Jump to content

Ο κυβερνοχώρος της Σοβιετικής Ένωσης ζει και βασιλεύει

DarthMoul
 Share

Recommended Posts

Πίσω στην ΕΣΣΔ.

attachment.php?attachmentid=18051&stc=1&d=1196261534

attachment.php?attachmentid=20464&stc=1&d=1208625972

Αναχρονισμός στο Διαδίκτυο...

Μόσχα

Η Σοβιετική Ένωση μπορεί να κατέρρευσε πριν από 17 χρόνια, ωστόσο υπάρχει ένα μέρος όπου η κομ μ ουνιστική ουτοπία ζει και βασιλεύει: Η διαδικτυακή κατάληξη .su όχι μόνο συνεχίζει να υπάρχει, αλλά γνωρίζει και άνθηση με την καταχώρηση χιλιάδων νέων δικτυακών τόπων.

Οι ηλεκτρονικές διευθύνσεις με τη σοβιετική κατάληξη αυξήθηκαν κατά 45% από την αρχή του έτους και φτάνουν πλέον τις 45.000. Τη μικρή ηλεκτρονική κοινότητα διατηρούν μπλόγκερς, επιχειρηματίες αλλά και νοσταλγοί του παρελθόντος, που αντιστέκονται σθεναρά στις απόπειρες να καταργηθεί το όνομα χώρου .su.

Για παράδειγμα η νεανική οργάνωση Νάσι («δικό μας»), που υποστηρίζει τον Πούτιν και επιτίθεται συστηματικά στους επικριτές του Κρεμλίνου, έχει διαδικτυακή παρουσία στη διεύθυνση nashi.su, αν και αρνείται ότι το κάνει για λόγους νοσταλγίας.

Αλλοι πάλι αγοράζουν αναγνωρίσιμες διευθύνσεις .su που σίγουρα θα ήταν κατειλειμμένες σε άλλα ονόματα χώρου. Ο Βλαντιμίρ Κράμοβ, για παράδειγμα, διαχειριστής δικτύων στη Μόσχα, αγόρασε πέρυσι το microsoft.su ώστε η κατάλληξη της ηλεκτρονικής του διεύθυνσης να είναι ευκολομνημόνευτη.

Επισήμως, βέβαια, το .su είναι υπό κατάργηση. Το διαδικτυακό όνομα χώρου κάθε χώρας διατηρείται σε λίστα του Διεθνούς Οργανισμού Τυποποίησης και κανονικά καταργείται αν η χώρα αλλάξει όνομα ή διασπαστεί. Αυτό εξάλλου συνέβη στη Γιουγκοσλαβία, αλλά και στο Ζαΐρ όταν έγινε η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό.

Η Ρωσία αρχικά συμφώνησε να πάψει να καταχωρεί νέες διευθύνσεις .su, το 2001 όμως άνοιξε και πάλι το όνομα χώρου για κάθε ενδιαφερόμενο. Η μείωση τιμών στις νέες διευθύνσεις που ανακοινώθηκε φέτος τον Ιανουάριο οδήγησε σε αύξηση των δικτυακών τόπων .su από τις 31.000 στις 45.000.

Η ειρωνία είναι ότι η σοβιετική κατάληξη δημιουργήθηκε το 1990, περίπου έναν χρόνο πριν από την κατάρρευση της ΕΣΣΔ.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press

post-64-1442175038,3847_thumb.jpg

• Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για μένα αυτά είναι καραγκιοζιλίκια.

Από την άλλη μεριά όμως αναρωτιέμαι πόσο στοίχισε σε κάποιους φιλόπατρεις η κατάρρευση της σοβιετικής ένωσης, αλλά και πάλι: όπως έστρωσες θα κοιμηθείς.

