Jump to content


Πολυμετρο,ποιο κλπ...


Recommended Posts

Καλημέρα,

δεν γνωρίζω αν είναι γνήσια (πιθανόν να μην είναι διότι η τιμή είναι εξευτελιστική) αλλά αν είναι τότε αποτελεί λαυράκι:

https://www.zapals.com/fluke-f17b-digital-multimeter-cat-iii-600v-voltmeter-ammeter-meter.html

Αν τολμήσει κανείς ας με ενημερώσει, αυτά τα αγοράζεις για μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θελω να παρω και εγω ενα για το σπιτι. Γενικα ειμαι ασχετος δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει, οποτε δε ξερω τι λειτουργιες να προσεξω απλα εχω δει κατι βιντεακια στο ιντερνετ για τις βασικες λειτουργιες. Μεχρι 50 τι υπαρχει καλο στην ελληνικη αγορα, που να παρω κατι και να μη χρειαστει στο μελλον να αναβαθμισω (λογω ελαττωματων, ελλειψης χαρακτηριστικων, κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Η τάση ανάμεσα στην κάθε φάση του τριφασικού και στον ουδέτερο είναι πάντοτε 240V. Για μέτρηση μεταξύ των φάσεων έχεις τάση 380 V. Στο σπίτι γενικά δεν υπάρχουν εύκολα τριφασικά μοτέρ τόσο μεγάλα παρά μόνο σε κάποιον ανελκυστήρα εσωτερικό αν έχεις. Τριφασικό ρεύμα παίρνουμε για να έχουμε μεγαλύτερη ισχύ (περισσότερα Amper) και έτσι να μπορούμε ταυτόχρονα να έχουμε περισσότερες συσκευές ανοιχτές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν ίδιο, με εκ πρώτης ματιάς διαφορές στα χρώματα.

 

Οι τριφασικές παροχές που έχουμε στα σπίτια μας είναι στην ουσία 3 μονοφασικές παροχές. Όπως είπε και ο @geochal εκτός από ασανσέρ, άντε να έχεις και τριφασική κουζίνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω και εγω ενα για το σπιτι. Γενικα ειμαι ασχετος δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει, οποτε δε ξερω τι λειτουργιες να προσεξω απλα εχω δει κατι βιντεακια στο ιντερνετ για τις βασικες λειτουργιες. Μεχρι 50 τι υπαρχει καλο στην ελληνικη αγορα, που να παρω κατι και να μη χρειαστει στο μελλον να αναβαθμισω (λογω ελαττωματων, ελλειψης χαρακτηριστικων, κτλ)

Νομίζω ότι η υπεύθυνη απάντηση είναι από την στιγμή που δηλώνεις ότι είσαι άσχετος να ΜΗΝ αγοράσεις πολύμετρο.
Το ηλεκτρικό ρεύμα σκοτώνει και δεν είναι κάτι με το οποίο μπορείς να πειραματιστείς για να μάθεις.
Όταν εσύ ο ίδιος δεν θα δηλώνεις άσχετος, θα μπορείς να αποφασίσεις μόνος σου τι λειτουργίες χρειάζεσαι από το μετρητικό σου.

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τριφασικοι καταναλωτές μέσα σε μία οικία μπορεί να είναι πολλοί. Μην σκέφτεστε τι έχετε η έχω σπίτι μου, ούτε τα ακραία ακριβά σπίτια. Πχ οι θερμοπομποι στο πατρικό της κοπέλας μου είναι τριφασικοι. Ακόμα και τα μικρά μοτερακια στα ενεργειακά τζάκια παρατήρησα ότι είναι τριφασικα, άσχετα που βάζουμε πυκνωτή. Πάντως αν θες να πειραματιστείς μπορείς να πάρεις έναν μετασχηματιστή και να " παίζεις" οικονομικά και με ασφάλεια.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Νομίζω πως δεν υπάρχουν τριφασικά πολύμετρα και ο κύριος γράφει  βλακειες.  

