Jump to content



Upgrade CPU σε αρχαίο PC


Easyrider

Recommended Posts

Φιλε Αρα Δισκο δεν αλλαζω, ουτε οπτικα

ουτε μονιτορ, tv tuner, LAN καρτα, τι αλλο..

Τωρα τι βλεπεις να αλλαζω και να μη φτανω σε 300αρια κλπ?

Για καλα κοματια μιλαμε παντα..

EDIT :

Η μαλλον καλυτερα τι προτεινεις εσυ να βαλω, και μεχρι ποσα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Η αξιολόγηση στο emarket αφορά το πόσο αξιόπιστος είναι ένας(σε αγορές και πωλήσεις που κάνει), εγώ απλά ανέφερα ότι έχω 28 θετικές + 0 αρνητικές/ουδέτερες. Αν κάνεις λογαριασμό, θα ξεκινήσεις με 0, μόλις κάνεις την αγορά που σε ενδιαφέρει και μιλήσεις με αυτόν που θες τον επεξεργαστή&τον αγοράσεις, θα έχεις 1η θετική κ.α.

Καλή αγορά:), δεν θέλει να πληρώσεις κάτι για να είσαι μέλος εκεί. και 2.8GHz P4 Ακόμη και να έβρισκα κάποιο, δεν θα άξιζε να δώσεις παραπάνω, και με 28Ευρώ είσαι μια χαρά για να κάνεις την δουλειά σου λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η αξιολόγηση στο emarket αφορά το πόσο αξιόπιστος είναι ένας(σε αγορές και πωλήσεις που κάνει), εγώ απλά ανέφερα ότι έχω 28 θετικές + 0 αρνητικές/ουδέτερες. Αν κάνεις λογαριασμό, θα ξεκινήσεις με 0, μόλις κάνεις την αγορά που σε ενδιαφέρει και μιλήσεις με αυτόν που θες τον επεξεργαστή&τον αγοράσεις, θα έχεις 1η θετική κ.α.

Καλή αγορά:), δεν θέλει να πληρώσεις κάτι για να είσαι μέλος εκεί. και 2.8GHz P4 Ακόμη και να έβρισκα κάποιο, δεν θα άξιζε να δώσεις παραπάνω, και με 28Ευρώ είσαι μια χαρά για να κάνεις την δουλειά σου λίγο καλύτερα.

Φιλε με 28 ευρω, για τι επεξεργαστη μιλας για παραδειγμα,

και θα εχει διαφορα απο αυτο που τρεχω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν που είπα πρίν > http://www.emarket.gr/item.php?id=13072901

διαφορά θα έχεις σίγουρα. Απο Celeron 2GHz σε Pentium 2GHz, έχει και τα 512KB Cache και είναι ότι πρέπει, αφού ήδη έχεις δώσει χρήμα για 1GB SDRAM μνήμες.

Τουλάχιστον 50+% αφού ο Celeron Είναι με 128KB cache και ποιο αργός/κομμένος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τελικα λεω να μην ξηλωθω για γενικη αναβαθμιση (προς το παρων)

και μαλλον θα παρω επεξεργαστη.

Αν ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις πως γινεται η διαδικασια,

γιατι τελικα αυτος που λες ειναι ο πιο συμφερων τωρα..

Βρηκα και αυτον αλλα δεν ξερω για την τιμη..

http://www.emarket.gr/item.php?id=13067809

EDIT: Για να το ψαξω περισοτερο και πιο χαλαρα γιατι πανω στη βιασυνη μπορει να δωσω και τζαμπα λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

Δωσε 35ε για ενα δυπηρηνο, 17ε για 1γβ μνημη και 40 για μια μητρικη με ενσωματωμενη καρτα γραφικων. Θα δωσεις ελαχιστα χρηματα παραπανω και θα εχεις ενα πολυ καλυτερο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε 35ε για ενα δυπηρηνο, 17ε για 1γβ μνημη και 40 για μια μητρικη με ενσωματωμενη καρτα γραφικων. Θα δωσεις ελαχιστα χρηματα παραπανω και θα εχεις ενα πολυ καλυτερο συστημα.

+100

Σωστη η λογικη σου.

Link to comment
Share on other sites

+10000

Δες το και αλλιώς.

Παίρνεις εσύ το καινούργιο συστηματάκι και στη συνέχεια γράφεσαι στο emarket πχ. και βάζεις τα παλιά για πώληση. Όλο και κάτι θα πιάσεις από κάποιον σαν εσένα που θα ενδιαφερθεί.

Έτσι θα σου έρθει ακόμη κάτι λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε 35ε για ενα δυπηρηνο, 17ε για 1γβ μνημη και 40 για μια μητρικη με ενσωματωμενη καρτα γραφικων. Θα δωσεις ελαχιστα χρηματα παραπανω και θα εχεις ενα πολυ καλυτερο συστημα.

