Jump to content



Θόρυβος στα Logitech X530


pas2007

Recommended Posts

Ανοιξε τα ηχεια και βαλε λιγο αλουμινοχαρτο στις ενωσεις των καλωδιων..προσεξε μονο μην ακουμπανε μεταξυ τους...και το προβλημα πιστευω να λυθει....(οσοι εχουν Ζ5500 το ξερω ειναι δυσκολο να ανοιξεις τετοια ηχεια με το χερι στην καρδια λογω μην κανεις καμια χαζομαρα αλλα με κεφι και δουλεια ολα γινονται καντο και πες μου.......τωρα στο θεμα πολυμπριζο ασφαλειας πρεπει να εχεις απαραιτητα για πολλους και γνωστους λογους που μολις αναφερθηκαν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε τα ηχεια και βαλε λιγο αλουμινοχαρτο στις ενωσεις των καλωδιων..προσεξε μονο μην ακουμπανε μεταξυ τους...και το προβλημα πιστευω να λυθει....(οσοι εχουν Ζ5500 το ξερω ειναι δυσκολο να ανοιξεις τετοια ηχεια με το χερι στην καρδια λογω μην κανεις καμια χαζομαρα αλλα με κεφι και δουλεια ολα γινονται καντο και πες μου.......τωρα στο θεμα πολυμπριζο ασφαλειας πρεπει να εχεις απαραιτητα για πολλους και γνωστους λογους που μολις αναφερθηκαν!!!!

Αλουμινόχαρτο??? Σε τι εξυπηρετεί αυτό??? Πάντως σας πρώτη λύση νομίζω ότι καλύτερα είναι να πάρω ένα πολύμπριζο ασφαλείας και μετά να προχωρήσω σε τέτοιες λύσεις...

Αλλά το ερώτημα παραμένει για το τι είναι αυτές οι τιμές για τα πολύμπριζα αυτά και πιο μου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια. Τα παραθέτω ξανά μιας και αλλάξαμε σελίδα:

Για το πρώτο:

# Μέγιστη ενέργεια κρουστικής τάσης: 1060 Joules.

# Μέγιστη αιχμή: 13 kAmps.

Για το δεύτερο:

# Μέγιστη ένταση γραμμής ανά φάση: 10A.

# Surge energy rating: 2525 Joules.

# eP Joule Rating: 3400.

# EMI/RFI απόρριψη θορύβου (100 kHz to 10 mHz): 70 dB.

# Μέγιστη ένταση σε κανονική λειτουργία: 40 (/PH) kAmps.

# Μέγιστη ένταση σε κοινή λειτουργία: 30 kAmps.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη πραγματικα βρε lunatic το εχεις δοκιμασει προσωπικα??..τι θα γινει πια με σενα αμαν σε οτι πω..ακου να δεις δημιουργε του θεματος θα βοηθησει ακουσε με..πραγματικα μερικοι εδω μεσα την εχουν δει αλλιως,,,φιλικα παντα!!!το ξερω ειναι λιγο ακραια λυση αλλα αν δεν βρεις ακρη με πολυμπριζο δοκιμασε το τι αλλο να πω και πες μας σε παρακαλω να κλεισουν μερικοι στοματακια πραγματικα τα Pm τους ειναι για τους ιδιους μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εσυ εχεις προβλημα μαζι μου με οτι πω....Αν ειχες διαβασει προσεκτικα ολο το θεμα απ την αρχη (κατι που δεν κανεις ποτε απ οτι φαινεται) θα ειχες καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα......Επισης θα ειχες δει οτι το προβλημα λυνεται με εναν σταθεροποιητη τασης.Αυτο που λες δεν εχει καν βαση.Αφηνω λοιπον τους πειραματισμους σε ατομα σαν εσενα κ προτεινω λυσεις (κ εγω κ οι αλλοι) που πραγματικα δουλευουν.....

Κ επιτελους σταματα να νομιζεις οτι ο,τι λεω ειναι εναντιον σου.....Μαλλον οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται ομως.........

Link to comment
Share on other sites

αυτη ηταν η γνωμη μου αλεξανδρε και οφειλεις να την σεβαστεις γιατι δεν το εχεις δοκιμασει..ναι πειραματιζομαι αρκετα μου αρεσει.....απλη παρεξηγηση μαλλον δεν θα προσεξα καλα τι εννοουσες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι πειραματιζομαι αρκετα μου αρεσει

Ετσι εξηγουνται ολα....Παρενεργειες απο τα πειραματα:005::038:

Πλακα κανω φυσικα.Απλα δεν εισαι καθολου σαφης με το αλουμινοχαρτο.Που ακριβως να το βαλει?Θα γινει καρβουνο ολο το συστημα.Το αλουμινοχαρτο πως σταθεροποιει την ταση?Αν θες γινε λιγο πιο σαφης κ ισως αποδεχτω την λυση σου.Προς το παρον παντως συμφωνα κ με τον φονια η σταθεροποιηση της τασης ειναι η λυση........

