Jump to content

Διέρρευσε η έκδοση Windows 7 beta 1

Nemesis1442169105
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18052&stc=1&d=1196261534

w74an5.jpg

H πρώτη δοκιμαστική έκδοση beta των Windows 7 διέρρευσε στο Διαδίκτυο περίπου ένα χρόνο πριν από την επίσημη κυκλοφορία του νέου λειτουργικού συστήματος.

Tα Windows 7, τα οποία αναμένονται στα ράφια τα επόμενα Χριστούγεννα, κυκλοφόρησαν πριν από λίγες μέρες στο Διαδίκτυο σε διάφορους torrent trackers σε ένα iso αρχείο.

Σύμφωνα με αυτούς που πρώτοι δοκίμασαν την έκδοση αυτή, τα χαρακτήρισαν "στιβαρά και γρήγορα". Εντύπωση έχει κάνει η ανανεωμένη γραμμή εργασιών (taskbar), η οποία είναι σαφώς βελτιωμένη, αλλά μπορεί να προκαλέσει σύγχυση, καθώς ο χρήστης δε μπορεί να ξεχωρίσει ποιες είναι οι ενεργές εφαρμογές και ποιες είναι οι συντομεύσεις που έχει τοποθετήσει.

Η δοκιμαστική έκδοση παρουσιάστηκε τον περασμένο μήνα στο Professional Developers Conference της Microsoft στο Λος Αντζελες, αλλά οι διαφορές μεταξύ των Windows 7 και των Vista ήταν τόσο μικρές που περνούσαν απαρατήρητες. Οι συμμετέχοντες στο συνέδριο έλαβαν μία pre-beta εκδοση σε DVD, όπως επίσης και 160GB κώδικα σε φορητό σκληρό Western Digital.

> Περισσότερα:

- Cnet

- Computerworld

- ARS Technica

post-1969-1442175374,0114_thumb.jpg

post-1969-1442175374,0407_thumb.jpg

post-1969-1442175374,072_thumb.jpg

• Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη αλλα δεν πιστεύω στην λέξη "διέρρευσε".

Μάλλον θα είδαν τα ποσοστά Mac και Linux που ανεβαίνουν και τρομαξαν.

Για την M$ μιλάμε όχι για το μπακάλικο της γειτονιάς.

Εμενα αυτό που θα μου μείνει είναι η έκφραση "Η PreBeta7 είναι πιο stable από τα sVista μου"

Μακάρι να δούμε κάτι καλο και ελαφρύ γιατί αυτή η ιστορία με τα βαριά λειτουργικά πρέπει να σταματήσει.

Νομίζω πως διέρρευσε όπως διαρρέει οτιδήποτε άλλο στο δίκτυο. Με το σκεπτικό σου δε θα βρίσκαμε τίποτα, εκτός αν υπήρχε κάποιος σκοπός από πίσω.

Όσο για το πόσο σταθερά είναι τα Beta ή τα PreBeta σε σχέση με τα Vista, τα δικά μου Vista κάνουν rebooot μιά φορά το μήνα, όταν θα αλλάξει η ΑΤΙ drivers. Πόσο πιό σταθερά να είναι; Φυσικά για BSoD ούτε λόγος...

τα δοκιμασα και εγω σημερα το πρωι αλλα με εκνευρισε το γεγονος οτι δεν ηθελε με τιποτα να αλλαξει αναλυση σε 1920Χ1200 που ειναι η κανονικη για την οθονη μου. Βρε τι drivers του εβαλα τι force εκανα δεν την δεχοταν με τιποτα και με εριχνε στην 1600Χ1200. Τελικα εκανα restore τα ΧΡ και μαλλον θα περιμενω πλεον την κανονικη εκδοση του χρονου που θα υπαρχουν και drivers για αυτα γιατι τωρα εβαλα των vista. Παντως οντως φαινονται γρηγορα αλλα δεν βρηκα πουθενα τον τροπο να γυρισω το desktop σε classic style παρα μονο με καποιες παραμετροποιησεις το εκανα να μοιαζει. Ελπιζω η τελικη εκδοση να ειναι πολυ καλυτερη και να βρουμε στα 7 τον πραγματικο διαδοχο των ΧΡ .

