Jump to content



Πολυμετρο,ποιο κλπ...


Recommended Posts

  • 9 years later...

5bbf4f38_resurrection.jpg

Μέρες που είναι ^^

Επειδή μέτρησα το "πολύμετρό" μου τις προάλλες και έχανε περίπου 0.18v στα 2... μάλλον ήρθε η ώρα για νέο. Δεν γνωρίζω τι τιμές παίζουν και τι μάρκες αλλά γνωρίζω πως οι pro αγοράζουν fluke αλλά είναι ακριβά, οπότε.

Ζητούμενα:

1. Κάτω απο 50€

2. Μετρήσεις transistor / πυκνωτών / πηνίων κτλ, αν γίνεται

3. Να παίρνει όπως και δήποτε temp probe

4. Όσο καλύτερη αξιοπιστία.

Αν γνωρίζετε πως υπάρχει μάρκα παραδοσιακά πιο φθηνή από τη fluke με παρόμοιες επιδόσεις μου αναφέρετε μπας και βρω καμιά ευκαιρία ebay.

Εναλλακτικά σκέφτομαι Usb osciloscope για να μπορώ να κάνω και καταγραφή.

Προτάσεις εντός, καλή σαρακοστή.:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Είναι στις απαιτήσεις σου, αντίστοιχο των Mastech βασικά.

Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ να σου πω που μπορείς να το βρεις(Ελληνική αγορά).

all-sun: EM5510 ETL marking, 5 IN 1 AUTORANGING DIGITAL MULTIMETER

Manual με ποσοστά ακρίβειας κτλ:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/28082576/10-5510%20Greek.pdf

Link to comment
Share on other sites

Είναι στις απαιτήσεις σου, αντίστοιχο των Mastech βασικά.

Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ να σου πω που μπορείς να το βρεις(Ελληνική αγορά).

all-sun: EM5510 ETL marking, 5 IN 1 AUTORANGING DIGITAL MULTIMETER

Manual με ποσοστά ακρίβειας κτλ:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/28082576/10-5510%20Greek.pdf

Αγορίνα σε ευχαριστώ πολύ. Μου έδειξαν και αυτό εδώ(mastech απ' ότι φαίνεται) OEM VA-18B Πολύμετρο Με Σύνδεση USB Υπολογιστή�::

και το μεγάλο του ατού είναι το usb. Μπορώ και να καταγράφω. Επίσης "δείχνει" να έχει λίγο καλύτερη ακρίβεια από αυτό που μου δείχνεις.

Για στείλε στοιχεία για το δικό σου που και πόσο μπορώ να το βρώ. :T:

*λίγο offtopic, μήπως έχεις πρόταση και για φτηνό πιστόλι θερμού αέρα;

Link to comment
Share on other sites

0.18 δεν ξέρω αν φταίει το πολύμετρο ή κάτι άλλο :D

Unit τα προτιμάνε πολλοί γιατί είναι αρκετά προσεγμένα (σε κάποια που δεν έχουν φωτισμό βάζεις άνετα μονο σου :whistle2:)

https://www.google.gr/search?q=unit+multimemeter&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&channel=fflb&gfe_rd=ctrl&ei=lrIVU_XrJevc8gf9_oDABQ&gws_rd=cr#channel=fflb&q=unit+multimeter&rls=org.mozilla:el:official&spell=1

και το ποιο οικονομικό τις fluke (που ποιο πολύ εφέ είναι αλλα λέμε)

Προσωπικά βρίσκω οτι ενα πολυμετρο δεν μας φτάνει για αυτό τελικά καταλήγουμε με 3-4 να υπάρχουν , για αυτό σινίθως λέω οτι πέρνεις ενα με 40-50Ε και μετά βλέποντας και κάνοντας , και αυτά με τα 5Ε μια χαρά κάνουν για κάποιες δουλειές απλά αν έχεις ενα καλό είσαι ποιο σίγουρος για τις μετρήσεις . Καλό είναι να έχεις και κάποιο απλό (πχ τα μικρά τα κίτρινα ) σαν καβάτζα και κάποια καλώδια με κορκοδιλάκια γιατί πάντα δεν θα έχεις 4 χέρια :D

Απέφυγε όσο μπορείς τα περιττά (μέτρηση db lux ) γιατί κάνουν ποιο περίπλοκο ενα όργανο