 

Για να κρατήσω όμως και μια πισινή @Seafalco

Εννοεί ότι δεν μετράει 380 ή 440 που βγάζουν οι φάσεις

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος eloydark έγραψε:


Νομίζω ότι η υπεύθυνη απάντηση είναι από την στιγμή που δηλώνεις ότι είσαι άσχετος να ΜΗΝ αγοράσεις πολύμετρο.
Το ηλεκτρικό ρεύμα σκοτώνει και δεν είναι κάτι με το οποίο μπορείς να πειραματιστείς για να μάθεις.
Όταν εσύ ο ίδιος δεν θα δηλώνεις άσχετος, θα μπορείς να αποφασίσεις μόνος σου τι λειτουργίες χρειάζεσαι από το μετρητικό σου.

Sent from my Letv X500 using Tapatalk
 

:)

Αυστηρό σε βρίσκω, και στα θέματα αυτά η αυστηρότητα ποτέ δεν έκανε κακό ! :T:

Αλλά να το δούμε το πράγμα λίγο πιο ψύχραιμα.

Κατ' αρχάς το ότι θα μπορούσε να μην αναφερθεί στην σχετική πείρα του ο thread starter, το έχουμε δεί πολλές φορές , και τελικά μετά από αρκετή κουβέντα να αποκαλύπτεται ότι πρακτικώς δεν γνώριζε ότι έπρεπε να έχει μια στοιχειώδη γνώση πριν ασχοληθεί!

Εδώ όμως έχουμε ένα φίλο που με περίσκεψη και σύνεση , έχοντας το γνώθι σ' αυτόν, λέει ότι παιδιά θέλω να πάρω κάτι αλλά επειδή δεν έχω πείρα , συμβουλέψτε το τι και το πως!

Συνεπώς ξεκινάμε από μια καλή βάση, και σίγουρα με μια εκ προοιμίου σιγουριά ότι με την  ίδια σύνεση που επέδειξε μέχρι τώρα, θα προχωρήσει και στη χρήση του πολυμέτρου και σιγά σιγά, ακολουθώντας τις βασικές αρχές των μετρήσεων, θα παραμένει ασφαλής και προοδευτικά μαθαίνοντας, θα  διευρύνει και το πεδίο των μετρήσεών του !

 

Άλλωστε πόσες και πόσες φορές εμείς οι εμπειρότεροι, έχουμε βρεθεί να κοιτάμε με "ευγνωμοσύνη" το όργανο που μας γλύτωσε, όταν κάναμε την μικρή ή μεγάλη "χαζομάρα" !

Γιατί το μόνο βέβαιο είναι ότι λάθη θα κάνεις όσο έμπειρος και να είσαι, το θέμα είναι να τα κάνεις με ένα εξοπλισμό που "συγχωρεί" ή στην χειρότερη . . . "θυσιάζεται" για σένα ! :)

 

Άρα το θέμα μας είναι να προτείνουμε κάτι που να παρέχει μια αποδεκτή ασφάλεια, για την προσδοκώμενη χρήση του DMM.

 

@panos444

Συνεπώς και με βάση όσα μας είπες . . . ξεχνάς τις λύσεις του 10ρικου και δεν ασχολείσαι καθόλου με το κόστος του οποιουδήποτε οργάνου, καθώς αυτό είναι ΕΥΤΕΛΕΣ σε σύγκριση με την σωματική ακεραιότητά σου και την ευτυχία των δικών σου ! :)

Πρώτα κοιτάμε τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει το πολύμετρο από άποψη ασφάλειας και αυτά στην περίπτωσή σου (καθώς και στις ενδεχόμενες που είναι πιθανόν να το χρησιμοποιήσεις ) σημαίνει πολύμετρο με κλάση  ασφάλειας  CAT III-600

 

Measurement Category III: 
This category refers to measurements on hard-wired equipment in fixed installations, distribution boards, and circuit breakers. Other examples are wiring, including cables, bus bars, junction boxes, switches, socket outlets in the fixed installation, and stationary motors with permanent connections to fixed installations.

