Jump to content



H Μεγάλη Επιστροφή στην Bright Side...


JimmyFox

Recommended Posts

WAntilles, το θέμα της ΑΤΙ σταδιακά λύνεται αλλά δεν χαλάει και ο κόσμος αν τα επιπλέον εφέ σε διανομές linux δεν τρέχουν, με ubuntu 8.04LTS desktop και με μια ATI 3870Χ2,790FX chipset, τρέχει χωρίς πρόβλημα.

Και ξαναλέω:

Αν δεν έχεις δει και την άλλη πλευρά - για να μπορείς να συγκρίνεις και άρα και να κρίνεις - δεν ξέρεις πραγματικά πώς είναι το "χωρίς πρόβλημα".

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν thread είναι thread παρουσίασης. Δεν μας απασχολεί το τι τρέχει που καλύτερα. Ο Jimmyfox γνωρίζει καλύτερα από όλους μας το τι θέλει. Παρακαλώ μην παρασύρεστε.

Link to comment
Share on other sites

Αντε και αργησες να γυρισεις πισω,it's strong the dark side of the force.

Kαλοδουλευτο,ωραιο μηχανημα.Μια απορια γιατι εβαλες windsor πυρηνα,θεωρω ενας brisbane ειναι καλυτερη επιλογη.

Μπα, δεν άργησα! Την DFI RD600 με τον Intel 6420 τα έδιωξα από τον Απρίλιο! Αλλά έκανα αρκετές δοκιμές και αλλαγές για να καταλήξω στην παρούσα σύνθεση γι'αυτό και δεν άνοιγα thread στο MyRig. Άλλωστε μη ξεχνάς οτι στο σπίτι υπάρχουν άλλα 3 συστήματα με AMD... :033:

Επίσης καλέ μου AMDά-συνάδελφε, έψαξα να βρω Windsor διότι ο Windsor είναι πολύ πιο γρήγορος από τον Brisbane. Το μόνο πλεονέκτημα του Brisbane είναι οτι έχει χαμηλότερη κατανάλωση από τον Windsor. Ο Windsor του 5200+ μου είναι όμως ΕΕ με TDP 65W, όπως οι Brisbane. Αν τρέξεις ένα Cache Benhmark του Everest θα δεις την χαοτική δοαφορά του Windsor από του Brisbane στην L2 cache. Τέλος, δεν υπάρχει Brisbane με 2MB L2 cache. Δεν έδωσα τον Toledo μου για να πάω σε έναν πιο αργό πυρήνα... (Brisbane).

Αν δεν ειναι δύσκολο βγάλε μια φωτογραφία την ψυχτρα πάνω στην μητρική ..ας ειναι και πρόχειρη ( θέλω να δώ τι μέγεθος εχει )....

Ορίστε...

attachment.php?attachmentid=21136&stc=1&d=1214749239

Αψογη παρουσίαση .. η καλύτερη που έχω διαβάσει ποτέ .........

Το συστηματάκι είναι jet ....(αν και σε περίμενα με 4870) ....

Η HD4870 θα ήταν καλή φάση αλλά η HD4850 μου δώθηκε από RMA.

Και πάλι όμως, με τη διαφορά τιμής να κυμαίνεται γύρω στα €100, θα προτιμούσα 2 HD4850 σε CrossFire παρά 1 μόνο HD4870

post-41-1442175088,5807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα μηπως ειναι αναποδα??? Προς τον πισω ανεμιστηρα δεν θα επρεπε να φυσαει? Ή εχεις το κουτι ανοιχτο?

Ανάλογα προς τα πού τον έχει βαλει να φυσάει (ή αντίστοιχα να τραβάει) αέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αλλαγών συνέχεια με το μηχάνημα να "αραχνοποιείται" περισσότερο και η τελική σύνθεση να διαμορφώνεται ως εξής:

Tower: Chieftec CX-03B-B-A

PSU: Corsair TX750W

Mainboard: DFi LanParty UT 790FX-M2R

CPU: AMD Phenom 9750 B3

HSF: Scythe Mugen

Fan Controller: Zalman ZM-MFC1

RAM: TeamGroup Xtreem Dark PC2-8500 1066MHz CL5 4x1GB

HDD: 2x WD Raptor 74GB "ADFD" + 2x WD Caviar 6400AAKS

Optical Drives: ASUS DRW1814-BLT , TEAC DV-516G

GPU: Sapphire HD4850

Sound: RealTek ACL 888T Intergrated HD (onboard)

Monitor: LG F900P (CRT 19")

Input: Logitech Cordless Desktop Optical

OS: Windows XP SP2 + Windows Vista x64

Οι αλλαγές είχαν να κάνουν με την εγκατάσταση των εξής:

Phenom 9750 HD9750XAJ4BGH

attachment.php?attachmentid=21463&stc=1&d=1220215815

Scythe Mugen

attachment.php?attachmentid=21465&stc=1&d=1220215815

TeamGroup Xtreem Dark-1066 2x1GB

attachment.php?attachmentid=21464&stc=1&d=1220215815

_____________

O Phenom 9750 των 125W δουλεύει ως επί τo πλείστον με C'n'Q που ρίχνει τη συχνότητα εως τα 1000ΜΗζ με ρεύμα 1,05V.