παλμογράφο είμαι τις γνώμης οτι δεν το παίρνεις εύκολα , αν θέλεις παλμογράφο ψάξε για αναλογικό μεταχ. πολλές φορές θα δείς οτι αν και δεν είναι φανταζέ σαν τον ψηφιακό θα κρατήσει απροβλημάτιστα για χρόνια , ενώ ο καινούργιος ψηφιακός δεν ξέρεις (η ποιοτητα κατασκευής έχει αλλάξει )

Πάντως αν και ποιο χρήσιμος στα ηλεκτρονικά είναι και ποιο μπελάς (απο θέμα αγοράς χώρου , ίσως συντήρησης κτλπ )

πολυμετρο αγοράζεις και απο ebay αν δεν έχεις θέμα με εγγύηση (κάποιοι τα ψήνουμε συχνά και ας έχουν προστασία )

Επίσης εκ πείρας οταν πάρεις με το καλό πολύμετρο πάρε και ενα κουτάκι ασφάλειες για αυτό να υπάρχουν (είναι σπαστικό να μην έχεις οταν σου χρειάζεται και είναι Κυριακή )

EDIT

κάνε ενα κόπο και ρώτα στο hlektronika.gr ,έχουν ζορίσει πολλά και μπορούν να σε πουν πόσο τραβάνε κάποια

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω θέμα αντοχής στο πολύμετρο. Δεν το χρησιμοποιώ επαγγελματικά ούτε πρόκειται οπότε στην παρούσα φάση μάλλον ποικιλία μετρήσεων/ευκολιών χρειάζομαι παρά αντοχή.

Το πολύμετρο που λέω ότι μέτρησα είναι ένα από αυτά τα απλά τα κίτρινα. Το έχω απο το 2003, ντάξει πόσο να αντέξει. Διασταύρωσα μετρήσεις με άλλα 2 πολύμετρα πριν αποφανθώ οτι κάτι δεν πάει καλά.

Αυτό με το true RMS δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αλλά είναι 2-3 που με έχουν βάλει σε δίλημμα

έχει usb

OEM VA-18B Πολύμετρο Με Σύνδεση USB Υπολογιστή�::

έχει υγρασιόμετρο

Mastech ψηφιακό πολύμετρο 5 σε 1 MS8229N

είναι true rms

V&A VA40R - Digital multimeter, TRUE RMS, USB connection

Link to comment
Share on other sites

Καλό ψάξιμο και καλύτερη διασκέδαση σου εύχομαι!

Το true RMS είναι μια διαδικασία μέτρησης που σου δίνει την δυνατότητα να μετράς μη ημιτονικές κυματομορφές, και να σου δείχνει σωστά την RMS τιμή τους .

Αν ας πούμε πας να μετρήσεις το σήμα από ένα triac τότε έχεις να μετρήσεις ένα ταλαιπωρημένο ημιτονικό σήμα που του λείπει ένα κομμάτι.

Ένα κοινό πολύμετρο που μετράει σε Average θα σου δείξει μια τιμή που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Ενώ ένα RMS θα σου δείξει σωστά το θερμικό ισοδύναμο της τάσης που μετράς/

Tα πολύμετρα αυτού του τύπου είναι καλύτερα από τα κοινά, αλλά η τιμή που λες με ανησυχεί!

Και η βασική του ακρίβεια ακόμα περισσότερο!

1% είναι πολύ μικρή ακρίβεια, για ψηφιακό όργανο, αλλά όπως και να έχει εξαρτάται από το τι κάνεις, τι θες να μετράς και ποση ακρίβεια σου είναι απαραίτητη!

Και να έχεις υπόψη ότι αυτά με τα πολλά φρου φρου κι αρώματα -όταν είναι φτηνά- δεν κάνουν ουσιαστικά τίποτε σωστά!

Αν αποφασίσεις να πας ψηλότερα (κατά Fluke μεριά , μην παραλείψεις να δεις και τα Chauvin-Arnoux

Chauvin-Arnoux: Check out with Test & Measurement the complete products' range Test&Measurement

Είναι Γαλλικά και εξαιρετικά όργανα και κοστίζουν φτηνότερα από τα Fluke για τις ίδιες ή και καλύτερες δυνατότητες!

