Jump to content


Πολυμετρο,ποιο κλπ...


Recommended Posts

Οι δεύτερες σκέψεις είναι πάντα πιο σωστές , για να μην πούμε για τις τρίτες! :)

Μια χαρά το βόλεψες , αλλά για πες και πόσο την πήγες την ακρίβεια μετά την ρύθμιση, γιατί αυτο το 10% ... πρέπει να σε "συγκίνησε" :slap:

Άντε καλή αποταμίευση και γρήγορα με ένα DMM που δεν θα "μασάει" :T:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς 1.619 το πήγα(με reference τη μπαταρία πάντα έτσι; ). Τα βήματα που μου έδιναν τα τριμεράκια ήταν άψογα και σε DC και σε AC.

Εν τω μεταξύ με εντυπωσίασαν τρελά οι μπαταρίες. 4 σφραγισμένες και οι 4 είχαν ακριβώς την ίδια τάση! Σαν του τύπου.

Τα AC τα ρύθμισα σύμφωνα με μέτρηση που είχα στην ίδια πρίζα από ένα APC UPS που έχω(240VAC ακριβώς!) ;)

*Όσο μπορεί να θεωρηθεί calibration αυτό που έκανα, έτσι;

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς 1.619 το πήγα(με reference τη μπαταρία πάντα έτσι; ). Τα βήματα που μου έδιναν τα τριμεράκια ήταν άψογα και σε DC και σε AC.

Εν τω μεταξύ με εντυπωσίασαν τρελά οι μπαταρίες. 4 σφραγισμένες και οι 4 είχαν ακριβώς την ίδια τάση! Σαν του τύπου.

Τα AC τα ρύθμισα σύμφωνα με μέτρηση που είχα στην ίδια πρίζα από ένα APC UPS που έχω(240VAC ακριβώς!) ;)

*Όσο μπορεί να θεωρηθεί calibration αυτό που έκανα, έτσι;

Ακριβώς αυτό !:)

Αυτό που απλά έκανες (όχι ότι δεν το ξέρεις δηλαδή!) είναι να διαπιστώσεις ότι η γραμμή παραγωγής του εργοστασίου των μπαταριών και η χημεία δουλεύουν σωστά ! ! :)

Κανονικά χρειάζεται ένα calibrator , αλά επειδή αυτά είναι άπιαστα όνειρα, μπορείς να έχεις μαι πολύ καλή ρύθμιση χρησιμοποιώντας ένα ολοκληρωμένο που παράγει τάσεις αναφοράς.

Μια αντιπροσωπευτική, εξαιρετικά απλή λύση και κατ΄ευθείαν στην καρδιά του προβλήματος, είναι στο άρθρο που ακολουθεί!

Geoff's Projects - Precision Voltage Reference

Τα έχει όλα και συμφέρει! ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά. Μας έδωσες πρότζεκτ. Καλιμπραριστήρι για πολύμετρα!!!

Βέβαια δεν αρκεί να διαπιστώσεις οτι χάνεις π.χ 0.2 στα 2. Το θέμα είναι (και το επαγγελματικό καλιμπράρισμα βεβαιώνει) όχι μόνο πόσο χάνεις, αλλά και το πόσο σταθερά αποτελέσματα δίνει το πολύμετρο στο φάσμα μέτρησής του. Γιατί στα 2 μπορεί να χάνεις 0.2, να το καλιμπράρεις και στα 400v να είσαι -2v. Και εκεί ξεχωρίζει το κάρβουνο από το διαμάντι.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως σε τρώει ο ακατονόμαστος, ε!!! :...:

Δεν μπορώ να αντισταθώ!

Δε μπορώ λέμεεεεεεε! ! ! :jump:

Πάρε να 'χεις λοιπόν! ! !:hehe:

Fluke 5520A at Instrument Rental Labs

Εγώ πάω να ... κλάψω ! ! ! :weep::weep::weep:

:D

"Τι καλά. Μας έδωσες πρότζεκτ. Καλιμπραριστήρι για πολύμετρα!!!"

Προχώρααααα!!!!!!! :T: :T:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Κλαίγαμε που κλαίγαμε με τα μηχανακια που έχουμε και τα reviews του EEV , πετάτε και τα TRUE-RMS πιό πάνω, πετάτε και τους Lab Calibrators...

