Jump to content



Βιντεοκάμερα... HD ή όχι...; ΤΕΛΙΚΑ ΝΑΙ !!! Πείτε μου καλορίζικο - CANON HF10


apotsi

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply
Νομίζω...

1080i--->1680x1050

1080p--->1920x1080

1080i = 1920 x 1080 interlaced

1080p = 1920 x 1080 progessive

graphist83 added 5 Minutes and 15 Seconds later...

Να ειμαι ειλικρινης ειναι ενα νεοεισερχομενο μεσο και δεν την εχω δοκιμασει. Θεωρω οτι ειναι λαθος να πρωτεινουμε κατι που δεν το εχουμε δει να λειτουργει. Εγω οτι προτείνω εχει περασει διεξοδικά απο τα χερια μου. Για την HF10 δεν λεω πολυ καλα χαρακτηριστικα αλλα δεν εχουμε δει πως παιζει τα μενου την ποιοτητα την αξιοπιστία του μεσου (SD). Εαν εχεις χρονο και υπομονη μπορω να δω μερικα απο αυτα καθως εχω μια και καθεται.

graphist83 added 9 Minutes and 36 Seconds later...

Το mini DV πραγματικα γραφει σε καλη και ασυμπιεστο φορμα αλλα ειναι μαγνητικο μεσο ευαισθητο και δυσχρηστo πλεον. Εκτος αυτου ξεπεράστηκε απο τις Full hd HDD σε ποιοτητα. Το mpeg1 σε 1920 χ 1080 ι παιζει πολυ πιο καλα απο το DV.

Link to comment
Share on other sites

και προσοχή , καμμία κάμερα σε αυτά τα λεφτά δεν είναι 1080p ούτε καν οι ακριβότερες

είναι 1080i

Ο οδηγός μου έχει αυτή την ατέλεια, η HF10 και HF100 ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ PROGRESSIVE (1080p/720p) για ιδιώτη, μετά σε χρήματα πληρώνεις x10 για την αμέσως επόμενη για αυτό και την προτείνω!

Η κάρτα SD είναι πολύ αξιόπιστο και γρήγορο μέσον για video, η Panasonic στις κάρτες P2 έχει 4 SD σε διάταξη RAID 0 για γρήγορότερη πρόσβαση(και εκεί βέβαια γράφεται uncompressed το video) απο 4 μέχρι 64GB ανα κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

H αμερικανικη εκδοση ειναι NTSC.

Βεβαια, οι τηλεορασεις μας υποστηριζουν και τα 2 φορμα (κατι που δεν συμβαινει νομιζω στην απο εκει πλευρα του Ατλαντικου).

Απο εκει και περα, εφοσον ειναι 1920x1080 η αναλυση, την ιδια θα εχουν και οι 2.

Αναρωτιωμουν λοιπον κι εγω αν θα υπαρχει διαφορα.

Το μυαλο το δικο μου (φτωχο) μου ελεγε οτι δεν θα εχει διαφορα.

Με ψαξιμο ομως ειδα οτι ανεφερεται πως θα υπαρχει.

Πχ, οι αμερικανικες εχουν αλλα fps απο τις PAL.

Aπο εκει και περα εφοσον υποστηριζεται το NTSC στις τηλεορασεις μας, μαλλον θεμα γουστου απεικονισης μου φανταζει...

Σε προβοκαρει η τεραστια διαφορα τιμης ε admin?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γμτ...

Παντως ειχα παραγγειλει για φιλο μια καμερουλα με dvd, σε ntsc.

Tι να σου πω, μια χαρα μου φαινοταν το αποτελεσμα που εβλεπα στην TV..και υποψιν οτι εδινε τις διαστασεις του NTSC και οχι HD οπως αυτη που μιλαμε εδω...

Κι εξαλλου , παντα εχεις τη δυνατοτητα μετατροπης.

Αν κοιτας παντως απο ebay, κοιτα και σε κανενα γιαπωνεζομαγαζο.

Κι αυτοι φθηνα τις δινουν

EDIT

Αν θυμαμαι καλα παιζουν και κανα-δυο τυποι απο Αγγλια (ebay.co.uk) που δινουν NTSC μοντελα και λενε πως τα στελνουν απο εκει και οχι απο εξω απο την ΕΕ..οποτε εχεις και το κεφαλι σου ησυχο για τυχον εκτελωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γράφει μέσα στο "αμερικάνικο" manual...

