Jump to content



The RV770 Thread (HD4850/HD4870)


JimmyFox

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=21024&stc=1&d=1214308127

Σαν ATi Fanboy που είμαι (απ'ότι φαίνεται) σκέφτηκα να ξεκινήσουμε ένα εμπεριστατωμένο thread οπου θα συγκεντρώσουμε πληροφορίες και εμπειρίες για τις καινούριες κάρτες της ATi που απ'ότι, φαίνεται από την 4850, έχουν ταράξει τα νερά για τα καλά προσφέροντας άριστο value for money και τεχνολογικές καινοτομίες (DX10.1, UVD, μελλοντική υποστήριξη physics havok κλπ).

Λόγος για flaming δεν υπάρχει, παρακαλώ να κρατήσουμε ένα αξιοπρεπές επίπεδο επικεντρωμένοι στο αντικείμενο του thread που δεν είναι κανένα άλλο από το RV770 της ATi.

Εμπειρίες, εντυπώσεις, απορίες και ενημερωτικά σχόλια για νέες εκδόσεις κατασκευαστών και φυσικά mods πάσης φύσεως, όλα ευπρόσδεκτα.

Η HD4850 βρίσκεται ήδη στην Ελλάδα με τιμές που κυμαίνονται στα €149~€165 και αναμένεται η HD4870 με DDR5 με τιμή >€200

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με κάποιες πληροφορίες που μάζεψα από το expreview.com κυρίως που τα καλά παιδιά εκεί πέρα φροντίζουν να παρακολουθούν στενά της εξελίξεις.

post-41-1442175072,6478_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Εδώ και 3 ημέρες είμαι περήφανος κάτοχος μιας Sapphire HD4850 και ομολογώ οτι είμαι εντυπωσιασμένος από την απόδοσή της.

Επιδόσεις:

Όσον αφορά τα benchmarks στο σύστημά μου, είναι ελαφρώς πιο γρήγορη από μια υπερχρονισμένη HD2900XT@830/930.

Σε σχέση με 2 3870 σε CrossFire μπορεί να είναι πιο αργή στα benchmarks αλλά σύμφωνα με το Crysis Benchmark Tool σε 1600x1200@High Quality σε DX9 η HD4850 καταφέρνει να δώσει ~2+ fps παραπάνω!

Θερμική συμπεριφορά:

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να προσδώσω στην κάρτα είναι οι θερμοκρασίες της, κυρίως σε idle.

Το ανεμιστήρι δουλεύει ΠΑΡΑ πολύ χαμηλά σε κατάσταση idle ενώ ακόμα και σε full load οι στροφές παραμένουν χαμηλές.

Οι σχεδιαστές ήθελαν απ'ότι φαίνεται ήθελαν την κάρτα όσο πιο αθόρυβη γινόταν αλλά το να βλέπεις θερμοκρασίες μεγαλύτερες από μια 2900ΧΤ είναι πραγματικά πολύ περίεργο...

Η ψήκτρα είναι αλουμινένια και όχι χάλκινη όπως προϊδεάζει το χρώμα της.

Με θερμοκρασία δωματίου ~30C η κάρτα σταθεροποιείται γύρω στους 65C και σε load γύρω στους 80+C.

Να σημειώσω εδώ οτι υπάρχει ένας 8cm ανεμιστήρας στο πλαϊνό του κουτιού στο ύψος περίπου της κάρτας.

Ελπίζω οτι σύντομα οι καινούριοι drivers θα αυξήσουν τις στροφές του ανεμιστήρα ή ότι ένα 3rd party προγραμματάκι θα καταστήσει δυνατό τον έλεγχο των στροφών (πχ RivaTuner/ATiTool).

Overclocking:

Όσον αφορά το overclocking, είμαι μάλλον άτυχος. Όλοι φαίνεται οτι πιάνουν 700MHz στον πυρήνα. Εγώ πάλι κόλλησα στα 670ΜΗζ ενώ δουλεύω τις μνήμες στα 1100ΜΗζ.

Σύντομα θα ποστάρω μια πιο αναλυτική παρουσίαση σε DX9 και DX10 περιβάλλοντα με benchmarks από 3dMark και παιχνίδια.

*H ΑΤi έχει εκδόσει Hotfix Driver για την 4850 τον οποίο μπορείτε να βρείτε εδώ -> http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες εικονίτσες. Όντως η κατανάλωση φαίνεται να είναι αρκετά αδικαιολόγητα υψηλή σε idle. Η μικρή διαφορά όμως από την κατανάλωση σε load με κάνει να σκέφτομαι οτι η κατανάλωση σε idle οφείλεται κυρίως στα υψηλά 2D clocks.

Για παράδειγμα, στην 4850 που έχω, ο χρονισμός 2D στον πυρήνα είναι 500ΜΗζ όταν το 3d είναι 625ΜΗζ. Μικρή διαφορά όταν η 3870 από 776ΜΗζ έπεφτε στα 300ΜΗζ.

Αυτό φτιάχνεται αρκετά εύκολα όμως με καινούριους drivers ή πείραγμα του BIOS.

Εδώ είναι και το πλήρες review του Anandtech -> http://anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3341

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ηρθαν και στο Πλαισιο με την ενδειξη "Αναμενονται συντομα" απο δυο διαφορετικες εταιριες( GeCUBE , Connect3D ).