 

CAT Kategories DMM.JPG

 

Όπως βλέπεις μπορεί να μετρήσει μέχρι 600 V (ac / dc) (με άλλα λόγια δεν πρόκειται να παθει / -θεις  τίποτε αν πάς να μετρήσεις κάποιον φορτισμένο από το δίκτυο πυκνωτή ;)

Και πέρα από αυτό μπορεί να αντέξει  κρουστικό παλμό μέχρι 6 kV,  προστατεύοντάς σε  από τα καπρίτσια τη φύσης αλλά και από τα "νάζια" των επαγωγικών εξαρτημάτων όταν τα σκαλίζεις !

Για να πάρεις μια καλύτερη ιδέα δες αυτό :

http://content.fluke.com/promotions/promo-dmm/0518-dmm-campaign/dmm/fluke_dmm-chfr/files/safetyguidelines.pdf

Άρα με αυτό καθαρό, ψάχνουμε ένα πολύμετρο που να έχει πιστοποίηση για CAT III - 600  και από εκεί και πέρα κοιτάμε τι δυνατότητες θέλουμε να έχει !

Βασικά πρέπει να μετράει :

Τάση dc και ac μέχρι 600 volt το ελάχιστο.

Ένταση τουλάχιστον 10Α (dc , ac)

Αντίσταση τουλάχιστον 20ΜOhm αλλά προτιμάμε τα 40

Συνέχεια αγωγών, με buzzer που να ακούγεται και  με  τάση εξόδου περισσότερο από 3Vdc ( για να βλέπουμε αν δουλεύουν τα σύγχρονα LEDs) 

Αυτά είναι η κόκκινη γραμμή μας και από εκεί και πέρα προσθέτουμε ανάλογα με την περίπτωση μέτρηση συχνότητας, θερμοκρασίας , χωρητικότητας , επαγωγής και . . .  ότι βάλει το μυαλό μας και αντέχει η τσέπη μας !

Επίσης καλό είναι (ευκολία) να είναι auto ranging.

Το θέμα που δεν έθιξα είναι αυτό της αξιοπιστίας και της ακρίβειας !

Η αξιοπιστία είναι εύκολο να βρεθεί (πάς σε ένα επώνυμο κατασκευαστή) η ακρίβεια είναι κάτι που θέλει χαλιναγώγηση των ορέξεών σου και προσγείωση στην πραγματικότητα των δικών σου ενεδεχόμενων μετρήσεων και απαιτήσεων!

Γιατί η ακρίβεια κοστίζει και τη μεγάλη ακρίβεια πρέπει να έχεις πραγματικά ανάγκη, γιατί κοστίζει ΠΟΛΥ ! !

 

Συνοψίζοντας . . .

 

http://gr.rsdelivers.com/category/digital-multimeters/12007#PI-1|PS-21|viewtype-2|A-8477_172365|A-6922_155010|A-6879_325164|A-9116_257555|A-6919_47444|A-6918_267598|A-1017_334732|A-7719_280694|A-7719_44718|A-6929_318063|A-7720_210473|A-7098_30996|A-8241_342618||sortBy-Price|sortOrder-asc

 

http://gr.rsdelivers.com/product/amprobe/am-500-eur/amprobe-am-500-digital-multimeter-10a-ac-600v-ac/7943080

 

http://www.nsmarket.gr/gr/index/products/multimeters?row=210

 

https://www.antennashop.gr/index.php?cat=184&subcat=233&product=2657

 

http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=38_167_337&products_id=54062

 

Αλλά αυτά είναι απλά για να δε΄ςι μερικές επιλογές , δεν είναι απαραίτητα οι καλύτερες ούτε και οι φτηνότερες.

Θα επανέλθω αργότερα μετά από λίγο ψάξιμο, που μπορε΄ςι να το κάνεις και μόνος σου βέβαια! :)

 

Καλή συνέχεια !

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

@Seafalco

 

θα ήταν ενδιαφέρων κάποιο άρθρο με απλές εξηγήσεις για το πως λειτουργούμε ενα πολυμετρο για να βρούμε ενα πρόβλημα στο σπιτι μας,

και τι πρέπει να αποφύγουμε, που θα φέρει σε κίνδυνο εμάς.