τα δοκιμασα και εγω σημερα το πρωι αλλα με εκνευρισε το γεγονος οτι δεν ηθελε με τιποτα να αλλαξει αναλυση σε 1920Χ1200 που ειναι η κανονικη για την οθονη μου. Βρε τι drivers του εβαλα τι force εκανα δεν την δεχοταν με τιποτα και με εριχνε στην 1600Χ1200. Τελικα εκανα restore τα ΧΡ και μαλλον θα περιμενω πλεον την κανονικη εκδοση του χρονου που θα υπαρχουν και drivers για αυτα γιατι τωρα εβαλα των vista. Παντως οντως φαινονται γρηγορα αλλα δεν βρηκα πουθενα τον τροπο να γυρισω το desktop σε classic style παρα μονο με καποιες παραμετροποιησεις το εκανα να μοιαζει. Ελπιζω η τελικη εκδοση να ειναι πολυ καλυτερη και να βρουμε στα 7 τον πραγματικο διαδοχο των ΧΡ .

Ο Core i7 θα φταίει :p :046: [ jk ]

Windows Update έτρεξες για να περάσει τους drivers για την VGA ?

Να ρωτήσω...επειδή έπεσε στα χέρια μου μία έκδοση των 7, στον δίσκο που έχω τώρα τα ΧΡ και θέλω να βάλω και Linux για να τα δοκιμάσω, στο τριπλό βoot menu, με τι σειρά να βάλω τα linux-7? Πρώτα τα 7 και μετά τo linux ή το ανάποδο? Έτσι για να τα δω και εγώ, γιατί με τα svista απογοητεύτηκα τελείως....!

Νομίζω πως διέρρευσε όπως διαρρέει οτιδήποτε άλλο στο δίκτυο. Με το σκεπτικό σου δε θα βρίσκαμε τίποτα, εκτός αν υπήρχε κάποιος σκοπός από πίσω.

Όσο για το πόσο σταθερά είναι τα Beta ή τα PreBeta σε σχέση με τα Vista, τα δικά μου Vista κάνουν rebooot μιά φορά το μήνα, όταν θα αλλάξει η ΑΤΙ drivers. Πόσο πιό σταθερά να είναι; Φυσικά για BSoD ούτε λόγος...

+1 για την σταθεροτητα.Τα δοκιμασα και εγω τα 7 σε εναν P3 για πλακα.Καλα ειναι,αλλα οταν βγουν.Beta λειτουργικο η ακομα χειροτερο pre-beta δεν προτεινεται για κανονικη χρηση στο pc.

Να ρωτήσω...επειδή έπεσε στα χέρια μου μία έκδοση των 7, στον δίσκο που έχω τώρα τα ΧΡ και θέλω να βάλω και Linux για να τα δοκιμάσω, στο τριπλό βoot menu, με τι σειρά να βάλω τα linux-7? Πρώτα τα 7 και μετά τo linux ή το ανάποδο? Έτσι για να τα δω και εγώ, γιατί με τα svista απογοητεύτηκα τελείως....!

Τα windows με την σειρά κυκλοφορίας και τα linux τελευταία.

ΧΡ-VISTA-7-LINUX

Πριν κάνα μηνα είχα κάνει clean install σε 3 partition.

VistaSP1-PreBeta7-Ubuntu8.10

Ο Core i7 θα φταίει :p :046: [ jk ]

Windows Update έτρεξες για να περάσει τους drivers για την VGA ?

δεν τα εβαλα στο PC με τον Ι7 αλλα στο γενικης χρησεως με P5k και Ε8400 στα 3,6Ghz. Oσο για updates να τα ετρεξα ολα αλλα ειχε μουλαρωσει δεν καταλαβαινε τιποτα. Βεβαια με κανενα utilitaki refresh overrider ισως εστωνε χαρακτηρα αλλα τσαντιστικα τοσο που εβαλα το Acronis και εκανα restore χωρις να το καταλαβω...

Και δεν τα δοκιμάσεις να μας πεις εντυπώσεις ..Παντως μην βγάζεται συμπεράσματα απο beta εκδοσεις... (για σταθερότητα μιλάω πάντα)

Τα Windows Codename Whistler ήταν απο τα πιο σταθερά λειτουργικά που είχα περάσει τότε. Συγκεκριμένα ηταν πιο σταθερά και από τα Xp στο 1ο τους release (Τουλάχιστον για το pc που είχα τότε). Για αυτή τη φρέσκια "διαρροή" άκουσα και εγώ καλά λόγια από γνωστό που τη δοκίμασε.

Γενικότερα συμφωνώ με αυτό που λέει ο MUL, δεν είναι σωστά τα συμπεράσματα που βγαίνουν από τις Beta (Α) εκδόσεις.

Θα φανεί του χρόνου (ή του παραχρόνου)...