Jump to content



Προτάσεις για 24/7 Κατεβαστήρι


Kaf

Recommended Posts

Η διάφορα απο ένα pc των 30€ δηλ ενα PIII μάλλον με έναν πάλι μεταχειρισμένο P4 των 100-120€ είναι πολύ μεγάλη διάφορα σε απόδοση/τιμη.

Αντίθετα πιστεύω ότι η διάφορα με ένα καινούργιο των 250€ σε σχέση με των μεταχειρισμένο P4 είναι πολύ πιο μικρή

Τουλάχιστον αν θέλει ένα Low end σύστημα(Γιατι κάτι τέτοιο θέλει) ας πάρει κάτι καλύτερο γύρω στα 350€(βάρια 500€ με Οθόνη TFT)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Η διάφορα απο ένα pc των 30€ δηλ ενα PIII μάλλον με έναν πάλι μεταχειρισμένο P4 των 100-120€ είναι πολύ μεγάλη διάφορα σε απόδοση/τιμη.

Αντίθετα πιστεύω ότι η διάφορα με ένα καινούργιο των 250€ σε σχέση με των μεταχειρισμένο P4 είναι πολύ πιο μικρή

Τουλάχιστον αν θέλει ένα Low end σύστημα(Γιατι κάτι τέτοιο θέλει) ας πάρει κάτι καλύτερο γύρω στα 350€(βάρια 500€ με Οθόνη TFT)

Γιατί να το κάνει ενώ καλύπτεται με ένα των 250 ευρώ?

Για το πρώτο που λες για τη διαφορά απόδοσης/τιμής ενός Ρ3 με έναν Ρ4 συμφωνώ απόλυτα. Για το 2ο διαφωνώ έμμεσα για το λόγο του λειτουργικού. Η διαφορά ενός amd σε 64bit linux με 2/4gb ram με έναν P4 σε 32bit με 2/4GB Ram είναι τρομερή

Link to comment
Share on other sites

Chris Kaf το σύστημα που εχεις προτείνει ειναι πολύ καλό... Θα του βάλει και 64bit λειτουργηκό και θα το κρατήσει 5 χρονάκια για ταινιες mp3 και low καταστασεις..ασε που μπορει αργοτερα να βλέπει HD ταινιες... ΜΑΚΡΙΑ απο μεταχειρησμένα P4 και PIII .. εχω ενα τετειο σύστημα και η μόνη συμβουλή που σου δίνω ειναι ΜΑΚΡΙΑ απο τις παλατσουρες οταν υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις ενα καινουργιο..

Link to comment
Share on other sites

@Chris Για να έχει επιπλέον δυνατότητες μελλοντικής αναβάθμισης και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Να το συντηρεί δηλαδή

@MUL

Ε όχι και 5 χρόνια και όσο και για το HD ούτε για αστείο καθώς πρέπει να επενδύσει σε κάρτα γραφικών και οθόνη που να το υποστηρίζει.

Αν θέλει σύστημα που να αντέξει κάνα χρόνο(για Low end και λίγο απο όλα χρήση) μεταχειρισμένο P4.

Aν θέλει κάτι καλό που να μπορεί να αντέξει 3-4 χρονάκια τότε ένα καλό σύστημα με 19άρα οθόνη γύρω στα 500€

Αν το ήθελε μόνο και μονό για κατεβαστήρι πάλι μεταχειρισμένο P4 είναι η καλυτερη λύση για 5-6 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

blkik, πρότεινε ένα σύστημα στα λεφτά που λές, κοντά στα 350 δηλαδή. Δεν έχει κλείσει ακόμα το θέμα, όλα είναι υπό συζήτηση.

Chris Kaf added 3 Minutes and 56 Seconds later...

Chris Kaf το σύστημα που εχεις προτείνει ειναι πολύ καλό... Θα του βάλει και 64bit λειτουργηκό και θα το κρατήσει 5 χρονάκια για ταινιες mp3 και low καταστασεις..ασε που μπορει αργοτερα να βλέπει HD ταινιες... ΜΑΚΡΙΑ απο μεταχειρησμένα P4 και PIII .. εχω ενα τετειο σύστημα και η μόνη συμβουλή που σου δίνω ειναι ΜΑΚΡΙΑ απο τις παλατσουρες οταν υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις ενα καινουργιο..