 

τα kyoritsu που είδα σε κάποιο ηλεκτρολόγο ήταν πολύ ευχαριστημενος αλλα δεν τα λες φτηνά   

( οχι δεν έχει fluke  και δεν ξέρω και το λόγο που δεν !  ) 

 

Για γα fluke ξέρουμε οτι οι πιστοποιήσεις που έχει σίγουρα ειναι  δοκιμασμένες για την ασφάλεια που παρέχουν 

 

αλλά με τις άλλες μάρκες τι γίνετε ? mastech, uni-t, Extech κτλ μπορεί να γράφουν οτι θέλουν ..  (που πιστεύω σε πολλά πράγματα γίνετε αυτό.. πχ CE) αλλά για αυτους   ειναι  china export και οχι  ce certification

ειχε ενα uni-t δοκιμάσει  ο eev blog και ειπε οτι δεν εχει κάποια αξιοπρεπή ασφάλεια.

 

αν μπορείς να μας πεις ποιες μάρκες αξίζουν σε προσιτή τιμή ( ενδιαφέρομε και για dc --> που το κάνω αυτή την στιγμή  με του lidl )

αλλά και για ac --> πχ να δω στον γενικό αν δουλεύουν όλες οι φάσεις κτλ. να βρω κάποια απώλεια 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα δεν είναι κακή, το κακό είναι αλλού, ότι το αντικείμενο είναι πρακτικά απέραντο και η συμπύκνωσή του στα πλαίσια μια λογικής έκτασης οδηγού, είναι πραγματικά πρόκληση !

Αλλά μπορεί το πράγμα να ξεκινήσει με απλά θέματα της βασικής λειτουργίας στην πράξη και πιστεύω η κουβέντα θα φέρει τα υπόλοιπά!  :)

 

Η Kyoritsu, είναι μια πολύ σημαντική εταιρία στο χώρο των ηλεκτρικών δοκιμών και μετρήσεων! Οι Ιάπωνες έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και πολύ καλά όργανα, είναι σχεδόν 80 χρόνια στην αγορά και δεν είναι τυχαίο που σε κάποια όργανα (κυρίως αμπεροτσιμπίδες) θα κάνεις μεγάλο σφάλμα αν δεν δεις τι έχουν να προτείνουν !

 

Η Fluke είναι καλή,  καθώς έχει πετύχει να μην έχει προβληματικά όργανα στη γκάμα της, αλλά πιστεύω ότι είναι υπερτιμημένη όσον αφορά στο κόστος της.

Υπάρχουν και εταιρίες ακόμα καλύτερες στο θέμα της ασφάλειας, και της ακρίβειας, για παράδειγμα αναφέρω την Γερμανική  Gossen-MetraWatt (αν βλέπεις συχνά τον φίλο μας με τα βλάχικα Αμερικάνικα :) , θα τον έχεις πετύχει να πλέκει εγκώμια γι' αυτήν ! )

 

Αλλά υπάρχουν και άλλες εταιρίες που παραδόξως δεν έχουν την εξάπλωση που θα τους έπρεπε στην χώρα μας.

Ενδεικτικά αναφέρω την Γαλλική Chauvine Arnoux και την θυγατρική της Metrix που έχουν μια τεράστια γκάμα εξαιρετικά ποιοτικών οργάνων, με ακρίβεια που στις ίδιες τιμές απόκτησης κάνει τα Fluke να ντρέπονται, καθώς -για να θυμηθώ ένα παράδειγμα πριν μερικά χρόνια- παρέχουν ένα ψηφίο παραπάνω και μεγαλύτερη ακρίβεια  ! :)

Πέρα από αυτές η Keysigth (πρώην Agilent ), λαμπρό παράδειγμα εξαιρετικών οργάνων

Και φυσικά μιλάω μόνο για πολύμετρα χειρός και όχι πάγκου, γιατί αν πάμε εκεί υπάρχουν ακόμα περισσότερες εταιρίες με καταπληκτικά όργανα συμπεριλαμβανόμενης φυσικά και της Fluke, που επάξια διεκδικεί ένα μέρος από τη πίτα !