To V&A-18B που έχω νομίζω ότι κατουρήθηκε από το φόβο του ότι θα το πετάξω...:jester:

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το TrueRMS κομμάτι, ο Seafalco το εξήγησε επιστημονικά, μην τρελαίνεστε κιόλας.

Είναι για πολύ συγκεκριμένες δουλειές όπου έχεις AC ρεύμα που βγαίνει απο ηλεκτρονικό μετασχηματιστή ή dimmer.

Στα PC δεν έχουμε τέτοιες περιπτώσεις απ όσο ξέρω(όλα τα ρεύματα είναι DC).

Εμένα πχ μου χρειάστηκε το TrueRMS γιατί αξιολογώ ηλεκτρονικούς μετασχηματιστές 220-12VAC, με συχνότητα εξόδου >65kHz.

Εκεί το "απλό" πολύμετρο μετράει ότ νανε....

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως εφόσον τα τροφοδοτικά πλέον είναι παλμοτροφοδοτικα, και στο DC θέλουμε RMS έτσι; Αν είχαμε λινεαρ δεν θα είχε νόημα, αλλά στην περίπτωσή μας θέλουμε και στα DC. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

όχι σε DC δε θες εκτός και αν το ripple πια είναι στο Θεό!

To παραπάνω video εξηγεί πολύ καλά γιατί χρειάζεσαι ένα TRUE RMS πολύμετρο γιαυτό είπα να το βάλω.

Αν π.χ. η τάση της ΔΕΗ είναι για τα μπάζα ή το φορτίο που έχεις βάλει κάνει κόλπα στην παροχή μόνο με ένα τέτοιο πολύμετρο θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

τα Fluke (τα καλά) έχουν πολλά που δεν τα χρειάζεται ο μέσος χρήστη. RMS στο DC αν έχουν (γιατί δεν το έχω προσέξει να σου πω την αλήθεια) είναι για για semi-rectified DC ή μάμαμα-ανορθωμένου DC από κυκλώματα της κακιάς ώρας ή αν υπάρχει έντονη επιρροή από το load.

Εκεί πας αλλού πια.

Link to comment
Share on other sites

Και τα fluke που έχουν tRMS AC+DC γιατί έχουν και DC; Για να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις; Γενικά δηλαδή δεν είναι ανάγκη να είναι tRMS και σε DC;

μήπως εννοούν οτι μετράει και τη DC συνιστώσα ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Και τα fluke που έχουν tRMS AC+DC γιατί έχουν και DC; Για να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις; Γενικά δηλαδή δεν είναι ανάγκη να είναι tRMS και σε DC;

Α ) Η μέτρηση tRMS απευθύνεται:

1_Σε περιπτώσεις που έχουμε μη ημιτονική κυμαινόμενη* τάση π.χ. αν έχουμε τετραγωνικούς , η πριονωτούς παλμούς και αυτή η τάση κατεβαίνει μέχρι το μηδέν ή διέρχεται από αυτό αλλάζοντας πολικότητα.

2_Σε περιπτώσεις που έχουμε ημιτονική κυματομορφή, η οποία όμως δεν είναι καθαρή , αλλά συνοδεύεται και από κάποιες αρμονικές της (πολύ "συνηθισμένη" η τρίτη), τότε ένα Average πολύμετρο θα αρχίσει να "παραμιλάει" !:)

{* Χρησιμοποιώ τον όρο κυμαινόμενη, καθώς η τάση δεν είναι απαραίτητο να αλλάζει πολικότητα, μπορεί απλά να μηδενίζεται π.χ. μια πλήρης ανόρθωση άνευ φίλτρου εξομάλυνσης}

Β) Αν όμως υπάρχει στο μετρούμενο σήμα και DC συνιστώσα (υπάρχει δηλαδή μια συνεχής τάση πάνω στην οποία έχει επικαθήσει η τάση που λέγαμε στο Α π.χ. μετράς ένα -ανεπαρκές- φίλτρο εξομάλυνσης μιας ημιανόρθωσης όπου έχουμε το DC υπόβαθρο και επάνω του κάθεται η -ισχυρή- κυμαινόμενη συνιστώσα της ημιανόρθωσης) τότε το tRMS δεν θα μετρήσει σωστά!

