch αλλά όχι και να σηκώνομαι από την πολυθρόνα μου για να χαμηλώσω ή να αύξησω τη φωνή και πίσω πίσω...έλεος.. :) και σαφώς ούτε να πατάω κουμπάκι (S750) για την φωνή και να περιμένεις ενα τέταρτο μέχρι να ανεβάσεις την ένταση :woot: άσε που για την ιστορία, είναι πιο επιρεπής στη βλάβη το κουμπάκι από το ροοστάτη (μιας και θα είναι το πιο πολυχρησιμοποιημένο κουμπί).

Προσωπικές εκτιμήσεις φυσικά όπως και των περισσοτέρων εδώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μονο το οτι Creative βγαζει τις καλυτερες καρτες ηχου, εμενα μου αρκει να επιλεξω πιο απο τα δυο. εχω παρει 3 μοντελα creative και ποτε δεν ειχα προβλημα. ασε που που εβαλα στοχο S750 :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pacoulas [11-02-2007 02:32]

’σχετα με αυτά έχω όμως να πω ότι τα ηχεία βγάζουν καταπληκτικό ήχο.

Τι παραπάνω θα ήθελε κάποιος από ένα σετ ηχείων;

Και όλα αυτά που διαβάζω εδώ είναι υπερβολές. Για να πιάσει το αυτί σου τις διαφορές στους ήχους που περιγράφονται, πρέπει να είσαι ο Σπανουδάκης δεν ξέρω, με το million dollar private studio.

Προσωπικές εκτιμήσεις φυσικά όπως και των περισσοτέρων εδώ ;)

Pacoula αν άκουγες τη μουσική σου σε ακριβά σετ ηχείων ή σε επαγγελματικά ακουστικά(που είναι και πιο προσιτά) σίγουρα θα καταλάβαινες ότι τα λότζι σε θέμα ποιότητας είναι χειρότερα από τους ανταγωνιστές τους. Ο περισσότερος κόσμος όμως έχει συνηθίσει τον ήχο της τηλεόρασης και των φθηνών ηχοσυστημάτων με αποτέλεσμα τα λότζι να του φαίνονται θεϊκά.

Έγω τα άκουσα στο the mall σε δικά μου cd(και όχι τα ποπάκια ή μπιτάκια που βάζουν οι πωλητές) και είδα ότι 1)το μπάσο τους είναι θολό και πλαδαρό ακόμα και σε μικρές εντάσεις με αποτέλεσμα να μην ακούς καθαρά τι παίζουν και 2)Οι δορυφόροι έχουν άδειο ήχο σε σχέση με τα creative (και όχι μόνο) στις μεσαίες προς χαμηλές νότες με αποτέλεσμα να υπάρχει τρύπα στον ήχο ανάμεσα σ'αυτά που παίζει το γούφερ και οι δορυφόροι.

Ακούγονται σαν ποιοτικά ραδιοφωνάκια που παίζουν δυνατά με τη συνοδεία πανίσχυρου μπάσου που πνίγει τους υπόλοιπους ήχους. Δεν έχουν ούτε καν ηχοαπορροφητικό σφουγγάρι μέσα τους για την μείωση του φαινομένου του "πλαστικού", φθηνιάρικου ήχου.

Για ταινίες και παιχνίδια, δηλαδή μπαμ, μπουμ, κρακ, ζντουπ, καλά είναι. Για μουσική όμως χρειάζεται κάτι πιο σοβαρό και όχι απαραίτητα πανάκριβο.

Link to comment
Share on other sites

παντως το 90% των reviews και foruns που τα συγκρινουν ειτε τα θεωρουν ισαξια ειτε βγαζουν καλυτερα τα Ζ5500.Ουτως η αλλως βρισκονατι παραπλησια στην τιμη.Δεν πιστευω η Creative με τα ιδια λεφτα να εκανε θαυματα.Τελος ο ηχος ειναι καθαρα υποκειμενικο ζητημα.Αλλος θελει ελεγχο και βαθος στα μπασα.Αλλος να ριχνουν τοιχους(οι περισσοτεροι;) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PetrossortepΔεν έχουν ούτε καν ηχοαπορροφητικό σφουγγάρι μέσα τους για την μείωση του φαινομένου του "πλαστικού", φθηνιάρικου ήχου.

νομίζω ότι έχουν...

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=35448

συγκρίνοντας creative vs logitech βάλτε κιόλας ότι τα logitech έχουν digital decoder (τα creative δεν έχουν έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.