Αν δε, πάμε στα επιστημονικά όργανα, εκεί το πεδίο αλλάζει δραματικά καθώς μπαίνουν στο παιχνίδι πολύ βαριά ονόματα, μερικά των οποίων μας κάνουν τη χάρη να φτιάχνουν και όργανα για εμάς τους "πληβείους" ! :p

 

Το "όνομα μετράει" λοιπόν αρκετά, και αν κάποιος δεν είναι αρκετά ενήμερος, δύσκολα θα πειραματιστεί με κάτι που δεν έχει την "φήμη" ,  θα πάει -κάνοντας κακό στη τσέπη του βεβαίως-  σε αυτά που έχουν πιάσει στην αγορά, περνώντας "αδιάφορα" δίπλα σε εξίσου καλά ή και καλύτερα όργανα, απλά γιατί δεν τα έχουν άλλοι πεντακόσιοι ! :)

 

Για τα όργανα τώρα "λαϊκής κατανάλωσης", πολλά από αυτά είναι από ανεπαρκή , έως επικίνδυνα, και ακριβώς γιατί "ότι δηλώσουν . . . είναι " μπορούν και "χορεύουν" στην αγορά που κανείς από τους αρμόδιους δεν φρόντισε να επιβάλει τον έλεγχο ποιότητας και προτύπων!

Θέλει πολύ προσοχή, και επειδή το να διακρίνεις το καλό από το επαρκές και αυτό, από το επικίνδυνο δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα, είναι προτιμότερο να περιμένουμε λίγο και να πάρουμε ένα "Επώνυμο" όργανο, παρά κάποιο που συμβιβαστικά το βαφτίζουμε καλό!

 

Δε λέω ότι και με τα πιο Β' όργανα δεν κάνεις τη δουλειά σου, αρκεί αυτή να μην έχει υψηλές απαιτήσεις ασφάλειας και ακρίβειας και φυσικά όρος απαράβατος , να ξέρεις  πολύ καλά τις αδυναμίες τους και τα όριά τους!

 

Αλλά όταν το ζήτημα φέρνει σε προτεραιότητα αυτές τις παραμέτρους (ασφάλεια κλπ) , τότε κάλιο στα σίγουρα και ελεγμένα και ας είναι ακριβότερα!

Έχουν λόγο που είναι ακριβότερα καθώς,  κάθε παραπάνω € τους, ανακλάται στην ασφάλεια, ευκολία και ακρίβεια που παρέχουν !

 

Όσο για την πρόταση που ζητάς , προσδιόρισε τι σημαίνει προσιτή τιμή  ( :) ) και θα το ψάξω (μπορείς και μόνος σου, κάποια από τα link που έβαλα πιο πάνω έχουν παραμετρική αναζήτηση!

 

Και μιας και η κουβέντα στα link, ας βάλω μερικά ακόμα, κι ας είναι _μερικα- απλά για οφθαλμόλουτρο !  :hehe:

 

http://www.fluke.com/fluke/tten/products/digital-multimeters

 

https://www.gossenmetrawatt.com/english/ugruppe/multimeters.htm

 

http://www.chauvin-arnoux.com/en

 

http://www.keysight.com/en/pc-1000004008%3Aepsg%3Apgr/handheld-digital-multimeter-clamp-and-calibrator-meters?nid=-34618.0&cc=GR&lc=eng

 

Καλή διασκέδαση !  :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και του Lidl τα πολύμετρα CAT III είναι και μεταξύ μας, τους έχω περισσότερη εμπιστοσύνη από τα αντίστοιχα no/name κινέζικα αντίστοιχης τιμής.

 

Αυτό έχω πάρει.

 

main.jpeg

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Η ιδέα δεν είναι κακή, το κακό είναι αλλού, ότι το αντικείμενο είναι πρακτικά απέραντο και η συμπύκνωσή του στα πλαίσια μια λογικής έκτασης οδηγού, είναι πραγματικά πρόκληση !

