Jump to content


HOME CINEMA - Wireless πίσω ηχεία


apotsi

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

attachment.php?attachmentid=20957&stc=1&d=1213945517

Και λοιπόν αυτό είναι το σαλόνι μου. Υπολογίζω ότι τα ηχεία τα πίσω δεν θα μπούν πίσω πίσω, αλλά λίγο μετά το τέλος της πόρτας. Εκεί στο σημείο του 4,40μ που έχω βάλει. Λοιπόν... Για πείτε....

post-10-1442175067,1425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τολη για ασυρματα ηχεια ξανασκεψου το.

Εγω προτιμησα να δωσω κατι παραπανω προκειμενου να εχω προβλεψη για εγκατασταση ενσυρματων ηχειων στο (αμεσο) μελλον μεσα απο τους τοιχους γιατι εχω "καει" απο ασυρματα.

Βεβαια φανταζομαι πως θα υπαρχουν και αξιοπρεπη ασυρματα ηχεια αλλα οσο καλα κι αν ειναι δε θα φτασουν ποτε τα ενσυρματα.

Απο την αλλη καταλαβαινω πως ειναι αδυνατον να εχεις μεσα στα ποδια σου στο σαλονι καλωδια...:)

Για το 830 δεν ξέρω αλλά τα 730 μπορείς να τα παίξεις κανονικά με σύρμα, έχει εξόδους κανονικά το εργαλειάκι και ανάλογα παίζεις όπως σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Το samsung που πρότεινες πιο πανω με τον πομποδεκτη δωρο βγαζει καλο ηχο αλλα το dvd player που εχει ειναι απο τα πιο δυστροπα που εχω δει.Εχω ενα στο μαγαζι και μας εχει τρελανει στα error. Περαν του οτι δεν τρελαθηκα και με τον scaller του.

Εφοσον λοιπον δεν τρελαίνεσαι για ασυρματο και απο οτι ειδα στην κατοψη σου μπορεις να περασεις το καλωδιο για το πισω δεξι καναλι πανω απο το παραθυρο ωστε να το κυκλωνει. Ξεκινα απο το σοβατεπι και κυκλωνεις απο την κασα του μεχρι και το πρεκι, μετα κατεβαινεις αντιστοιχα. Σε μερικες εγκαταστάσεις που εχουμε κανει καμια φορα τρυπαγαμε μια εισοδο κατω χαμηλα στο παραθυρο και περνάγαμε το καλωδιο κατω απο την ραγα. Δεν γινεται σε ολα τα παραθυρα ομως. Μην βαλεις καναλι μπορεις και με ροκα, φαινεται λιγοτερο στο ματι. Παρε καλωδιο 2 Χ 0,75 για τα πισω ηχεια ειναι καλο. Αν δεν θες τοτε βαλε το ηχειο κοντα στο δεξι καναπε και ασε μπολικο καλωδιο ελευθερο και οταν ειναι να δεις τιανια μετακινα το στον πισω καναπε.

Σε αυτο το budget θα ελεγα να παρεις το LG 762 TZ, Παιζει τα παντα, εχει HDMI Upscaling το USB του παιζει και Greek SRT και πανω απο ολα ειναι ντιζαινατο (οποτε κανενας δεν θα παραπονιέται). Σε σχεση με το DAV που προαναφέρθηκε βαλε και ενα 25% επιπλέον ισχύος. Τιμη λιανικης ειναι περιπου 500 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Το samsung που πρότεινες πιο πανω με τον πομποδεκτη δωρο βγαζει καλο ηχο αλλα το dvd player που εχει ειναι απο τα πιο δυστροπα που εχω δει.Εχω ενα στο μαγαζι και μας εχει τρελανει στα error. Περαν του οτι δεν τρελαθηκα και με τον scaller του.