Φιλε ενοεις οτι με κατοσταρικο θα εχω καινουργιο μηχανημα??? :103:

Αν ειναι ετσι φιλε αλλαζει το πραγμα..

Εστω και μεχρι 150 παω δε τρεχει τιποτα, αν ειναι για καινουργιο..

EDIT:

Αν σου ειναι ευκολο, μπορεις να πεις λεπτομερειες

(Οποτε εχεις χρονο/ορεξη/γουσταρεις)

και τι ακριβως θα χρειαστει να αλλαξω?

Τα στοιχεια απο το μηχανημα που τρεχω τα εχω ποσταρει

στην αρχη του thread και οτι χρειαστεις ρωτα με να το ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ενοεις οτι με κατοσταρικο θα εχω καινουργιο μηχανημα??? :103:

Αν ειναι ετσι φιλε αλλαζει το πραγμα..

Εστω και μεχρι 150 παω δε τρεχει τιποτα, αν ειναι για καινουργιο..

Επιτέλους ρε easy:)

Τι κάθεσαι και πεδεύεσαι λεβέντη μου χωρίς λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Στα 100

attachment.php?attachmentid=20815&stc=1&d=1211829257

και στα 150

attachment.php?attachmentid=20816&stc=1&d=1211829267

με 47Ε παραπάνω κερδίζεις 1gb μνήμη επιπλέον, 300mhz στον επεξεργαστή, καλύτερη μητρική (καλύτερη καρτα γραφικών που απλά παιχνίδια τα παίζει αξιοπρεπως, full atx με μεγαλύτερες δυνατότητες επέκτασης)

νομίζω οτι είναι προφανές τι απο τα 2 προτείνω περισσότερο.. αλλα it's your money.. ;)

post-8835-1442175061,7875_thumb.jpeg

post-8835-1442175061,891_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οκ, 150 τα δινω αλλα απο τροφοδοτικο, ο δισκος που εχω κανει?

να μη παρω και κουτι?

EDIT: Ενταξει ειπαμε 150, αλλα μη φυγουμε πολυ..

Μου φαινεται πως τον πριζωσαμε τον ανθρωπο...κανε εναν κοπο και κοιτα τι τροφοδοτικο εχεις.

Αν και θα ειναι ταλαιπωρημενο, αν ειναι 350-400αρι, θα σε βγαλει.

Κουτι,ποιος ο λογος να αλλαξεις;

Σκληρο επισης, αν δεν ειναι κανενας παμπαλαιος που στροφαρει στις 5400 θα εισαι ενταξει.

Εξαλλου δεν θες να βγεις και πρωτος στα benches, να κανεις τη δουλεια σου αξιοπρεπως θες.

Κοιτα την 1η συνθεση στα 100 και υπολογισε +30 για τροφοδοτικο και +37 για σκληρο και εισαι κυριος.

Link to comment
Share on other sites

Μην το κουράζεις, για σένα το λέω...

Πάρε την πρώτη κουρτίνα του stred, με τον δίσκο που έχεις ήδη, αν δε σου φτάνει το τροφοδοτικό που έχεις πάρε ένα 400-500W με ένα 50άρικο και οι διαφορές που θα δεις θα είναι κάτι παραπάνω από εμφανέστατες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και πάλι Easyrider :)

Τις βασικές επιλογές τις ξέρεις τώρα, πιστέυω αναλύθηκαν τα υπέρ και τα κατά της κάθε πιθανής επιλογής σου, ώρα για πειραματισμούς λοιπόν :)

Πάρε το σύστημα που λέει ο stred των 100 βάλε και ένα τροφοδοτικό, ένα κουτί και έναν σκληρό δίσκο και σου βγαίνουν 100+120=220€ σύνολο 250 max.

Δες εδώ για να πάρεις ιδέες http://www.plaisio.gr/BuildPC.aspx?show=Desktop και βάλε τα υποσυστήματα που σου λένε τα παιδιά ως βασικό κορμό και από τα υπόλοιπα τα φθηνότερα.

Άμα καταλήξεις σε μία σύνθεση ξαναπόσταρε την εδώ να πάρεις και το OK από τους γάτουλες και θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οκ, 150 τα δινω αλλα απο τροφοδοτικο, ο δισκος που εχω κανει?

να μη παρω και κουτι?

EDIT: Ενταξει ειπαμε 150, αλλα μη φυγουμε πολυ..

attachment.php?attachmentid=20817&stc=1&d=1211831833

158€

Πληρες και αναβαθμισιμο.-Aν τελικά θελεις και κουτι/psu.

Βέβαια ο επεξεργαστης είναι μονοπυρηνος αλλά δε νομιζω να σε απογοητευσει (2,4GHz/1MBL2 γαρ ).

Παντως προτεινω και γω να θυσιαστεί το κουτί για χαρη ενός dual core και 2GB ram.

post-1868-1442175062,0146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.