Jump to content

Τα χειρόγραφα του Δαρβίνου στο Internet

mariosalice
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18050&d=1196261340

attachment.php?attachmentid=20460&stc=1&d=1208500976

Οι προσωπικές σημειώσεις του Δαρβίνου είναι πλέον διαθέσιμες και στο διαδίκτυο, από τις 17 Απριλίου 2008. Μέχρι σήμερα ήταν προσβάσιμες σε ερευνητές, μόνο μέσω της βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου του Cambridge. Το υπόποιπο έργο είχε δημοσιευθεί στο Internet, από τον Οκτώβριο του 2006, στην ιστοσελίδα http://darwin-online.org.uk/

Η μεγαλύτερη συλλογή του Δαρβίνου με 20.000 αντικείμενα και 90.000 φωτογραφίες, έχει ψηφιοποιηθεί και υπάρχει στην παραπάνω ιστοσελίδα, για δωρεάν μελέτη, μετά από άδεια του Πανεπιστημίου του Cambridge.

Ανάμεσα στα εκθέματα περιλαμβάνονται το πρώτο χειρόγραφο της θεωρίας του Δαρβίνου για την "εξέλιξη των ειδών," το ημερολόγιο που κρατούσε ο Δαρβίνος όταν έκανε το γύρο του κόσμου με το πλοίο Beagle, αλλά και οι συνταγές μαγειρικής της γυναίκας του Emma.

Ιστορικό: Το 1942, η οικογένεια του Δαρβίνου, μαζί με το ίδρυμα Pilgrim Trust, παρουσίασαν στο Πανεπιστήμιο του Cambridge, μια μεγαλειώδη συλλογή. Όπως αναφέρεται στη λίστα καταμέτρησης του 1960, τα έγγραφα ήταν δεμένα σε πακέτα, τυλιγμένα με χαρτί, με ιδιόχειρες σημειώσεις του Δαρβίνου, προφανώς όπως τα είχε πακετάρει ο ίδιος. Η ταξινόμηση αυτή διατηρήθηκε κατά την αποσυσκευασία. Πέρα από αυτά τα έγγραφα υπήρχαν και γράμματα προς τον Δαρβίνο, αποκόμματα εφημερίδων και άλλα. Τη δεκαετία του 1990 φωτογραφήθηκε όλο το υλικό σε ασπρόμαυρο φιλμ και έγινε μικροφωτογραφίες, από όπου προέρχονται και οι εικόνες που βλέπουμε στο Internet.

Εικόνες: Το εξώφυλλο του βιβλίου "On the Origin of species," πίνακας του πλοίου Beagle και το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, όπου ο Δαρβίνος σπούδασε Ιατρική.

attachment.php?attachmentid=20455&stc=1&d=1208500464attachment.php?attachmentid=20457&stc=1&d=1208500484

attachment.php?attachmentid=20456&stc=1&d=1208500474attachment.php?attachmentid=20458&stc=1&d=1208500501

Πηγή: darwin-online.org.uk

post-5134-1442175038,0032_thumb.jpg

post-5134-1442175038,0208_thumb.jpg

post-5134-1442175038,0329_thumb.jpg

post-5134-1442175038,0551_thumb.jpg

post-5134-1442175038,1485_thumb.jpg

• Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δεν θα κανει ιδιαιτερη αισθηση στους πυροβολημενους που πιστευουν οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε πριν απο μερικες χιλιαδες χρονια και τους φαινεται απιθανο το σεναριο ο ανθρωπος να ειναι προιον εξελιξης.Αλλα και εμεις βεβαια δεν παμε πισω.Υπακουοι, οπως παντα, στις προσταγες του Δ.Σ. της Εκκλησιας Α.Ε. βαλαμε τελευταιο το κεφαλαιο της εξελιξης στο βιβλιο της βιολογιας και φυσικα εκτος εξεταστεας(=διδαχθησας) υλης.

Εμ.... αυτα παθαινεις οταν το υπουργειο σου λεγεται παιδειας και ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ(!?)

Φίλε underground, καλό θα ήταν να μην κρίνουμε αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα.

Όντας βιολόγος στο επάγγελμα, σου λέω ότι οι περισσότερες απόψεις του Δαρβίνου έχουν πλέον και πειραματικά απορριφθεί, ενώ δεν θα αργήσει κι ο καιρός που θα δεις από επιστήμονες γραμμένη μια νέα άποψη για την προέλευση του ανθρωπίνου είδους.