Χρήσιμες ιδιότητες:

Max, Min, Hold, Average (σου επιτρέπει να δείς που κυμαίνεται μια τάση)

Relative mesurements (σου επιτρέπει να μετρησεις ως προς μια τάση μια άλλη, η να αφαιρέσεις την αντίσταση των probs όταν μετράς μικρές αντιστάσεις)

Το σημαντικό είναι το οικονομικό , αλλά θέλει και τον συνδυασμό του να μην πάρεις μπαγκατέλα! :)

Καλό ψάξιμο! :D

EDIT ! ! ! ! !!

Η σύνδεση με το PC καλό είναι να είναι με οπτική επικοινωνία και όχι με κατ' ευθείαν ηλεκτρική σύνδεση, μη σου κλατάρει το πολύμετρο και τα πάρει όλα και τα σηκώσει !!!!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

με το usb εν μέρη μπορείς να κρατήσεις-δεις τις μετρήσεις σου στο pc , μια φορά το έχω δεί και προσωπικά το θεωρώ υπερβολικό ( για συγκεκριμένες δουλειές ) καθώς συνήθως απλά μετράμε για δούμε τιμή αν θέλουμε να συγκρίνουμε πολλά στοιχεία και συχνά πάω πάσο .Είναι δηλαδή για ευκολία (μην βλέπω την οθονούλα ) και για στατιστικά -καταγραφή

το true rms

με το κλασσικό πολύμετρο μετράμε ac dc τάση με μια σχετική ακρίβεια (με μια τεχνική που υπολογίζετε με μαθηματικά ) αν έχουμε ομως μια τριγωνική ή τετραγωνική τάση εκεί η τιμή που μας δίνει δεν είναι ακριβής , εκεί ενα πολύμετρο που έχει το παραπάνω χαρακτηριστικό θα πάρει σωστή μέτρηση

η mastech μπορεί να είχε όνομα αλλα δεν προσφέρει κάτι ποια , αυτό που έβαλες είναι πολυεργαλείο με περιττά πράγματα , οι τιμές που θα πάρεις χωρίς σύγκριση δεν είναι και πολύ αξιόπιστες παρα μόνο για μια γενική εικόνα

δες και στα unit πολύ τα προτιμάνε ποια (εγώ ακόμα δεν το έχω πάρει αλλα πρέπει να βγάλω στη σύνταξη το παλιό λίγο ποιο "καλό " απο το δικο σου )

επίσης οταν μιλάμε για 100Ε και κάτω μην περιμένεις τρελές διαφορές μεταξύ τους ,προσωπικά mastech του 80E τα έχω δουλέψει χωρίς θέμα σε δουλειά αλλα δεν θα πώ οτι είναι και κάτι αξιόλογο (οταν πιάνεις φυσικά παρόμοια ή ποιο φτηνά ).

Φυσικά για να μην είμαι υπερβολικός

το ποιο αξιόπιστο είναι αυτό (αρκεί να μην πας για μέτρηση ανάποδα :tomato:)

CT%20BRAND%20CTM-704%20%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%A5%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%A1%CE%9F.jpg

EDIT

αν γραφεις παράλληλα με άλλα πράγματα αργείς με πρόλαβαν:D

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

πάρε κανά fluke 170-175 ή 87/88 από το ebay κυρίως από το US που οι τιμές τους είναι χώμα και θα το έχεις μια ζωή. Βέβαια όλα τα πολύμετρα κάποια στιγμή θέλουν calibration, όσο ακριβά και αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά φτηνό πιστόλι θερμού αέρα μπορείς να κοιτάξεις απο ebay μερια τον 858D.(σταθμός θερμού αέρα ~50 ευρώ) Δεν τον έχω, απλά τον έχω μπανίσει καιρό τώρα, φαίνεται καλός για τα (πολύ λίγα) λεφτά του. τσέκαρε review [ame=http://www.youtube.com/watch?v=vva2t21sOAs]EEVblog #167 - Atten 858D Hot Air Rework Review - YouTube[/ame]

για πολύμετρο, επειδή αναφέρθηκε η uni-t έχω το UT61D, (αν είναι κοιτα το 61E γτ είναι στα ίδια λεφτά με ένα παραπάνω φηφίο στην οθόνη) γενικά με έχει βολέψει, καλη ποιότητα κατασκευής true RMS, καπασιτόμετρο, autoranging μΑ κλίμακα. Μεγάλο μείον το οτι δεν μετράει θερμοκρασία, αλλα τι να κάνεις. Το autoranging του είναι λίγο αργό, αλλα σε αυτά τα λεφτά απότι έχω καταλάβει όλα τα ίδια σκατά είναι.Έχει καλώδιο για σύνδεση με τον υπολογιστή(οπτική) αλλά είναι serial. βέβαια μπορείς να προμηθευτείς serial to usb αντάποτρα, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει τη λειτουργια.Γενικα για πυκνωτές και πηνία καλύτερα να κοιτάξεις για ξεχωριστό LCR meter.

