Jump to content

Κυκλοφόρησε το πολυαναμενόμενο 3D Mark Vantage

Reptile64
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18054&stc=1&d=1196261534

3dmarkvantage_box.jpg?m=t

Το 3DMark® Vantage είναι το νέο "crash test" από τη Futuremark για να δοκιμάσετε την ισχύ του υπολογιστή σας όσον αφορά τον τομέα των γραφικών και απευθύνεται κυρίως στους gamers. Είναι κατασκευασμένο αποκλειστικά για κατόχους Windows Vista και φυσικά DirectX10.

Περιλαμβάνει 2 νέα τεστ γραφικών, 2 νέα τεστ για την CPU, αλλά και τεστ Physics όπου επωφελούνται κυρίως οι κάτοχοι των καρτών physics της Ageia και υποστηρίζει φυσικά μέχρι και τις τελευταίας γενιάς κάρτες γραφικών. Το 3DMark® Vantage είναι βασισμένο σε μια εντελώς καινούργια μηχανή γραφικών, σχεδιασμένη ωστέ να αξιοποιεί πλήρως το DirectX10, το νέο API γραφικών της Microsoft. Η δοκιμαστική του έκδοση είναι για μία μόνο χρήση ενώ για την Basic πληρώνετε ένα μικρό αντίτιμο των $6,95.

Συνίσταται η χρήση των τελευταίων beta drivers για τους κατόχους καρτών της Nvidia.

Μπορείτε να το κατεβάσετε από την ιστοσελίδα της Futuremark

Δείτε και κάποια documents ... για να μπείτε στο πνεύμα του νέου 3DMark Vantage.

OPS (operations per second)

Αφορά τα cpu tests

attachment.php?attachmentid=20525&stc=1&d=1209499045

Presets

attachment.php?attachmentid=20526&stc=1&d=1209499294

Πώς υπολογίζεται η συνολική βαθμολογία του bench ?

attachment.php?attachmentid=20527&stc=1&d=1209499294

post-5-1442175042,0354_thumb.jpg

post-5-1442175042,1084_thumb.jpg

post-5-1442175042,198_thumb.jpg

Ετοιμάστε όλοι τα τρελά overclokia σας τώρα που δεν έχει ακόμη πολλή ζέστη, ΨΗΣΤΕ ΤΑ!! Και οι κάτοχοι hi-end καρτών γραφικών μην απογοητευτείτε απο τα αποτελέσματα.... ένα απλό bench είναι..

Παντως τα χαμηλα νουμερα εχουν την ψυχολογικη πλευρα τους στο ολο θεμα. Ειναι καθαρα μαρκετιν. Οταν εχεις συνιθισει σε υψηλες βαθμολογιες μετα στεναχωριεσαι που δεν εχεις και στο vantage υψηλες. Υποσυνειδητα σε βαζουν στο τρυπακι της αναβαθμισης.

Οποτε μακρια απο τις μπαρουφες τους. 3870 και σε 2 χρονια βλεπουμε ξανα. και δεν πανε να κτυπιουντε ποιος εχει το 1 frame παραπανω.

Tα αποτελέσματα (όπως γίνεται συνήθως με κάθε νέο 3d mark) θα ανεβαίνουν όταν θα έχουμε vga's μία και δύο γενιές μετέπειτα από την χρονιά που βγήκε το εν λόγο μετροπρόγραμμα.

Μην ψαρώνετε, σημασία έχει στα games πως πάνε τα Pc μας και όχι στα benchmarks.

Εδώ πέρα εγώ όταν είχα τις 8600Gt έβγαζα 15236 marks στο 05 με cpu και vga's ο/ced, ενώ με τις 9600gt και την cpu στα default βγάζω 14809 (looool) παρόλο που τo benchmark τρέχει με 80% περισσότερα fps. Και όποιος δεν το πιστεύει, ας έρθει να το δεί με τα ματάκια του (έχω και φωτό πάντως)...

Είναι να απορεί κανείς με τι κριτήρια υπολογίζει τα scores το 3d mark γενικά. Με έχει απασχολήσει αυτό αρκετές φορές σαν θέμα. Η cpu παίζει πολύ ρόλο στο σκορ ενώ στα frames επηρεάζει λίγο, ενώ αντιθέτως η Vga που επηρεάζει το frame rate σαφώς περισσότερο από την cpu, φαίνεται να δίνει λίγους πόντους παραπάνω.

