Jump to content



Eγγραφη PC σε βιντεοκασετα


asker

Recommended Posts

4. Δε χρειαζεται να ξαμοληθεις..πουθενα..το εχει το e shop.....

5. Τωρα..για την ερωτηση σου...οτι εχεις οπως λες...

"Aυτα που εχω ειναι ενα καλωδιο Scart στη μια ακρη, ενω η αλλη ακρη καταληγει....

4. Το ξερω οτι το εχει το e-shop αλλα εχει μικρη τιμη οποτε θα πληρωνω μεταφορικα. Σαφως και πρεπει να ξαμοληθω στα μαγαζια, δεν θα μου ερθει απο μόνο του στα χερια μου...

5. Δεν εχω μονο αυτο, ειπα οτι εχω κι αλλα πραγματα. Θα τα δεις οταν διαβασεις ολο το thread.

Επι του θεματος τωρα.

Αν αφαιρεσω τα ασχετα περι της καρτας τηλεορασης που ειπες(αν και συμφωνησες να μην ξαναναφερθουμε σε αυτο), μενει αυτο:

"βαλε ενα svideo (θεωρω οτι ξερεις ποιο ειναι το καλωδιο αυτο που μεταφερει και ηχο και εικονα) απο την εξοδο της καρτας γραφικων στο video σου. α) "Η θα εχει svideo in υποδοχη το video σου απο μονο του..ή ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ τοτε παρε το εξαρτημα που σου ειπε ο sot και αν παρατηρησεις την εικονα θα δεις οτι εκτος απο τις 3 τρυπες (κοκ-ασπρο-κιτρ) εχει και μια svideo οπου και εκει θα βαλεις την αλλη ακρη.

Οπως ειναι αυτο το συστηματακι πια ετοιμο, θα το βαλεις στο scart in του video σου. Ανταπορακι ειναι ντε. Και δεχεται και καλωδια τυπου κοκκινο-ασπρο-κιτρινο ΑΛΛΑ και svideo υποδοχη(χρησιμοποιεις οτι εχεις ή σε βολευει)..και ολα αυτα τα καταληγει σε scart".

Το svideo ξερω ποιο ειναι και εχω τετοια(θηλυκα). Μου λες να το βαλω απο τη καρτα γραφικων στο βιντεο, μα δεν μπαινει ουτε στο pc ουτε στο βιντεο. Το βιντεο εχει μόνο υποδοχες rf και scart(ενα αλλο βιντεο που εχω εχει επιπλεον ασπρη & κοκκινη υποδοχη). Μου λες λοιπον να παρω το εξαρτημα του sot, οk. Η μια πλευρα η scart θα μπει στο βιντεο. Με την αλλη πλευρα τι γινεται, ειναι το ζητημα(και το ρωταω για 3η φορα): Τι ακριβως συνδεω και πως, σε αυτη τη πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ???

ΤΗΝ ΕΙΔΕΣ ΚΑΛΑ ΤΗ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΒΑΛΕ Ο ΣΟΤ6 ΕΚΕΙ?

ΚΟΙΤΑ ΤΗ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙς ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΟΥ SVIDEO.

ΑΠΟ ΤΟ PC ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΜΠΑΙΝΕΙ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΟΛΟ ΜΑΖΙ ΣΤΟ VIDEO ΜΕΣΩ SCART.

ευχαριστούμε για την ευγενική πρόταση.Μέχρις εδώ η συνεισφορά σας στο θέμα ήταν απολύτως θετική, και τούτο είναι εκτιμητέο

Link to comment
Share on other sites

Παρα τον τσακωμο..και το εννοω, αν συνεχιζεις να μη βγαζεις ακρη, κανε μου ενα pm να σου πω αναλυτικοτερα. Το εννοω. Μπορώ να σε βοηθήσω να τοποθετήσεις σωστά το svideo

Λοιπον, δες το και πες μας..