Καλό θα ήταν επίσης να μην πετάμε άσχετα πράγματα ελαφρά τη καρδία, όπως για παράδειγμα ότι είμαστε εξέλιξη του πιθήκου καθότι κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ισχύει. Ας μελετήσουμε όλοι μας προσεκτικότερα τους τομείς που μας ενδιαφέρει να μάθουμε περισσότερα και τότε ίσως δούμε με άλλο μάτι αυτά που θεωρούσαμε δεδομένα.

Προσοχή λοιπόν γιατί, επιστήμονες και μη, γινόμαστε πιο κοντόφθαλμοι και απόλυτοι απ αυτούς που κράζουμε (εκκλησία), απομακρύνοντας την επιστήμη απ τον κύριο ρόλο της...την αναζήτηση της αλήθειας δλδ.

Φιλικά πάντα!!!

Φίλε underground, καλό θα ήταν να μην κρίνουμε αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα.

Όντας βιολόγος στο επάγγελμα, σου λέω ότι οι περισσότερες απόψεις του Δαρβίνου έχουν πλέον και πειραματικά απορριφθεί, ενώ δεν θα αργήσει κι ο καιρός που θα δεις από επιστήμονες γραμμένη μια νέα άποψη για την προέλευση του ανθρωπίνου είδους.

Καλό θα ήταν επίσης να μην πετάμε άσχετα πράγματα ελαφρά τη καρδία, όπως για παράδειγμα ότι είμαστε εξέλιξη του πιθήκου καθότι κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ισχύει. Ας μελετήσουμε όλοι μας προσεκτικότερα τους τομείς που μας ενδιαφέρει να μάθουμε περισσότερα και τότε ίσως δούμε με άλλο μάτι αυτά που θεωρούσαμε δεδομένα.

Προσοχή λοιπόν γιατί, επιστήμονες και μη, γινόμαστε πιο κοντόφθαλμοι και απόλυτοι απ αυτούς που κράζουμε (εκκλησία), απομακρύνοντας την επιστήμη απ τον κύριο ρόλο της...την αναζήτηση της αλήθειας δλδ.

Φιλικά πάντα!!!

Τί σε ενοχλεί στο ότι ο άνθρωπος προέρχεται από τον πίθηκο;

Έχουν ή δεν έχουν ΟΛΟΙ οι οργανισμοί του πλανήτη τον ίδιο γενετικό κώδικα (αντιστοιχία αμινοξέων με τριπλέτες RNA);

Σε ποιο σημείο πάσχει η θεωρία της εξέλιξης μαζί με τις σύγχρονες προσθήκες;

Άλλο οι βιολόγοι και άλλο οι βυζαντινολάγνοι. Γνωρίζω αναπληρωτή καθηγητή χημείας με τίγκα το γραφείο του στις εικόνες. Ε πώς να διδάξει επιστήμες αυτός ο άνθρωπος;

Φιλικά πάντα!!!

Καποιος απο τους δυο μας βρισκεται σε λαθος εποχη νομιζω.Πεισε* μας οτι ειμαι εγω αυτος

(αναφεροντας καποιες επιστημονικες πηγες, please και οχι με τα ξεπερασμενα επιχειρηματα των δημιουργηστων)

Στις θεωρίες του Δαρβίνου βασίστηκε ο Χίτλερ για την άρια φυλή...

επίσης όλοι οι αιμομίκτες, και οι φασίστες τον χρησιμοποίησαν...

όλα αυτά σήμερα έχουν καταριφθεί και μάλιστα επιστημονικά...

τώρα αν εσείς έχετε κόμπλεξ με την εκκλησία, καλό θα είναι να εκφράζεστε

σε άλλα φόρουμ που υπάρχουν ομοϊδεάτες σας...

Μάλιστα...η εχθρότητα και η προκατάληψη με την οποία αντιμετωπίζεις την άποψή μου, την οποία μάλιστα θα μπορούσα άνετα να στην υποστηρίξω και επιστημονικά (βιολογικά) αποδεικνύει αυτό που λέω περί δογματισμού.

Παρ' όλα αυτά, μιας και με κατηγόρησες και για βυζαντινολάγνο, θα σε παραπέμψω να ρωτήσεις κάποιον βιολόγο, να σου πει για την θεωρία της εξέλιξης.

Δεν θα ξανατοποθετηθώ, μιας και προτιμώ όταν κάνω μια συζήτηση, οι συνομιλητές μου να έχουν γόνιμο κριτικό πνεύμα και όχι πνεύμα προκατάληψης και αυτόματης απόρριψης οποιασδήποτε άποψης δεν συμφωνεί με τη δική τους

Στις θεωρίες του Δαρβίνου βασίστηκε ο Χίτλερ για την άρια φυλή...

