Jump to content


HOME CINEMA - Wireless πίσω ηχεία


apotsi

Recommended Posts

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα (αν και όχι τόσο άμεσα, αφού υπολογίζω να το πάρω προς το τέλος του έτους γιατί τα λεφτά από τον γάμο πήγαν αλλού), θέλω απαραίτητα ασύρματο home cinema, επειδή δεν θέλω καλώδια. Για κανάλια και λοιπά δεν γίνεται, αφού δεν βολεύουν καθόλου. Τηλεόραση έχω αυτή ->Bravia KDL-40W3000 LCD TV 40" 3x HDMI

Το σαλόνι έχει αυτή την διάταξη:

attachment.php?attachmentid=20960&stc=1&d=1213958066

Έχω και εγώ ζαχαρώσει το Sony DAV-DZ830w, μιας και θα ταιριάζει κουτί με την τηλεόραση, αλλά και το LG δεν φαίνεται άσχημο. Από τιμή βλέπω είναι πιο φθηνό από το Sony κατά 80€, αλλά λέει να το πάρω για να γλυτώσω απλώς 80€!?

Να συμπληρώσω ότι πίσω από τον καναπέ έχει μπρίζα και χωράνε άνετα τα 2 πίσω ηχεία, αφού κάνει κενό λόγο της γωνίας του καναπέ.

Βλέπω τώρα την διαφήμιση με την οικογένεια κλικλίκου και διαπιστώνω ότι για να την δούμε ψηφιακά, πρέπει οι τηλεοράσεις να υποστηρίζουν mpeg4!!! ΟΠότε κοιτόντας τι υποστηρίζουν οι δύο τηλεοράσεις που πήρα πριν 1.5 χρόνια, βλέπω ότι είναι mpeg2 (δηλαδή υποστηρίζει ΜΟΝΟ το ψηφιακό της ΕΡΤ), άρα κοινώς την κάτσαμε!!! Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Αναβάθμιση παίζει κάπως?

Υ.Σ. Μετά από ψάξιμο βρήκα για κάτι CI κάρτες, που μπαίνουν σε κάμποσες τηλεοράσεις και μετατρέπουν το mpeg2 -> mpeg4. Σχετικά εδώ ->

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807302

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807301

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=36844

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Καλύτερα να αποφύγεις CI κάρτα για mpeg4 και να πας σε κανονικό αποκωδικοποιητή. H κάρτα κάνει κάτι κουλό σε στυλ να μετατρέπει το mpeg4 που λαμβάνει σε mpeg2 ή κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα χειρότερη ποιότητα και σπαστική καθυστέρηση στο zapping μεταξύ καναλιών(από 2 έως 5 sec καθυστέρηση να αλλάξει κανάλι). Και μάλιστα το διάβασα πολύ πρόσφατα από κάπου, μόλις βρω και κανένα link θα ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το διάβασα και εγώ ότι το κάνει σε μερικές τηλεοράσεις, ενώ σε άλλες δεν το έκανε. Λογικά όταν θα έρθει και Αθήνα, θα υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση. Πάντως αυτή την στιγμή οι κάρτες αυτές έχουν μεγάλη ζήτηση και δεν τις βρίσκεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=51450

Μου πήρε λίγη ώρα να βρω το thread...

Είναι και το θέμα της ποιότητας πάντως. Θα είναι δηλαδή εμφανή τα σημάδια της συμπίεσης με mpeg2 από ό,τι καταλαβαίνω. Ειδικά σε μεγάλες τηλεοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τώρα την διαφήμιση με την οικογένεια κλικλίκου και διαπιστώνω ότι για να την δούμε ψηφιακά, πρέπει οι τηλεοράσεις να υποστηρίζουν mpeg4!!! ΟΠότε κοιτόντας τι υποστηρίζουν οι δύο τηλεοράσεις που πήρα πριν 1.5 χρόνια, βλέπω ότι είναι mpeg2 (δηλαδή υποστηρίζει ΜΟΝΟ το ψηφιακό της ΕΡΤ), άρα κοινώς την κάτσαμε!!! Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Αναβάθμιση παίζει κάπως?

