Jump to content



καινουργιο pc για 1200€


innova1442169133

Recommended Posts

Ναι αλλα το DVI δεν εχει ηχο (ενω το HDMI εχει) που εγω θελω διοτι οπως ειπα θα συνδεται στην TV.

Αμα εχει εξοδο Spdif η καρτα γραφικων εισαι κομπλε-Βασικα αρκει η καρτα να εχει HD audio επανω οπως η 38ΧΧ σειρα της ΑΤΙ!πχ η 3850 256 που ειχα με dvi το Hdmi converter επαιζε και ηχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Αμα εχει εξοδο Spdif η καρτα γραφικων εισαι κομπλε-Βασικα αρκει η καρτα να εχει HD audio επανω οπως η 38ΧΧ σειρα της ΑΤΙ!πχ η 3850 256 που ειχα με dvi το Hdmi converter επαιζε και ηχο.

Οκ μονο αυτη η σειρα εχει ομως? η οσες εχουν Spdif σημαινει οτι θα εχουν και ηχο?

Link to comment
Share on other sites

Τι support? Εγγυηση θα υπαρχει φανταζομαι. Δηλαδη μόνο απο κομπιουτερομαγαζα πρεπει να παιρνεις pc?

Κι οσοι παιρνουν απο e-shop, τι υποστηριξη μπορουν να εχουν εξ Θεσσαλονικης?

Ο 9500 νομιζω οτι εχει ξαναναφερθει σε αυτο το thread. Tι εννοεις "οχι ευχαριστω"? εσυ θα το αγορασεις??

Για τη καρτα δε καταλαβα τι ειπες αλλα για 800€ συνολο ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Υποδεέστερο για πες το γιατί?

Στο συναρμολογεί το eshop δωρεάν και με εγγύηση

Τέσπα δεν προχωρώ

Στο μανάβη πας και αγοράζεις μαρούλια

Στο supermarket τα πάντα

και στο κομπιουτερομάγαζα pc

Έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στο καφέ.... :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το συστημα ειναι υποδεεστερο και ελλιπες αλλα επισης πρεπει να το συναρμολογησεις και μονος σου. Ενω το ετοιματζιδικο ειναι ετοιμο απο μονο του και με εγγυηση:001:

Το ετοιματζίδικο είναι υποδεέστερο με 3gb μνήμη και 9500 επεξεργαστή αντί για 9550 και 4gb που προτείνει ο dellman. Επίσης αν θές να βάλεις κάτι στο 'ετοιματζίδικο' που λές δεν μπορείς γιατί όλα τα pc τους είναι φασόν και δεν είναι παραμετροποιήσημα. Για καμιά καφετιέρα και κανά σίδερο καλός είναι ο Κώτσος, αλλά για υπολογιστές sorry δεν πείθει τουλάχιστον όχι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το ετοιματζίδικο είναι υποδεέστερο με 3gb μνήμη και 9500 επεξεργαστή αντί για 9550 και 4gb που προτείνει ο dellman. Επίσης αν θές να βάλεις κάτι στο 'ετοιματζίδικο' που λές δεν μπορείς γιατί όλα τα pc τους είναι φασόν και δεν είναι παραμετροποιήσημα. Για καμιά καφετιέρα και κανά σίδερο καλός είναι ο Κώτσος, αλλά για υπολογιστές sorry δεν πείθει τουλάχιστον όχι εμένα.

Τωρα ναμαστε και λιγο σοβαροι... το συστημα του παληκαριου δεν εχει καν καρτα γραφικων, εχει μικροτερο σκληρο, δε περιλαμβανει ασυρματο ποντικι κλπ.

Δεν το λέω εγω "ετοιματζιδικο"... ΕΙΝΑΙ ετοιματζιδικο. Ετσι λεγονται αυτα που ειναι ετοιμα.

Μπορεις μεν να παρεμβεις στο ετοιματζιδικο, αλλα αν γινει εμφανης αλλαγη χανεις την εγγυηση.

Το να παρεις ενα συμφερον συστημα δεν εχει να κανει με τη φιρμα της επιχειρησης, ειτε κωτσος λεγεται, ειτε κλωτσος ειτε πλαισιο(φαρμακειο).

Εξαλλου ετοιματζιδικα εχει ΚΑΙ το πλαισιο. Τωρα αν εσυ θες μια φιρμα τυπου πλαισιο για να πειστεις, αυτο εχει να κανει με τα εμπορικα κολπα της αγορας: κολανε μια φιρμα σε ενα προιον κι ετσι αυτο στα ματια μιας μεγαλης ομαδας καταναλωτων παιρνει περισσεια αξια...

Εννοείται πως θα πας σε εξιδεικευμένα μαγαζιά εφόσον έχεις την επιλογή.

Aν ειναι για ετοιματζιδικο δε χρειαζεται να πας σε εξειδικευμενα μαγαζια. Οπουδηποτε μπορεις να πας.

