Jump to content



Mobo για WIN64 & C2Q9550


clarck

Recommended Posts

p45 και εγω θα σου προτεινω με οσα sata 2 παραπανω βρεις [ με 10 εχω βρει] η χ48 μητρικη ειναι για αυτους που παιζουν με 2 καρτες γραφικων για καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια προσωπικα εχω την γνωμη οτι δεν σου χρειαζεται τετοια μητρικη

τωρα εχει και μητρικες p45 με ddr2 που κρατας τις μνημες σου η πας σε p45 ddr3 και αγοραζεις αλλες μνημες ddr3 πχ[1600] και τις κρατας για μελλοντικη αναβαθμιση σε core i7

υγ ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
για βάλε τις μνήμες 5 5 5 15 με το ίδιο ρεύμα να δούμε αν όντως φταίνε αυτές.

Αν το κανω αυτο τι να περιμενω? Πως θα καταλαβω αυτο που ψαχνουμε?

Ωραια, δλδ κλειδωνουμε για την GIGABYTE GA-EP45-DQ6...

Τωρα αν μπορειτε να μου προτεινεται μνημες και καρτα γραφικων?

Η υπολοιπη συνθεση που ηδη εχω ειναι:

C2Q9550

WIN 7 64

Enermax noisetaker II 600W

Zalman 9700led

Coolermaster Stacker 830

clarck added 3 Minutes and 57 Seconds later...

p45 και εγω θα σου προτεινω με οσα sata 2 παραπανω βρεις [ με 10 εχω βρει] η χ48 μητρικη ειναι για αυτους που παιζουν με 2 καρτες γραφικων για καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια προσωπικα εχω την γνωμη οτι δεν σου χρειαζεται τετοια μητρικη

τωρα εχει και μητρικες p45 με ddr2 που κρατας τις μνημες σου η πας σε p45 ddr3 και αγοραζεις αλλες μνημες ddr3 πχ[1600] και τις κρατας για μελλοντικη αναβαθμιση σε core i7

υγ ελπιζω να βοηθησα

φιλε ultraex2003, τον επεξεργαστη τον εχω κανα 2μηνο μονο, τον εκανα αναβαθμιση απο τον C2D6600 που ειχα, οποτε δεν με βλεπω για i7 συντομα.

ηταν συνηδητη επιλογη για αυτο το κουτι.

Ισως φτιαξω αλλο ενα (θα χρειαστω σε λιγο καιρο) κατευθειαν i7 σε ολα

Ή τελικα θα παρω την αποφαση για mac pro.

Οποτε κοιταμε για την παρουσα συνθεση.

Αυτες οι Kingston Hyperx T1 4GB DDR2-1066 Ram Kit ειναι οκ?? (θα μπει Χ2, δλδ 8GB)

Και για καρτα γραφικων, Sapphire 4870 SVGA (PCI-Εxpress, 1GB, DDR5) καλα ειμαστε?

Ευχαριστω!!

-----------------------------------------------------------------------------------

Edit, ξανα!

Μεσω ενος πανελ της Akasa Που εχω παρει και εχει κατι αισθητηρες θερμοκρασιας, μου δειχνει οτι οι μνημες δουλευουν στους 52~59C, η VGA 59C, αλλα χτυπησε και 69 σε καποια φαση!....

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια της καρτας γραφικων ειναι οκ, τωρα της μνημης υποθετω οτι εννοεις την θερμοκρασια της μητρικης που ειναι καπως υψηλη...σημασια εχει ποσο ειναι την ωρα που κανεις το rendering και δουλευει σε full load το συστημα-τοσο το northbridge,κυριως ο επεξαργαστης...τα 4 στικακια+ο quad+οχι πολυ καλο airflow παιζουν το ρολο τους.μπορεις να δοκιμασεις τις μνημες στα timings που σου ειπανε (5-5-5-18) με το northbridge στο 1.3 -1.35 .το καλυτερο βεβαια ειναι να τρεξεις memtest