Using the Camcorder Abroad

Power Sources

You can use the compact power

adapter to operate the camcorder and

to charge battery packs in any country

with power supply between 100 and

240 V AC, 50/60 Hz. Consult a Canon

Service Center for information on plug

adapters for overseas use.

Playback on a TV Screen

You can only play back your recordings

on TVs compatible with the NTSC

system. The NTSC system is used in

the following countries/areas:

American Samoa, Antigua, Aruba,

Bahamas, Barbados, Bermuda, Bolivia,

Canada, Chile, Colombia, Costa Rica,

Cuba, Ecuador, El Salvador, Greenland,

Guam, Guatemala, Haiti, Honduras,

Jamaica, Japan, Korea, Mexico,

Micronesia, Myanmar, Nicaragua,

Panama, Peru, Philippines, Puerto Rico,

Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint

Vincent and the Grenadines, Surinam,

Taiwan, Trinidad and Tobago, USA,

Venezuela, Virgin Islands.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω, την βρίσκω εδώ στο Ελλάντα 790€+φπα=940,1€ τελική σε 6 άτοκες δόσεις των 156,70€.

Πόσο να της πώ της φίλης μου ότι είναι το ταβάνι μου για αγορά από Αμέρικα; Τί θα με σύμφερε;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω, την βρίσκω εδώ στο Ελλάντα 790€+φπα=940,1€ τελική σε 6 άτοκες δόσεις των 156,70€.

Πόσο να της πώ της φίλης μου ότι είναι το ταβάνι μου για αγορά από Αμέρικα; Τί θα με σύμφερε;

Απ'ο,τι βλεπω οι τιμες στο Αμερικα ξεκινουν απο 760 νταλλαρς περιπου, οποτε ~ 483 εουρος και φθανουν εως και τα 1100$~698 €.

http://camcorderinfo.pricegrabber.com/search_getprod.php?masterid=62668226&mode=cci_mlink_bejp000000080

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα όμως από τον ίδιο φίλο που μου την δίνει στα 790 ότι η Canon δεν υποστηρίζει τα μοντέλα της με International Warranty. Που σημαίνει ότι αν χαλάσει θα πρέπει να πληρώσω εδώ στην Ελλάδα να μου την φτιάξουν, είτε είναι μέσα στην εγγύηση, είτε όχι.

Ξέρετε πόσα χρόνια εγγύηση έχει; Αν έχει ένα, τότε σκασίλα μου. Αν έχει τρία ή παραπάνω, τότε, ....αλλάζει το πράμα.

Link to comment
Share on other sites

1 χρονο πρεπει να εχει..

Αλλα παρε ενα τηλεφωνο την Intersys 2109554000

και ρωτησε τους.

Αν και παιζει να ειναι παραλληλη εισαγωγη αυτη του φιλου σου (λογω της διαφορας τιμης το λεω, οχι για κανεναν αλλο λογο)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και ένα χρόνο να λένε , 2 έχεις λόγο Ευρωπαικής Ένωσης... ¨οτι κινέιται μέσα στην ΕΕ έχει 2 χρόνια υποχρεωτικά. Ο ένας χρόνος εγγύηση θεωρειται καταχραστηκός όρος και δεν ισχύει αλλά είμαι off topic...

Σαν προοπτική καλή φαίνεται η κάμερα προχώρα....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν σε ξεχασα απλα την συγκεκριμένη καμερα δεν προλαβα να την δοκιμασω για τι την πουλησανε. Εχω ξαναπαραγγείλει οταν μου ερθει σε 2 - 3 μερες θα εχετε πληρες review.

2 χρονια εγγυηση δινει η intersys εδω και πολυ καιρο. Αυτο ισχυει και φωτο. Αρα αυτη που σου δινει ο φιλος σου δεν ειναι intersys. Εαν θελετε να σας φωτογραφισω την συσκευασία να το ποσταρω (το χει και με τεραστια γραμματα).

Απο αμερικα δεν εχετε εγγύηση στην Ελλαδα γιατι δεν υπάγεται στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.