Jump to content



Το δικο μου νεο συστηματακι ...


DaLooney

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Ισως να τον βαλω ... δε θα καταλαβω ομως διαφορες ... ουτε 1 μερα δεν εχω δουλεψει την καρτα...εχω κανει 2 vantage και εχω παιξει 4 ωρες wow ( που δε χρειαζεται και τπτ τρελες απαιτησεις)

Ποια παιχνιδακια να κοιταχω να βρω για να ευχαριστηθω λιγακι το pc μου?

Κανα καλο adventuraki η τετοιο στυλ θα με ενδιεφερε πιο πολυ... Ξερω οτι τα στυλ Crysis ειναι πιο απαιτητικα και "δειχνουν" πιο καλα...αλλα δε τα πολυγουσταρω...

Επισης για να μη το ξεχασω με μερικα EXE αρχεια φαινετε οτι τα vista εχουν δυσκολια να τα ανοιξουν... μου γραφει αρκετες φορες οτι δεν αναγνωριζει την εφαρμογη...λαθος ινσταλλερ κτλ...

Με πιο προγραμματακι θα μετρησω τις επιδοσεις του raid μου?

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα και ενα PCMARK2005 ετσι οπως ειμαι με σκορ 10244 (Εβαλα ΑΤΙ 9.1 Drivers)

Vantage αν και ειχε το cd μεσα η καρτα γραφικων φαινεται πως ηταν για ενα τεστ μονο... Ειχα γραψει παραπανω ποσο εβγαλε δε θυμαμαι και δεν το ειχα ανεβασει καν στο HWBOT.

To PCMARK2005 εβαλα... Ξερει κανεις που να βρω το Vantage χωρις serials κτλ ?

Πιστευω δεν αξιζει να bencharω 3dmarkXXX series η να το κανω για την φαση?

Τελος αν ξερει κανεις πως να δω την ταχυτητα του raid μου , ενα HDTACH που κατεβασα δεν παιζει για x64(Sorry που το ξανα-αναφερω αλλα πραγματικα ειμαι περιεργος να δω πως πανε οι 2 X WD γιατι εφαγα πολυ ψαξιμο να τους αποκτησω)

Link to comment
Share on other sites

Δειλα δειλα μπηκα και λιγο να σκαλισω το βιος...

Απο 200 που εβλεπα στο cpu-z στις μνημες τις πηγα 535 με timings 5-5-5-15 και εδωσα 2.1 ρευμα.

Επισης αλλαξα τα cpu και το αποκατω (μαλλον NB) σε 1.325 απο AYTO μπας και στρωσει λιγο πιο καλα και η θερμοκρασια... Δε ξερω ισως στο ΑΥΤΟ να εδινε πιο πολλα...το cPU μου τωρα ειναι στα 44 και ολα τα ανεμηστιρια στο low που σημαινει οτι μια μικρη διαφορα υπαρχει...

Super Pi στα 23sec δε μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει αλλα μαλλον αυτο ειναι καλο για default ρολογια...

Αυτα... οτι καινουργιο ανακαλυπτω εδω ειμαστε :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι μνημες στο ΑΥΤΟ ηταν χρονισμενες στα 400μηζ

Ναι τις πηγα 1067 ... και στο CPU-Z λεει 535... ολα οκ δηλαδη

To VCore δε θυμαμαι ποσο ελεγε στο AYTO ... αλλα τωρα το φιξαρα για 1.325.

Καποια στιγμη θα το βαλω ΑΥΤΟ να δω ποσο θα μου λεει το CPU-Z και το PROBE.

Δοκιμασα λιγο στο AMD OVERDRIVE να τρεξω 20 λεπτακια STABILITY TEST

Τα επελεξα ολα και το αφησα... Οταν τελειωσε το CPU TEMP ειχε φτασει τους 60 Βαθμους! και το MOBO TEMP 39 αν θυμαμαι καλα...(Με ολα τα ανεμιστηρια στο LOW)

Τωρα το εχω αφησει IDLE για λιγο και εχω βαλει ολα τα ανεμιστηρια στο HIGH

και το CPU TEMP ειναι στο 39 και το MOBO TEMP στους 32

(Ναι στο ΑΥΤΟ το Vcore δινει 1.360)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι χαλαει την συνολικη εικονα ομως ετσι οπως περναει πανω απο την καρτα γραφικων. Με το extension θα το περασεις απο τις τρυπες και θα το βγαλεις απο πανω, κατευθειαν στην υποδοχη.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες φτιαχνω και το δικο μου. Να 'ναι καλα ο πεθερος που μου ανοιξε τρυπα (στο κουτι). Τα sata με προβληματιζουν λιγο πως θα τα συμμαζεψω. Απ' οτι φαινεται εχει να πεσει πολυ surfing.