Υ.Σ. Μετά από ψάξιμο βρήκα για κάτι CI κάρτες, που μπαίνουν σε κάμποσες τηλεοράσεις και μετατρέπουν το mpeg2 -> mpeg4. Σχετικά εδώ ->

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807302

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807301

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=36844

Καλύτερα να πας σε κάτι τέτοιο...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808098

Link to comment
Share on other sites

Οι CI δουλευουν μονο σε τηλεορασεις που εχουν CI θυρα και παλι πρεπει να ελεγξεις συμβατοτητα, μετατρεπουν το mpeg4 σε mpeg2 αρα καποια απωλεια ποιοτητας θα υπαρχει ( απο απωλεστικη σε απωλεστικη συμπιεση ), κανουν απο 3 εως 10 secs να αλλαξουν καναλι.. γενικα μας την φερανε παλι ωραια.. πεταξτε καινουργιες τηλεορασεις να παρετε καινουργιες η βαλτε ακομα 3-4 καλωδια και ενα κουτακι και τηλεκοντρολ. Και το καλυτερο, θα εκπεμπουν 4 καναλια ανα συχνοτητα ( μικρο bandwidth ), που σημαινει ποιοτητα ιδια με καλη αναλογικη ληψη, για 16/9 ουτε λογος ( ακομα και το skai στις περιοχες που πιανουν mpeg4 ειναι σε 4/3 προς το παρον, παρολο που αναλογικα εκπεμπει 16/9, καποιος ξεχασε να τα ρυθμισει τα μηχανηματακια φαινεται ).

Link to comment
Share on other sites

γενικα μας την φερανε παλι ωραια.. πεταξτε καινουργιες τηλεορασεις να παρετε καινουργιες η βαλτε ακομα 3-4 καλωδια και ενα κουτακι και τηλεκοντρολ.

Συμφωνώ με ό,τι λες εκτός από το παραπάνω. Δεν νομίζω ότι μας είπε ποτέ κανείς ότι θα αρχίσουν όλα τα κανάλια να εκπέμπουν ψηφιακά σε mpeg2. Εγώ χαίρομαι ιδιαιτέρως που αποφάσισαν να πάνε κατευθείαν σε mpeg4 τουλάχιστον και να μην περάσουν καθόλου σε mpeg2. Και βρίσκω παράλογο να παραπονιέται κάποιος από τη μια ότι εκπέμπουν σε 4:3(συμβατότητα με τις παλιές τηλεοράσεις είναι ο μόνος λόγος που αφορά τον καταναλωτή, δεν ξέρω αν παίζει τίποτα άλλο από τεχνικής άποψης για τα κανάλια, πχ αλλαγή καμερών κλπ) και ταυτόχρονα να παραπονιέται επειδή πήγαν σε mpeg4 κατευθείαν. Στην τελική μετά από Χ καιρό και όταν αποφασίσουν ότι μπορούν/θέλουν απλά το γυρνάνε σε 16:9 ή/και ανεβάζουν την ανάλυση της μετάδοσης, δεν πρόκειται να επηρρεάσει κανένα. Ίσα ίσα που αν πήγαιναν σε mpeg2 και μετά έρπεπε να πάνε σε mpeg4 όσοι θα έδιναν τώρα λεφτά για να αγοράσουν αποκωδικοποιητή mpeg2 μετά θα έπρεπε να ξαναδώσουν για mpeg4. Αυτό θα ήταν χειρότερο, δεν νομίζεις και εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν φταινε οι κατασκευαστες τηλεορασεων και αλλων συσκευων, ουτε και τα ιδιωτικα καναλια, καλα κανανε και πηγανε σε mpeg4 κατευθειαν, εφοσον θα χρειαζονται λιγοτερες συχνοτητες ( περισσοτερα καναλια ανα συχνοτητα ) αρα και λιγοτερα λεφτα για "ενοικιο" των συχνοτητων ( αν θα τα δωσουν κι' αυτα, κατι λεγανε για 1 εκατομμυριο ευρω απο το οποιο πανε να την σκαπουλαρουν και ακομα απο αυτα ), με το κρατος και την ερτ τα εχω, επρεπε να υπαρχει ενα σαφες χρονοδιαγραμμα, θα μου πεις εδω δεν υπαρχει για αλλα σοβαροτερα θεματα.. παντως θα ειναι ενα επιπλεον εξοδο, οι περισσοτεροι θα πανε σε νεα τηλεοραση, δεν μπορεις να περιμενεις απο τον ανιδεο με τεχνολογια να ασχολειται με εξτρα τηλεκοντρολ, κουτια, βαλε την τηλεοραση σε hdmi input source κλπ κλπ. Και ακομα και για τους γνωστες, δεν φαινεται να υπαρχει καποιο πλεονεκτημα στην ποιοτητα, τουλαχιστον απο οσα ξερουμε μεχρι τωρα.. οσο για το 16/9, ναι, για οσα βιντεοσκοπουν τα καναλια χρειαζονται νεες καμερες και υλικο, ενταξει, να μην μπουν σε εξτρα εξοδα, ας βαλουν τουλαχιστον ετοιμο content 16/9 να παιζει σε 16/9.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα και φιλικα να τονισω πως οτιδηποτε ασυρματο εχει ακτινοβολια. Δεν ξερω για εσας εγω παντως δεν θελω να εχω πραγματα που θα με ψηνουν ολη την ωρα. Μονο απο το κινητο και τα ασυρματα routers των γειτονων αρκετα δεν νομιζετε οτι την τρωμε? Και οποιος πει σιγα μωρε, θα προτινα να το ξανασκεφτει. Αυτα ειναι συσωρευτικά, λιγο λιγο και μετα ψαχνουμε απο που τον φαγαμε. Βιον ανθοσπαρτον στον φιλο και καλους απογονους.;)

