Jump to content

Έρευνα κατά της Intel άνοιξε η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου στις ΗΠΑ

DarthMoul
 Share

Recommended Posts

Νίκη για την AMD

attachment.php?attachmentid=18051&stc=1&d=1196261534

Intel%288%29.jpg

Η μεγάλη εταιρεία της Σίλικον Βάλεϊ κυριαρχεί στην αγορά με μερίδιο 80%

Ουάσινγκτον

Έπειτα από το αντιμονοπωλιακό πρόστιμο στη Ν.Κορέα και τις αντίστοιχες κινήσεις στην ΕΕ, ο μεγάλος κατασκευαστής ημιαγωγών Intel αντιμετωπίζει ακόμα μία νομική απειλή, την έρευνα της FTC για το κατά πόσο οι τακτικές της βλάπτουν τον ανταγωνιστή της AMD. Οι αντιμονοπωλιακές αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν κατηγορήσει την Intel, που κατέχει σήμερα το 80% της αγοράς επεξεργαστών, ότι πληρώνει τους κατασκευαστές υπολογιστών να καθυστερούν ή να ακυρώνουν προϊόντα με τσιπ της AMD και ότι προσφέρει τις δικές της συσκευές κάτω του κόστους.

Την Πέμπτη η Νότιος Κορέα επέβαλε στην Intel πρόστιμο 25 εκατ. δολαρίων επειδή προσέφερε μεγάλες επιστροφές ποσών στη Samsung και άλλους κατασκευαστές για να μην χρησιμοποιούν προϊόντα της Advanced Micro Devices. Τώρα, η Intel αποκαλύπτει ότι η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου των ΗΠΑ ξεκίνησε επίσημη έρευνα στις τακτικές πώλησης που εφαρμόζει.

Η AMD, που έχει καταθέσει αγωγή κατά της Intel η οποία πρόκειται να εκδικαστεί το 2010, κατηγορεί τον ανταγωνιστή της ότι οι επιστροφές και τα οικονομικά κίνητρα που προσφέρει στους κατασκευστές υπολογιστών έχουν στόχο τον αποκλεισμό της. Υποστηρίζει ότι οι εκπτώσεις της Intel στις μαζικές παραγγελίες είναι τόσο δραστικές ώστε η ίδια δεν μπορεί να πουλήσει σε ανταγωνιστικές τιμές χωρίς να ζημιώνεται. Κατηγορεί επίσης την Intel ότι απειλεί με αντίποινα όσους κατασκευαστές χρησιμοποιήσουν τσιπ της AMD.

Η Intel από την πλευρά της υποστηρίζει ότι δεν έκανε τίποτα παράνομο και επισημαίνει ότι οι τιμές των ημιαγωγών διαρκώς πέφτουν, μια ένδειξη ότι ο ανταγωνισμός λειτουργεί.

Newsroom ΔΟΛ

lol τι να πουν και για την Microsoft...

Αυτα γινονται σε καθε τομεα του εμποριου, δεν ειναι νεο. Αυτο το αρθρο δεν μου δημιουργησε "οργη" για την Intel, αλλα λυπηση για την AMD. Αληθεια, αλλες εταιρειες επεξεργαστων υπαρχουν?

Χαλαρωσε, σιγα μη το παμε και στη θρησκεια το θεμα. Στην Ελλαδα φταιει η κυβερνηση για τις τιμες, ενω βλεπεις οτι η Κορεα εβαλε προστιμο 25 εκατ. Εδω οταν εγινε το σκανδαλο με το ηλιελαιο, βγηκε η κυβερνηση και (πολυ σωστα) επεβαλε ανωτατη τιμη στο ελαιολαδο επειδη ηταν προφανες οτι θα αυξανοταν κατακορυφα η τιμη του. Και ενω την επομενη μερα, σε ολα σχεδον τα σουπερ μαρκετ η τιμη ηταν αρκετα πανω απο την ανωτατη δεν ειδα κανα τετοιου υψος προστιμο να πεφτει...

Α, και θυμηθειτε το επερχομενο μπουκοταζ στο γαλα...

Που ειδες εσυ αναφορα απο μενα προς θρησκεια?Δεν χρειαζεται να χαλαρασω,δεν ξερω για σενα.

Δεν φταιει η κυβερνηση,εμεις φταιμε,εμεις τους βγαζουμε,εμεις ειμαστε του ρουσφετιου,εμεις θελουμε να κανουμε επιδειξη με ακριβα αντικειμενα,εμεις που ειμαστε στο δημοσιο και δεν κανουμε σωστα την δουλεια αλλα αραχτοι και light,εμεις οι ελευθεροι επαγγελματιες που κανουμε κρυφες συναντησεις με τους "συναδελφους" και κανονιζουμε τις τιμες,εμεις φταιμε που δεν φωναζουμε και δεν πηραμε καμια σανιδα για οσους ειναι "στραβοι" να τους ισωσουμε,αλλα αν δεν γινουμε καλυτεροι ανθρωποι δεν θα αλλαξει τιποτα.

ΥΓ.Bγηκαμε και εκτος θεματος.

Και'γω Intelακιας αλλα στηριξα και AMD παλιοτερα αλλα και τωρα αγοραζοντας φορητο με TurionX2 αντι για Core2. Ντροπη σου Intel ασε και την AMD να μας φαει τιποτα!