Ακριβώς αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Αφού θέλει να πάρει PC και μπορεί να διαθέσει 250 ευρώ γιατί να μην το κάνει? Το Pc είναι κάτι που θα μείνει. Ακόμα και παλιό δεν παύει να είναι χρήσιμο. Άσε που με τα καινούρια έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο οτι δε θα σου χαλάσουν την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

blkik μια χαρά HighDefinition παίζουν ρε φίλε οι νέοι amd4Χ50 χαμηλής κατανάλωσης.

Σε τί κάρτα να επενδύσει δηλαδή ρε φίλε? Κανα CF 4870?

Μη γράφουμε ό,τι να ναι ρε παιδιά.

Eδώ το 780G και το 8200 είναι πλέον standard λύσεις για HTPCs.

Οι δε μεταχειρισμένες ψησταριές p4 είναι ό,τι χειρότερο απο κατανάλωση και θερμοκρασίες.

Chris Kaf εγώ θα έλεγα να μην παει στις φθηναδούρες Asrock .

Κρίμα απ' το Θεό για 20euro διαφορά να μην πάει στην ASUS με το 8300.

Θα μπορεί ακόμα και bluray να έχει αν θελήσει στο μέλλον με hardware acceleration απ' την κάρτα γραφικών, σύγχρονο chipset , περισσότερες θύρες sata/USB κλπ

Ας πάρει έστω την Asus με το 8200 που είναι 10euro φθηνότερη.

Link to comment
Share on other sites

το παρακάτω είναι ιδια σύνθεση με το δικό μου κατεβαστήρι

ASUS TM-211 350W το τροφοδοτικο του κουτιού είναι σχετικά καλό(εγω έβαλα ένα παλιο antec true480 )

Abit Fatal1ty F-I90HD

Intel Pentium Dual Core E2160

CORSAIR TWINX DDR2 6400 CL5 2GB (2X1GB) DUAL CHANNEL KIT

προσοχή στο κουτί απο μπροστά δεν παίρνει ανεμιστήρα έχει τα κουμπιά και δεν γίνεται να βάλεις, άλλα γενικά είναι ένα ωραίο στιβαρό κουτί

δεν είναι οτι πιο καινούριο αλλά εγω πιστεύω είναι μια χαρά

και προς θεού μακριά από π4 για κατεβαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

@NickGRTo HighDefinition δεν είναι μόνο θέμα επεξεργαστή είναι κυρίως θέμα κάρτας γραφικών και Οθόνης που πρέπει τουλάχιστον να είναι HD Ready δηλαδή να υποστηρίζουν 720p. Με 250€ δεν νομίζω ότι γίνεται?

@Chif ακριβώς επειδη θες κάτι που να μείνει πρότεινα νεό καλό σύστημα. Αν θες κατι πρόχειρο για κανα χρόνο ή μόνο για κατεβαστήρι αποκλειστικά μεταχειρισμένο

Στα γρήγορα δυο συστήματα

Σε Ιντελ

Asus TA-891 BLACK 21,00 €

COOLERMASTER RP-500 EXTREME POWER 500W 43,69€

INTEL PENTIUM DUAL CORE E2180 2.00 GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX 44,37 €

MSI P45 NEO-F 75,63 €

TRANSCEND JM667QLJ-1G DDR2 1GB PC5300 667MHZ 14,71 €

SEAGATE BARRACUDA ST3250620AS 250GB 7200RPM 16MB SATA2 32,77€

NEC OPTIARC AD-5200A BULK 15,87 €

MSI NX8600GT-TD512EZ/D2 512MB PCI-E RETAIL 54,59 €

Floppy 4,20€

365€ με Φ.Π.Α Μπορείς να αλλάξεις αργότερα τον επεξεργαστή ακόμα και με quad να προσθέσεις μέχρι 16GΒ μνήμη άλλους 5 σκληρούς και 8 ή 12 usb συσκευές(δεν θυμάμαι)