Δεν αποκλείεται βέβαια όλα αυτά να γίνονται και με τις ευλογίες των αμερικάνων. Θυμηθείτε την ενίσχυση της δυτικής γερμανίας μετά τον ΒΠΠ για την ανάσχεση της σοβιετικής εξάπλωσης. Δεν αποκλείεται στο μέλλον οι ΗΠΑ να δημιουργήσουν ένα τοίχος συγκράτησης της Κίνας και της Ινδίας, αποτελούμενο από τη Ρωσία, Νάτο και Ευρωπαϊκή Ένωση. Η σύγκρουση για τον έλεγχο του heartland μόλις άρχισε!

Τρέχω να προλάβω.

Καλώς ή κακώς μπορεί για πολλούς η ΣΟβιετική Ένωση να έληξε αλλά πάντα υπάρχουν οπάδοι της μεγάλης αυτοκρατορίας.

Άτομα που θέλουν να δουν την πατρίδα τους και πάλι μεγάλη και δυνατή

Ναι αλλά δεν είναι ο ρώσικος ύμνος που έχει το βίντεο που λινκάρεις, αλλά ο σοβιετικός. Το τι σχέση έχει τώρα η Σοβιετική Ένωση με την Ρωσία των Γιέλτσιν και Πούτιν είναι άλλη ιστορία...

Ναι αλλά δεν είναι ο ρώσικος ύμνος που έχει το βίντεο που λινκάρεις, αλλά ο σοβιετικός. Το τι σχέση έχει τώρα η Σοβιετική Ένωση με την Ρωσία των Γιέλτσιν και Πούτιν είναι άλλη ιστορία...

Δηλαδή κράτησαν την μουσική και άλλαξαν τους στοίχους; :017:

Δυστυχως, σε αυτο το κοσμο υπαρχουν ακομα τετοιοι νοσταλγοι...

Κριμα..

Ευτυχως ο κοσμος, εχει φυγει ετη φωτος μπροστα, με λαθη και σωστα, με καλα και ασχημα...

Μακρυα απο μας..

Ευτυχως που υπαρχουν τετοιοι νοσταλγοι!

Καποιοι που ονειρευονται και αγωνιζονται για μια πιο δικαιη κοινωνια,καλυτερες συνθηκες ζωης,εργασιας,κλπ.

Και οχι "ετη φωτος μπροστα" με συνταξη στα 70,ελαστικες σχεσεις εργασιας,μισθους πεινας, πανακριβη υγεια και παιδεια,κλπ. για λιγους και εκλεκτους.

Καλυτερα να ονειρευομαι και να αγωνιζομαι για μια καλυτερη ζωη παρά να ζω για αυτο: "Dreamer of a RED world...OLYMPIAKOS G.7" που στην τελικη δεν μας χρειαζεται για να επιβιωσουμε.Ενω εχουμε αναγκη για να ζησουμε καλους μισθους,υγεια και παιδεια που τα δικαιουμαστε και τα εχουμε κατακτησει με αιμα,τα οποια καποιοι σαν τον Κοκκαλη(κεφαλαιουχοι) με τα τσιρακια τους(αστικα κομματα) μας τα περνουν πισω.

Παντως αυτο με το .su ειναι καραγκιοζηλικι απο οποιον και αν το εκανε και φτανει στα ορια της προπαγανδας.

Ευτυχως που υπαρχουν τετοιοι νοσταλγοι!

Καποιοι που ονειρευονται και αγωνιζονται για μια πιο δικαιη κοινωνια,καλυτερες συνθηκες ζωης,εργασιας,κλπ.

Και οχι "ετη φωτος μπροστα" με συνταξη στα 70,ελαστικες σχεσεις εργασιας,μισθους πεινας, πανακριβη υγεια και παιδεια,κλπ. για λιγους και εκλεκτους.

