Jump to content



Σχετικα με τον Phenom 9750


alekan

Recommended Posts

Αν βαλεις 8 gb μνημη, ποσα θα σου αναγνωριζει?

Oλη.

64 bit Linux θα μπει

Για τροφοδοτικο κοιτα στο Πλαισιο, εχει 550w Corsair 20 ευρω φθηνοτερο απο αυτο που λες, αλλα χωρις αποσπωμενα καλωδια.

Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι δεν ειναι ολα τα Corsair κατασκευασμενα απο τη Seasonic...μηπως γι'αυτο ειναι φθηνοτερο το συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Οντως η σειρα HX κατασκευαζεται απο τη Seasonic ενω η VX απο την CWT (η εταιρια που κατασκευαζει και τα TT toughpower). Διαφωνω στην αποψη περι διαφορετικης τιμολογησης λογω κατασκευαστη. Απλα κοτσαραν επανω modular καλωδια και αυξησαν την τιμη + το οτι το e-shop το εχει ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Μνημες παμε για 8gb, τουλαχιστον CL5 και εως 2V maximum.

Αναμενω τις προτασεις σας-υποδειξεις για τα παραπανω.

Μνήμες έχω 2 σετάκια από αυτές στον Phenom:

CORSAIR XMS2 DHX DDR2 4GB (2X2GB) PC2-6400 (800MHZ) CL5 DUAL CHANNEL KIT

Δηλαδή σύνολο 8GB.

Είναι JEDEC standard-compliant στα 800 και στα 1.8V.

Δηλαδή απολύτως προβλεπόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Τότε οποιαδήποτε κάρτα ATi την ξεχνάς.

Δεν έχει δει πώς πρέπει να είναι το πραγματικά "χωρίς προβλήματα", the way it was meant to be experienced.

Από εκεί και πέρα, ό,τι και να πάρεις από chipset δεν θα έχεις πρόβλημα.

Για τα nVidia chipsets (8200, 8300, 730a, 750a, 780a) χρειάζεσαι kernel 2.6.25 ή νεότερο.

Τώρα για το τί να πάρεις:

- τον φθηνότερο Phenom-X4 -> 9550

- 2x4=8 GB RAM, 800άρες στα 1.8V π.χ. τις Corsair CL5

- motherboard πάρε είτε την DFI LANParty (ή την Sapphire που είναι ίδια) ή την Asus M3N-HT-Deluxe - ή αν θες κάτι φθηνότερο πάρε την Asus M3N78-EMH-HDMI

Και σε Nvidia και σε ATI έχω δουλέψει σε linux, απλά δεν έχω τις απαιτήσεις σου(desktop cube, super-dooper wow εφέ, 2-3-4 οθόνες μαζί κ.α.), τα γραφικά τα έχω στα minimum, γιατί έτσι έχω μάθει, χωρίς κανένα εφέ. Το θέμα είναι ο ενδιαφερόμενος τι θέλει, στον server που δουλέυει ασταμάτητα 1,5 χρόνο με ubuntu έχει μια ATI9250. Δεν μου έχει κολήσει επειδή είναι ΑΤΙ η κάρτα. Το χωρίς πρόβλημα το ενοώ στο θέμα σταθερότητας, και επίσης είχαμε πεί για αυτό και ο ίδιος το είπες οτι βγήκαν drivers για τα επιπλέον εφέ κ.α. και κάτι τελευταίο για την 4870 > http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ati_4870_oss&num=1
Link to comment
Share on other sites

Το χωρίς πρόβλημα το ενοώ στο θέμα σταθερότητας, και επίσης είχαμε πεί για αυτό και ο ίδιος το είπες οτι βγήκαν drivers για τα επιπλέον εφέ κ.α.

Αυτά στα χαρτιά.

Αποδείχτηκε όμως άνθρακας ο θησαυρός.

Στην πράξη έχουν ακόμα μύρια προβλήματα και δεν λειτουργούν.

...και κάτι τελευταίο για την 4870 > http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ati_4870_oss&num=1

1. Ο Phoronix είναι αναξιόπιστος. Είναι ο Τομ του Linux.

2. Λέει κουταμάρες και αναφέρεται στους ανεπαρκέστατους open-source drivers που μάλιστα είναι 2, είναι επικαλυπτόμενοι, και δεν έχουν γίνει merge, όπως όφειλαν.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η cache(και ειδικά η L3 κιόλας),που είναι ενσωματωμένη στον επεξεργαστή με το hypertransport;;;:017:

Φυσικά και έχει σχέση. Ανεβάζοντας το HTT speed, ανεβάζεις ταυτόχρονα και ΝΒ/L3 speed και το ΗΤ speed. Mπορεί να έχουν ανεξάρτητο multi, αλλα έχουν κοινό bus speed (ΗΤΤ speed).

H L3 ειδικά που αναφέρεις, βρίσκεται στον επεξεργαστή μεν, με την ευρύτερη έννοια όμως, αφού στην ουσία είναι στο ενσωματωμένο Northbridge. Να μου έλεγες για L1-L2, τότε θα ήσουν εύστοχος.

Αυτό που λες ότι επειδή είναι ενσωματωμένη η L3 στον επεξεργαστή, δεν σχετίζεται με το Hypertransport, δεν το κατάλαβα. Αφού και το ΗΤ με τον επεξεργαστή έχει σχέση, και όχι μόνο με τη μητρική, μόνος σου το λες στο post #6 ότι τα μικρότερα μοντέλα έχουν χαμηλότερο ΗΤ speed. Πχ, αν βάλεις Α64 X2 σε ΑΜ2+ μητρική, δεν θα δεις ταχύτητες ΗΤ3.

Τέλος πάντων, είναι λίγο σύνθετοι οι Phenom, κι εγώ δεν τους κατέχω καλά, αλλά έκανα τον κόπο να διαβάσω 3-4 άρθρα για τις αρχές λειτουργίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πως τους κατέχεις :D πάντως είναι πράγματι "περίπλοκο" το K10 αλλά ενδιαφέρον. Όσοι κάνουν Overclocking χρειάζονται τα επιπλέον να ξέρουν, σε ένα απλό χρήστη που δουλέυει με defaults όχι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.