αν θελεις 8gb ram καλυτερα ψαξε ενα κιτ 8gb, για παραδειγμα διαφορετικα μην περιμενεις να δουλευει στα 1066 και ουτε θα εχεις εγγυηση οτι θα δουλευουν μια χαρα μεταξυ τους ας ειναι ιδια μαρκα και version(λογικα θα δουλευει μια χαρα στα 800-αλλα δεν θες να μπλεξεις φανταζομαι)..αυτο δηλωνει παντως η corsair και υποθετω ισχυει σε ολες τις μαρκες

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Jonas και λοιποι :D ευχαριστω για τον χρονο σας και παλι

το πανελ που εχω παρει ειναι αυτο της akasa, το οποιο εχει κατι καλωδιακια με αιστθητηρα στο τελος τους, τα οποια εχω σφηνωσει:

1 μεσα στην ψυκτρα απο τις μνημες

1 μεσα στην ψυκτρα της VGA

1 πανω στην βαση της CPU

1 πανω σε εναν HDD

Oσο για την ψυξη υπαρχουν 5 Χ 120 fans στο case (2 στην προσοψη για τους HDD που βαζουν αερα, ενας στην οροφη του κουτιου που τραβαει, 1 στην πλατη που βγαζει και ενας στο πλαι που βαζει.)

μετα ειναι η zalman για την cpu, και μολις προσθεσα εναν μικρο πανω απο τις 4 ram ο οποιος εριξε αμεσως την θερμοκρασια εκει απο τους 50 στους 36.

Ολα αυτα σε κατασταση ηρεμιας με τους ανεμηστηρες στην χαμηλοτερες στροφες.

4GB ανα ram δεν βγαζουνε να παρω 2 να τελειωνω?

GEIL ή KINGSTON?

Το memtest δεν τρεχει, ειναι λεει Χ86, εγω ειμαι 64

Οι υπολοιπες θερμοκρασιες απο το πανελ της akasa παντα,

HDD 32

RAM 36

VGA 51

CPU 37

Link to comment
Share on other sites

Το memtest δεν τρεχει, ειναι λεει Χ86, εγω ειμαι 64

Απο οτι καταλαβα δεν εχεις τρεξει memtest86+ στις μνημες να δεις αν βγαζουν λαθη.

Κατεβασε το memtest86+ απο εδω http://www.memtest.org/#downiso κατεβαζεις αυτο που λεει "Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)" κανεις extract το zip και καψε το ISO σε CD.

Mετα κανεις boot απο το CD και το αφηνεις να τεσταρει τις μνημες,αφησετο να κανει 5-6 περασματα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκρασιες φαινονται χαμηλες, αλλα πρεπει να τις μετρας σε full load οχι σε ηρεμια...

για τις μνημες απ'οσο ειδα στα γρηγορα υπαρχουν αυτες οι ocz 2x4gb, αν και την αποψη μου σου την ειπα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ετρεξα το memtest και δεν εβγαλε κανενα error!

Θερμοκρασια μνημων δεν ξεπερασε τους 39C (παντα με βαση το πανελακι της akasa, μπορει να μην εινια ρεαλιστικες οι τιμες...) αρα το ανεμηστηρακι εκανε δουλεια, αφου πριν οι μνημες ηταν στους 50C σε κατασταση ηρεμιας!

Link to comment
Share on other sites

το αφησες να τρεξει τουλαχιστον 2 passes,ετσι? (3-4 για ιδανικα)

για να εισαι σιγουρος οτι δεν παιζει προβλημα με hardware κατεβασε orthos, τρεξε 2 εφαρμογες ταυτοχρονα στο blend, και παρακολουθα τις θερμοκρασιες απο το core temp. αφησε το για τουλαχιστον 2 ωρες.αν σου δωσει error, επανελαβε σε safe mode (πατας το F8 πριν μπεις σε windows) οπου αν δεν βλεπεις λαθος ,το προβλημα σου ειναι καποιος driver πιθανοτατα. οτι και αν γινει πες τι θερμοκρασιες βλεπεις ενω τρεχει το orthos.

αν ολα πανε καλα, το προβλημα σου-αν εξακολουθει να παραμενει- ειναι σε software.-με την προυποθεση οτι ο σκληρος σου ειναι οκ.ολα αυτα στα λεω γιατι το προβλημα θα παραμεινει και με καινουριες μνημες+mobo εφοσον δεν εχουν προβλημα αυτα που εχεις.