Εφοσον λοιπον δεν τρελαίνεσαι για ασυρματο και απο οτι ειδα στην κατοψη σου μπορεις να περασεις το καλωδιο για το πισω δεξι καναλι πανω απο το παραθυρο ωστε να το κυκλωνει. Ξεκινα απο το σοβατεπι και κυκλωνεις απο την κασα του μεχρι και το πρεκι, μετα κατεβαινεις αντιστοιχα. Σε μερικες εγκαταστάσεις που εχουμε κανει καμια φορα τρυπαγαμε μια εισοδο κατω χαμηλα στο παραθυρο και περνάγαμε το καλωδιο κατω απο την ραγα. Δεν γινεται σε ολα τα παραθυρα ομως. Μην βαλεις καναλι μπορεις και με ροκα, φαινεται λιγοτερο στο ματι. Παρε καλωδιο 2 Χ 0,75 για τα πισω ηχεια ειναι καλο. Αν δεν θες τοτε βαλε το ηχειο κοντα στο δεξι καναπε και ασε μπολικο καλωδιο ελευθερο και οταν ειναι να δεις τιανια μετακινα το στον πισω καναπε.

Σε αυτο το budget θα ελεγα να παρεις το LG 552THW, Παιζει τα παντα, εχει HDMI Upscaling το USB του παιζει και Greek SRT και πανω απο ολα ειναι ντιζαινατο (οποτε κανενας δεν θα παραπονιέται). Σε σχεση με το DAV που προαναφέρθηκε βαλε και ενα 25% επιπλέον ισχύος. Τιμη λιανικης ειναι περιπου 500 ευρω

Προτείνω κι εγώ ειδικά για το usb είναι πολύ βολικό για θέαση divx κλπ, που να καίς δισκάκια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα (αν και όχι τόσο άμεσα, αφού υπολογίζω να το πάρω προς το τέλος του έτους γιατί τα λεφτά από τον γάμο πήγαν αλλού), θέλω απαραίτητα ασύρματο home cinema, επειδή δεν θέλω καλώδια. Για κανάλια και λοιπά δεν γίνεται, αφού δεν βολεύουν καθόλου. Τηλεόραση έχω αυτή ->Bravia KDL-40W3000 LCD TV 40" 3x HDMI

Το σαλόνι έχει αυτή την διάταξη:

attachment.php?attachmentid=20960&stc=1&d=1213958066

Έχω και εγώ ζαχαρώσει το Sony DAV-DZ830w, μιας και θα ταιριάζει κουτί με την τηλεόραση, αλλά και το LG δεν φαίνεται άσχημο. Από τιμή βλέπω είναι πιο φθηνό από το Sony κατά 80€, αλλά λέει να το πάρω για να γλυτώσω απλώς 80€!?

Να συμπληρώσω ότι πίσω από τον καναπέ έχει μπρίζα και χωράνε άνετα τα 2 πίσω ηχεία, αφού κάνει κενό λόγο της γωνίας του καναπέ.

post-88-1442175067,2674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε, Ευτύχιε, γιατί το 830 δεν έχει usb. Το βλέπω κοτσάνα εις την σήμερον ημέραν να πάρεις κάτι που να μην έχει usb. Άσε που το έχει το PerfectShop στα 409,00€.

Το samsung που πρότεινες πιο πανω με τον πομποδεκτη δωρο βγαζει καλο ηχο αλλα το dvd player που εχει ειναι απο τα πιο δυστροπα που εχω δει.Εχω ενα στο μαγαζι και μας εχει τρελανει στα error. Περαν του οτι δεν τρελαθηκα και με τον scaller του.

Εφοσον λοιπον δεν τρελαίνεσαι για ασυρματο και απο οτι ειδα στην κατοψη σου μπορεις να περασεις το καλωδιο για το πισω δεξι καναλι πανω απο το παραθυρο ωστε να το κυκλωνει. Ξεκινα απο το σοβατεπι και κυκλωνεις απο την κασα του μεχρι και το πρεκι, μετα κατεβαινεις αντιστοιχα. Σε μερικες εγκαταστάσεις που εχουμε κανει καμια φορα τρυπαγαμε μια εισοδο κατω χαμηλα στο παραθυρο και περνάγαμε το καλωδιο κατω απο την ραγα. Δεν γινεται σε ολα τα παραθυρα ομως. Μην βαλεις καναλι μπορεις και με ροκα, φαινεται λιγοτερο στο ματι. Παρε καλωδιο 2 Χ 0,75 για τα πισω ηχεια ειναι καλο. Αν δεν θες τοτε βαλε το ηχειο κοντα στο δεξι καναπε και ασε μπολικο καλωδιο ελευθερο και οταν ειναι να δεις τιανια μετακινα το στον πισω καναπε.