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι μπαίνουμε για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον σαν ηλεκτρονική παρέα. Χαλαρώστε. Σε πρώτη φάση θα πέσει μία μικρή τροποποίηση στα ανάρμοστα τμήματα των ποστ σας, σε δεύτερη φάση, αν το επιθυμείτε , θα συζητήσουμε και για μπάνια.

Μία πρόταση.

Αφού υπάρχουν διαφορετικές απόψεις γιατί να μη στηρίξουμε την άποψή μας με παραπομπές από το νετ ή ακόμη καλύτερα να φτιάξουμε ένα μικρό how to ο καθένας και να υπάρχει και σαν μπούσουλας για τους υπόλοιπους εξ ημών? Να το κάνουμε και οδηγό να βγει και κάτι καλό από το όλο σκηνικό. Δε θα με παραξένευε αν υπήρχαν πάνω από δύο τρόποι να γίνει το ζητούμενο.

ΕΝΤΙΤ

ΟΚ λοιπόν, προσπάθησα αφαιρέσω ό,τι θα μπορούσε να αποτελέσει πέτρα νέου σκανδάλου. Παρακαλώ , επειδή αναφέρεστε σε θέμα που μπορούμε όλοι να επωφεληθούμε , να καταλήξετε όχι σε ένα συμπέρασμα. Αυτό έλειπε, στα πισιά μας έχουμε 10 τρόπους να κάνουμε το κάθετι.

Αλλά καταλήξτε σε κάποιες διαδικασίες, και αν έχει κάποιος τη διάθεση να τη φτιάξει ολοκληρωμένα με όσο περισσότερη αναλυτικότητα μπορεί. Και θα βοηθήσει και η ΔΟ να γίνει ένας ωραίος οδηγός , με όσες εναλλακτικές οδούς τυχόν προκύψουν και θα βοηθούνται έτσι όλοι οι μεταγενέστεροι.

Αυτιά

Link to comment
Share on other sites

4 Μου λες λοιπον να παρω το εξαρτημα του sot, οk. Η μια πλευρα η scart θα μπει στο βιντεο. Με την αλλη πλευρα τι γινεται, ειναι το ζητημα(και το ρωταω για 3η φορα): Τι ακριβως συνδεω και πως, σε αυτη τη πλευρα.

Ένα κάλώδιο svideo σε svideo και από το pc θα το βάλεις στον αντάπτορα οποίος ειναι συνδεδεμένος με το καλώδιο scart ποου ειναι συνδεδεμένος με το video...

Αν σε μπερδεύει αυτό ή δεν θες να βρεις από το σπίτι να τότε συνέδεσε το pc ( vga tvout svideo) με το svideo in της τηλεόρασης και βάλε το video να γράφει από την τηλεόραση...

Link to comment
Share on other sites

Eνα τετοιο καλωδιο θα συνδεθει στην εξοδο(video out) της καρτας γραφικων και η αλλη του ακρη στην εισοδο του scart το οποιο θα ειναι συνδεδεμενο με το βιντεο. Για τον ηχο θα παρεις ενα splitter που θα συνδεσεις στην εξοδο της καρτας ηχου (αυτη με το πρασινο χρωμα). Στην μια ακρη θα συνδεσεις τα ηχεια σου και στην αλλη ενα τετοιο. Η κοκκινη και η ασπρη αποληξη αυτου θα μπει στις αντιστοιχες υποδοχες του scart που ειναι καρφωμενο στο βιντεο.

post-3372-1442175137,7646_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια εμβολιμη ερωτηση πρωτου ξαναμιλησω για το θεμα,

πως γραφεις απο την τηλεοραση σε βιντεο VHS? Το εχω ξεχασει:003:

Παταω το record αλλα δε γραφει το καναλι που παιζει(γραφει μόνο κενο).

