Jump to content



Upgrade CPU σε αρχαίο PC


Easyrider

Recommended Posts

Φιλε οκ, 150 τα δινω αλλα απο τροφοδοτικο, ο δισκος που εχω κανει?

να μη παρω και κουτι?

EDIT: Ενταξει ειπαμε 150, αλλα μη φυγουμε πολυ..

Λοιπον και οι 2 μητρικες παίρνουν 2 συσκευες ATAPI.. δλδ τον παλιο σου σκληρο και το dvdrw πχ

Για τροφοδοσία πρεπει να δεις το τροφοδοτικο σου, κοιταξα στα μανουαλ αλλα δε γραφει τπτ για 20πινη τροφοδοσια

Αυτο που εννοω ειναι πως τα παλια τροφοδοτικα ειχαν 20πινη και τα νεα 24πινη.. μερικες μητρικες δουλεουν και με 20πινη πανω στην 24πινη (πχ η abit ip35 pro) που ειχα..

συνολικα θα χρειαστείς μια 24πινη + μια 4πινη(τετραγωνη) τροφοδοσια.. για τσεκαρε το τροφοδοτικο σου..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Και εγώ συμφωνώ προς την αναβάθμιση μεριά

Και έχω περίπου ακριβώς αυτά που που είπε ο stred

attachment.php?attachmentid=20816&stc=1&d=1211829267

Με την διαφορά ότι στον cpu εγώ έχω 4400+ 2.3Ghz o οποίος αξίζει την διαφορά τιμής απο τον 4800+

Η μητρική είναι όλα τα λεφτά ή κάρτα για onboard είναι υπερπλήρης και στις ταινείες και στα παιχνίδια.

Παίζω Need for speed pro street - Counter strice source. k alla ικανοποιητικά.

Ο ήχος είναι λίγο ελεεινός αλλά υποθέτω ότι έχεις κάρτα ήχου.

Μνήμες καλύτερα 800αρες.

Απο την άλλη σου βρήκα και αυτό που έψαχνες

Απο Αγγλία 49 Ευρώ ουτε τελωνεία ουτε τίποτα.

Χρειάζεσαι όμως κάρτα και λογαριασμό paypal και ebay.

INTEL PENTIUM 4 2.5/2.5GHZ northwood 478, 400 400fsb P4

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και οι 2 μητρικες παίρνουν 2 συσκευες ATAPI.. δλδ τον παλιο σου σκληρο και το dvdrw πχ

Για τροφοδοσία πρεπει να δεις το τροφοδοτικο σου, κοιταξα στα μανουαλ αλλα δε γραφει τπτ για 20πινη τροφοδοσια

Αυτο που εννοω ειναι πως τα παλια τροφοδοτικα ειχαν 20πινη και τα νεα 24πινη.. μερικες μητρικες δουλεουν και με 20πινη πανω στην 24πινη (πχ η abit ip35 pro) που ειχα..

συνολικα θα χρειαστείς μια 24πινη + μια 4πινη(τετραγωνη) τροφοδοσια.. για τσεκαρε το τροφοδοτικο σου..

Αρα με 150 + τροφοδοτικο + κουτι ξεμπερδεψα..

Κανα διακοσαρι δηλαδη.. οκ θα την κανω, ρε παιδια αμα ειναι..

Και λεω για το σετ με το διπυρινο και τη 2G μνημη.. Τι λετε?

attachment.php?attachmentid=20816&stc=1&d=1211829267

Easyrider added 5 Minutes and 44 Seconds later...

Και εγώ συμφωνώ προς την αναβάθμιση μεριά

Και έχω περίπου ακριβώς αυτά που που είπε ο stred

Με την διαφορά ότι στον cpu εγώ έχω 4400+ 2.3Ghz o οποίος αξίζει την διαφορά τιμής απο τον 4800+

Δηλαδη για ποιο λες φιλε τον 4400 η τον 4800 καλυτερα?

Easyrider added 3 Minutes and 19 Seconds later...

attachment.php?attachmentid=20817&stc=1&d=1211831833

158€

Πληρες και αναβαθμισιμο.-Aν τελικά θελεις και κουτι/psu.

Βέβαια ο επεξεργαστης είναι μονοπυρηνος αλλά δε νομιζω να σε απογοητευσει (2,4GHz/1MBL2 γαρ ).

Παντως προτεινω και γω να θυσιαστεί το κουτί για χαρη ενός dual core και 2GB ram.