εχεις δοκιμασει να κανεις rendering ξανα να δεις αν κολλαει?-εχεις δοκιμασει να απεργοποιησεις antivirus(που σκαναρει) ενω το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ... οχι... μου εβγαλε pass και υπεθεσα οτι ειμαστε οκ! Λαθος, ε?

Οκ, ξαναπαω!

Θα επανελθω με τα αποτελεσματα!

------------------------------------------------------------

rendering εχω δοκιμασει και κολλησε μετα τις ρυθμισεις στα timings μονο. Μετα το ανεμηστηρακι στις μνημες, δεν το εχω δοκιμασει ακομα...

Anyway τωρα τρεχω το test που μου ειπες (orthos) και βλεπουμε.

Εχουν περασει τρεις ωρες και συνεχιζει, ολα οκ μεχρι τωρα, δουλευω κιολας παραλληλα,

Link to comment
Share on other sites

δν το ετρεχες και σους 4 πυρηνες..πρεπει να ανοιξεις δυο παραθυρα orthos και να τα βαλεις να τρεχουν και τα δυο παραλληλα για να τεσταρουν ολον τον cpu.παντως 7 βαθμοι διαφορα αναμεσα στους δυο πυρηνες που ειναι σε full load ειναι πολυ(μιλαω για core 0 & 1)θα επρεπε να ειναι ας πουμε πανω κατω 57-57 ή 50-50.ή πανω κατω δυο βαθμους διαφορα ο ενας απο τον αλλο.οχι 7

Link to comment
Share on other sites

φιλε gregorypeg1000, δεν το ηξερα αυτο....

Παντως την διαφορα αναμεσα στο 0 & στο 1 την ειδα και εγω αλλο ο λογος ηταν μαλλον το οτι ο 0 δουλευε συνεχεια στο 100%, ενω ο 1 επεφτε και στο 92% ανα λιγα διαστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δεν μου εχει ξανακολλησει αφηνοντας με να πιστευω πως ηταν η θερμοκρασια στις μνημες...

Θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα της vga.

Οπως εγραψα και στην αρχη, δεν ασχολουμαι καθολου με παιχνιδια μιας και ο υπολογιστης ειναι καθαρα για δουλεια.

Για την ωρα σκευτομαι την Saphire HD4870 1GB, αλλα μηπως ειναι υπερβολη?

Με μια 9800GT ή με την 4850 μηπως κανω την ιδια δουλεια?

Αξιζει η επενδυση των 200€ για χρηση σε photoshop & premiere? Δεν εχω προβλημα να τα δωσω, αρκει να γινεται χρηση της ισχυος κα να μην πηγαινει στραφι.

Αν γνωρζει καποιος, θα ημουν υποχρεος ;)

Στεφανος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αγορασα την Twintech GTX260 cuda.

Τι λετε για αυτην την καρτα?

Πηγα για να παρω την Saphire ATI 4870 1GB σημειωτεον.

Αλλα ανεφερα οτι ειναι καθαρα για δουλεια και μου ειπαν καλυτερα την GTX...

(Πλαισιο 229€)

Kαι ενα screenshot απο τo Performance Test V6.1

Windows 7 64, Asus P5N32-E, Q9550, 4GB RAM, GT260 VS 7600GT

small.jpg

...click to open...

Η πρωην και η επομενη...

111314502.jpg

111314817.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Help!!!!

Σημερα και ενω εκανα rendering στο adobe media encoder, κολλησε παλι το pc καμμια αντιδραση, ουτε στο alt + ctrl + del, ουτε το num lock επαιζε τιποτα.

Μονο hard reset.

Καρτα αλλαξα οπως ειδατε, τι να ψαξω μετα?

οι μνημες συμφωνα με τα τεστ ειναι μια χαρα, θερμακρασιες σταθερες παντου, Μηπως ειναι τροφοδοτικο? (δειτε ποστ #1 για specs...)

-------------------------------------------------------

Λοιπον πηγα και πηρα και ενα Corsair 750W.