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ειναι λυση αλλα δεν βλεπουμε αποτελεσμα οσα χρηματα και να δωσουμε....το αλουμινοχαρτο εκτος απο καλη μαγνητικη θωρακιση στα τοιχωματα ενος πηνιου εχει την δυνατοτητα να συγκρατει ηλεκτρικο φορτιο κατι που στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν θα επιτρεψει το στιγμιαιο σβησιμο...τι αλλο να πω ρε παιδια...απλα στο θετικο με αρνητικο πολο να προσεξει μην ακουμπανε μεταξυ τους.....δεν θελω το παιδι να καταστραφει μια ακραια λυση ειπα που ξερεις μπορει να ασχολουνται μερικοι και να το κανουν σε πιο παλια ηχεια οπως το επιχειρησα και εγω.....

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ειναι λυση αλλα δεν βλεπουμε αποτελεσμα οσα χρηματα και να δωσουμε....το αλουμινοχαρτο εκτος απο καλη μαγνητικη θωρακιση στα τοιχωματα ενος πηνιου εχει την δυνατοτητα να συγκρατει ηλεκτρικο φορτιο κατι που στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν θα επιτρεψει το στιγμιαιο σβησιμο...τι αλλο να πω ρε παιδια...απλα στο θετικο με αρνητικο πολο να προσεξει μην ακουμπανε μεταξυ τους.....δεν θελω το παιδι να καταστραφει μια ακραια λυση ειπα που ξερεις μπορει να ασχολουνται μερικοι και να το κανουν σε πιο παλια ηχεια οπως το επιχειρησα και εγω.....

άκου φίλε japancrazy .η λύσεις που προτείνεις είναι λύσεις που γινόντουσαν πριν 15 χρονιά(του ποδαριού) με ως αποτέλεσμα να καούνε η περισσότερες ηλεκτρικές συσκευές επειδή το αλουμινόχαρτο που προτείνεις μπαίνει μόνο ως στην περίπτωση ένωσης ΘΕΤΙΚΟΥ πόλου (+).πιστεύω να κατάλαβες .αυτή τη στιγμή αυτά τα λόγια δεν είναι δικά μου είναι του πατέρα μου που είναι 45 χρόνια ηλεκτρολόγος με δικό του μαγαζί τεσπα και γνωρίζει αρκετά πράγματα.

συμφωνώ με το φίλο οτι μια καλύτερη λύση ειναι ενα ups(σταθεροποιητής τάσης)αλλά το θέμα ειναι απο που γίνεται αυτό το τσαφ που ακούμε?θα σου απαντήσω εγώ!!!!

αυτό γίνεται από την αδυναμία της γραμμής ,συνήθως στα παλιότερα σπίτια που τροφοδοτείται απο μονοφασικο ρεύμα και εμείς ως αποτέλεσμα έχουμε να βάζουμε το pc μας σε μια πρίζα που τροφοδοτείται από μια γραμμή με πολλή φορτίο με αποτέλεσμα ανεβοκατεβαζμα της τάσης(τσαφ στα ηχεία απο on/off καπιου διακόπτη κ.λ.π).

όχι δεν θα σταματήσει αυτό που λες έτσι ,και πίστεψε με έχω καταλάβει τη σκέψη σου, και για να δεις τη διαφορά ας βγάλει ο φίλος μας τα ηχεία του και ας τα βάλει σε μια πρίζα η οποία δεν τροφοδοτείται απο καθόλου φορτιο ρεύματος.

οπότε η λύση βεβαία όχι να λύσει το πρόβλημα τελιος είναι ενα καλό πολλημπριζω η ενα ups άμα διαθέτεις καποια λεφτά αλλά και πάλι με μικρή μείωση(σταθερότερης τάσης) όσο αναφορά το πολλημπριζω!

η αλλάζεις σπίτι με καινούρια εγκατάσταση και πιο προχωρημένη:031:(εως αδυνάτων)

πάντα φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τα λόγια του TONY. Το πρόβλημα το παρουσιάζει όταν ανάβει - σβήνει το ψυγείο της κουζίνας. Μάλλον μιλάμε για ίδια γραμμή ρεύματος. Θα δοκιμάσω και σε μία διπλανή πρίζα αλλά το πιθανότερο είναι να είναι πάλι ίδια γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

τονυ εχεις δικιο αλλα θα το ξαναπω αυτα ειναι λογια ηλεκτρονικων ποθ ασχολουνται χρονια με ηχεια αποκλειστικα και μονο.....συμφωνω μαζι σου αλλα αν δεν το εχεις επιχειρησει πραγματικα εισαι λαθος να επιμενεις τοσο πολυ.......αυτα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.