Εγώ πάντως μετά από συγκρίσεις στο ίδιο σύστημα με τρία διαφορετικά sli setup, εκεί έχω καταλήξει. Γι αυτό προτείνω να κρίνετε με βάσει τα fps σε games και γενικά να κοιτάμε τα Frames Per Second και όχι στα scores. Ανεξάρτητα απο αυτό βέβαια το Vantage όντως σέρνεται (τι πρωτότυπο), αλλά μιλάω για σύγκριση δύο διαφορετικών vga στο ίδιο benchmark. Τα scores κατά την γνώμη μου, είναι για τους αριθμολάγνους και για ανθρώπους που τους διακατέχει το γνωστό σύνδρομο του "Μπουρναζίου" (Ααα, ναι και για να πουλάνε οι εταιρίες ταχύτερα cpu's στους gamers. Δεν νομίζω ότι η διαφορά στα σκορ αντικατοπτρίζουν την πραγματική διαφορά ισχύος. Τουλάχιστον ΟΧΙ στα games). Αλλωστε αν θυμάμαι καλά το 3d mark έχει ως motto το "The gamers benchmark" και λογικά θα έπρεπε να δίνει βάση ξεκαθαρά στις vga και στα fps.

post-4990-1442175043,5409_thumb.jpg

post-4990-1442175043,5908_thumb.jpg

Candyman, αν και δεν έχω δει ακόμα το 3DMark Vantage, νομίζω ότι έτσι έχουν τα πράγματα όπως τα λες.

Δηλαδή, μάλλον πρέπει να πριμοδοτεί πολυπύρηνους επεξεργαστές με extreme ψύξη και το γενικό score δεν αντιπροσωπεύει την απόδοση στα σημερινά παιχνίδια. Επίσης έχω τις επιφυλάξεις μου για το DX10. Πιστεύω ότι είναι πλασματικό και ότι αποκλείει ψεύτικα τις κάρτες γραφικών που δεν είναι DX10.

Όλο και κάποιος θα το σπάσει και θα παίζει και στα windows XP.

Μόνο που ο περιορισμός να μη σώζονται τα αποτελέσματα παρά μόνο μέσω Internet, θα δυσκολέψει πολύ την κατάσταση γιατί δεν θα έχουν λόγο να το σπάσουν. Μόνο αν ασχοληθούν με την ακριβή έκδοση που είναι για επαγγελματική χρήση θα τα καταφέρουν.

Στην παγίδα δεν πέφτω...αναβάθμιση θα κάνω ΜΟΝΟ αν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις εργασίες που κάνω με το pc(ο καθένας με τις απαιτήσεις του).

Παίζονται πολλά συμφέροντα πίσω από αυτό που βλέπουμε εμείς σαν ένα απλό bench.η ειρωνεία η μεγάλη είναι πως υπάρχει και το διαφημιστικό τις SAPPHIRE στο VANTAGE.

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο..δικαιολογείται το πρώτο bench να έχει χαμηλό framerate? για το δεύτερο ok αλλα για το πρώτο τα 8,12,15και τα 17 frames τα βλέπω σαν ξεφτίλα,το έτρεξα στο laptop με 8600gs κάργα στο clocki με core2 και έβλεπα screenshots όχι framerate.

Δεν καταλαβαινω για ποια συμφέροντα λετε οπως και την πολιτικη της FM,ποιος θα αγορασει το 3DMark Vantage και ποιος τρεχει benchmarks?

Μονο οι εντεκα χιλιαδες που ειναι στο hwbot μιας και οι gamers εχουν και αλλους τροπους να μετρησουν την αποδοση των συστηματων τους,αν λοιπον δεν το εβαζαν στα benches η αν δεν δινει ποντους θα πεθανει οπως το SisoftSandra και το PCMark04.

Γιατι ο απλος χρηστης να παει να αγορασει Vista και καρτα DX10 και το 3DMark Vantage?

stealth

Συγκάηκα για τα FramesPerSecond, το θέμα είναι να έχω σωστό αποτέλεσμα για τα μάτια μου στα παιχνίδια, τι κολλημά φάγαμε όλοι με αυτές τις χαζοβαθμολογίες.. μας κάναν και τρωγόμαστε ποιος έχει το πιο γρήγορο Gaming PC. Ας ασχοληθούμε λίγο και με τα παιχνίδια, τρώμε περισσότερες ώρες στα benchies τελικώς. Χάσαμε το νόημα!

Συγκάηκα για τα FramesPerSecond, το θέμα είναι να έχω σωστό αποτέλεσμα για τα μάτια μου στα παιχνίδια, τι κολλημά φάγαμε όλοι με αυτές τις χαζοβαθμολογίες.. μας κάναν και τρωγόμαστε ποιος έχει το πιο γρήγορο Gaming PC. Ας ασχοληθούμε λίγο και με τα παιχνίδια, τρώμε περισσότερες ώρες στα benchies τελικώς. Χάσαμε το νόημα!

Ετσι ειναι.συμφωνώ