αυτή η πολιτική τις intel με έχει κάνει να την απεχθάνομαι.. και αυτό εδώ στην ελλάδα κάνει τεράστιο μπαμ...το ότι η intel λαδώνει και τέτοια...ένα απλό παράδειγμα...πήγαινε πλαίσιο και άμα δεις amd σε turbo-x εγώ να κάτσω να τις φάω...

Στην Ελλαδα φταιει η κυβερνηση για τις τιμες

Δεν φταίει η κυβέρνηση από μόνη της.Κάποιοι την βάζουν να τα κάνει ή να κάνει τα στραβά ματια και είναι υπόλογη σε αυτούς,όπως είναι η Ε.Ε.,οι μεγάλοι επιχειρηματίες,κλπ.

Είναι το σύστημα έτσι,σε όλες τις καπιταλιστικές χωρες.

Ελπίζω να στο έκανα ξεκάθαρο.

Φαίνεται καθημερινά, όλο και πιο πολύ, ότι ο "υγιής ανταγωνισμός" της "ελεύθερης οικονομίας" ενισχύει τα μονοπώλια.

http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=2297007&textCriteriaClause=%2B%CE%9C%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%A0%CE%A9%CE%9B%CE%99%CE%9F

Αυτά τα δήθεν πρόστημα δεν κάνουν τίποτα.Είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου.Έχετε δει ποτέ να λένε αν εισπράχθηκαν τα χρήματα αυτά και πού δώθηκαν,από τις κυβερνήσεις;Εγώ δεν έχω ακούσει τίποτα!

Αν και έχω καιρό να αγοράσω κάτι για το pc,απ'ότι θυμάμαι

οι AMD,είναι ποιο φτηνοί στην ίδια απόδοση με τους intel.Το ίδιο ισχύει και για τα προϊόντα που υποστηρίζουν την κάθε εταιρία.

αυτή η πολιτική τις intel με έχει κάνει να την απεχθάνομαι.. και αυτό εδώ στην ελλάδα κάνει τεράστιο μπαμ...το ότι η intel λαδώνει και τέτοια...ένα απλό παράδειγμα...πήγαινε πλαίσιο και άμα δεις amd σε turbo-x εγώ να κάτσω να τις φάω...

Εχω δει ποτε σε δερνω.....:033:

Χωρις πλακα ομως υπαρχουν μαλιστα στο πλαισιο ηρακλειου(κρητης).Οχι πολλα παντως.

@tacticalcube138: Τα turbo-x παιρνουν οτι θελεις ........!:)

Εχω δει ποτε σε δερνω.....:033:

Χωρις πλακα ομως υπαρχουν μαλιστα στο πλαισιο ηρακλειου(κρητης).Οχι πολλα παντως.

@tacticalcube138: Τα turbo-x παιρνουν οτι θελεις ........!:)

δεν λέω να το φτιάξεις...λέω έτοιμο σύστημα... ούτε καν στο site δεν έχουν...

Λοιπόν όταν διάβασα το post δε σε πολυπίστεψα...

Τελικά βρήκα χρόνο και έψαξα αυτό που έγραψες.

Όντως το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν έχει ούτε έναν Turbo-X φορητό με AMD επεξεργαστή...

Κουφάθηκα λέμε, τόσο καιρό άλλη εντύπωση είχα.

Γιατι ρε παιδες,Μην το βλεπεται μονο εκει.Εχεται δει κανενα game να λεει οτι τρεχει καλητερα με amd.Oλλα αυτα τα καινουργια παιχνιδια(νεας γενιας)ας μην το παμε πιο πισω,δεν εχω δει κανενα οπου με την εκκινηση του παιχνιδιου να γραφει "Better performance with AMD"(και να εχει και το λογοτυπο) h κατι παραπλησιο

Δεν εχω δει κανενα.Μονο κανενα παιχνιδι να διαφημιζει ati καρτες.Αλλα εως εκει.Απο επεξεργαστες τιποτα.

Καλα και απο διαφυμηση στην ελλαδα για τους amd ΤΙΠΟΤΑ εως μηδενικη.Αντε τα online shops οτι κανουν.

Γιατι ρε παιδες,Μην το βλεπεται μονο εκει.Εχεται δει κανενα game να λεει οτι τρεχει καλητερα με amd.Oλλα αυτα τα καινουργια παιχνιδια(νεας γενιας)ας μην το παμε πιο πισω,δεν εχω δει κανενα οπου με την εκκινηση του παιχνιδιου να γραφει "Better performance with AMD"(και να εχει και το λογοτυπο) h κατι παραπλησιο

Δεν εχω δει κανενα.Μονο κανενα παιχνιδι να διαφημιζει ati καρτες.Αλλα εως εκει.Απο επεξεργαστες τιποτα.

Καλα και απο διαφυμηση στην ελλαδα για τους amd ΤΙΠΟΤΑ εως μηδενικη.Αντε τα online shops οτι κανουν.

Νομίζω αυτό που λες έχει να κάνει άμεσα με την εταιρία...

δλδ η εταιρία διαφημίζεται στο εκάστοτε παιχνίδι πληρώνοντας φυσικά το αντίτιμο (λόγου χάρη το Assassin's Creed και η nVidia).

Το ότι τα καταστήματα προωθούν συγκεκριμένα πράγματα όμως δεν έχει κάποια σχέση με αυτό που λές.