Σε AMD

Αλλαζεις αυτα τα δύο μόνο

AMD ATHLON 64 X2 4050E 2.1GHZ DUAL CORE BOX 37,82€

GIGABYTE GA-MA78GM-S2H 57,9€

331€ με το Φ.Π.Α Τα άλλα ίδια +firewire + ότι θα υποστηρίζει μάλλον και τους επερχόμενους επεξεργαστές της AMD

Και οθόνη http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1104691

http://www.prad.de/en/guide/screen4560.html

Είναι η μοναδική με κόστος κάτω από 200€ που έχει HDCP

AMD Desktop + Asus 530€ και μπορείς και χωρίς κάρτα γραφικών αν σου είναι αρκετή η on board -65€(470€)

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε η Αbit Fatal1ty είναι εντελώς ξεπερασμένη πλέον και ακριβή.

Εδώ ψάχνεται για μητρική των 40euro και εσύ του λες για μητρική των 80euro?

Άσε που έχει και ati υποσύστημα γραφικών που δεν του κάνει, μιας και θέλει να βάλει linux όπως λέει.

@blkik δεν το κατέχεις το θέμα του HD φίλε και εκτείθεσαι με αυτά που γράφεις.

Τουλάχιστον μη παραπληροφορείς κι αυτούς που δεν ξέρουν

Link to comment
Share on other sites

Ok δεν το κάτεχω αλλά πες το και σε αυτούς

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2886

http://www.digital-digest.com/articles/PC_Blu-ray_HD_DVD_Ready_page2.html

Και όχι μια μητρικη των 40€ δεν είναι καλή ιδέα για ένα low end σύστημα που θέλει να το κρατήσει και καιρό. Το σύστημα βασίζεται στην μητρική. Και οι δυο που πρότεινω είναι πάνω απο 70€

Link to comment
Share on other sites

blkik ξεφεύγουμε offtopic, μιας και ο φίλος δεν ζήτησε HTPC σύστημα.

και μόνο ότι μου δείχνεις link του 2006 του anandtech μου δείχνει ότι απλά δεν ασχολείσαι με το θέμα.

Μιας και σου αρέσουν τα άρθρα του anandtech διάβασε αν θες κάτι πιο πρόσφατο, όπως αυτό κι αυτό και πες μου αν εξακολουθείς να πιστεύεις "για το HD ούτε για αστείο καθώς πρέπει να επενδύσει σε κάρτα γραφικών"

Link to comment
Share on other sites

Εχω μάθει να διαβάζω όλα όσα γράφουν οι άλλοι και να μην απομονώνω λέξεις οι φράσεις. Για να το δούμε πάλι

Ε όχι και 5 χρόνια και όσο και για το HD ούτε για αστείο καθώς πρέπει να επενδύσει σε κάρτα γραφικών και οθόνη που να το υποστηρίζει.

Κάρτα γραφικών και Οθόνη. Το αν η κάρτα γραφικών θα κάνει 40€ ή 500€ είναι άλλο θέμα. Αν κάνει 40€ ναι θα πάιζει HD αλλά δεν το κόβω για πάνω από 1-2 χρόνια γιατί σε 2 χρόνια το πολύ θα έχουν αλλάξει τα δεδομένα

Όταν λέμε επενδύω εννοούμε βάζω κάποια χρήματα και περιμένω να μου αποδώσουν κάτι(αν βάλω λίγα θα πάρω λίγα)

Και ειδικά όταν προτάθηκε σύστημα των 245€ με on board κάρτα που δεν περιέχει το 780G του άρθρου που παρέθεσες.

Από μέρους μου τέλος το Οff topic

Link to comment
Share on other sites

Εχω μάθει να διαβάζω όλα όσα γράφουν οι άλλοι και να μην απομονώνω λέξεις οι φράσεις. Για να το δούμε πάλι

Ε όχι και 5 χρόνια και όσο και για το HD ούτε για αστείο καθώς πρέπει να επενδύσει σε κάρτα γραφικών και οθόνη που να το υποστηρίζει.

Κάρτα γραφικών και Οθόνη. Το αν η κάρτα γραφικών θα κάνει 40€ ή 500€ είναι άλλο θέμα. Αν κάνει 40€ ναι θα πάιζει HD αλλά δεν το κόβω για πάνω από 1-2 χρόνια γιατί σε 2 χρόνια το πολύ θα έχουν αλλάξει τα δεδομένα

Όταν λέμε επενδύω εννοούμε βάζω κάποια χρήματα και περιμένω να μου αποδώσουν κάτι(αν βάλω λίγα θα πάρω λίγα)

Και ειδικά όταν προτάθηκε σύστημα των 245€ με on board κάρτα που δεν περιέχει το 780G του άρθρου που παρέθεσες.