Εκεί χρειάζεται ένα πολύμετρο που να μετρά tRMS AC + DC

Έτσι ένα πολύμετρο tRMS AC+DC μας καλύπτει σε όλες τις περιπτώσεις, ενώ ένα απλό tRMS (AC), όχι!

Σχετικά μπορείς να δεις εδώ (πίνακας 2) όπου σε κάποιες περιπτώσεις τα σφάλματα που κάνουν τα Average DMM -όντας ρυθμισμένα μόνο για καθαρό ημιτονικό σήμα- είναι "αστρονομικά"!

Understanding Handheld DMM Specifications | Tektronix

Από εκεί και πέρα υπάρχουν παραπέρα διαφοροποιήσεις που έχουν να κάνουν με την συχνότητα του σήματος που μπορεί να δουλέψει με ακρίβεια το tRMS καθώς και με την ποιότητα του σήματος (δηλαδή πόσο αποκλίνουν οι κορυφές του σήματος από την μέση (Average) τιμή. Κάποιοι κατασκευαστές δίνουν παραμέτρους και γι αυτά [Crest factor, PAPR].

Σχετικά δες εδώ:

Crest factor - Wikipedia, the free encyclopedia

Καλό διάβασμα ! ! !:D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Α ) Η μέτρηση tRMS απευθύνεται:

1_Σε περιπτώσεις που έχουμε μη ημιτονική κυμαινόμενη* τάση π.χ. αν έχουμε τετραγωνικούς , η πριονωτούς παλμούς και αυτή η τάση κατεβαίνει μέχρι το μηδέν ή διέρχεται από αυτό αλλάζοντας πολικότητα.

2_Σε περιπτώσεις που έχουμε ημιτονική κυματομορφή, η οποία όμως δεν είναι καθαρή , αλλά συνοδεύεται και από κάποιες αρμονικές της (πολύ "συνηθισμένη" η τρίτη), τότε ένα Average πολύμετρο θα αρχίσει να "παραμιλάει" !:)

{* Χρησιμοποιώ τον όρο κυμαινόμενη, καθώς η τάση δεν είναι απαραίτητο να αλλάζει πολικότητα, μπορεί απλά να μηδενίζεται π.χ. μια πλήρης ανόρθωση άνευ φίλτρου εξομάλυνσης}

Β) Αν όμως υπάρχει στο μετρούμενο σήμα και DC συνιστώσα (υπάρχει δηλαδή μια συνεχής τάση πάνω στην οποία έχει επικαθήσει η τάση που λέγαμε στο Α π.χ. μετράς ένα -ανεπαρκές- φίλτρο εξομάλυνσης μιας ημιανόρθωσης όπου έχουμε το DC υπόβαθρο και επάνω του κάθεται η -ισχυρή- κυμαινόμενη συνιστώσα της ημιανόρθωσης) τότε το tRMS δεν θα μετρήσει σωστά!

Εκεί χρειάζεται ένα πολύμετρο που να μετρά tRMS AC + DC

Έτσι ένα πολύμετρο tRMS AC+DC μας καλύπτει σε όλες τις περιπτώσεις, ενώ ένα απλό tRMS (AC), όχι!

Σχετικά μπορείς να δεις εδώ (πίνακας 2) όπου σε κάποιες περιπτώσεις τα σφάλματα που κάνουν τα Average DMM -όντας ρυθμισμένα μόνο για καθαρό ημιτονικό σήμα- είναι "αστρονομικά"!

Understanding Handheld DMM Specifications | Tektronix

Από εκεί και πέρα υπάρχουν παραπέρα διαφοροποιήσεις που έχουν να κάνουν με την συχνότητα του σήματος που μπορεί να δουλέψει με ακρίβεια το tRMS καθώς και με την ποιότητα του σήματος (δηλαδή πόσο αποκλίνουν οι κορυφές του σήματος από την μέση (Average) τιμή. Κάποιοι κατασκευαστές δίνουν παραμέτρους και γι αυτά [Crest factor, PAPR].

Σχετικά δες εδώ:

Crest factor - Wikipedia, the free encyclopedia

Καλό διάβασμα ! ! !:D

profile_309058454_75sq_1392680331.jpg Approves this post.

