Jump to content



γνωμες για αναβαθμιση..


vagenrider1442169286

Recommended Posts

με βολευει το e-shop ρε συ γιαννη,γι'αυτο..την βρηκα κ τη μητρικη εκει κ τον επεξεργαστη που μου ειπες στα ιδια λεφτα..ριξε μια ματια στις μνημες που εχει να μου πεις ποια να παρω..σημερα θα γινει η δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Από το e-shop ... θα κοίταζα :

Mushkin @1600/7-7-6-18 @1.9volt

(επειδή στο QVL της μητρικής που θές υπάρχει το 4GB kit)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553408

Αλλά μάλλον θα δοκίμαζα (λόγω κόστους και specs)

Supertalent ProjectX @1600/7-6-6-18 @1.9volt

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552002

...και υπόψιν

Στο γράφω από τώρα ... ότι τις μνήμες θα τις βάλεις στα πορτοκαλί slot

Link to comment
Share on other sites

τα παραγγειλα λοιπον τα πραγματα κ αυριο κατα πασα πιθανοτητα,θα τα εχω..

Asus M4A78 T-E (AM3, DDR3, 790GX)

AMD PHENOM II X3 720 2.8GHZ TRIPLE-CORE BLACK EDITION BOX

OCZ OCZ3P2000EB2GK 2GB (2X1GB) PC-16000 2000MHZ PLATINUM EDITION DUAL CHANNEL KIT

:)

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος να μου πει αν τα καλωδια του κουτιου που συνδεοντε κατω δεξια στην μητρικη αν συνδεοντε με την ιδια σειρα κ στην καινουρια μητρικη που θα παρω?ρωταω τωρα γιατι αυτονοητα σε λιγες ωρες που θα ξεκινισω το λυσημο δεν θα μπορω να ζητησω βοηθεια.. :)

υ.γ.τασο,στα πορτοκαλι σλοτ λοιπον οι μνημες..

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος να μου πει αν τα καλωδια του κουτιου που συνδεοντε κατω δεξια στην μητρικη αν συνδεοντε με την ιδια σειρα κ στην καινουρια μητρικη που θα παρω?ρωταω τωρα γιατι αυτονοητα σε λιγες ωρες που θα ξεκινισω το λυσημο δεν θα μπορω να ζητησω βοηθεια.. :)

υ.γ.τασο,στα πορτοκαλι σλοτ λοιπον οι μνημες..

Τη συνδεσμολογία θα τη δείς από το manual της μητρικής σου.

Link to comment
Share on other sites

το στησημο εγινε....μενει μονο να παρω αυριο η τη δευτερα κατι ανταπτορες για τον σκληρο για να ολοκληρωθει η δουλειτσα....το μηχανημα,με λιγα λογια,απιστευτο.κ ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους κ ειδικοτερα στον γιαννη για την απιστευτη βοηθεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

οι ραμ σου τρεχουν στα 1333Μhz και οχι στα 2000.περα απο αυτα.καλοριζικο και καλοδουλευτο

Σε defaults στα 1333 μπορουν να τρεξουν,απο εκει και περα πρεπει να ανεβασει το FSΒ για να πανε παραπανω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

αφου λεει πως πηρε τις OCZ OCZ3P2000EB2GK DDR3 2000MHz 2 GB Kit Platinum

Το θεμα δεν ειναι που μπορουν να τρεξουν οι μνημες αλλα που μπορει να τις τρεξει η μητρικη ο επεξεργαστης και εσυ.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως για μητρική προτείνω αυτην στη sig μου. 104€ εχει.

Το μονο που της λείπει η αχρηστη ενσωματωμενη καρτα γραφικών. Α, και τα σλοτ για την πανακριβη DDR3. :)

Ti να σας πω παιδια.

Με 40€ παιρνεις 4GB DDR2 800MHz Vs 90€ για 2GB.... ακριβα δεν είναι?

Και να πει κανεις πως εχουν καμια διαφορα αξιοσημειωτη τα φενομενα με τις DD3...

εγω συμφωνω 1000% με τον Soulclaimer

μαλιστα ακριβως την ιδια μητρικη χαζευα κι εγω!

καμμια διαφορα στην πραξη δεν εχουν οι DDR3 με τις DDR2

ας μου δειξει ενας διαφορα σε FPS σε συγκριτικο. καμμια διαφορα δεν ειχαν οσα ειχα δει.

Link to comment
Share on other sites

..εγω δεν γνωριζω τεχνικα χαρακτηριστικα επιδοσεις κ ολα τα σχετικα..αυτο ομως που σιγουρα εχω καταλαβει ειναι οτι ο γιαννης εχει πολυ μεγαλη εμπειρια κ γνωσεις επι του θεματος,αρα θεωρω οτι 'ειναι σε θεση να μου προτινει το καλητερο :)

Link to comment
Share on other sites

ας μου δειξει ενας διαφορα σε FPS σε συγκριτικο. καμμια διαφορα δεν ειχαν οσα ειχα δει.

Οχι δεν θα δεις διαφορα σε FPS αφου τον κυριο λογο σε 3D τον παιζει η καρτα και οχι οι μνημες,ποση διαφορα να κανουν οι μνημες στο 3DMark 06 π.χ.?

Σε 2D ομως υπαρχει διαφορα συν οτι αφου χτιζει καινουργιο μηχανακι γιατι να παει σε μητρικη και μνημες DDR2 και αν θελει να κανει αναβαθμιση στο μελλον να τα αλλαξει ολα?

stealth

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, κακη επιλογη δεν ειναι, απλα κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει αναγκη να δωσει κανεις αυτα τα επιπλεον λεφτα (περιπου το τροφοδοτικο εβγαινε απο τη διαφορα).

Ιδιως οταν καποιος λεει οτι θα ειναι μονο για games, οπου βλεπεις οτι ενας 720 με DDR2 ανταγωνιζεται τους i7.

στο anandtech οπου να ναι θα βγει συγκριτικο μεταξυ DDR2 & DDR3 στην ΑΜD πλατφορμα.

Εγω πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι ισοδυναμο, και θα χει κανενα FPS διαφορα και κανενα sec στην επεξεργασια βιντεο, ωστε το συμπερασμα να ειναι κατι σαν αυτο που ειπες και εσυ, του στυλ "διαφορα δεν εχει, αλλα παρτε DDR3 για να εισαστε καλυμμενοι για το μελλον"

Πιο μελλον ομως? cpu σιγουρα θα μπαινει και σε ΑΜ2+ και το πιθανοτερο για τους πιο πολλους ειναι οτι θα κρατησουν το setup τους μεχρι τοτε που θα χουν βγει εντελως νεα socket και θα αλλαχθει ολο μαζι πακετο.

ξαναλεω, δεν σημαινει οτι η DDR3 ειναι κακη, κουβεντα να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.