Ποσο παραπανω θα παει φιλε, για να καθαρισω και να εχω και ωραιο κουτακι, μιας και θα το σεταρω απο την αρχη το μηχανημα?

Easyrider added 9 Minutes and 31 Seconds later...

Λοιπον.. λεω αυριο να κατεβω αθηνα (στουρναρη), να παω πλαισιο και να

τσεκαρω απο κοντα τα μηχανηματα και να μιλησω με κανενα πωλητη..

Στο διακοσαρι εχω καταληξει περιπου με τροφοδοτικο + κουτι + δισκο(?)

Easyrider added 16 Minutes and 8 Seconds later...

attachment.php?attachmentid=20817&stc=1&d=1211831833

158€

Πληρες και αναβαθμισιμο.-Aν τελικά θελεις και κουτι/psu.

Βέβαια ο επεξεργαστης είναι μονοπυρηνος αλλά δε νομιζω να σε απογοητευσει (2,4GHz/1MBL2 γαρ ).

Παντως προτεινω και γω να θυσιαστεί το κουτί για χαρη ενός dual core και 2GB ram.

Λοιπον καταληξα στην πανω συνθεση, αλλα με CPU και μητρικη απο την κατω..

attachment.php?attachmentid=20816&stc=1&d=1211829267

Link to comment
Share on other sites

Ο 4400 εχει 12 ευρώ διαφορά απο τον 4800.

Αλλά απο ότι είδα ειναι ο καινούργιος 4800 στα 2.5GHZ. και 65nm σε σχέση με τον προηγούμενο που ήταν στα 2.4 στα 90nm.

Σε καμιά περίπτωση μην πάρεις τον Le-1620 δέν αξίζει σε σχέση με τις επιδόσεις των διπυρηνων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 2γιγα ραμ,το τροφοδοτικο ειναι ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟ..δεν θα εχεις προβλημα.

166 ευρω σου βγαινει.

ΠΡΟΣΟΧΗ:το eshop εχει AMD X2 4400+ AM2 socket με 51.50 ευρω οποτε παιρνεις απο κει τον επεξεργαστη μιας και ειναι πιο γρηγορος απο αυτον που εχει η συνθεση.Κουτι,δισκο και 1(οχι και τα 2 προσεξε) οπτικο τα κρατας και κανεις την δουλεια σου GG!!

ΟΠΟΤΕ λεω οποτε βρεις λεφτα του βαζεις και εναν νεωτερο και γρηγοροτερο σκληρο.

post-155-1442175062,2444_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nos-Dio εκει θα καταληξω, αλλα ελεγα και για ενα (φθηνο) κουτακι γιατι

αυτο ειναι 5αετιας οποτε καταλαβαινεις..

Δηλαδη ο AMD X2 4400+ AM2 socket, ειναι ανωτερος

απο τον AMD Athlon 64 x2 (sAM2) 4800 (2.4GHz,2x512KB) ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλυτερος ειναι,αλλα βλεπω οτι ειναι 2.5 ghz και οχι 2.4..εκτος και αν λεμε αλλο 4800+

Κουτι κοιταξε τα μαγαζια και παρε καποιο που να σου αρεσει.Φθηνο και επωνημο ειναι αυτο της ΑSUS με τα 25 ευρω που εχει το πλαισιο..αν ειναι καλο δεν ξερω αλλα κουτι ειναι,τι να εχει??

Link to comment
Share on other sites

Λογικα, θα λες αυτο:

1086642.jpg

O ενας ειναι αυτος

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=860689

Και ο αλλος αυτος

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559555

Και οι δυο στα 65 nm..

EDIT: Ο κατω ειναι στα 2.50ΗΖ.. αρα αλλον ελεγες.

Ποιο λες καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καποιος που εχει ασχοληθει περισσοτερο απο μενα με τα ΑΜD cpu's θα σε βοηθησει.ΛΟΓΙΚΑ το site του πλαισιου εχει κανει λαθος σε καποια παραμετρο και ειναι 2.5ghz ο επεξεργαστης και οχι 2.4 αλλα ας το επιβεβαιωσει καποιος που ξερει τι παιζει με τα νεα της AMD

Link to comment
Share on other sites

Τα μπερδέψατε τα πράγματα ο 4400 είναι στα 2.3GHZ και 64νμ

Έπειτα υπάρχουν 2 μοντέλα 4800+

1 στα 90nm με 2.4ghz (παλιό)

Και

2 στα 65nm με 2.5ghz (νέο)

πιθανόν το πλαίσιο έχει κάνει λάθος στα nm

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι για τα 12 ευρώ διαφορά λιγότερο που έχει ο 4400 απο τον 4800. είναι πιο καλός ο 4400 απο άποψη τιμής αποδοσης. δεν αξίζει να δώσεις 12 ευρώ για 200mhz παραπάνω. αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

Koυτι καλυτερα να μην παρεις. Περα απο αισθητικους λογους δεν θα εχεις καποιο κερδος. Χιλιες φορες να δωσεις τα 36ε καπου αλλου.