Από μέρους μου τέλος το Οff topic

Γιατί όχι 5 χρόνια, αυτό δεν το καταλαβαίνω. Εδώ εγώ το main pc μου το αλλάζω κάθε 3-4 χρόνια, δεν θα αντέξει αυτό για κατεβαστήρι και ψευτοδουλειές 5 χρόνια; Μην τρελαθούμε τελείως!

Όσο για αυτό που λες με τις επενδύσεις, θα έπρεπε να ξέρεις πως στον χώρο των υπολογιστών, δεν περιμένεις απόδοση μετά από 2 χρόνια από τίποτα. Αν αλλάξει κάποιο πρότυπο γιατί θα είναι καλύτερη η σημερινή κάρτα των 500 ευρώ από τη σημερινή των 40;

Σόρρυ για την παρέμβαση, στον thread starter.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μια μητρικη των 40€ δεν είναι καλή ιδέα για ένα low end σύστημα που θέλει να το κρατήσει και καιρό. Το σύστημα βασίζεται στην μητρική. Και οι δυο που πρότεινω είναι πάνω απο 70€

Μα και μετά απο καιρό τα ίδια θα κάνει το pc, κατέβασμα και lightweight εφαρμογές. Ξανατονίζω πως θα στηθεί linux στο μηχάνημα. Δεν τίθεται καν θέμα αναβάθμισης. Το πολύ να αναβαθμίσει τη RAM σε 4GB και τίποτα παραπάνω.

Nikgr η ASUS M3N-H που προτείνεις πραγματικά φαίνεται να αξίζει τα +20 ευρώ. Πολύ πιθανό να μπει εν τέλει αυτή. Είναι που λες, "δώσ'τα τα ρημάδια τα 20 ευρώ να πανε στο διάολο".

Και κάτι ακόμα, το οτι θα μπεί linux δε σημαίνει απαραίτητα πως είναι μονόδρομος η nvidia. Και οι ΑΤΙ μια χαρά θα βολέψουν. Δεν κηνυγάμε 3D effects και σαχλαμάρες, ένα λειτουγικό pc για πολύ συγκεκριμένες εργασίες κηνυγάμε.

Ας ορίσω και ένα όριο στο budget (κακώς γιατι περιορίζω πολύ τις προτάσεις σας), 400 ευρώ ΜΕΓΙΣΤΟ για το PC και τη φθηνότερη TFT της αγοράς. HDMI, HD, 2ms απόκριση κλπ κλπ κλπ δε χρειάζονται. Απλά να δείχνει εικόνα και να είναι TFT (αν και δεν έχει αποφασιστεί όπως προανέφερα, είναι μια από τις 2 επιλογές που υπάρχουν, καθαρά για το θέμα του χώρου στο γραφείο)

Συγχωρέστε με αν δε βγαίνει νόημα κάπου, κοντεύω τις 48 ώρες ξύπνιος

Link to comment
Share on other sites

Με το χώρο είναι επίσης εντάξει.

tristeno added 1 Minutes and 7 Seconds later...

Και μετά το παρακάτω

Απλά να δείχνει εικόνα και να είναι TFT (αν και δεν έχει αποφασιστεί όπως προανέφερα, είναι μια από τις 2 επιλογές που υπάρχουν, καθαρά για το θέμα του χώρου στο γραφείο)

Δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό σου και μάλλον δεν είμαι ο μόνος από ότι βλέπω. Από 250Ε πήγες στα 400Ε (μην μιλήσουμε για το θέμα χώρου το οποίο γιατί δεν κατάλαβα ακόμα αν είναι πρόβλημα ή όχι) για να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά που μπορείς να την κάνεις με υποπολλαπλάσιο κόστος.

Μάλλον πρέπει να αφήσεις τον φίλο σου να αποφασίσει μιας και είναι δικά του τα λεφτά αφού του παραθέσεις τις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.