Jump to content


thermalright ultra 120


Gregorypeg1000

Recommended Posts

@theo.gr

Οι θερμοκρασίες σου σε load δεν είναι παράλογες. Είναι πολύ καλές μάλιστα. Σε idle ομως θα επρεπε να ηταν πιο κοντα σ' αυτές που σου λέει ο greg (και πιο χαμηλές μάλιστα αφού αυτός έχει i7). Αυτά βέβαια τα λέω έχοντας δει θερμοκρασίες του 9550 με διάφορες ψύχτρες αλλά όχι με την true black.

Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορα review που είδα στο net οι θερμοκρασίες ήταν αρκετά πιο χαμηλά(~35C Load) γι'αυτό παραξενεύτικα. Αλλά λογικά αυτές θα ήταν εκτός κουτιού, ε και τώρα πλησιάζει και το καλοκαίρι...τι να πω δεν ξέρω :069:

Theo.gr added 22 Minutes and 51 Seconds later...

Μετά από μερικά λεπτά load:

load2.th.jpg

δεν νομίζω να είναι normal με την TB :087:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την ΤΒ είχα ίδιες θερμοκρασίες στα 3,4-3,6ghz σε ίδιο mobo και cpu..Αλλά είχα 2 fan coolermaster πολύ δυνατά και ένα 3ο στο πίσω μέρος του κουτιού εκεί δηλαδή που φύσαγαν τα άλλα ίδιο fan (coolermaster) και έκανε ένα tunel αέρα βγάζοντας τη ζέστη καρφί έξω από το κουτί..Αφού λες πως με ανοιχτό case έχεις χαμηλώτερες θερμοκρασίες τότε ίσως δεν βγαίνει ο ζεστός αέρας από το κουτί όπως θα πρεπε...Δοκίμασε να βάλεις ακόμα ένα ίδιο fan πάνω στην trueblack για να ρουφάει το ένα και να σπρώχνει το άλλο..δοκίμασε να την πατήσεις με το χέρι προς τα μέσα και δες άμα θα πέσει έστω και 2-3 βαθμούς η θερμοκρασία...είσαι σίγουρος πως βάζεις σωστή ποσότητα ΑS5??Άμα έχεις την δυνατότητα βάλε στο πίσω μέρος από το case ένα 12άρι fan ίδιο ή και δυνατότερο με τα 2 που έχεις πάνω στην ΤΒ για να κάνεις καλύτερη ροή....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την ΤΒ είχα ίδιες θερμοκρασίες στα 3,4-3,6ghz σε ίδιο mobo και cpu..Αλλά είχα 2 fan coolermaster πολύ δυνατά και ένα 3ο στο πίσω μέρος του κουτιού εκεί δηλαδή που φύσαγαν τα άλλα ίδιο fan (coolermaster) και έκανε ένα tunel αέρα βγάζοντας τη ζέστη καρφί έξω από το κουτί..Αφού λες πως με ανοιχτό case έχεις χαμηλώτερες θερμοκρασίες τότε ίσως δεν βγαίνει ο ζεστός αέρας από το κουτί όπως θα πρεπε...Δοκίμασε να βάλεις ακόμα ένα ίδιο fan πάνω στην trueblack για να ρουφάει το ένα και να σπρώχνει το άλλο..δοκίμασε να την πατήσεις με το χέρι προς τα μέσα και δες άμα θα πέσει έστω και 2-3 βαθμούς η θερμοκρασία...είσαι σίγουρος πως βάζεις σωστή ποσότητα ΑS5??Άμα έχεις την δυνατότητα βάλε στο πίσω μέρος από το case ένα 12άρι fan ίδιο ή και δυνατότερο με τα 2 που έχεις πάνω στην ΤΒ για να κάνεις καλύτερη ροή....

Έχει πάνω 2 fans και έναν πίσω στο κουτί, δοκίμασα και αυτό με το πάτημα αλλά δεν έχει διαφορά. Τώρα με την πάστα, έχω δοκιμάσει να την βάλω πολλές φόρες, και πάρα πολύ και πάρα πολύ λίγο, ε μια φορά να μην είχα πετύχει την σωστή ποσότητα? :082: Σε stock τι θερμοκρασίες είχες?

Link to comment
Share on other sites

σε stock είχα μέχρι πριν 3 μήνες 25-27Idle και 34-38full...αλλά έκανε και ποιο πολύ κρύο..τώρα με τη ζέστη δεν ξέρω..έβαλα νερό έτσι και αλλιώς οπότε δεν μπορώ να μετρήσω κάτι τώρα και να σου πώ..

Έχεις περάσει το last bios της mobo??Νομίζω ότι ένα bios από τα πρώτα μέτραγε λάθος..με core temp μετράς??Είναι το μόνο που θεωρώ καλό για temps...;Ίσως η mobo δείνει πολύ ρεύμα από μόνη της στο cpu ενώ δεν το έχει ανάγκη..το έχεις τσεκάρει??

Link to comment
Share on other sites

σε stock είχα μέχρι πριν 3 μήνες 25-27Idle και 34-38full...αλλά έκανε και ποιο πολύ κρύο..τώρα με τη ζέστη δεν ξέρω..έβαλα νερό έτσι και αλλιώς οπότε δεν μπορώ να μετρήσω κάτι τώρα και να σου πώ..