Αν ανέβεις λεφτά παίζει το fluke 17B(είναι έκδοση μόνο για τη κινέζικη αγορά) στα 100 ευρώ και μεταχειρα απο εμπαυ με λίγη τύχη παίζει να βρείς το fluke 87(το all time classic μοντέλο της φλουκε) με 100-200 ευρώ.

edit: ό ίδιος που έκανε το παραπάνω review έχει 2-3 βιντεάκια με πολύ αναλυτικά(μιλάμε για ώρες) συγκριτικά και συμβουλές για την αγορά πολυμέτρου. άμα έχεις το χρόνο δές τα.

Έγινε επεξεργασία από darthtony
Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα σε ευχαριστώ πολύ. Μου έδειξαν και αυτό εδώ(mastech απ' ότι φαίνεται) OEM VA-18B Πολύμετρο Με Σύνδεση USB Υπολογιστή�::

και το μεγάλο του ατού είναι το usb. Μπορώ και να καταγράφω. Επίσης "δείχνει" να έχει λίγο καλύτερη ακρίβεια από αυτό που μου δείχνεις.

Για στείλε στοιχεία για το δικό σου που και πόσο μπορώ να το βρώ. :T:

*λίγο offtopic, μήπως έχεις πρόταση και για φτηνό πιστόλι θερμού αέρα;

Περίεργο που δίνει ίδιο +- για όλο το φάσμα, ότι θέλουν δηλώνουν βέβαια αλλά λέμε τώρα :p

O Mastech πάντως δεν τα έδινε έτσι τα tolerances. (βλ. attachment)

Kοίτα με <50€ TrueRMS το ξεχνάς, το USB καλή φάση είναι αλλά ένα άλλο που έχω δεν δούλεψε κ ποτέ λόγο 64bit Win7. Κ άντε να βρεις άκρη με τα Κινεζάκια για σωστά drivers...

Πρέπει να δώσεις προτεραιότητες, αν θες να τα κάνει όλα μην περιμένεις πολύ μεγάλη ακρίβεια και αξιοπιστία.

Αλλιώς πας σε ένα απλό μοντέλο της Fluke αλλά ανεβαίνει το budget.

post-119-1416078203,5017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις και τις συμβουλές. Είναι πράγματα που δεν τα σκέφτηκα καν και πράγματα που δεν ήξερα, όπως η ιστορία με το οπτικό Link για την επικοινωνία με το pc.

Θα προσπαθήσω να βρω καμιά σούπερ ευκαιρία στα fluke που προαναφέρθηκαν ή και agilent(είχαμε στο ΤΕΙ τέτοια) αν και μια γρήγορη ματιά που έριξα κάτω από 100€ με μεταφορικά δεν παίζει.

Απο εκεί και πέρα κοιτάω από προχτές και το hlektronika και πολλοί προτείνουν τα Uni-t τα οποία έχουν τα δικά τους θέματα αν και τα mastech μου φαίνονται πιο δουλεμένα(εύκολα αλλάζεις ασφάλειες, καλή απόκριση κτλ)

Υπάρχουν και τρίτες μάρκες που φαίνονται αξιόλογες όπως η [ame=http://www.youtube.com/watch?v=n-11wwuUPCw]brymen[/ame]. Το τυπάκι αυτό μου φαίνεται να παρουσιάζει καλύτερα απο τον αυστραλοπίθηκα.