Ερώτηξης. Οπότε το tRMS θα σου δείξει οτι έχεις επιπλέον επικαθήμενη συνιστώσα αλλά δεν θα έχεις γραφική ένδειξη τι παίζει με αυτή(να την ξεχωρίσεις από την κύρια τάση και να βρεις την προέλευση. Γιατί μπορεί να είναι επαγωγική/επιστροφή ή θόρυβος από εξάρτημα); Μήπως μπαίνουμε στα λημέρια των osciloscopes εκεί ή πάμε υποχρεωτικά σε DMMs με lcd που να μπορούν να απεικονίσουν;

Μήπως τα έχω κάνει αχταρμά στο μυαλό μου;

Link to comment
Share on other sites

profile_309058454_75sq_1392680331.jpg Approves this post.

Ερώτηξης. Οπότε το tRMS θα σου δείξει οτι έχεις επιπλέον επικαθήμενη συνιστώσα αλλά δεν θα έχεις γραφική ένδειξη τι παίζει με αυτή(να την ξεχωρίσεις από την κύρια τάση και να βρεις την προέλευση. Γιατί μπορεί να είναι επαγωγική/επιστροφή ή θόρυβος από εξάρτημα); Μήπως μπαίνουμε στα λημέρια των osciloscopes εκεί ή πάμε υποχρεωτικά σε DMMs με lcd που να μπορούν να απεικονίσουν;

Μήπως τα έχω κάνει αχταρμά στο μυαλό μου;

Μήπως τα έχω κάνει αχταρμά στο μυαλό μου;

Συ είπας! ! ! !:D

Όχι το tRMS (AC) θα δείξει μια τιμή που θα αποκλίνει από την πραγματική, περίπου όσο και η DC συνιστώσα, αλλά αυτό δεν θα "ξέρει" ότι αυτή υπάρχει.

Βέβαια αν η DC συνιστώσα που έχεις είναι σταθερή μπορείς να το ξεπεράσεις το θέμα:

α. Μετράς με το οργανο σε DC και βρίσκεις πόση είναι , αν σου κάνει την χάρη να είναι σταθερή , τότε πάμε στο επόμενο Βήμα:

β. Μετράς μετά σε AC και βρίσκεις πόσο είναι και το κυμαινόμενο τμήμα του σήματος, αν αυτό το τελευταίο το κάνεις με tRMS έχεις κάνει την δουλειά σου , αλλά τα σήματα συνήθως δεν έχουν το δικό μας"πόνο" , έχουν το δικό τους χαβά!! :(

Ενώ ένα tRMS (AC + DC ), θα μετρήσει σωστά , αρκεί αυτό που μετράς να μην ξεφεύγει από τα όρια του οργάνου !

Και πάλι εδώ μπορείς να κάνεις το προηγούμενο τέχνασμα για να δεις πόση είναι η DC συνιστώσα.

Για να έχει πραγματικά σωστή εικόνα της κυματομορφής που μετράς , ένας παλμογράφος είναι απαραίτητος, αλλά και πάλι δεν σε απαλλάσσει από την ανάγκη του σωστού DMM, αν και αν είναι από τους πολύ σύγχρονους , μπορεί να μετρήσει διάφορα πράματα που παλιά έμοιαζαν σαν επιστημονική φαντασία!

Όσον αφορά στα πολύμετρα με γραφική απεικόνιση, είναι πολύ καλή αγορά , αλλά έχουν σοβαρούς περιορισμούς, καθώς είναι προσανατολισμένα σε αργά συνήθως σήματα

Υπάρχουν κάποια όργανα που δουλεύουν σαν παλμογράφοι , αλλά μετράνε και σαν πολύμετρα , αλλά δεν θέλω να σου πω τιμές ......:crazy:

Γενικά η αγορά οργάνων είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία, αλλά παρ' όλα αυτά μπορείς να πάρεις καλά και κυρίως χρήσιμα όργανα που θα σε καλύψουν στις πραγματικές σου ανάγκες !

Είναι ο συμβιβασμός που όλοι κάνουμε! :wall:

Και φυσικά το άλλο μεγάλο κεφάλαιο είναι οι τεχνικές μέτρησης, αλλά εκεί προοδευτικά μαθαίνεις και δεν υπάρχει θέμα.