επίσης όλοι οι αιμομίκτες, και οι φασίστες τον χρησιμοποίησαν...

όλα αυτά σήμερα έχουν καταριφθεί και μάλιστα επιστημονικά...

τώρα αν εσείς έχετε κόμπλεξ με την εκκλησία, καλό θα είναι να εκφράζεστε

σε άλλα φόρουμ που υπάρχουν ομοϊδεάτες σας...

Τί ξέρεις εσύ από επιστήμες και μιλάς;

Ο Χίτλερ χρησιμοποίησε τα γραφτά του Νίτσε και τα εκμεταλλεύτηκε.

Πήγαινε σε μια βιβλιοθήκη που έχει την γνωστή εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος-Λαρούς-Μπριτάνικα και διάβασε το λήμμα Νίτσε να δεις τί λέει.

Μάλλον κάποιοι άλλοι έχουν κόμπλεξ και έχουν προσκολληθεί σε υποκουλτούρες.

Μάλιστα...η εχθρότητα και η προκατάληψη με την οποία αντιμετωπίζεις την άποψή μου, την οποία μάλιστα θα μπορούσα άνετα να στην υποστηρίξω και επιστημονικά (βιολογικά) αποδεικνύει αυτό που λέω περί δογματισμού.

Παρ' όλα αυτά, μιας και με κατηγόρησες και για βυζαντινολάγνο, θα σε παραπέμψω να ρωτήσεις κάποιον βιολόγο, να σου πει για την θεωρία της εξέλιξης.

Δεν θα ξανατοποθετηθώ, μιας και προτιμώ όταν κάνω μια συζήτηση, οι συνομιλητές μου να έχουν γόνιμο κριτικό πνεύμα και όχι πνεύμα προκατάληψης και αυτόματης απόρριψης οποιασδήποτε άποψης δεν συμφωνεί με τη δική τους

Δεν είσαι σε θέση να μου λες να ρωτήσω βιολόγο για τον απλούστατο λόγο ότι έχω όλες τις πληροφορίες. Απορώ με αυτά που λες, μιλάς σαν να μην γνωρίζεις τις αρχές της θεωρίας της εξέλιξης, οι οποίες είναι πολλές και όχι μόνο μία. Μα αρέσει που τολμάς και λες ότι σε προσβάλανε και ότι έχεις αποδείξεις. Ζητάω να αναφέρεις μόνο μία.

Υπενθυμίζω ότι υπάρχουν οι επιστήμονες και υπάρχουν και αυτοί που όταν πάνε να διδάξουν θεωρία της εξέλιξης ή μοριακά τροχιακά ξαφνικά τους πιάνει κόψιμο ή πνίγονται ή βουβαίνονται...

Επαναλαμβάνω:

Τί σε ενοχλεί στο ότι ο άνθρωπος προέρχεται από τον πίθηκο;

Έχουν ή δεν έχουν ΟΛΟΙ οι οργανισμοί του πλανήτη τον ίδιο γενετικό κώδικα (αντιστοιχία αμινοξέων με τριπλέτες RNA);

Σε ποιο σημείο πάσχει η θεωρία της εξέλιξης μαζί με τις σύγχρονες προσθήκες;

Θα παρακαλούσα να υπάρξει διάλογος κι όχι λογομαχίες και χαρακτηρισμοί.

tacticalcube138 μην είσαι απόλυτος για κάτι που δεν έχει ακόμη αποδεχθεί ευρέως.Απόψεις υπάρχουν πολλές..άσε τους άλλους που έχουν διαφορετική απ'τη δική σου να προβάλλουν τα επιχειρήματά τους πρώτα!

Θα παρακαλούσα να υπάρξει διάλογος κι όχι λογομαχίες και χαρακτηρισμοί.

tacticalcube138 μην είσαι απόλυτος για κάτι που δεν έχει ακόμη αποδεχθεί ευρέως.Απόψεις υπάρχουν πολλές..άσε τους άλλους που έχουν διαφορετική απ'τη δική σου να προβάλλουν τα επιχειρήματά τους πρώτα!

Πούντα;

Εκτός αν εννοούν τη Γένεση της Παλαιάς Διαθήκης επιστημονικό επιχείρημα.

Φιλικά πάντα!!!