Link to comment
Share on other sites

Τα σατα να σου πω την αληθεια εγω φοβηθηκα να τα στριμωξω λιγο γιατι ειχα κακη εμπειρια μια φορα που μου χε διπλωσει μια ταινια σατα λιγο .Δεν επαιζε ο δισκος και εκανε ηχο σαν να ειχε χτυπησει η κεφαλη....

Δε ξερω αν πλεον ειναι τοσο ευαισθητα αλλα για καλο και για κακο μη τα τσαλακωσεις πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δειλα δειλα μπηκα και λιγο να σκαλισω το βιος...

Απο 200 που εβλεπα στο cpu-z στις μνημες τις πηγα 535 με timings 5-5-5-15 και εδωσα 2.1 ρευμα.

Επισης αλλαξα τα cpu και το αποκατω (μαλλον NB) σε 1.325 απο AYTO μπας και στρωσει λιγο πιο καλα και η θερμοκρασια... Δε ξερω ισως στο ΑΥΤΟ να εδινε πιο πολλα...το cPU μου τωρα ειναι στα 44 και ολα τα ανεμηστιρια στο low που σημαινει οτι μια μικρη διαφορα υπαρχει...

Super Pi στα 23sec δε μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει αλλα μαλλον αυτο ειναι καλο για default ρολογια...

Αυτα... οτι καινουργιο ανακαλυπτω εδω ειμαστε :p

Όταν θα πέσεις κάτω από το 20αρι, κάτι θα αρχίσεις να κάνεις..

Μέχρι τότε έχεις δουλειά ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω τωρα αρκετες μερες το Prime95 και αλλες φορες σε εναν αλλες σε δυο πυρηνες μου βγαζει αρκετα γρηγορα error...

Προσπαθουσα να καταλαβω τι γινεται και μου φαινεται εχω καταληξει οτι ειναι memory προβλημα.

Τις ειχα 5-5-5-15 και Row Cycle Time στο 33

Εκανα μια μικροαλλαγη στο Roc Cycle Time σε 23 και τωρα μου φαινεται οτι πηγαινει λιγο καλυτερα (παιζει να συμβαινει αυτο η ειναι η ιδεα μου?)

Ομως ο ενας πυρηνας συνεχιζει να βγαζει λαθος εστω και πιο αργα σε χρονο.

Δοκιμαζω τωρα με 2.2V και μου φαινεται οτι ανταποκρινεται ακομα καλυτερα ομως ανυσηχω μηπως ειναι πολυ το ρευμα για καθε μερα.

Τρεχω BLEND test.

Να κατεβασω και ORTHOS θα μου δειξει τπτ αλλο για την σταθεροτητα του συστηματος η το prime ειναι οκ?

Σε λιγο θα κανω και ενα memtest απο το βοοτ των Vista να δω και εκει τι θα μου γραψει.

Υγ. Οι μνημες ειναι φορεμενες στα μαυρα σλοτ γιατι στα κιτρινα εμποδιζει η thermalright 120 ... και χωρις τα φανακια τους.

Προσπαθω να δω τα παντα μηπως επηρεαζει κατι πεστε καμια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Τπτ ...εδω λεω και με default ταχυτητες μου βγαζει σφαλματα...

Δε μπορω να βρω τα bench της σειρας 3D full version καπου μπορει καποιος να δωσει links ?

Υγ... Το αφησα αρκετες ωρες με τις μνημες στα 800 και δεν εχει προβλημα. τωρα που γυρισα το τσεκαρα...

Μπορει να μου δωσει καποιος "safe" ρευματα για NB VID / NB VOLTAGE / HT VOLTAGE & SB VOLTAGE (Εαν χρειαζεται να ανεβασω καποιο απο αυτα)

Link to comment
Share on other sites

Τπτ ...εδω λεω και με default ταχυτητες μου βγαζει σφαλματα...

Δε μπορω να βρω τα bench της σειρας 3D full version καπου μπορει καποιος να δωσει links ?

Υγ... Το αφησα αρκετες ωρες με τις μνημες στα 800 και δεν εχει προβλημα. τωρα που γυρισα το τσεκαρα...

Μπορει να μου δωσει καποιος "safe" ρευματα για NB VID / NB VOLTAGE / HT VOLTAGE & SB VOLTAGE (Εαν χρειαζεται να ανεβασω καποιο απο αυτα)

Από αυτά δε χρειάζεται να πειράξεις τίποτα για 400-500mhz πάνω.

Πόσο είσαι τώρα και πόσο θες να φτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.