Στο συναρμολογεί το eshop δωρεάν και με εγγύηση

Τέσπα δεν προχωρώ

Στο μανάβη πας και αγοράζεις μαρούλια

Στο supermarket τα πάντα

και στο κομπιουτερομάγαζα pc

Δε καταλαβαινω τι θα χασεις αν παρεις ενα συστημα απ το "μαναβη"... θα το εχει λερωσει με τοματοπελτε?

Καμμια διαφορα δεν υπαρχει.

Πως θα αγορασει Αθηναιος συστημα απ το e-shop?? Tι μεταφορικα θα πληρωσει?

Πως θα τους κυνηγαει μετα για την εγγυηση αν χαλασει κατι?

Link to comment
Share on other sites

η Onboard του 780 είναι πολύ καλύτερη από τη 8500

ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο έχει

500άρης έχει 20 ευρώ παραπάνω

Αγοράζουμε αυτό που πρέπει και όχι αυτό που μας πασάρουν τα supermarket

Δε καταλαβαινω τι θα χασεις αν παρεις ενα συστημα απ το "μαναβη"... θα το εχει λερωσει με τοματοπελτε?

Καμμια διαφορα δεν υπαρχει.

Πως θα αγορασει Αθηναιος συστημα απ το e-shop?? Tι μεταφορικα θα πληρωσει?

Πως θα τους κυνηγαει μετα για την εγγυηση αν χαλασει κατι?

Μάλλον η επαφή σου με την αγορά είναι ελάχιστη.

Από το eshop τα μεταφορικά είναι 3 ευρώ

Το eshop στο έφερα σαν παράδειγμα (είναι χάλια μαγαζί όσον αφορά το support) αλλά τουλάχιστον ξέρεις ποιον κυνηγάς πας στο Χαλάνδρι ή στο ΜΕνίδι και θα τη βρεις την άκρη.

Στο Κωτσόβολο τα pc είναι advent που σημαίνει ότι έρχονται έτοιμα συναρμολογήμενα από Αγγλία. Τώρα αν νομίζεις ότι ένα pc θα κάνει το γύρο της Ευρώπης και θα έρθει σώο οκ.

Δεν είναι το ίδιο. Στο Πλαίσιο πχ χαλάει ένα εξάρτημα ή το pc και το πας στo sevice και εντός 24 ωρών είναι στα χέρια σου.

Στο Κωτσόβολο ξέρεις τι γίνεται?

Μήπως θες να μιλήσουμε και για παραδόσεις?

Εκεί είναι για γέλια η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο pc δεν λεει καθολου ρε συ... Βλεπεις και στο πλαισιο ενα με 999 ευρω να λεει "με την δυναμη του quad core" και ολο το υπολοιπο συστημα ειναι για τα μπαζα, οτι εχει μεινει στοκ. Δεν ημουν καθολου προκατειλημενος για τα ετοιμα μεχρι που την πατησε φιλαρακι...

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε, τα ετοιμα ειναι γι αυτους που δε ξερουν απο συναρμολογηση ή επιλογη των υλικων. Συνηθως ομως συμφερουν και οικονομικως.

Dellman, τωρα θα κατσουμε να κανουμε και συγκριση με το μικροσκοπιο? Που λεει ασυρματο ποντικι?

Τελοσπαντων ρε αδελφε εγω εκανα μια προταση οπως τοσοι, δε χρειαζεται να μου τα πρηζεις...

Οσο για τα υπολοπα που ειπες, η μεταφορα ενος pc απο Θεσ/κη σε Αθηνα εχει μόνο 3€? Kι απο κει συμπεραινεις οτι "η επαφη μου με την αγορα είναι ελαχιστη"? Για δες το τιμολογιο των ΕΛΤΑ και θα μαθεις ποσο ειναι το κοστος.

Τωρα, αν το e-shop δεχεται μόνο με 3€, ηταν και το ερωτημα μου.

Στο πλαισιο θα σου φτιαξουν το εξαρτημα απο οπουδηποτε κι αν αγορασες το μηχανημα. Το θεμα ειναι να μη σου χαλασει ή αν σου χαλασει να μπορεις εσυ ή καποιος φιλος να το φτιαξει, οχι να μπλεκεσαι με επιστροφες και εγγυησεις και να...κυνηγας, οπως ειπες.

Για τις παραδοσειςσ του κωτσοβολου ξερω οτι χρεωνουν 20€ αλλα εσυ μπορεις να πας να το παρεις ο ιδιος...

Επισης κι εγω λεω οτι αγοραζουμε αυτο που πρεπει και οχι οτι μας πασαρουν οι "φιρμες", γιατι να πληρωνουμε τσαμπα λεφτα στη φιρμα?

Αμα βρω καλο pc ή καλη οθονη ή καλο σκλρο στο super market, ναι θα το αγορασω απ το super market. Δε κολαω στη ταμπελα τη δουλεια μου θελω να κανω.

Οι Onboard καρτες ειναι για γελια και προφανως δε συγκρινονται με την Nvidia 8500GT 512MB(up to 1791).