Καλυτερα να ονειρευομαι και να αγωνιζομαι για μια καλυτερη ζωη παρά να ζω για αυτο: "Dreamer of a RED world...OLYMPIAKOS G.7" που στην τελικη δεν μας χρειαζεται για να επιβιωσουμε.Ενω εχουμε αναγκη για να ζησουμε καλους μισθους,υγεια και παιδεια που τα δικαιουμαστε και τα εχουμε κατακτησει με αιμα,τα οποια καποιοι σαν τον Κοκκαλη(κεφαλαιουχοι) με τα τσιρακια τους(αστικα κομματα) μας τα περνουν πισω.

Παντως αυτο με το .su ειναι καραγκιοζηλικι απο οποιον και αν το εκανε και φτανει στα ορια της προπαγανδας.

Ναι ενταξει μεγαλε, τα εχουμε ξαναπει εμεις οι 2, δε καθομαι να ξανα-ασχοληθω, μπορεις να συνεχισεις να ζεις με τις αποψεις που θες..σε μια τελικη, οταν ειδα και την ηλικια σου, καταλαβα το ποσο λαθος ημουνα που ηρθα σε αντιδικια μαζι σου. Τωρα, οσον αφορα τα συμπερασματα που βγαζεις απο μια απλη υπογραφη καποιου σε ενα απλο forum, ..ενταξει..απλα επιβεβαιωνεις αλλα πραγματα..

Εισαι ελευθερος να πιστευεις οτι θες και αυτο το εννοω, εστω και αν διαφωνω, ενω κατι νοσταλγοι του su, αμφιβαλλω αν το τηρησαν και ποτε...

Καταλαβες τωρα?

ΚΑι για να μη το κουραζουμε και ψαχτουμε παλι να μπει στη μεση η ΔΟ, (αλλη ορεξη δεν ειχα), ελα σε pm, να τελειωνουμε..

Καλα που ειστε και εσεις οι su και νοιωθουμε και εμεις οι υπολοιποι ασφαλεις σε αυτη τη κοινωνια, πως προστατευομαστε..

Ελεος πια..

τι καλυτερη ζωη και συνθηκες εργασιες ρε φιλε.Ξυπνησες στα 22 μεσα στα σκεπασματα σου και εχεις και πολιτικη αποψη.Εχεις παει ποτε στην Ρωσια να δεις φτωχια που εχει αφησει ακομα ο κου*****σμος...

Εχεις παει ποτε στην Κουβα να δεις πως περναει ο κοσμος???Μολις φετος τους αφησαν να χρισημοποιουν κινητα που μεχρι σημερα ειχαν μονο οι αξιωματουχοι.

Αλλα βεβαια με αλλουνου τον κ@@λο κανω και εγω τον φ@@τη!!!!!!!

Αντε να χαρεις την ζωη σου και εσυ και ο καθενας(εγω πχ) και ξεχνα τα κομματα και τις ιδεολογιες.Μουφες ειναι ολα αυτα,το θεμα ειναι να το συνηδητοποιησει ο κοσμος και να προσπαθησει για το κοινο καλο ταυτοχρονα με το καλο του ευατου και οχι ΜΟΝΟ για τον ευατο του οπως κανουν οι περισσοτεροι.

Με ξερεις και απο χτες;->

Ξυπνησες στα 22 μεσα στα σκεπασματα σου και εχεις και πολιτικη αποψη.

Δηλαδη απο ποτε θα επρεπε να εχω πολιτικη αποψη;Εχει καποιο οριο ηλικιας και δεν το ξερω;;;Με δουλευεις;Εσυ κοιμασαι ακομα!

Εχεις παει ποτε στην Ρωσια να δεις φτωχια που εχει αφησει ακομα ο κου*****σμος...

Δεν την αφησε ο Σοσιαλισμος την εφερε ο καπιταλισμος!Εχω παει και εχω μιλησει με ανθρωπους απο αυτες τις χωρες και μου ελεγαν πως ηταν πριν και πως εγιναν τωρα.

