Jump to content



Θα γυρνούσατε πίσω σε γρήγορο μαγνητικό μετά από έναν καλό SSD?


Θα γυρνούσατε πίσω σε γρήγορο μαγνητικό μετά από έναν S  

20 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Κανενα προφανως.
Το ίδιο είχε γίνει παλιά, οι σκληροί δίσκοι ήταν απίστευτα ακριβοί από τις δισκέτες, αλλά ο κόσμος είχε δισκέτες μέχρι να πέσουν οι τιμές στους σκληρούς δίσκους. Τώρα γίνεται το άλλο, οι μαγνητικοί δίσκοι παίρνουν το ρόλο της δισκέτας και ο τότε μαγνητικός δίσκος της εποχής το ρόλο του SSD.

Αλλά οι SSD πάσχουν σε 2-3 test που ένας μαγνητικός τα πάει καλύτερα, π.χ.

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3531&p=24

Σε αυτή τη σελίδα θα περίμενα τον samsung SSD να ήταν καλύτερος ενός WD μαγνητικού, όμως δεν είναι.

BTW θα ήταν καλύτερο ένα RAID0 με 2 μαγνητικούς να είχε μέσα το test.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την διαφορά βρε pokemon640.

Υστερεί κατά... 3.κάτι MB/s στο seq. read...

Ξεχνάς βεβαίως ότι στους μαγνητικούς δίσκους η ταχύτητα σε κάποια σημεία είναι αρκετά πιο κάτω από το average rate, ενώ στους SSD είναι σταθερή ευθεία σε όλη την "χωρητικότητα" του SSD.

Το θέμα seq read/write άλλωστε δεν έχει σημασία παρά μόνο αν παραβιάζεσαι στις εγγραφές μεγάλων εννιαίων αρχείων, αφού οπουδήποτε αλλού έχεις να κάνεις με random read/writes όπου οι μαγνητικοί είναι σε kb/s rates ενώ οι SSD σε 3++ MB/s...

Link to comment
Share on other sites

BTW θα ήταν καλύτερο ένα RAID0 με 2 μαγνητικούς να είχε μέσα το test.

The three hard drives all posted scores below 1MB/s and thus aren't visible on our graph above. This is where SSDs shine and no hard drive, regardless of how many you RAID together, can come close.

Και 10 σκληρούς να βάλεις σε RAID πάλι δεν φτάνουν έναν SSD εκεί που μετράει η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 1/5 θα γυρνούσε πίσω σε μαγνητικό δίσκο.

Πολύ ενδιαφέρον θα έλεγα σε σχέση με τα αποτελέσματα των προηγούμενων poll.

Φτάσαμε στα 3/5 και ανεβαίνουμε...... :D

hipro5 added 3 Minutes and 33 Seconds later...

Σιγά την διαφορά βρε pokemon640.

Υστερεί κατά... 3.κάτι MB/s στο seq. read...

Ξεχνάς βεβαίως ότι στους μαγνητικούς δίσκους η ταχύτητα σε κάποια σημεία είναι αρκετά πιο κάτω από το average rate, ενώ στους SSD είναι σταθερή ευθεία σε όλη την "χωρητικότητα" του SSD.

Το θέμα seq read/write άλλωστε δεν έχει σημασία παρά μόνο αν παραβιάζεσαι στις εγγραφές μεγάλων εννιαίων αρχείων, αφού οπουδήποτε αλλού έχεις να κάνεις με random read/writes όπου οι μαγνητικοί είναι σε kb/s rates ενώ οι SSD σε 3++ MB/s...

Κάνε image ένα λειτουργικό.....

Βάλτο σε ΟΠΟΙΟΝ SSD και RAID 0 μαζί θέλεις.....

Τρέξε το Super-Pi 32M.......

Τρέξτο τώρα σ' έναν Raptor ή Veloci και πες μας το αποτέλεσμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε στα 3/5 και ανεβαίνουμε...... :D

hipro5 added 3 Minutes and 33 Seconds later...

Κάνε image ένα λειτουργικό.....

Βάλτο σε ΟΠΟΙΟΝ SSD και RAID 0 μαζί θέλεις.....

