Jump to content


Το δικο μου νεο συστηματακι ...


DaLooney

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Ξεκινησα το σεταρισμα...προβλημα νο1 ...

Χωρις να εχω βιδωσει ακομα την ψυκτρα και ετσι με το χερι οπως παω να τη βαλω ... βρισκει στα πλαινα φινς που εχει πανω η μοβο...

Ειναι δυνατον να αλλαξει κατευθηνση η thermalright 120 ? και αντι για οριζοντιως να κοιταει καθετα?

Link to comment
Share on other sites

Φωτος θα βαλω αυριο το μεσημερι ειμαι οσο δε παει κουρασμενος και απο τη δουλεια και απολα...Εχω τραβηξει μερικες

Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος με τον εαυτο μου (Τουλαχιστον το μηχανημα δουλευει χωρις να ριξω δευτερη ματια)

Τα καλωδια κτλ θα μπορουσανε να γινουν πολυ καλυτερα αν ειχα μερικα extensions αλλα δε βαριεσαι ... Αφου εκλεισε το πλαινο..ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ !!!

Ετρεξα ενα Vantage ετσι στα γρηγορα με μερικα installation στο background (msn / vent / wow Κτλ ) και εβγαλε ενα 12400 σκορ.

Φανταζομαι λογικα θα πηγαινει και λιγακι ψηλοτερα... κλαιν.

Ο ενας πυρηνας της καρτας ζεματαει ... ο αλλος ειναι μια χαρα ... σε idle καταστασεις ...το εχω ξαναδει αυτο και σε αλλους οποτε δεν ανυσηχω...

Τι αλλο τι αλλο...χμμμ το κουτακι ειναι απλα super... Η μητρικη επισης αν και με χαλασε το σκηνικο με την Thermaright... Στραφωσα λιγακι μερικα φινς για να μπει ... Επισης αναγκαστικα εβαλα τις corsair στα μαυρα σλοτ..γιατι δε χωρουσανε στο αλλο ...(κακο αυτο?)

Και επισης δεν εβαλα το airflow...ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ (Τι κανω τωρα???)

Το SATA RAID με παιδεψε αρκετα ωσπου να καταλαβω οτι επρεπε οι δισκοι να μπουνε στο 1-4... εγω τα ειχα βαλει αλλου για να με βολεψει στην καλωδιωση..και μετα καταλαβατε..τραβατε με και ας κλαιω...Τελος καλο ολα καλα. (Ξεχασα να αναφερω οτι για να δει τους δισκους σαν raid εβαλα με flashaki κατι drivers απο το site της asus.

Χμμμ τι αλλο...

Απο θερμοκρασιες λιγο που ασχοληθηκα ειμαι στα 47 cpu 36 mobo σε idle. (pc probe)

To Amd overdrive μου δειχνει 51 στα cpu ...

Ολα αυτα με τα ανεμηστιρια του κουτιου στο LOW.

Στην Thermalright δεν εχω βαλει κανεναν ανεμηστηρα προς το παρων.

Σιγουρα θα μπει 1ας...αν οχι 2... Συντομα.

Αυτα παω να συνεχισω με τα install

Οτι αποριες η παρατηρησεις ... χωστε !

Καπου εδω να ευχαριστισω ολους οσους με βοηθησαν για να βρω το τι ειναι καλο να αγορασω και ολους οσους με βοηθησαν στο πως να κανω και τι ...

Ειδικη μνεια στον φιλο Viper που βοηθησε στην συνθεση και στον Dread77 που απαντησε σε καποια noob-ιστικα ερωτηματα μου.

Και γενικα σε ολους γιατι μεσα απο αυτο το φορουμ ολοι βελτιωνομαστε και παιρνουμε παραδειγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού τώρα μιλάς σωστά, άντε να δούμε τι θα γίνει με το σύστημά σου.

Κατρχήν όπως είπε και ο OldGiT, οι θερμοκρασίες σου είναι χάλια.

Το κουτί τι θερμοκρασίες έχει?

Ο 940 έχει καλύτερες θερμοκρασίες από τον 9950.

Αν είχες δηλαδή 9950, πόσο θα ήσουν τώρα?Στους 60 βαθμούς?

Ψάξτο, γιατί με τέτοιες θερμκρασίες δεν πρόκεται να κάνεις σοβαρό ΟC.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις θερμοκρασιες...

CPU 48

CASE 35

Η Therrmalright ειναι χωρις fan πανω... Με την προσθηκη ενος ποσο θα παει η θερμοκρασια? Δεν θα κατεβει στα φυσιολογικα?