Και πάντα -ας το έχουμε κατά νου- δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε όλα τα όργανα που ενδέχεται κάποια στιγμή να χρειαστούμε, τότε επιστρατεύεις φαντασία , στρώνεις τον ακατονόμαστο κάτω , και το φτιάχνεις μόνος σου!!!

Για να πω ένα απλό παράδειγμα, π.χ. θέλουμε να μετρήσουμε μια πολύ μικρή αντίσταση, ας πούμε 0,12 Ohm.

Το όργανο που το κάνει αυτό κάνει πολλά E , Όποτε........τροφοδοτικό με σταθεροποίηση ρεύματος , διαλέγεις μια βολική τιμή ρεύματος , το περνάς από την αντίσταση και απλά μετράς την πτώση τάσης, ακρίβεια πάνω από 99% , όλα καλά με κόστος μηδέν!

Τώρα θα μου πεις ότι δεν έχω τροφοδοτικό με ρύθμιση ρεύματος ! ! !

Ε να το επόμενο project ! ! !

Αμ πώς ! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά χρειάζεται ένα calibrator , αλά επειδή αυτά είναι άπιαστα όνειρα, μπορείς να έχεις μαι πολύ καλή ρύθμιση χρησιμοποιώντας ένα ολοκληρωμένο που παράγει τάσεις αναφοράς.

Μια αντιπροσωπευτική, εξαιρετικά απλή λύση και κατ΄ευθείαν στην καρδιά του προβλήματος, είναι στο άρθρο που ακολουθεί!

Geoff's Projects - Precision Voltage Reference

Τα έχει όλα και συμφέρει! ! :T:

post-124-1416078221,2438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! ! ! !

Άντε Διονύση, μπράβο, το 'πες και τσακ-μπαμ το ΄κανες! :)

Περιμένουμε και mini work log για την κατασκευή ! !

Κοίτα να βρεις ένα καλό κουτάκι (παίζουν και χυτά αλουμινένια !) και χρησιμοποίησε , όσο μπορείς ποιοτικότερες μπόρνες και μπανάνες.

Το τέλειο θα είναι να είναι από τον ίδιο κατασκευαστή.

Άντε καλή συνέχεια! ! :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ένα μικρό φτυάρι παρακαλώ πολύ

επί της ουσίας όμως
μετά απο περίπου 17-18(μπορεί και περισσότερα) χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας
πριν περίπου 1 βδομάδα το bosch mmd301 του πατέρα , υπέκυψε στον σκύλο (οκ το πλαστικό περίβλημα υπέκυψε, σαν πολύμετρο λειτουργεί ακόμη και το ρημάδι παραμένει ακριβές)

επί της ουσίας όμως , ψάχνει ο πατέρας τον αντικαταστάτη(ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων στο επάγγελμα)
απαιτήσεις

σχεδόν αποκλειστικά dc τάσεις μέχρι ~30 volt (σπάνια θα μετρήσει και σε τριφασικό ac), "ανάλυση" σε dc τάσεις στο δεύτερο με τρίτο δεκαδικό

Εύρος απο ma (μa δεν είναι καν χρήσιμα στην δουλειά του) μέχρι 10 amps (υποθέτω με αλλαγή της θέσης στον "λήπτη" , αν πάει και στα 20 ίσως χρειαστεί μερικές φορές για να μην στελνει "άκλαφτες" ασφάλειες όλη την ώρα)

οπωσδήποτε autoranging (αν και νομίζω στο budget του αυτό είναι defacto)

αντοχή σε πτώσεις(κοινώς μην σπάσει στην πρώτη τυχαία πτώση)+ αξιόπιστο (είπαμε το άλλο είναι ~18 ετών, 4-5(αυτά θυμάμαι μπορεί και παραπάνω) φθηνά πολύμετρα(των ~50+) σαν δευτερα έχουν ήδη πεθάνει σε αυτά τα χρόνια)

backlight θα ήταν βολικό αλλά όχι και απαραίτητο
θερμοστοιχεία κλπ δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου

budget θα έλεγα ~200 ευρώ(δεν ξέρω αν σκοπεύει να δώσει παραπάνω, αλλά ας δούμε τις πιο "λογικές" επιλογές)

 

ps. αν κάποιος έχει κανένα χαλασμένο mmd301 και του περισεύουν τα πλαστικά ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.