Για τα voltcraft έχει κάποιος άποψη;

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] Τα γαλλικά είναι κομματάκι δυσεύρετα και διάβασα εξωτερικό πως δεν βάζουν το χέρι στη φωτιά πλέον για το κατά πόσο είναι όσο καλή ήταν στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά φτηνό πιστόλι θερμού αέρα μπορείς να κοιτάξεις απο ebay μερια τον 858D.(σταθμός θερμού αέρα ~50 ευρώ) Δεν τον έχω, απλά τον έχω μπανίσει καιρό τώρα, φαίνεται καλός για τα (πολύ λίγα) λεφτά του. τσέκαρε review

Ευχαριστώ για την πρόταση αν και αναφερόμουν σε κανονικό πιστόλι θερμού αέρα και όχι τέτοιο, ρυθμιζόμενο. Το χρειάζομαι για δουλειά εντελώς άσχετη με pc(απολέπιση τελάρων μελίσσια). Αν χρειάζεσαι κάτι σε τέτοια θέματα κοιτάς στο bgamods.co.uk

Έχουν συνήθως πολύ καλές τιμές/πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gh1n_ELmpFI]EEVblog #75 - Digital Multimeter Buying Guide for Beginners - YouTube[/ame]

[ame]

[/ame]

βέβαια πολλά απο αυτά που συγκρίνει, τα βρίσκεις λίγο δύσκολα.

edit: εγώ προτιμώ τον αυσταλοπίθηκα :p

Έγινε επεξεργασία από darthtony
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν από όλα όσα έχω δει το εξής UNI-T UT71C Intelligent Digital Multimeters | eBay μου φαίνεται πως είναι η χρυσή τομή.

Τα φλουκ οπως είπα πανάκριβα και δεν βλέπω το νόημα να πληρώσω όνομα, το UT61Ε δεν έχει ακρίβεια και μέτρηση θερμοκρασίας και το UT61C δεν είναι truε rms(Τo 61E ναι μεν ειναι true rms αλλά στο 1Khz δεν μάμησε κανείς αποτι καταλαβαίνω. Το 71C/D/E είναι στα 100Khz).

Link to comment
Share on other sites

κοίτα με την ακρίβεια δεν θα ασχολιόμουν ιδιαίτερα, εφόσον μιλάμε για γενική χρήση, όλα όσα μιλάμε μια βασική ακρίβεια την έχουν.

To UT-71C φαίνεται καλό,(έχει review ο νοτιοαφρικάνος, πιστεύω το έχεισ δεί) αλλα είναι ακριβούτσικο(προσσεγγίζει τα φτηνά φλουκε και ατζιλεντ) βέβαια έχει πραγματικά πολλές δυνατότητες.(δές τι παίζει με την αυτονομία του γτ φαινεται τερατάκι)

Τα πιο ακριβά πέρα απο το όνομα και την αξιοπιστία έχουν πιο "refined" λειτουργείες. Πχ το autoranging στο uni-t που έχω(και υποθέτω οτι και το 71C θα είναι παρόμοιο) είναι αργό, το ίδιο και το contiunity test. Σε ένα φλούκε αυτές οι λειτουργίες πάνε αστραπή.(νταξ σίγουρα όταν μιλάμε για πολλαπλάσια τιμή δεν είναι κάτι τραγικό, αλλα αν το χρησιμοποιείς σχετικά συχνά, μετράει)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, κατω απο τα 100€ το μονο φλουκ που παιζει είναι το 17Β που απ' οσο έχω δει ειναι αργο, δεν είναι Τρου ρμς και ουτε με το πισι συνδέεται.

Όλα τα υπόλοιπα fluke της κατηγοριας που κοιταμε, 87/170 κτλ, ειναι πανω απο 100€ και ΑΝ τα βρεις σε ευκαιρία μεταχειρα. Το οποίο είναι και λίγο δικοπο μαχαίρι γιατί δεν ξέρεις τι έχει περάσει.

Και παλι μερικα απο αυτά δεν εχουν θερμοκρασια και δεν συνδέονται με πισι. Όρισμενα δεν είναι καν ρμς.

Τι να πω. Μπερδευομαι. Οκ καλά και αγια τα φλουκ αλλά δεν θα το τρέχω μαζί μου οικοδομή. Στον παγκο θα παιζουν όλα. Και αν είναι να φτάσεις 200€ για πολύμετρο γιατί δεν πας σε παλμογράφο; το βλέπω λάθος;

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό και έχει βγει μια χαρά για τη δουλειά που το θέλω (audio και embedded apps). Δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβό (αν και θα ορκιζόμουν ότι ήταν φθηνότερο πριν μερικά χρόνια).