Overclocked παίζει στα 3GHz χωρίς ιδιαίτερο ρεύμα αλλά η Hyper TX2 δεν τα άντεχε (έως τα 2700ΜΗζ περίπου χωρίς εξτρά ρεύμα δεν είχε πρόβλημα) και γι'αυτό τσίμπησα μια Scythe Mugen η οποία δε μασάει...

Στα Windows μπήκα και με 3100ΜΗζ αλλά δε μπόρεσα να το σταθεροποιήσω.

Η RAM διπλασιάστηκε και έφτασε τα 4GB με την αγορά άλλων 2GB της TeamGroup αλλά δυστυχώς έπρεπε να ρίξω τον divider και τρέχουν στα 333ΜΗz (με τον Phenom στα 3GHz).

Κατάφερα να τις τρέξω στα 500ΜΗz αλλά έπρεπε να χαμηλώσω πολύ το NB clock που είχε πολύ αρνητικό αντίκτυπο στις επιδόσεις.

______________

Μια εσωτερική άποψη του κουτιού ->

attachment.php?attachmentid=21466&stc=1&d=1220216745

post-41-1442175119,5078_thumb.jpg

post-41-1442175119,6103_thumb.jpg

post-41-1442175119,7131_thumb.jpg

post-41-1442175119,7686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με γειές!Η mobo όμως κατά 99% είναι η dfi και όχι η Sapphire στην φώτο λόγο χρωμάτων

Ουπς! Λάθος μου...

Ξέχασα να αναφέρω οτι η Sapphire παρέδωσε πνεύμα ακριβώς μετά την επιτυχή (!!!!) αναβάθμιση του BIOS και έδειχνε C1 error. Διόρθωσα το αρχικό Post.

Αντικαταστάθηκε άμεσα με τη DFi η οποία είναι ακριβώς ίδια (αλλά με "δώρο" το Transpiper που δεν τοποθέτησα).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μία βδομάδα να περίμενες, στα ίδια λεφτά θα πετύχαινες BE, όχι ότι ο 9750 υστερεί σε κάτι.Απλώς δεν ζορίζεις το mobo με htt ο/cing (δεν είναι και ότι καλύτερο στους phenom, τουλάχιστον στα mobo με sb600) αφού το μόνο που χρειάζεται είναι να αλλάξεις Multi.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μία βδομάδα να περίμενες, στα ίδια λεφτά θα πετύχαινες BE, όχι ότι ο 9750 υστερεί σε κάτι.Απλώς δεν ζορίζεις το mobo με htt ο/cing (δεν είναι και ότι καλύτερο στους phenom, τουλάχιστον στα mobo με sb600) αφού το μόνο που χρειάζεται είναι να αλλάξεις Multi.

Τον 9750 τον απέκτησα μέσω ανταλλαγής hardware, ξέρεις πως είναι αυτά. Ήταν μια "συμφέρουσα" αναβάθμιση από άποψη χρημάτων/απόδοσης.

Δεν είχα σκοπό να πάω σε Quad ακόμα ξέροντας οτι οι 45άρηδες θα βγουν στο άμεσο μέλλον. Ήταν μια αλλαγή που την έκανα διότι... μπορούσα να την κάνω.

Συμφωνώ κι εγώ για BE. Αν ήταν όμως να σκάσω αυτά τα χρήματα ντούκου, θα τα έδινα μάλλον για να τσιμπήσω άλλη μια HD4850 και να κάνω CF παρά για επεξεργαστή. Ο 5200+ στα 3.3GHz ήταν πραγματικά καλός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια ερώτηση..Από athlon σε phenom, είδες αύξηση της θερμοκρασίας του PWM της DFI?

Μου φαίνεται κάπως αυξημένη αλλά όχι ιδιαίτερα, το Transpiper δε μπήκα στον κόπο να το βάλω.

Anyway, στο σύστημα προστέθηκε άλλη μια HD4850 της Sapphire...

Benchmarks προσεχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.