Link to comment
Share on other sites

Από το site της digea:

Η Digea, η εταιρεία που συστάθηκε από τους τηλεοπτικούς σταθμούς (ALPHA, ALTER, ANTENNA, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV, MEGA, ΣΚΑΪ, STAR,) έχει αναλάβει την ψηφιακή εκπομπή των τηλεοπτικών προγραμμάτων τόσο των ιδιωτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας καθώς και όποιων άλλων σταθμών προτιμήσουν τις υπηρεσίες της.

Δεν βλέπω καμία εμπλοκή της ΕΡΤ και του κράτους στο όλο θέμα, εκτός αν δεν γνωρίζω κάτι.

Επίσης δεν νομίζω ότι είναι και επιστήμη να βάλεις έναν αποκωδικοποιητή. Και αν οι περισσότεροι θα πάρουν καινούργια τηλεόραση θα το κάνουν επειδή δεν έχουν μάθει να αναγνωρίζουν τις ανάγκες τους. Και όχι μόνο θα πάρουν, αλλά θα πάρουν και δάνειο για να πάρουν ή θα την βάλουν σε κάρτα με 43096857% επιτόκιο. Και όχι μόνο αυτό αλλά θα πάρουν και 3465'' LED με bluetooth, wireless, DLNA compatible και suga_motomagazaki έτσι γιατί τους τη βάρεσε. Ε αφού μέχρι εκεί τους κόβει, ας πάρουν νέα τηλεόραση.

Συμβουλή: βάζε καμιά τελεία πού και πού γιατί είναι πολύ δύσκολο να καταλάβω τη ροή του λόγου σου(όχι μόνο εγώ φαντάζομαι). Δεν κατάλαβα τι εννοείς εκεί που λες για γνώστες και ποιότητα βασικά.

edit: φτου! πέφτει λογοκρισία και στα greeklish:p έβαλα ένα "_" για να τη γλιτώσω:p

artking added 3 Minutes and 53 Seconds later...