Βασικό, ΙΜΗΟ, να υπάρχει σύνδεση με PC ώστε να καταγράφεις real time τα δεδομένα.

Αν μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο Fluke, ΟΚ, αλλά μην ξεπαραδιαστείς αν δεν πρόκειται να το αξιοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, κατω απο τα 100€ το μονο φλουκ που παιζει είναι το 17Β που απ' οσο έχω δει ειναι αργο, δεν είναι Τρου ρμς και ουτε με το πισι συνδέεται.

Όλα τα υπόλοιπα fluke της κατηγοριας που κοιταμε, 87/170 κτλ, ειναι πανω απο 100€ και ΑΝ τα βρεις σε ευκαιρία μεταχειρα. Το οποίο είναι και λίγο δικοπο μαχαίρι γιατί δεν ξέρεις τι έχει περάσει.

Και παλι μερικα απο αυτά δεν εχουν θερμοκρασια και δεν συνδέονται με πισι. Όρισμενα δεν είναι καν ρμς.

Τι να πω. Μπερδευομαι. Οκ καλά και αγια τα φλουκ αλλά δεν θα το τρέχω μαζί μου οικοδομή. Στον παγκο θα παιζουν όλα. Και αν είναι να φτάσεις 200€ για πολύμετρο γιατί δεν πας σε παλμογράφο; το βλέπω λάθος;

Οι βασικές λειτουργίες που θές από ένα πολύμετρο τάση/ένταση/αντίσταση/χωρητικότητα/συνέχεια/δίοδοι+θερμοκρασία τα έχει όλα το fluke 87. Βέβαια αντικειμενικά, δεν νομίζω οτι αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά, αφού τις ίδιες λειτουργίες μπορείς να τις βρείς και στο 1/4 της τιμής.

Τώρα data logging και σύνδεση usb δεν έχουν τα πιο πολλά, γιατί όσο να ναι είναι έξτρα λειτουργίες που αυξάνουν το κόστος, ενώ οι περισσότεροι δεν τις χρειάζονται. Αν όντως τις θές, το UT-71C μου φαίνεται αρκετά καλό(απο λίγο που είδα το review, δεν το έχω στα χέρια μου) αν όχι, μπορείς κάλλιστα να γλιτώσεις ένα 50αρικο και να πάς στα πιο φτηνά. Ο παλμογράφος σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει το πολύμετρο, το ίδιο φυσικά και το ανάποδο. Όσο ακριβά και να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σας ευχαριστώ όλους. Θα κοιτάξω να μαζέψω να πάω σε κάτι καλό, Τrue RMS AC+DC, να ξεμπερδεύω μια και καλή. Εν καιρώ λοιπόν.

Για την ώρα έχω καλά νέα. Άνοιξα τον κινέζο μου και τον "καλίμπραρα"! Απ' ότι φαίνεται υπάρχει poor mans calibration method.

Φαίνεται λοιπόν πως οι Duracell ΑΑ (ΜΝ1500 στην περίπτωσή μου κατασκευής τέλη 2013) έρχονται με πολύ συγκεκριμένη τάση από το εργοστάσιο. Χωρίς φορτίο λοιπόν, ανέγγιχτες αυτές οι μπαταρίες έχουν τάση 1.619v ακριβώς. Οπότε έκανα το αυτονόητο. Άνοιξα τον κινέζο.

To faithful αποδείχθηκε rebranded Mastech, μοντέλο M3900 του 2001!!!. Από κάτι σαπάκια που κυκλοφορούν τώρα, ίσως είναι καλύτερο. Το γελοίο της υπόθεση είναι πως σε DC, το manual που επισυνάπτω, το δίνει στα ±0.5-0.8% of rdg ± 1 digits. LOL;

Τέσπα, για όσους έχουν κάτι αντίστοιχο, έχω σημαδέψει στη δεύτερη εικόνα πιο τριμερ ρυθμίζει τα DC και ποιο τα AC. Καλές μοντες!

** Τελικά δεν έχανε 0.18 που είπα, 0.21v στα 2v έχανε....

post-124-1416078209,3782_thumb.jpg

post-124-1416078209,8236_thumb.jpg

post-124-1416078209,9018_thumb.jpg

M3900.pdf

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.