1)

Καλα που ειστε και εσεις οι su και νοιωθουμε και εμεις οι υπολοιποι ασφαλεις σε αυτη τη κοινωνια, πως προστατευομαστε..

Νομιζω πως απαντησα σε αυτο->"Παντως αυτο με το .su ειναι καραγκιοζιλικι απο οποιον και αν το εκανε και φτανει στα ορια της προπαγανδας."

2)Αυτα που "υπογραφουμε" συνηθως ειναι αυτα που μας εκφραζουν και θελουμε να τα μοιραστουμε με τους αλλους,γι'αυτο αλλωστε και τα δημοσιευουμε.Οποτε μην μου λες να μην κρινω απο την υπογραφη σου!Η δικια σου σε εκφραζει,το ιδιο κανει και για με να η δικη μου.

3)

Το ειχα ξεχασει, οτι με εσενα συγκεκριμενα ειχα ασχοληθει και προηγουμενη φορα.Δεν προκειται να το ξανακανω,επειδη σεβομαι καποιους οι οποιοι δεν ενδιαφερονται για τετοιες συζητησεις σε αυτο το forum.

Παντως θα επρεπε να ντρεπεσαι που υποστηριζεις κατι το οποιο βλεπεις και μεσα απο την δουλεια σου(νομιζω οτι δουλευεις για την ηλικια που εχεις) οτι καταστρεφει το μελλον,το δικο σου και των παιδιων σου,αν εχεις.

Εκτος αν εισαι κανενας μεγαλοεπιχειρηματιας,εφοπληστης,κλπ., οποτε καλα κανεις και υποστηριζεις αυτα τα πραγματα.

Οτι και να εισαι,αυτο που υποστηριζεις εμενα που ειμαι φοιτητης δεν με αφηνει να κανω Πασχα στο σπιτι μου,επειδη δεν εχω λεφτα να πληρωσω τα πανακριβα εισητηρια των καραβιων!!!

Ενω εκει που βριζεις, ο πατερας μου οταν σπουδαζε τα ειχε δωρεαν!Και δεν ηταν πολιτης εκεινης της χωρας ουτε καν φιλικης χωρας προς αυτην!!!!!

Υ.Γ. Μαλλον δεν πρεπει να εισαι απο τον Πειραια ή τα περιχωρα του.Γιατι οι Πειραιωτες εχουν μεγαλωσει με αλλες αρχες με αλλες εμπειριες και σεβονται τους αγωνες τους και τους νεκρους τους.

Σε περιμενω στην απεργια της Πρωτομαγιας του Πειραια,για να τιμησουμε αυτους που αγωνιστικαν, εδωσαν το αιμα τους και κατεκτησαν τα δικαιωματα που τωρα μας παιρνουν πισω!

Προς admins:Δεν εχω τη διαθεση να το συνεχισω,αλλα αμα συνεχισουν να με προκαλουν δεν θα μπορεσω να το ανεχτω.

Ευχαριστω για την κατανοηση.

Απ' ότι βλέπω ξαναρχίσατε τον Ψυχρό Πόλεμο μέσα στην μαύρη νύχτα. Αν αλλάξει η έκβαση του σε σχέση με τα όσα ξέραμε μέχρι σήμερα, φροντίστε να μας το πείτε εγκαίρως για να είμαστε προετοιμασμένοι.

Νομίζω το να τσακωνόμαστε για πολιτικά δεν ωφελεί κανέναν μέσα σε ένα τεχνολογικό φόρουμ. Η τεχνολογική πλευρά του θέματος δεν ενδιαφέρει κανέναν;

Καλημερα

Δεν νομιζω να εχει τεχνολογικο ενδιαφερον!Αυτο που γραφεται ειναι απλα μια ειδηση.

Δεν ειναι κατι καινουριο τεχνολογικα,ουτε εξελιξη καποιοι παλιου,ουτε καποια πατεντα.

Ειναι ενα θεμα καθαρα πολιτικο,οπως φαινεται και απο το αρθρο.