Επισης να σημειωσω οτι οπως και στην 4850 ετσι λογικα και στην 4870 θα κυκλοφορισουν εκδοσεις του 1GB.

Ενα review με τις δυο καρτες δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι αλλα εχει benches.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με "χαλάει" στις νέες ATI .... είναι ότι μέχρι στιγμής φοράνε chip μνήμης της Qimonda.

Ελπίζω αυτό να αλλάξει στο μέλλον ... ώστε να τιμήσω μιά 4870.

Μονο μια βρε ????

Εμενα με βλεπω πολυ συντομα με δυο .... και αν πανε ολα καλα θα ειναι και κατεψυγμενες ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες εικονίτσες. Όντως η κατανάλωση φαίνεται να είναι αρκετά αδικαιολόγητα υψηλή σε idle. Η μικρή διαφορά όμως από την κατανάλωση σε load με κάνει να σκέφτομαι οτι η κατανάλωση σε idle οφείλεται κυρίως στα υψηλά 2D clocks.

Για παράδειγμα, στην 4850 που έχω, ο χρονισμός 2D στον πυρήνα είναι 500ΜΗζ όταν το 3d είναι 625ΜΗζ. Μικρή διαφορά όταν η 3870 από 776ΜΗζ έπεφτε στα 300ΜΗζ.

Αυτό φτιάχνεται αρκετά εύκολα όμως με καινούριους drivers ή πείραγμα του BIOS.

Εδώ είναι και το πλήρες review του Anandtech -> http://anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3341

Δημήτρη αν έπαιξες καθόλου με το Bios θα θελα να μου πείς τί διαφορές είδες σε temps με κατεβασμένα 2D clocks..

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αν έπαιξες καθόλου με το Bios θα θελα να μου πείς τί διαφορές είδες σε temps με κατεβασμένα 2D clocks..

Δεν πρόλαβα να παίξω με το BIOS ακόμα. Ελπίζω να προλάβω σήμερα.

Για αρχή θα δοκιμάσω να βάλω το fan της 4850 στον fan controller να το ακούσω σε full στροφές!

____

Νέο review της HD4870 από Techreport.com -> http://www.techreport.com/articles.x/14990

render-backend-ppcs.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει μια λίστα με reviews

Get your HD 4870 review right ‘ere

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/06/25/daily-wibble-25jun2008

ενώ ενδιαφέρον έχει και το αρθράκι του XBit

ATI Radeon HD 4800 Graphics Architecture: Long Anticipated Revenge?

http://www.xbitlabs.com/articles/video/print/ati-radeon-hd4850.html

όσον αφορά διάφορας χαρακτηριστικά των νέων καρτών π.χ. στο HD Video

video_scr_2.jpg

αλλά και πληροφορίες σχετικά με το μέλλον του DX10.1

Fortunately for ATI, not all PC games belong to the aforementioned program and there are at least two coming in within the next six months to nine months that take advantage of DirectX 10.1: BattleForge developed by Phenomic and published by Electronic Arts as well as an unnamed title from Sega. ........................................... According to officials from Phenomic Studio, the BattleForge game runs about 30% faster on DX10.1 compared to DX10 thanks to lower amount of rendering passes needed (perhaps, not in all types of scenes)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να παίξω με το BIOS ακόμα. Ελπίζω να προλάβω σήμερα.

Για αρχή θα δοκιμάσω να βάλω το fan της 4850 στον fan controller να το ακούσω σε full στροφές!

ΟΚ λοιπόν θα περιμένουμε.Μου φαίνεται περίεργο μια εταιρεία που είχε σαν σκοπό τον τελευταίο καιρό να θέλει να μειώσει την κατανάλωση σε Idle να βγάζει κάρτα με τόσα παραπάνω watts.Πόσο περισσότερο στην περίπτωση της 4870..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ λοιπόν θα περιμένουμε.Μου φαίνεται περίεργο μια εταιρεία που είχε σαν σκοπό τον τελευταίο καιρό να θέλει να μειώσει την κατανάλωση σε Idle να βγάζει κάρτα με τόσα παραπάνω watts.Πόσο περισσότερο στην περίπτωση της 4870..

Μα τα watt της 4850 δεν είναι πολλά. Η 3870 ήταν στα 100W και η 4850 είναι στα 110W. Μην μπερδεύουμα τις θερμοκρασίες με την κατανάλωση. Oι αυξημένες θερμοκρασίες της 4850 οφείλονται μάλλον περισσότερο στις χαμηλές στροφές του ανεμιστήρα παρά στα 10W παραπάνω.

Και μην ξεχνάμε τις επιδόσεις. Το να καταφέρεις μια τόσο μεγάλη αύξηση επιδόσεων με 10% παραπάνω κατανάλωση δεν είναι λίγο. Το performance/watt ratio της 4800 σειράς είναι σαφώς ανώτερο της 3800 σειράς.

JimmyFox added 1 Minutes and 43 Seconds later...

Ενα πολύ καλό review.

Κάντε τον κόπο να το διαβάσετε.

http://www.techreport.com/articles.x/14990/1

Αργείς, αργείς... :)

Νέο review της HD4870 από Techreport.com ->

render-backend-ppcs.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.