Σε αυτο το budget θα ελεγα να παρεις το LG 552THW, Παιζει τα παντα, εχει HDMI Upscaling το USB του παιζει και Greek SRT και πανω απο ολα ειναι ντιζαινατο (οποτε κανενας δεν θα παραπονιέται). Σε σχεση με το DAV που προαναφέρθηκε βαλε και ενα 25% επιπλέον ισχύος. Τιμη λιανικης ειναι περιπου 500 ευρω

Το LG HT-552THW (που δεν το έχει διαθέσιμο ο Κωτσόβολος) έχει ασύρματα ηχεία. Εκτός αν μιλάς με το LG HT-552TH.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε, Ευτύχιε, γιατί το 830 δεν έχει usb. Το βλέπω κοτσάνα εις την σήμερον ημέραν να πάρεις κάτι που να μην έχει usb. Άσε που το έχει το PerfectShop στα 409,00€.

Το LG HT-552THW (που δεν το έχει διαθέσιμο ο Κωτσόβολος) έχει ασύρματα ηχεία. Εκτός αν μιλάς με το LG HT-552TH.

Τόλη....523€ έχει στο Perfect Shop

Γιά κοίτα όμως αυτό ->SONY DAV-DZ860W

Ολοκληρωμένη λύση οικιακού κινηματογράφου 5.1 με DVD και με ασύρματη λειτουργία S-AIR

ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΙΟΥΝΙΟ 2008

Auto Calibration με είσοδο μικροφώνου για σωστή ισοστάθμιση χώρου.

Συγχρονισμένη λειτουργία με BRAVIA LCD (BRAVIA Sync). Ψηφιακός ραδιοενισχυτής S-master 32bit, ισχύος 5Χ143W+285W υπογούφερ.

Σύστημα ηχείων δαπέδου 2 δρόμων. Dolby Digital, dts, DCS, Dolby Prologic II. Λειτουγία Multi Stereo, Bass Boost DSGX, Lip Sync, αναπαραγωγή MP3, Super Audio CD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, Div-X, J-PEG, VCD, OSD. Δέκτης με RDS 30 προεπιλογών. Μετατροπέας εικόνας 12bit/108Mhz. Έξοδος HDMI (1080P). Είσοδοςγια φορητό MP3, είσοδος Digital Media Port, είσοδος USB (Rec/Play). Παρέχονται καλώδια σύνδεσης, μικρόφωνο και τηλεχειριστήριο universal (RM-ADP022).

Eγγύηση Επίσημης Ελληνικής αντιπροσωπείας 1 έτος

619€ ! :098: :098: :098:

ΥΣ Εδώ το βρήκα 558!?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε, Ευτύχιε, γιατί το 830 δεν έχει usb. Το βλέπω κοτσάνα εις την σήμερον ημέραν να πάρεις κάτι που να μην έχει usb. Άσε που το έχει το PerfectShop στα 409,00€.

Το LG HT-552THW (που δεν το έχει διαθέσιμο ο Κωτσόβολος) έχει ασύρματα ηχεία. Εκτός αν μιλάς με το LG HT-552TH.