Link to comment
Share on other sites

ρε GoldenApe έλεος, σου φτιάχνει ο dellman ενα σύστημα(εχει ασύρματο πληκτρολόγιο) με 200€ λιγότερο απο το σύστημα που προτείνεις απο τον κωτσόβολο και συ θεωρείς που το δικό σου είναι καλύτερο επειδή έχει μια φτηνιάρικη 8500gt των 40€?? μα 8500gt? τι να παίξεις με αυτήν? να πάρεις νεο υπολογιστή του 2008 και να τα παίζεις όλα σε χαμηλή ανάλυση δεν είναι κρίμα? και στην τελική ΑΝ παίζεις παιχνίδια θα πάρεις καλή κάρτα αλλιώς και με μια onboard είσαι μια χαρα.

επιπλέον 200€ λιγότερο είναι συγκριτικά τεράστιο ποσο, μπορεί να βάλει με αυτά τα λεφτά πχ μια 9600gt και εναν 500αρη σκληρό δίσκο επιπλεον ,τι να λέμε τώρα.. το σύστημα του κωτσόβολου είναι τελειώς μαπα, ΜΗΝ παραβλέπεις πως έχει την παλια εκδοση του phenom με το TLB bug που σε ορισμένες εργασίες έχει σημαντικά μειωμένες επιδόσεις με το bug fix enabled.

Υ.Γ. αα.. και το post μου δεν έχει σκοπό να στα πρήξει οπως λες παραπάνω αλλά να υποδείξει κάποια λάθος πράγματα που ισως να μην τα ήξερες-είχες σκεφτεί..φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Dellman, τωρα θα κατσουμε να κανουμε και συγκριση με το μικροσκοπιο? Που λεει ασυρματο ποντικι?

Τελοσπαντων ρε αδελφε εγω εκανα μια προταση οπως τοσοι, δε χρειαζεται να μου τα πρηζεις...

Φιλικά πάντα κι επειδή δεν έχω τρελαθεί ακόμη αν δείς την προσφορά του dellman από e-shop έχει ένα wireless που βγάζει μάτι. Αυτό είναι πακετάκι ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι. Επίσης μην θεωρείς μια κάρτα onboard υποδεέστερη μόνο και μόνβο επειδή είναι onboard. Οι καιροί έχουν αλλάξει φίλε μου όπως και οι onboard κάρτες είναι αξιοπρεπέστατες πλέον με πολύ καλές επιδόσεις. Και στο τέλος αν είναι να σου τα πρήζουμε διάφοροι εδώ μέσα όπως λές, μπορείς να μην ασχοληθείς άλλο με το thread(όπως κι εγώ άλλωστε μετά από αυτό) και να βοηθήσεις κάποιον άλλο σε κάποιο άλλο πρόβλημα. Μη χαλάμε τις καρδιές μας για τον Κωτσόβολο και το e-shop.:001:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φίλε...

Λες ότι η 8500 GT είναι καλύτερη της Onboard...

Εαν πραγματικά το πιστεύεις αυτό πρέπει να είσαι τρελάρας.Τόσα άτομα σου λένε σε αυτό το thread ότι το μηχάνημα του Κωτσόβολου ή πως στο καλό λέγεται ΔΕΝ είναι καλό.Και στο κάτω κάτω αυτές οι κάρτες γραφικών που έχει ΔΕΝ κάνουν για παιχνίδια πως να το κάνουμε.Εαν θες ντε και καλά παιχνίδια θα πάρεις ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ καλή και όχι τέτοιες μπούρδες.Άντε τώρα μην ακούω τρελά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

H ηλιθιοτητα ορισμενων αποδεικνυεται για αλλη μια φορα με την ομαδικη επιθεση που μου κανουν επειδη... απλως προτεινα ενα συστημα απαντωντας στο ζητημα του thread.

Ρε μαστορες, αν δε μπορειτε να ανεχτειτε την αποψη του αλλου δε πατε για ψαρεμα καλυτερα? τι τα θελετε τα φορα?

Δεν ειναι κριμα να κλειδωθει και παλι ενα thread εξαιτιας αυτης της ανευθυνης νοοτροπιας?

Αντε και που να σφιξουν κι αλλο οι ζεστες...

Και στο τέλος αν είναι να σου τα πρήζουμε διάφοροι εδώ μέσα όπως λές, μπορείς να μην ασχοληθείς άλλο με το thread
Tι να πει κανεις εδω?! ανοησια? θρασυτητα? Δηλαδη ή πρεπει να σε πρηζουν χωρις λογο ή πρεπει να ποσταρεις μόνο στα threads της αρεσκειας ορισμενων!
Link to comment
Share on other sites

εγω είδα πάντως πως δε μου απάντησες σε τίποτα απ'οτι σου έγραψα και απλά κρύφτηκές πίσω από υβριστικές λέξεις όπως ηλιθιότητα,ανοησία,πρήζουν κτλ.. η δικιά σου συμβουλή τι τα θέλουμε τα φόρα μάλλον ταιριάζει περισσότερο σε σένα με τον τρόπο που εκφράζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.