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου βιντεο δεν παιζει ρολο τη δειχνει η τηλεοραση αλλα το σημα απο τον ενσωματομενο σε αυτο δεκτη. Διαλεγω πρωτα το καναλι που με ενδιαφερει στο βιντεο και μετα παταω εγγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια ρυθμιση/επιλογη για αυτοματο? δηλαδη να γραφει οτι δειχνει η τηλεοραση εκεινη τη στιγμη.

Γιατι αν εχεις κανει τη τηλεοραση μονιτορ ενος κομπιουτερ, πως θα εγγραψει αυτη την εικονα?

Link to comment
Share on other sites

Eνα τετοιο καλωδιο θα συνδεθει στην εξοδο(video out) της καρτας γραφικων και η αλλη του ακρη στην εισοδο του scart το οποιο θα ειναι συνδεδεμενο με το βιντεο. Για τον ηχο θα παρεις ενα splitter που θα συνδεσεις στην εξοδο της καρτας ηχου (αυτη με το πρασινο χρωμα). Στην μια ακρη θα συνδεσεις τα ηχεια σου και στην αλλη ενα τετοιο. Η κοκκινη και η ασπρη αποληξη αυτου θα μπει στις αντιστοιχες υποδοχες του scart που ειναι καρφωμενο στο βιντεο.

Mαλιστα. Cabrinha, εισαι ο μόνος που απαντησε μετα απο τοσα μυνηματα:023:

Αν και τα περισσοτερα απ τα links δε βγαινουνε, καταλαβα τι χρειαζεται.

Αρα θα πρεπει να αγορασω το εξαρτημα που λεμε, και ενα splitter.

Καλωδιο με αρσενικα svideo στις 2 ακρες, εχω ηδη.

1. Ένα κάλώδιο svideo σε svideo και από το pc θα το βάλεις στον αντάπτορα οποίος ειναι συνδεδεμένος με το καλώδιο scart ποου ειναι συνδεδεμένος με το video...

2. Αν σε μπερδεύει αυτό ή δεν θες να βρεις από το σπίτι να τότε συνέδεσε το pc ( vga tvout svideo) με το svideo in της τηλεόρασης και βάλε το video να γράφει από την τηλεόραση...

1. Ποιον ανταπτορα? Οπως λεει και Cabrinha δεν υπαρχει καποιος αλλος ανταπτορας, το βαζεις κατευθειαν στο καλωδιο scart που ειναι συνδεδεμενο στο βιντεο.

2. Λοιπον, σε καποιο pc εχω οντως συνδεδεμενη TFT τηλεοραση (αντι monitor).

Αυτο που μου λες προφανως δεν σχετιζεται καθολου με κεραια, σωστα?

Επειδη δε θυμαμαι πως δουλευει το βιντεο, μπορεις να μου πεις πώς γραφει απ τη τηλεοραση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Τάκη μην χαλάς το Post του παιδιού!! Ρε πιθηκε αυτό εσένα σου φαίνεται για καλώδιο???

http://img.tomshardware.com/us/2005/11/23/pc_interfaces_101/scart2.jpg

Η απάντηση σου είχε δωθεί από τα 3 πρώτα posts... Μήπως θές να σου γράψουμε και κανένα DIY για το πως ανοίγεις την τηλεόραση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Τάκη μην χαλάς το Post του παιδιού!! Ρε πιθηκε αυτό εσένα σου φαίνεται για καλώδιο???

http://img.tomshardware.com/us/2005/11/23/pc_interfaces_101/scart2.jpg

Η απάντηση σου είχε δωθεί από τα 3 πρώτα posts... Μήπως θές να σου γράψουμε και κανένα DIY για το πως ανοίγεις την τηλεόραση?

Kαποιος αλλος το ονομασε καλωδιο, εγω το αποκαλεσα εξαρτημα.