Έχεις περάσει το last bios της mobo??Νομίζω ότι ένα bios από τα πρώτα μέτραγε λάθος..με core temp μετράς??Είναι το μόνο που θεωρώ καλό για temps...;Ίσως η mobo δείνει πολύ ρεύμα από μόνη της στο cpu ενώ δεν το έχει ανάγκη..το έχεις τσεκάρει??

Ναι είμαι με το τελευταίο bios, με το real temp είναι η παραπάνω temps αλλά είχα το TJ max στους 100C και μετά από λίγο googlάρισμα, είδα πως πολλοί υποστυρίζουν πως το TJ max του Q9550 είναι 95C, αν είναι έτσι τότε όλοι οι βαθμοί που ανέφερα είναι 5C πιο κάτω :p, τα ρεύματα όλα είναι ρυθμισμένα στις ελάχιστες τιμές τους, αλλά στο monitoring της mobo το cpu pll είναι μόνινα στα 1,584V (από 1,50V που είναι ρυθμιζμένο) και δεν πάει με τίποτα πιο κάτω...μήπως αυτό κάνει την βρωμοδουλειά?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είσαι και από Temps και από την διαφορά...εγώ που έχω 11βαθμούς στον 1ο παραπανω από τον 2ο τι να πω???Ίσως δεν έχεις καλή ροή στο κουτί σου..

Α! Τα fan που έχεις σε ψύκτρα και κουτί είναι τα ίδια???Εγώ είχα 3 ίδια coolermaster ίδιας ροής..Βάλε 2 ίδια fan πάνω στην ψύκτρα και ένα με μεγαλύτερη ροή στο πίσω μέρος του κουτιού..Έστω και από φίλο σου για να δείς αν φταίει η ροή αέρα στο κουτί ή τπτ άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ίδια δεν είναι είναι :115:, αλλά θα αγοράσω και θα το τεστάρω.

Το κακό με το κουτί μου:

http://www.lian-li.com/v2/en/product/product06.php?pr_index=211&cl_index=1&sc_index=25&ss_index=61

είναι πως το Intake fan του είναι μόνο για τους δίσκους, και θέλω να αγοράσω το module την Lian Li για που μπαίνει σε 3Χ5.25" και μπορείς να βάλεις έναν 12άρι, αλλά δεν το βρίσκω στην Ελλάδα :(

Link to comment
Share on other sites

φίλε μόλις τους είδα!!!!!! πάρε 2-3 τέτοιους!!!Κάνε τώρα παραγγελία γιατί σε 2-3 μέρες θα εξαντ/ουν πάλι και φέρνει 1 φορά στους 3 μήνες..εγώ 3 τέτοιυς είχα και είναι όντως 19db..άντε 20.. δεν ακούς τπτ.. 9φτερωτές +2,000+rmp +19db καλά έχει και led για εφέ...αλλά είναι γενικά super..Άμα είχα χρήμα τώρα θα χτύπαγα 4 να τα βάλω στο ψυγείο...http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806685

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο συγκεκριμενος ανεμιστηρας που δειχνεις ειναι οντως πανεμορφος και τον πηρε φιλαρακι μου αλλα κανει αρκετο θορυβο και ειχε και χειροτερες θερμοκρασιες σε μια noctua ψυκτρα στον 9550 σε push pull απο τους μαυρους τους απλους της ιδιας εταιρειας.

Περιεργο και ομως τους εβαλε και τους εβγαλε αρκετες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμενος ανεμιστηρας που δειχνεις ειναι οντως πανεμορφος και τον πηρε φιλαρακι μου αλλα κανει αρκετο θορυβο και ειχε και χειροτερες θερμοκρασιες σε μια noctua ψυκτρα στον 9550 σε push pull απο τους μαυρους τους απλους της ιδιας εταιρειας.

Περιεργο και ομως τους εβαλε και τους εβγαλε αρκετες φορες.

φιλαρακι,μαλλον εσυ εχεις υπερευαισθητο αυτι γτ αναφερει μολις 19db και το παλικαρι που τους εχει παρει το επιβεβαιωνει πως ειναι σχεδον αθορυβοι.

Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε Γρηγορη θα θελα αν μπορεις να μου πεις τελικα τι εκανες με την ψυχτρα? Πηρες ανεμιστηρακι και το κουμπωσες με τα clips?? Τι θερμοκρασιες εχεις τωρα? K an θυμασαι συνολικα ποσο υψος εχει η ψυχτρα μαζι με το ανεμιστηρακι??

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα αυτη την ψυκτρα και την εβαλα κανονικα αλλα εγω εχω full tower.πηρα εναν ανεμηστηρα nexus pwm 1900rpm ο οποιος ειναι αθορυβος στις 1600 στροφες που τον εχω.το υψος ειναι το κανονικο της ψυκτρας.δν αλλαζει με τον ανεμηστηρα.με τον 920 σε στοκ ταχυτητες και ολες τις λειτουργειες εξοικονομησης ενεργειας εχω γυρω στους 35 βαθμους σε idle και 50-52 σε load.στα 3,4Ghz (για αμα θελησεις να τον κλοκαρεις) εχω 40-45 σε idle και γυρω στους 60-65 σε load.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.