Για να δουμε τωρα τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακραία περίπτωση να ήταν τροφοδοτικό, και στο παρελθόν πριν αλλάξεις έτσι έκανε; μήπως είναι λάθος μερικές ρυθμίσεις στο Bios; (ram timings, multiplier etc.) αν και overclocking έχεις πει δεν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ρυθμησεις στο bios ειναι απειραχτες, εκτος απο τα timings τα οποια τα αλλαξα με αφορμη τις προτασεις σε αυτο το tread απο τα παιδια. Πριν ηταν και αυτες auto.

Το τροφοδοτικο το αλλαξα και για την GTX260 γιατι μαλλον ηταν οριακα το 600αρι. (δεν θα παει και χαμενο το 600αρι θα το βαλο στο μικρο που εχει ενα τις πλακας)

τρεχω το 3dvantage τωρα, γιατι πριν επισεις κολλουσε. Δεν καταφερνε να ολοκληρωσει το τεστ, εμενε με μαυρη οθονη... (τρεχει τωρα που γραφω - εγω ειμαι στο μικρο pc τωρα)

---------------------------------------------------------

11000 κατι το σκορ, επιτελους το ετρεξε, αλλα πισω στον αληθινο κοσμο, παω να κανω το rendering και το ριξαμε στην μπλε οθονη τωρα... πανε τα κολληματα. περασαμε αλλου.

ΑΛΛΑ κολπα. Ε ρε μερες που ειναι... ας κρατηθω...

Τωρα προσπαθω με τις 2 μνημες μονο, εβγαλα τις 2. Για να δουμε.

-----------------------------------------------------------

Τα ιδια προβληματα με την συγκεκριμένη μητρικη διαβασα εδώ & εδω οπου η απαντηση απο την GSKILL ειναι αφοπλιστικη!!

did you run with 4 sticks installed?

on this chipset, we don't recommend you to install 4 sticks of memory

there is always problem with 4 sticks on this chipset

thanks

G.S

και εδω

-------------------------------------------------------------------

Μην το γρουσουζεψω, αλλα με τα 2 τσιπακια εχω περασει το σημειο που κολλουσε / κρασαρε οταν ειχα επανω και τα τεσσερα.

Αυτο ηταν, αυριο παω για την Gigabyte DQ6 & ενα σετακι μνημες 8GB. Συναφι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε clarck δεν εχω αποδεικτικα στοιχεια για να σου δωσω λινκ απλα ετυχε συμερα να συνατισω ενα φιλαρακι που δουλευει σαν τεχνικος σε μερικα νετ καφε και ετυχε να φερει η συζητηση για το συγκεκριμενο μαδερμποαρντ που εχεις. Του ειχαν ζητησει να στησει ενα νετ με αυτα και απο τα 20 που βαλανε τα 16 ηταν οφ. Προβληματικη παρτιδα απλα. εκαναν τα απειρα για να βγαλουν ακρη μεχρι που ειδαν οτι τα αλλα 4 που ηταν ανεπαφα και δουλευαν αψογα ηταν ενα μοντελο πιο παλια. Οποτε ετυχε η νεα παρτιδα να ειχε ελλατωματικο σχεδιασμο απ το εργοστασιο και να μην δουλευει ετσι απλα. Τα αντικαταστισαν με το ιδιο μοντελο αλλα ακομα πιο νεα παρτιδα η οποια ειχε αψογη συνεργασια με το υπολοιπο χαρντγουεαρ και ολα κομπλε. Μπαιος, ρυθμεισεις, τροφοδοτικα μνημες επεξεργαστες ποντικια πληκτρολογιοα οτι και αν ειχαν αλλαξει απο αυτα δεν ελυνε το προβλημα. παρα μονο η παρτιδα. αν εχεις χρονο κοιταξε το να σου το αλλαξουν με μια νεοοτερης παρτιδας εκδοση. *Συγνωμη για τα αγγλικα που εχω γραψει με ελληνικους αλλα εδω κατι επαθε το πληκτρολογιο μου και εχει σκαλωσει και αρνειται πεισματικα να αλλαξει γλωσσα. Λες επειδη επεζα πριν στο Πλαυ Στεισον ΠΡΟ ???? Ε ρε γλεντια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε HiM, τουλαχιστον να ξερω οτι δεν ειαι εγω ο προβληματικος....

Παντως απ' οτι εχω καταλαβει απο αυτα που βρηκα μεσω google, ολο το 680sli εχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.