Jump to content


Το δικο μου νεο συστηματακι ...


DaLooney

Recommended Posts

Μετα κοπων και βασανων επιτελους εχουν αρχισει να ερχονται τα πρωτα parts του νεο μου συστηματος.

Προς το παρων εχω στα χερια μου εδω και μερικες μερες το Corsair 750w ,την Thermalright 120 Ultra Black και 2 Χ 640gb Western Digital Caviar Black 32mb δισκους

Ενω πριν απο λιγο εφτασε καταιδρωμενο το ANTEC TWELVE HUNDRED απο το e-shop (παραγγελια απο 23/01)

Τωρα πλεον περιμενω το Phenom 940 , την Sapphire 4870Χ2 , την Asus Deluxe M3A79-T , τις Corsair 4gb8500 (2X2GB) και ενα DVD-R φτηνιαρικο.

Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...

Το τροφοδοτικο απο λιγο που το τσεκαρα ειναι μεσα σε μια πολυ ωραια θηκη(σαν βελουδινο τσαντακι)...ολες οι καλοδιωσεις ειναι σε μαυρο χρωμα και εντυπωση σου προκαλει ο μεγαλος ανεμιστηρας που εχει. (Δεν ειμαι σιγουρος αν βαζει η βγαζει αερα...μαλλον το πρωτο)

Η ψυκτρα απλα ειναι τελεια...την εχω βγαλει απο το κουτι και την δειχνω στον καθενα που ερχεται στο σπιτι μου και εντυπωση μου κανει το βαρος της.. Να δω πως θα την στερεωσω μη μου παρει ολα σβαρνα μαζι της...!!!

Οι δισκοι οκ ειναι πακεταρισμενοι ... σαν δισκοι τπτ το ιδιαιτερο...

Το κουτακι τωρα μολις πριν λιγο το ανοιξα και εχω παθει πλακα... Ειναι απλα απιστευτο...Τεραστιοι χωροι !

Σουλουπομενα πραγματα ενω στην συσκευασια παρεχονται καλωδια πιαστρακια για το σουλουπωμα των καλωδιον. Ξεχωρα απο αυτα στην πισω μερια απο εκει που μπαινει η μητρικη εχει επισης πιαστρακια στο πισω μερος για το κρυψιμο τον περριτων καλωδιον.

Εντυπωση μου κανει πως στα 3 μπροστινα 120αρια φαν εχει σιτες για την σκονη... ενω στο μεγαλο πανω το 200αρι δεν εχει :(

Στο πλαι εχει χωρο για εναν 120αρι και μεσα στα drive bαy εχει ενα slot ακομα που αναλογα που θα το βαλεις μπορει να ειναι καλο support cooling για το PSU . GPU . CPU ...αναλογα οτι προτιμησει κανεις ...

Αυτα μεχρι τωρα...οταν μαζεψω και τα υπολοιπα θα αρχισω να παιρνω και μερικες φωτος !!!

Καμια παρατηρηση / συμβουλη για τωρα η οταν θα αρχισω το στησιμο ευχαριστως να σας ακουσω ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Ωραιος man, δυνατο συστημα. Πριν το στησεις ριξε μια ματια εδω. Α, και αγορασε καμια Arctic Silver για να παρεις τα μεγιστα απο την ψυκτρα σου.

Περιμενουμε παρουσιαση!

Link to comment
Share on other sites

Φωτο μολις μαζεψω ολα τα υλικα παιδια...

Ευχαριστω Ελιας ... Λεω για αρχη να δοκιμασω την παστα της ψυκτρας...οχι για κανεναν λογο απλα δε μπορω αλλη αναμονη στις παραγγελιες μου... :(

Θα "χασω" πολυ λες?

Το βιντεακι SUPER !!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπες με τις 8 βίδες σε κάθε θήκη (x 3). Ο 200mm ανεμιστήρας και οι δυο 120mm από πίσω είναι μόνιμα καθαροί γιατί έτσι είναι η ροή του αέρα. Οι μπροστινοί θέλουν καθάρισμα μια φορα το μηνα. Πολλή σημαντικό είναι το παραθυράκι στο πλάι, έχει και αυτό μια σήτα που θέλει καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω. Τουλαχιστον στο 900 βγαζει.

Με τα βιντεακια που ειδα θα κατσω κι εγω να κανω ενα καλο συμμαζεμα τα καλωδια.

Για την παστα το ειπα επειδη ηδη περιμενεις πραγματα, να τους πεις να ερθουν ολα μαζι αν δεν εχουν φυγει ηδη. Μικρο το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ERMAROS θα το κοιταξω σιγουρα...

Για αρκετες ωρες τωρα ψαχνω και βλεπω video για το πως ειναι ο σωστος τροπος απλωματος της παστας στο cpu...

Δεν ξερω αν εχω καταλαβει σωστα αλλα για quad επεξεργαστες (σαν και τον δικο μου δηλαδη) καλα ειναι να απλωνεις μια λεπτη γραμμη στη μεση χεκινωντας απο πανω προς τα κατω?

Link to comment
Share on other sites

Φτασανε και τα υπολοιπα κομματια το απογευμα αλλα δεν προλαβα να παραλαβω...οποτε θα το κανω το πρωι στη δουλεια και απο το μεσημερι θα ασχοληθω με φωτος και μια πρωτη ματια στο στησιμο/συμμαζεμα

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δω τι θα κανεις με τα καλωδια να παρω ιδεες. Κι εγω το εχω λυσει το μηχανημα και θα παω το κουτι για τρυπα εκει που ειναι το τροφοδοτικο για να περασω τα καλωδια απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Μη περιμενεις και πολλα... πρωτα φορα και εγω θα ασχοληθω !

Συνηθως εφτιαχνα μακαροναδες... Για να δουμε τωρα αν θα φτιαξει το γλυκο...

Πολυ φοβαμαι πως θα χρειαστω μερικα extensions... και δε ξερω και αν θα βρω εδω περα τπτ... :(

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω και εγω ρε γμτ και πολυ φοβαμαι πως δε θα κατσω να περιμενω να βρω μια λυση και οτι θα τα κουμπωσω ολα πανω οπως να ναι...και ξερεις αμα γινει αυτο δυσκολα μετα θα κατσω να το λυσω παλι για να το φτιαξω οπως πρεπει... :(

Εγω ειμαι και Γιαννενα... περιορισμενες και οι επιλογες μου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.