Βιον ανθοσπαρτον στον φιλο και καλους απογονους.;)

Αν εννοείς για τον "thread starter", το ποστ είναι "λιγάααααακι" παλιό! :p

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εμπλοκη του κρατους και πολυ μεγαλη μαλιστα. Δημιουργει το πλαισιο ( και τεχνολογικο και χρονικο ) μεσα στο οποιο κινουνται οι επιχειρηματιες, ενοικιαζει και τις συχνοτητες που αποτελουν εθνικο πλουτο αλλο αν στην ελλαδα εχουμε καναλια που δουλευουν 20 χρονια με προσωρινες αδειες. Το κρατος και η ερτ λοιπον θα επρεπε να ειχαν κανει καλυτερα τη δουλεια τους, και να ειχαν προσδιορισει τα παραπανω σαφεστερα. Πριν 6 μηνες αν εψαχνες να βρεις στην ελληνικη αγορα τηλεορασεις με mpeg4 ηταν ελαχιστες. Οσο για την ποιοτητα που αναφερω, ειναι απλο. Επιλεγουν να εχουν πολλα καναλια στην ιδια συχνοτητα ( σε μια συχνοτητα το dvb-t οριζει 16Mbits/s αρα 4MBits/s ανα καναλι αν ακολουθησουν το σχεδιο των τεσσαρων καναλιων σε μια συχνοτητα, υπαρχουν σκεψεις για 8 καναλια ανα συχνοτητα ) αρα ξεχναμε απο τωρα οποιαδηποτε περιπτωση στα FTA καναλια επαυξηση αναλυσης/bitrate, αρα δεν προσφερει κατι παραπανω στους μυημενους στην τεχνολογια, αυτους που οπως ειπες τα σκασανε και με δοσεις για την super duper led dlna media player 60" lcd/plasma και δεν συμμαζευεται, ειναι και δυσκολια για οσους δεν ξερουν που θα πρεπει να μπλεχτουν με εξτρα settop boxes και συνδεσεις, τηλεκοντρολ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, τώρα βγάλαμε άκρη νομίζω! :)

4Mbps για μετάδοση εικόνας πάντως είναι μια πάρα πολύ καλή ποιότητα αν δεν κάνω λάθος, ειδικά για την ανάλυση στην οποία πρόκειται να εκπέμψουν. Επίσης νομίζω ότι η διαφορά Mpeg2 με Mpeg4 είναι αρκετά μεγάλη. Το mpeg2 χρειάζεται πολύ μεγαλύτερο bandwidth από το mpeg4 για να μεταδώσει εικόνα "ίδιας" ποιότητας. Όπως και να έχει θα δούμε και στην πράξη τις διαφορές(ή τουλάχιστον θα πάρουμε μια ιδέα), ειδικά όσοι βλέπουν τώρα τα κανάλια της ΕΡΤ που χρησιμοποιούν mpeg2(αν και δεν ξέρω τεχνικές λεπτομέρειες για την μετάδοση της ΕΡΤ).

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορα οτι αυτα ειναι τα θεωρητικα μεγιστα, στην πραξη το bitrate ειναι πολυ χαμηλοτερο, πχ δες εδω http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=55244 για τις εντυπωσεις οσον ηδη τα λαμβανουν τα καναλια, ποιοτητα dvd στην καλυτερη περιπτωση ( που δεν απεχει πολυ απο καλη αναλογικη ) αλλα και πιξελιασματα σε γρηγορες σκηνες ( πχ αναφερουν τα αθλητικα του ΣΚΑΙ ), αυτο δεν ειναι σε καμια περιπτωση 4Mbit mpeg4, και στην τελικη, αν ειναι να βγουν off 300 χιλιαδες συσκευες, περιμενα να δω και κατι περισσοτερο, πχ εστω σε ετοιμο content 720p τουλαχιστον, dd 5.1 ηχο, καποια παροχη περισσοτερο εν τελει, οχι απλα να χωρεσουμε τα καναλακια με οσα λιγοτερα εξοδα σε ενοικιαση συχνοτητων και σε εξοπλισμο, και αν θες κατι παραπανω, να πας σε συνδρομητικη ( που το DVB-T επιτρεπει, και το θεωρω σχεδον σιγουρο, οτι θα υπαρξουν τετοια πακετα στο μελλον ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.