Ο λογος γινεται καθαρα για την καταληξη .su και τον οικονομικοπολιτικο αντικτιπο που θα εχει στην κοινωνια.

Αυτη ειναι η αποψη μου.

Καλημερα

Δεν νομιζω να εχει τεχνολογικο ενδιαφερον!Αυτο που γραφεται ειναι απλα μια ειδηση.

Δεν ειναι κατι καινουριο τεχνολογικα,ουτε εξελιξη καποιοι παλιου,ουτε καποια πατεντα.

Ειναι ενα θεμα καθαρα πολιτικο,οπως φαινεται και απο το αρθρο.

Ο λογος γινεται καθαρα για την καταληξη .su και τον οικονομικοπολιτικο αντικτιπο που θα εχει στην κοινωνια.

Αυτη ειναι η αποψη μου.

Φυσικά και έχει τεχνολογικό χαρακτήρα. Δείχνει μια εμφανή αδυναμία του ICANN να κάνει σωστή δουλειά. Το να διατηρούνται καταλήξεις domain ενεργές μετά τόσα χρόνια με "περίεργο" καθεστώς απόδοσης και διαχείρισης κάποια στιγμή θα φέρει προβλήματα. Πχ το redcross.su δεν υπάρχει. Το καταχωρώ εγώ και βάζω ένα κουμπάκι "donate". Ξέρεις πόσος κοσμάκης θα την πατήσει πιστεύοντας ότι κάνει δωρεά στον Ερυθρό Σταυρό;

painkiller +1(σε όλα τα ποστ σου),ο λόγος σου είναι προσεγμένος και τα όσα λες έχουν βάση,σε αντίθεση με κάποιους άλλους εδώ μέσα που γράφουν για να γράφουν...

nos-dios:Η ηλικία δεν παίζει κανα ρόλο...μα κανένα όμως(Διάβασε παγκόσμια ιστορία και θα βρείς ανθρώπους που στα 22 ήταν ηγέτικες μορφές)

Κατα τα άλλα οι διαμάχες για εταιρίες,πολιτικά και ποδόσφαιρο δεν προσφέρουν κάτι στο παρών φόρουμ....

Αν και το θέμα προσφερεται για πολιτικά σχόλια και όχι τεχνολογικής φύσεως!

τι καλυτερη ζωη και συνθηκες εργασιες ρε φιλε.Ξυπνησες στα 22 μεσα στα σκεπασματα σου και εχεις και πολιτικη αποψη.Εχεις παει ποτε στην Ρωσια να δεις φτωχια που εχει αφησει ακομα ο κου*****σμος...

Εσύ έχεις πάει ρε μεγάλε; Εγώ έχω πάει πάντως. Θεωρείς ότι η Ρωσσία είναι σε χειρότερη μοίρα από την Ελλάδα; Μιλάς για φτώχια ε;

Καταρχήν την φτώχια δεν την άφησε ο κομ μ ουνισμός, σε πληροφορώ ότι επί κομ μ ουνισμού δεν υπήρχε "φτωχός". Η φτώχια προήλθε από τρίτους παράγοντες που δεν είναι της ώρας να αναλύσω. Αλλά έτσι όπως το λές δημιουργείς εντυπώσεις. Για πήγαινε στο Los Angeles και κυκλοφόρησε ένα βράδυ έξω, να δεις φτώχια. Που για τα χρήματα ξεπουλούν μέχρι και το συκώτι τους, ή "νοικιάζεις" μια ιερόδουλο για.. 5 δολλάρια! Τα 5 δολλάρια φίλε είναι 3 ευρώ!!! Capito περί φτώχιας;

Ότι ο ρώσικος μισθός έχει οκταπλασιαστεί από το 1992, το ξέρεις;

Ότι η οικονομία τους αναπτύσετε ταχύτερα από οποιαδήποτε άλλη χώρα το ξέρεις;

Ότι έχουν υποδομές, μόρφωση, και δημόσια παιδεία σήμερα που στην Ελλάδα ακόμα ονειρευόμαστε, το ξέρεις;

Για σας παρακαλώ προσέχετε τι λέτε, αυτά που λέτε εδώ οι περισσότεροι απλά δεν ισχύουν. Μην τρελλαθούμε τώρα που γίνατε και όλοι ειδήμονες! Αυτά και τέλος το offtopic.