Τρέξε το Super-Pi 32M.......

Τρέξτο τώρα σ' έναν Raptor ή Veloci και πες μας το αποτέλεσμα... ;)

Μέχρι να φτάσουν το 80% από το άλλο poll έχει πολυυυυύ δρόμο ακόμα :036:

Διάβασε το άρθρο του anand πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να φτάσουν το 80% από το άλλο poll έχει πολυυυυύ δρόμο ακόμα :036:

Διάβασε το άρθρο του anand πρώτα.

A, και θα κρατήσεις αυτό το poll για καμιά 10αριά χρόνια ακόμα για να "έρθουν στα ίσα τους" οι SSDs?..... :036:

Το άρθρο του anand το έχω διαβάσει απ'όταν ΠΡΩΤΟΒΓΗΚΕ... τι πάει να πει αυτό?....

ΔΕ μου έδωσε λιγότερο χρόνο στο Super-Pi 32M.....

Εγώ - για παράδειγμα - να πάω σε SSD και να έχω χειρότερα αποτελέσματα στα benches μου ή να μείνω με το Raptor?.... :031:

Στα δε άλλα 3D benches ξέρεις τι μου δίνει παραπάνω ο SSD?... Αντί να φορτώσει το κάθε Game Test στις μνήμες σε 4sec (που κάνει ο Raptor), μου το φορτώνει σε 3sec........OYAOYYYYYYY........ :D

......και ΞΑΝΑΚΑΝΩ την ερώτηση: "Εγώ - για παράδειγμα - να πάω σε SSD και να έχω χειρότερα αποτελέσματα στα benches μου ή να μείνω με το Raptor?...." :031:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να λες σε κάποιον να πάρει Intel επειδή θα έχει καλύτερο superPI :033:

tristeno added 8 Minutes and 1 Seconds later...

Ας μεταφερθεί στο νέο thread. Αν δεν μπορούνε να μεταφερθούν και οι ψήφοι ας κάνουν τον κόπο όσοι ψήφισαν να ξαναψηφίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Στα δε άλλα 3D benches ξέρεις τι μου δίνει παραπάνω ο SSD?... Αντί να φορτώσει το κάθε Game Test στις μνήμες σε 4sec (που κάνει ο Raptor), μου το φορτώνει σε 3sec........OYAOYYYYYYY........ :D

Γιώργο δίνει ο SSD στα 3D.... Mark Vantage... αντί να φορτώνει το χρονοβόρο πρώτο game test ( αυτό με την χαζογκόμενα και τα χάλια textures :D ) σε 1 λεπτό φορτώνει σε μισό [ πραγματικά δεν αντέχεται αυτό το αργό loading του Vantage ].

Κατά τα άλλα όπως τα λες, στο benching τα SSD δεν έχουνε να δώσουνε κάτι ( μόνο στο PC Mark βασικά )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια αλλα εχω εναν Raptor 74GB και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.Με αυτα που ακουω και διαβαζω για τους SSD πιστευω οτι ειναι πολυ νωρις ακομα και θα περιμενω μεχρι να στρωσει η φαση,δεν ψηνομαι καθολου να γινω beta tester (μιας και εχω γινει αρκετες φορες στο παρελθον) για ακομη μια φορα + οτι 100 ευρω για 32GB δεν με ψηνουνε καθολου. :D

Παντως οσοι τολμησαν και εκαναν αυτη την αλλαγη σε SSD ελπιζω να δικαιωθουν.:D

Link to comment
Share on other sites

Μα για μένα μιλάω......δε μιλάω γενικά..... :)

ΔΕ μου απάντησες όμως!.........Με συμφέρει?..... :)

Σου απαντήσανε ήδη άλλοι. Αν θέλεις να κάνεις bench το access time στον δίσκο φυσικά και σε συμφέρει ή κάνω λάθος? :050:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου λέει κάτι το superPi στο πόσο γρήγορα θα ανοίγουν οι εφαρμογές και θα γίνονται οι τυχαίες προσπελάσεις στον δίσκο που αφορούν το 99% του χρόνου χρήσης του υπολογιστή για την πλειονότητα των χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.