Αυτες ειναι δυο επιλογες στα 150ε που θελεις να δωσεις. Προσωπικα θα προτιμουσα amd. Αν παλι εδινα λιγα παραπανω αυτα θα πηγαιναν ειτε σε 1γβ επιπλεον μνημη ειτε σε σκληρο. Το τροφοδοτικο κατ' εμε δεν ειναι τοσο απαραιτητο αν εχεις κατι αντιστοιχο γιατι ενα τετοιο συστημα εχει πολυ μικρες απαιτησεις σε ρευμα.

1prl3.th.jpg2plv9.th.jpg

Αφου ο σκοπος της αναβαθμισης ειναι συγκεκριμενος μην παρασυρεσαι απο το οτι κυκλοφορει κατι καλυτερο. Γιατι +5ε στο ενα, +5ε στο αλλο θα ξεφυγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Koυτι καλυτερα να μην παρεις. Περα απο αισθητικους λογους δεν θα εχεις καποιο κερδος. Χιλιες φορες να δωσεις τα 36ε καπου αλλου

Το τροφοδοτικο κατ' εμε δεν ειναι τοσο απαραιτητο αν εχεις κατι αντιστοιχο γιατι ενα τετοιο συστημα εχει πολυ μικρες απαιτησεις σε ρευμα.

+10

Το ιδιο ελεγα κι εγω στο παλληκαρι.Παιρνεις κι εναν ανταπτορακο απο 20 σε 24 pin αν δεν παιζει η μητρικη με το 20απινο και εισαι οκ.

Τα 38€ για το κουτι δωσε τα για σκληρο γιατι ο παλιος θα ειναι bottleneck για το μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και 'γω Υπέρ του νέου μηχανήματος. Στα 200€ μια χαρά θα είναι

Πρόσεξε να έχει τουλάχιστον μια θύρα pci για να βάλεις την κάρτα ΤV

Να έχει onboard vga για να αντικαταστήσεις την gforce2

Να έχει τουλάχιστον θέση για 2 IDE(1x ATA).Βασικά χρειάζεσαι 3 IDE γιατί έχεις απο ότι είδα 1 dvdrom, 1 dvdrw και 1 σκληρό. Μια συσκευή θα αφήσεις απέξω αναγκαστικά

Ασε τον σκληρό στην άκρη πάρε έναν sata (30€ ο 80άρης 37€ ο 160άρης)

Οπότε 150€ η παραπάνω σύνθεση(ΑMD ή Intel) + τον σκληρό φτάνεις τα 180-190€ + κουτί 220-230€

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάρεις τροφοδοτικό, και όποτε έχεις περισσότερα αλλάζεις τον υπόλοιπο υπολογιστή. Ποιο συμφέρον είναι απο τα υπόλοιπα. Ειδικά αυτά τα 300W macron είναι θάνατος :X το είχε PC φίλου μου και κάηκε(πάλι καλά που δεν έκαψε τα υπόλοιπα parts).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε "ψήσανε" ... να πάς για αναβάθμιση :001:

Εγώ διαφωνώ βέβαια ... θα επέλεγα να δώσω αυτά τα 30-50 ευρώ και να αλλάξω μόνο το cpu από τη στιγμή που θα με κάλυπτε το συγκεκριμένο pc.

Δέν πειράζει ... τουλάχιστον να μείνεις ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα...αυτό μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε TASSOS μαλλον αυτοψηθηκα..

Δεν βρηκα και τον P4 2.+GHz 400FSB ευκολα, και λεω απο ενα 50αρι

και λιγο πιο δυνατο μηχανημα, σε ενα 100αρι και νεο PC αξιζει,

αλλα μετα το ενα φερνει το αλλο και εφτασε στο 200αρι..

λεω να παω να το κλεισω γρηγορα,γιατι αν κατσω,

με βλεπω τελικα να φτανω σε 500αρι και βαλε..:046:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.