Ανοίχτηκε ένα thread που δεν θα έπρεπε να υπήρχε εδώ μέσα όπως λένε και άλλοι, και βγήκε ο καθένας και λέει το μακρύ και το κοντό του. Εδώ είναι τεχνολογικό forum (αυτό πάει και στον άνθρωπο που άνοιξε το thread).

@Darthmoul: Δεν έπρεπε να ανοίξεις τέτοιο thread νομίζω. Καταρχήν ποιος χ.....κε για τις καταλήξεις των ρώσσικων domain?

Δεύτερον, δεν θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς ότι τέτοια threads είναι "λουκούμι" για flames. Είναι προφανές ρε man.

Δεν πιστεύω φυσικά ότι το άνοιξες για flame (lol αυτό μας έλειπε) αλλα μερικές φορές χρειάζεται λίγο foresight για να μην έχουμε έκτροπα (όπως π.χ. στο άλλο thread περί Δαρβίνου).

Η Σοβιετική Ένωση μπορεί να κατέρρευσε πριν από 17 χρόνια, ωστόσο υπάρχει ένα μέρος όπου η κομ μ ουνιστική ουτοπία ζει και βασιλεύει: Η διαδικτυακή κατάληξη .su όχι μόνο συνεχίζει να υπάρχει, αλλά γνωρίζει και άνθηση με την καταχώρηση χιλιάδων νέων δικτυακών τόπων.

Ωραίο συμπέρασμα, έτοιμο για flame! Με κατάλαβες τι εννοώ; Άλλωστε αποδείχθηκε και εκ των υστέρων.

Ανοίχτηκε ένα thread που δεν θα έπρεπε να υπήρχε εδώ μέσα όπως λένε και άλλοι, και βγήκε ο καθένας και λέει το μακρύ και το κοντό του. Εδώ είναι τεχνολογικό forum (αυτό πάει και στον άνθρωπο που άνοιξε το thread).

@Darthmoul: Δεν έπρεπε να ανοίξεις τέτοιο thread νομίζω. Καταρχήν ποιος χ.....κε για τις καταλήξεις των ρώσσικων domain?

Δεύτερον, δεν θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς ότι τέτοια threads είναι "λουκούμι" για flames.

Όποιος "χ.....κε για τις καταλήξεις των ρώσσικων domain" μπορεί να προσπεράσει το thread και να μην ασχοληθεί μαζί του. Από την στιγμή που ασχολείται σημαίνει πως τον ενδιαφέρουν. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που δεν τους ενδιαφέρουν, αλλά ψάχνουν αφορμή να υποδαυλίσουν τα πνεύματα σε όποιο thread τους δίνεται ευκαιρία γιατί γι αυτόν και μόνο τον λόγο βρίσκονται πλέον εδώ.

Λυπάμαι πολύ αλλά δεν θα λάβω μέτρα εναντίων αυτών που θα πουν το μακρύ και το κοντό τους, ή θα βγουν off-topic, με την μέθοδο της προληπτικής αυτολογοκρισίας. Τέτοιου είδους πρακτικές δεν είναι του χαρακτήρα μου. Θα επιλέγω λοιπόν θα θέματα μου ελεύθερα, και όποιος δεν τα αντέχει ή είναι ανίκανος να ανιχνεύει την προφανή τεχνολογική τους διάσταση, ας κάνει αυτό που μπορεί.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.