Ουπς ναι λαθος μπερδευτικα. Το 552 THW Ειναι ασυρματο. Το ντιζαινατο ειναι το ΗΤ 762ΤΖ. Μη ασυρματο 500 ευρω. Το εχει το αγγλικο σιτε. Εγω παντως το δουλευω στο μαγαζι εδω και 3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα (αν και όχι τόσο άμεσα, αφού υπολογίζω να το πάρω προς το τέλος του έτους γιατί τα λεφτά από τον γάμο πήγαν αλλού), θέλω απαραίτητα ασύρματο home cinema, επειδή δεν θέλω καλώδια. Για κανάλια και λοιπά δεν γίνεται, αφού δεν βολεύουν καθόλου. Τηλεόραση έχω αυτή ->Bravia KDL-40W3000 LCD TV 40" 3x HDMI

Το σαλόνι έχει αυτή την διάταξη:

attachment.php?attachmentid=20960&stc=1&d=1213958066

Έχω και εγώ ζαχαρώσει το Sony DAV-DZ830w, μιας και θα ταιριάζει κουτί με την τηλεόραση, αλλά και το LG δεν φαίνεται άσχημο. Από τιμή βλέπω είναι πιο φθηνό από το Sony κατά 80€, αλλά λέει να το πάρω για να γλυτώσω απλώς 80€!?

Να συμπληρώσω ότι πίσω από τον καναπέ έχει μπρίζα και χωράνε άνετα τα 2 πίσω ηχεία, αφού κάνει κενό λόγο της γωνίας του καναπέ.

Καλο θα ηταν να τα ακούσεις και να κρινεις. Δεν εχουν διαφορες παντως ηχητικά.

Παντως ο χωρος σου απο οτι βλεπω μια χαρα βολευει για να μπει καλωδιο. Τα 2 πισω ηχεια τα περνας απο τον δεξι τοιχο γυρω γυρω απο την πορτα και το μονο που θα φαινεται θα ειναι λιγο στο τοιχο. Τα υπολοιπα θα στα κρυβει ο καναπες. Το λεω γιατι με το ιδιο ποσο παιρνεις το lg που ειπα και στον apotsi το οποιο ειναι λουκουμι και εξωτερικα και ηχητικα.

Your choice.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς ναι λαθος μπερδευτικα. Το 552 THW Ειναι ασυρματο. Το ντιζαινατο ειναι το ΗΤ 762ΤΖ. Μη ασυρματο 500 ευρω. Το εχει το αγγλικο σιτε. Εγω παντως το δουλευω στο μαγαζι εδω και 3 μηνες.
Δηλαδή τώρα ποιό να πάρω...; Το 762ΤΖ ή το 552ΤΗW ??? To 762 παίζει τα πάντα που μου είπες πριν;

Ή μήπως το LG HT903TA ???

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, PLEASEEEEE.... Έχω ήδη κλείσει το 552THW, δεν το έχω πληρώσει, μπορώ δηλαδή να το ξε-κλείσω... Αλλά πρέπει να γίνει η αγορά αύριο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις σας.

Πάμε και τώρα στη συνέχεια, μιάς και το επόμενο που ακολουθεί μετά το γάμο είναι και ένα παιδάκι... και επειδή θέλω να το έχω "αποτυπωμένο" κάπου όταν μεγαλώσει να το βλέπουμε και να θυμόμαστε και να γελάμε, θέλω μιά καλή βιντεοκαμερα...

Η συνέχεια.... http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=42881

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να συνεχίσω λίγο το θέμα....πήρα σήμερα τελικά αυτό -> SONY DAV-DZ360. Το εν λόγω home cinema έχει ένα ασύρματο ηχείο και υπάρχει και δέκτης που κάνει τα δύο πίσω ηχεία ασύρματα. Κάνει 239, χωρίς τον δέκτη (100-140 κάνει ο δέκτη, αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμος για τώρα μου είπαν από την SONY). Ο πωλητής μου είπε ότι λόγο του SRS, δεν έχει απώλεια ήχου. Λογικά με την Sony Bravia που έχω, πρέπει να συνεργάζονται άψογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν τιθεται θεμα συνεργασιας οποια tv και να ειχες. Πολυ σπανια ταιριαζαν καποιες εντολες στα remote control αλλα με τις πολυπλοκες παραμετρους που εχουν πλεων τα home cinema δεν ταιριαζουν.

Δεν θα εχεις θεμα με το wireless αν και ποτε δεν μου αρεσε. Οι συχνωτητα που εκπεμεπι δεν ταιραζει με τιποτα αλλο που κανει παρεμβολες ασυρματα κινητα wi-fi κτλ

Προχωρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.