Σε αλλο forum μου ειπανε οτι αυτο το εξαρτημα ΔΕΝ ειναι απαραιτητο αν δεν "παιζει" τηλεοραση. Οποτε προσπαθω να κανω τη δουλεια μου και χωρις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιον ανταπτορα? Οπως λεει και Cabrinha δεν υπαρχει καποιος αλλος ανταπτορας, το βαζεις κατευθειαν στο καλωδιο scart που ειναι συνδεδεμενο στο βιντεο.

Πάρε αυτό το εξάρτημα που λες εσυ, το καλώδιο minijack σε rca για τον ήχο και το svideo για την εικονα... Όπου βρίσκεις τρύπα που να ταιριάζει χρώμα και σχήμα μπαίνεις!!! Ελπίζω μετά να μην μας ρωτήσεις και τις ρυθμίσεις για να βγάλεις εικόνα από την tvout!:027:

Link to comment
Share on other sites

Διορθωση: "Καποιος αλλος το πρωτοονομασε καλωδιο".

Λοιπον, υπαρχουνε νεα, που μαλλον θα απογοητευσουν καποιους φιλους.

Επιχειρησα να κανω απλη εγγραφη εικονας σε βιντεο απ τη τηλεοραση, οπως μου προτεινε ενας φιλος. Ειχα(και εχω) ηδη μια ΤFT σε ρολο monitor, συνδεσα το βιντεο και επελεξα να κανει auto record, δηλ. οτι δειχνει η οθονη. Και εβαλα την εικονα του υπολογιστη. Αποτελεσμα? Μηδεν. Η εικονα του υπολογιστη δεν γραφτηκε στη κασετα. Συνεπως η εγγραφη βιντεο τετοιου ειδους δεν δουλευει. Κι αν μπορει να το κανει κανεις... καλο ειναι να μας ενημερωσει.

Επισης επιχειρησα να συνδεσω pc και βιντεο με το τροπο που προτειναν καποιοι φιλοι, scart σε tv-out καρτας γραφικων, επισης χωρις αποτελεσμα. Η εικονα του πισιου δεν γραφοταν με τιποτα.

Καλο θα ηταν λοιπον ολοι οι φιλοι θεωρητικοι που προτεινουν "απλους" και σιγουρους τροπους, ή που προτεινουν καλωδια που ηδη εχω, να ειναι βεβαιοι οτι κατι δουλευει και να εχουν δοκιμασει οι ιδιοι προηγουμενως.

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Διορθωση: "Καποιος αλλος το πρωτοονομασε καλωδιο".

Λοιπον, υπαρχουνε νεα, που μαλλον θα απογοητευσουν καποιους φιλους.

Επιχειρησα να κανω απλη εγγραφη εικονας σε βιντεο απ τη τηλεοραση, οπως μου προτεινε ενας φιλος. Ειχα(και εχω) ηδη μια ΤFT σε ρολο monitor, συνδεσα το βιντεο και επελεξα να κανει auto record, δηλ. οτι δειχνει η οθονη. Και εβαλα την εικονα του υπολογιστη. Αποτελεσμα? Μηδεν. Η εικονα του υπολογιστη δεν γραφτηκε στη κασετα. Συνεπως η εγγραφη βιντεο τετοιου ειδους δεν δουλευει. Κι αν μπορει να το κανει κανεις... καλο ειναι να μας ενημερωσει.

Επισης επιχειρησα να συνδεσω pc και βιντεο με το τροπο που προτειναν καποιοι φιλοι, scart σε tv-out καρτας γραφικων, επισης χωρις αποτελεσμα. Η εικονα του πισιου δεν γραφοταν με τιποτα.

Καλο θα ηταν λοιπον ολοι οι φιλοι θεωρητικοι που προτεινουν "απλους" και σιγουρους τροπους, ή που προτεινουν καλωδια που ηδη εχω, να ειναι βεβαιοι οτι κατι δουλευει και να εχουν δοκιμασει οι ιδιοι προηγουμενως.

Αυτα.

macrovision kick'd in?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.