το Κουτι ειναι με ΟΛΟΥΣ τους ανεμηστηρες στο LOW ...

Θα τα ανοιξω ολα στο full για οση ωρα θα κανω να ανεβασω μερικες φωτο και θα ξαναγραψω παλι θερμοκρασιες τοτε

ΥΓ.Παντα το ιδιο μιλαω και λεω παντα αυτο που σκεφτομαι . Καλως η κακος

Με ανεμηστηρες ολα στο full οι θερμοκρασιες εχουν ως εξης

CPU απο 37-39 (alt - tab στο World of Warcraft)

CASE απο 31-32

Φωτος γινονται uploading ακομα

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ακόμα χωρίς ανεμιστήρα, δοκίμασε να κανεις το εξής. Ο 200 άρης να τρέχει στην χαμηλότερη ταχύτητα, από τους πίσω, αυτός που είναι στο πάνω μέρος να τρέχει στο maximum και ο άλλος στο medium.

Από το μπροστινό μέρος, οι δυο πρώτοι από επάνω να τρέχουν στο full, και ο τρίτος στο medium. Αστο έτσι για κάνα 10λεπτό και ξαναμέτρησε τις θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανω τετοιο ανακατεμα?

Οι μπροστινοι δεν εχουν κουμπι για κλιμακα στροφων απλα ενα πραγματακι σαν ποτενσιονμετρο...

Το εκανα ...και σου λεω σε λιγο.

Απλα δε νομιζω να μπορω να βγαλω συμπερασμα μιας και το pc δεν καθεται αλλα ειμαι αλτ-ταβ σε παιχνιδι και παραλληλα κανω upload φωτος / surfaro

(40 CPU - 33 Μητρικη Στις ρυθμισεις που μου πες)

http://s207.photobucket.com/albums/bb298/SAKISzzZZ/?start=all

http://s207.photobucket.com/albums/bb298/SAKISzzZZ/

Για τσεκαρετε μερικες φωτος...Ενα απο τα δυο λογικα θα δουλευει.

Να ειστε μαλακοι μαζι μου εκτος οτι εχτιζα pc για πρωτη φορα ( εχω αλλαξει κατα καιρους διαφορα και σχεδον ολα τα εξαρτηματα μονος αλλα απο την αρχη ολα πρωτη φορα)

ειχα και ανχος αν τελικα θα δουλεψει..χεχε

Σιγουρα θα μπορουσε να γινει και πολυ καλυτερη δουλεια απλα δεν ειχα ολα τα καταλληλα εργαλεια (Καποια extension θα βοηθουσανε πολυ και επισης καποια tire warps ακομα)

Εγω απο τον εαυτο μου ειμαι σχετικα ικανοποιημενος γιατι εκανα οτι νομιζω καλυτερο , το pc λειτουργει ... Τι αλλο θελω ! :p

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΠΑΙΔΙΑ ... το χουμε πει 100 φορες :p

Δεν εχω φαν στην 120ThermalRight :p

Οι εικονες φαινονται οκ? μπορειτε να δειτε?

Δεν εκανα λινκ μια μια ειπα να δωσω το album αλλα δεν εχω ξανασχοληθει με το photobucket και δε ξερω γι αυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα... Καλα το πιο πιθανο ειναι να παρω 2... Push n pull ...

Ενα πιθανο ερωτημα για οταν ερθει αυτη η ωρα ειναι να βαλω αυτον που θα φυσαει προς την ψυκτρα πανω ? ... Σε αυτη τη περιπτωση αυτος που θα φυσαει εξω απο την ψυκτρα θα πηγαινει πανω στην ηδη "ΚΑΥΤΗ" ΑΤΙ ... Η αμα το κανω αντιθετα...Αυτος που θα φυσαει αερα θα περνει ζεστο αερα απο την ΑΤΙ ...

Για την θεση τον bay και εκει που εχει ενα σλοτ για φανακι λεω να το βαλω εκει που ειναι η καρτα γραφικων απεναντι για λιγο εξτρα αερα... Οπως και το φανακι του παραθυρου μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πάρεις τους ανεμιστήρες, η ροή του αέρα πρέπει να είναι προς τα πάνω. Θεωρητικά ο ζεστός αέρας ανεβαίνει, οποτε ο 200άρης θα τον βγάζει έχω άνετα. Με την γραφική κάρτα, αν χρησιμοποιείς το CCC, έχει στην overclock tab manual ρύθμιση το ανεμιστήρα. Εγώ τον έχω στα 30%.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.