Jump to content



Προτάσεις για pc έως €1000


Nikos1_1

Recommended Posts

Κι εγώ συμφωνώ Candyman το μόνο που με χαλάει αε πούμε είναι η συχνότητα του επεξεργαστή. Στα ίδια λεφτά η Intel δίνει cpu στα 3ghz. Κατ'εμέ τα 3ghz αποτελούν φράγμα στη συχνότητα και το μόνο που θα αλλάξει τα επόμενα 2-3 χρόνια θα είναι ο αριθμός των πυρήνων 4-8-16 κλπ. Δεδομένου ότι οι programmers είναι άντε γειά θα δούμε εφαρμογές πραγματικά multitasking που να εκμεταλλεύονται πλήρως τα 4πύρηνα ή και 8πύρηνα μετά από καιρό. Δεν είναι κρίμα και να αγοράσεις ένα 4πύρηνο χαμηλής συχνότητας και να μην το εκμεταλλεύεσαι;

Άντε πάλι με τους Intel...

Βρε dimis έχεις δουλέψει Phenom? Τεσπα, επειδή δεν έχω διάθεση να αρχίσουμε πάλι...

Δεν με ενδιαφέρει τι προσφέρει η intel στα ίδια λεφτά. Και αυτό γιατί αν μπούμε σε αυτή την διαδικασία θα σου πώ κι εγώ ότι η AMD προσφέρει IMC, 64bit native instruction set, Hypertransport, και όχι απαρχαιωμένα fsb και τεχνολογίες του '90 επαναπακεταρισμένες σε μια ωραία μπλε συσκευασία που γράφει απ'έξω Core2Duo.

Εγώ έκανα μια σύνθεση, πάει και τελείωσε. Όσοι ξέρουν από υπολογιστές καταλαβαίνουν τι είδους συνθέσεις φτιάχνω εγώ. Oι υπόλοιποι δεν με απασχολούν καν, ας αγοράσουν και ετοιματζίδικα pc's.

Εν πάσει περιπτώσει δεν έβαλε κανείς το πιστόλι στο κεφάλι κανενός να αγοράσει αυτό που λέω εγώ!

Και κάτι τελευταίο.. Στα 1000 ευρώ έβγαλα πλήρες pc με οθόνη μέχρι και ηχεία (τα πάντα). Για δες και τις άλλες προτάσεις... Ο νοών νοείτω.

Και πολύ ασχολήθηκα και με το thread βασικά. Ευχαριστώ και καλημέρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίχτη γι'αυτό ακριβώς επειδή δεν έχω δουλέψει phenom απευθήνθηκα σε σένα να μας πείς αν αξίζει ή όχι συγκριτικά με ένα διπύρηνο στα 3.00ghz. Αν όντως αξίζει και ας τρέχει στα 2.2 μαζί σου δεν υπάρχει καμία άλλη αντίρηση. Δεν έχω κανένα κόλλημα με Intel και πιστεύω ότι τη γνώμη μου για τις εταιρείες τόσο καιρό εδώ μέσα την ξέρεις. Να το θέσω κι αλλιώς. Αν του κάτσει πάνω έναν X2 6000 στα 3.0 ή 3.2 δε θα σπέρνει το μηχάνημα καλύτερα για τα επόμενα 1-2 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

dimis: Θα σου πω απλά το εξής για να με καταλάβεις. Όταν βγήκαν οι διπύρηνοι θα πρότεινες σε κάποιον να πάρει μονοπύρηνα στα 3ghz αντί για διπύρηνο στα 2.2? Eγώ όχι και φαντάζομαι ούτε κι εσύ. Ο άνθρωπος ζήτησε ένα pc που να κρατήσει σε βάθος χρόνου. Μόνο και μόνο γι'αυτό θεωρώ λογικό να πάει σε τετραπύρηνο.

Ανάλογα λοιπόν και στην περίπτωση που μιλάμε, για μένα ΣΑΦΩΣ ειναι προτιμότερο 4 πυρήνες στα 2,2 (σε συνδυασμό με τα γνωστά θετικά στοιχεία της αρχιτεκτονικής των AMD) παρά 2 πυρήνες στα 3Ghz.

Link to comment
Share on other sites

dimis: Θα σου πω απλά το εξής για να με καταλάβεις. Όταν βγήκαν οι διπύρηνοι θα πρότεινες σε κάποιον να πάρει μονοπύρηνα στα 3ghz αντί για διπύρηνο στα 2.2? Eγώ όχι και φαντάζομαι ούτε κι εσύ. Ο άνθρωπος ζήτησε ένα pc που να κρατήσει σε βάθος χρόνου. Μόνο και μόνο γι'αυτό θεωρώ λογικό να πάει σε τετραπύρηνο.

Ανάλογα λοιπόν και στην περίπτωση που μιλάμε, για μένα ΣΑΦΩΣ ειναι προτιμότερο 4 πυρήνες στα 2,2 (σε συνδυασμό με τα γνωστά θετικά στοιχεία της αρχιτεκτονικής των AMD) παρά 2 πυρήνες στα 3Ghz.

Covered. :030:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.