Αλλά μπορεί το πράγμα να ξεκινήσει με απλά θέματα της βασικής λειτουργίας στην πράξη και πιστεύω η κουβέντα θα φέρει τα υπόλοιπά!  :)

 

Η Kyoritsu, είναι μια πολύ σημαντική εταιρία στο χώρο των ηλεκτρικών δοκιμών και μετρήσεων! Οι Ιάπωνες έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και πολύ καλά όργανα, είναι σχεδόν 80 χρόνια στην αγορά και δεν είναι τυχαίο που σε κάποια όργανα (κυρίως αμπεροτσιμπίδες) θα κάνεις μεγάλο σφάλμα αν δεν δεις τι έχουν να προτείνουν !

 

Η Fluke είναι καλή,  καθώς έχει πετύχει να μην έχει προβληματικά όργανα στη γκάμα της, αλλά πιστεύω ότι είναι υπερτιμημένη όσον αφορά στο κόστος της.

Υπάρχουν και εταιρίες ακόμα καλύτερες στο θέμα της ασφάλειας, και της ακρίβειας, για παράδειγμα αναφέρω την Γερμανική  Gossen-MetraWatt (αν βλέπεις συχνά τον φίλο μας με τα βλάχικα Αμερικάνικα :) , θα τον έχεις πετύχει να πλέκει εγκώμια γι' αυτήν ! )

 

Αλλά υπάρχουν και άλλες εταιρίες που παραδόξως δεν έχουν την εξάπλωση που θα τους έπρεπε στην χώρα μας.

Ενδεικτικά αναφέρω την Γαλλική Chauvine Arnoux και την θυγατρική της Metrix που έχουν μια τεράστια γκάμα εξαιρετικά ποιοτικών οργάνων, με ακρίβεια που στις ίδιες τιμές απόκτησης κάνει τα Fluke να ντρέπονται, καθώς -για να θυμηθώ ένα παράδειγμα πριν μερικά χρόνια- παρέχουν ένα ψηφίο παραπάνω και μεγαλύτερη ακρίβεια  ! :)

Πέρα από αυτές η Keysigth (πρώην Agilent ), λαμπρό παράδειγμα εξαιρετικών οργάνων

Και φυσικά μιλάω μόνο για πολύμετρα χειρός και όχι πάγκου, γιατί αν πάμε εκεί υπάρχουν ακόμα περισσότερες εταιρίες με καταπληκτικά όργανα συμπεριλαμβανόμενης φυσικά και της Fluke, που επάξια διεκδικεί ένα μέρος από τη πίτα !

Αν δε, πάμε στα επιστημονικά όργανα, εκεί το πεδίο αλλάζει δραματικά καθώς μπαίνουν στο παιχνίδι πολύ βαριά ονόματα, μερικά των οποίων μας κάνουν τη χάρη να φτιάχνουν και όργανα για εμάς τους "πληβείους" ! :p

 

Το "όνομα μετράει" λοιπόν αρκετά, και αν κάποιος δεν είναι αρκετά ενήμερος, δύσκολα θα πειραματιστεί με κάτι που δεν έχει την "φήμη" ,  θα πάει -κάνοντας κακό στη τσέπη του βεβαίως-  σε αυτά που έχουν πιάσει στην αγορά, περνώντας "αδιάφορα" δίπλα σε εξίσου καλά ή και καλύτερα όργανα, απλά γιατί δεν τα έχουν άλλοι πεντακόσιοι ! :)

 

Για τα όργανα τώρα "λαϊκής κατανάλωσης", πολλά από αυτά είναι από ανεπαρκή , έως επικίνδυνα, και ακριβώς γιατί "ότι δηλώσουν . . . είναι " μπορούν και "χορεύουν" στην αγορά που κανείς από τους αρμόδιους δεν φρόντισε να επιβάλει τον έλεγχο ποιότητας και προτύπων!