Με όλο το σεβασμό, αν και δεν είμαι βιολόγος στο επάγγελμα αλλά ιατρός/ερευνητης δεν έχω συναντήσει πουθενά κάποια θεωρία η οπόια να αντιτίθεται στα βασικά στοιχεία της θεωρίας της εξέλιξης. Δεν αποτελεί φυσικά το αντικείμενο της έρευνάς μου αλλα θα μου ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον αν μπορούσες να με παραπέμψεις σε κάποιο σχετικό επιστημονικό κείμενο που το κάνει. Προς Θεού, δε θέλω να μου αποδείξεις εσύ προσωπικά κάτι, απλά παρεπεμψε με έστω και βιβλιογραφικά κάπου.

Με όλο το σεβασμό, αν και δεν είμαι βιολόγος στο επάγγελμα αλλά ιατρός/ερευνητης δεν έχω συναντήσει πουθενά κάποια θεωρία η οπόια να αντιτίθεται στα βασικά στοιχεία της θεωρίας της εξέλιξης. Δεν αποτελεί φυσικά το αντικείμενο της έρευνάς μου αλλα θα μου ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον αν μπορούσες να με παραπέμψεις σε κάποιο σχετικό επιστημονικό κείμενο που το κάνει. Προς Θεού, δε θέλω να μου αποδείξεις εσύ προσωπικά κάτι, απλά παρεπεμψε με έστω και βιβλιογραφικά κάπου.

Ο τύπος μας δουλεύει ψιλό γαζί. Έριξε το μεταφυσικό του καπνογόνο για να δει πόσους θα ζαλίσει, αλλά δυστυχώς θα φύγει άπραγος.

Δεν είπα οτι τα έκανες,απλά είσαι απόλυτος στις απόψεις σου και δε δίνεις ευκαιρία στους άλλους να προβάλλουν επιχειρήματα.Επίσης το θέμα μας είναι "Τα χειρόγραφα του Δαρβίνου στο Internet" κι όχι τί γνώσεις έχει ο καθένας και φυσικά μιλάνε ΟΛΟΙ όσοι θέλουν να κάνουν συζήτηση επί του θέματος.

Το θέμα είναι άκρως ενδιαφέρον για όλους τους επιστήμονες και μή..

Δεν είπα οτι τα έκανες,απλά είσαι απόλυτος στις απόψεις σου και δε δίνεις ευκαιρία στους άλλους να προβάλλουν επιχειρήματα.

Γιατί τους καταναλώνω το οξυγόνο και δεν μπορούν να ανασάνουν; Τί είμαι αιμοσφαιρίνη;

Το θέμα είναι απλό, με μια απλή ερώτηση μπορείς να στείλεις αδιάβαστους όλους όσους λένε ότι δεν υπάρχει κοινή προέλευση όλων των ειδών που υπάρχουν σε στον πλανήτη: Έχουν ή δεν έχουν ΟΛΟΙ οι οργανισμοί του πλανήτη τον ίδιο γενετικό κώδικα (αντιστοιχία αμινοξέων με τριπλέτες RNA);

Απλά και επιστημονικά, χωρίς σιρόπια και σάλτσες.

Εξάλλου δεν είμαι εγώ που "χάλασα" το θρεντ.

Μπορειτε να διαβασετε ενα (σχεδον οποιοδηποτε) βιβλιο βιοχημειας να ηρεμησετε. Ολες οι απαντησεις σχετικα με την εξελιξη ειναι εκει και ειναι επαληθευμενες με πειραματα και ακολουθουν νομους της φυσικης (και της λογικης). Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.

Οποιος εχει ανοικτα ματια βλεπει. Οποιος εχει κλειστα παραμενει εκει που του αρεσει. Ολοι μεγαλωσαμε νομιζοντας αρχικα οτι μας φερνει ο πελαργος και μετα "μορφωθηκαμε" και μαθαμε οτι προερχομαστε απο τον Αδαμ και την Ευα. Αργοτερα μαθαμε 5 πραγματα παραπανω για ενα πραγμα που το ελεγαν DNA και κρατωντας τα ματια μας ανοικτα "επιλεξαμε" ποιος τα λεει σωστα (ή τελος παντων ποιος τα λεει ΣΩΣΤΟΤΕΡΑ απο τους αλλους). Τελος ηρθε κι ο Λιακοπουλος που λεει οτι ηρθαμε απο τους Ελ.

Ελευθερα οποιος θελει υποστηριζει την θεωρια του Αδαμ, τους επιστημονες (που φυσικα δεν ειναι αλαθητοι και τελειοι) ή τον Λιακο. Ο,τι εκφραζει τον καθενα και τον κανει να κοιμαται πιο ησυχα το βραδυ.

νομιζοντας αρχικα οτι μας φερνει ο πελαργος

ΤΙΙΙΙΙΙ????? Δεν ειναι αλήθεια αυτο???:046:

(πλακίτσα κάνω....φιλικά)