Θέλει πολύ προσοχή, και επειδή το να διακρίνεις το καλό από το επαρκές και αυτό, από το επικίνδυνο δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα, είναι προτιμότερο να περιμένουμε λίγο και να πάρουμε ένα "Επώνυμο" όργανο, παρά κάποιο που συμβιβαστικά το βαφτίζουμε καλό!

 

Δε λέω ότι και με τα πιο Β' όργανα δεν κάνεις τη δουλειά σου, αρκεί αυτή να μην έχει υψηλές απαιτήσεις ασφάλειας και ακρίβειας και φυσικά όρος απαράβατος , να ξέρεις  πολύ καλά τις αδυναμίες τους και τα όριά τους!

 

Αλλά όταν το ζήτημα φέρνει σε προτεραιότητα αυτές τις παραμέτρους (ασφάλεια κλπ) , τότε κάλιο στα σίγουρα και ελεγμένα και ας είναι ακριβότερα!

Έχουν λόγο που είναι ακριβότερα καθώς,  κάθε παραπάνω € τους, ανακλάται στην ασφάλεια, ευκολία και ακρίβεια που παρέχουν !

 

Όσο για την πρόταση που ζητάς , προσδιόρισε τι σημαίνει προσιτή τιμή  ( :) ) και θα το ψάξω (μπορείς και μόνος σου, κάποια από τα link που έβαλα πιο πάνω έχουν παραμετρική αναζήτηση!

 

Και μιας και η κουβέντα στα link, ας βάλω μερικά ακόμα, κι ας είναι _μερικα- απλά για οφθαλμόλουτρο !  :hehe:

 


 Fluke Corporation | DMMs

 

https://www.gossenmetrawatt.com/english/ugruppe/multimeters.htm

 

multimeter - measuring instruments | Chauvin Arnoux Metrix

 

Handheld Digital Multimeter, Clamp and Calibrator Meter | Keysight (formerly Agilent’s Electronic Measurement)

 

Καλή διασκέδαση !  :D

 

Καλημέρα, 

 

εμένα πάντως με βοήθησε πολύ η παρουσίαση σου και πήγα και πήρα το UNI-T 139C

 

2017-02-03 10.38.03.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Πάντως και του Lidl τα πολύμετρα CAT III είναι και μεταξύ μας, τους έχω περισσότερη εμπιστοσύνη από τα αντίστοιχα no/name κινέζικα αντίστοιχης τιμής.

 

Αυτό έχω πάρει.

 

main.jpeg

 

Στο θέμα της εμπιστοσύνης, είναι μια πολύ λογική σκέψη καθώς,

μπορεί να είναι κατασκευή Κίνα, αλλά οι προδιαγραφές είναι σωστές.

Βέβαια είναι μέχρι 300V οπότε προσέχουμε για να έχουμε ! :)

πριν 49 λεπτά, το μέλος sharkovios έγραψε:

Καλημέρα, 

 

εμένα πάντως με βοήθησε πολύ η παρουσίαση σου και πήγα και πήρα το UNI-T 139C

Μεγειά λοιπόν και καλοδούλευτο και πάντα με προσοχή ! :)

Για πες και πόσο το πήρες?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Στο θέμα της εμπιστοσύνης, είναι μια πολύ λογική σκέψη καθώς,

μπορεί να είναι κατασκευή Κίνα, αλλά οι προδιαγραφές είναι σωστές.

Βέβαια είναι μέχρι 300V οπότε προσέχουμε για να έχουμε ! :)

Μεγειά λοιπόν και καλοδούλευτο και πάντα με προσοχή ! :)

Για πες και πόσο το πήρες?

 

55,8€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαινει κατι πιο πανω απο 50 που σκοπευω αρχικα να δωσω αλλα μαλλον αυτο λεω να παρω. Επωνυμο και CATIII Πιστευω μια καλη λυση να αρχισω τις πρωτες μου μετρησεις χωρις να το καψω η να τραυματιστω. Για πειτε και εσεις μια αποψη

 

http://www.p-mastech.com/product/detail/453

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.