Jump to content


ATI ή nVidia?


Harry2000

Recommended Posts

η 9800pro δε σου εκανε ?

η καρτα σταθμος?

Αν και δεν ειναι επι του θεματος η 9700 ηταν καρτα σταθμος.Η 9800 ηρθε απλα να σφραγισει την κυριαρχια της ΑΤΙ για την εποχη.

Παλι στο θεμα,αν σκοπευεις σε λιγο καιρο να παρεις κανενα cpu ΡΙΙ τοτε χτυπα αφοβα την 4890.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κ ομως δεν ειναι ολες ιδιες,οχι οτι η sparkle δεν ειναι καλες αλλα δουλευουν διαφορετικα,εχω 2 gtx 260 μια twintech κ μια msi απο θεμα αποδοσης οκ επειδη ειναι ιδιες ακριβως. ομως δουλευουν διαφορετικα εντελως σε θεμα θερμοκρασιας κ στα ρολογια τους ενω η msi se idle τα ριχνει κ δουλευει κ ποιο ψηλα σε θεμα θερμοκρασιας κ το ανεμιστηρι της ακομα δουλευει ποιο ψηλα,η twintech δεν ριχνει τα ρολογια της δουλευει ποιο χαμηλα σε σχεση με την msi γιατι εχω κ δευτερη οθονη τα ανεμηστηρι της δε ειναι σε ποιο λιγες στροφες.τα συμπερασματα δικα σας

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι λογικές διαφορές και 2 ίδιους επεξεργαστές να πάρεις, μπορεί ο ένας να ζεματάει και ο άλλος να είνια αρκετά πιο κρύος! Εγώ σαν ρολόγια και απόδοση μιλούσα.

Link to comment
Share on other sites

τα ρολογια τους ειναι ιδια κ στις 2, κ οι 2 ειναι οι sp216 διαφορα δεν βλεπεις στα παιχνιδια απλα η λειτουργια της twintech μου αρεσει περισσοτερο,τις εχω περιπου κ τις 2 κανα 4μηνο οταν τις πρωτοπηρα ηταν σχετικα κρυος ο καιρος σε σχεση με τωρα η twintech δουλευε το ιδιο με την msi κ ας χρησιμοποιουσα 2 οθονες πιστευω κατι τετοιες διαφορες θα δεις απο εταιρια σε εταιρια οχι κατι αλλο τα υπολοιπα ειναι ιδια εφοσον μιλαμε για τις ιδιες καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω έν μέρη ...

Εταιρείες τύπου sparkle & twintech ... έχουν κάνει πολλές "στραβές" στο παρελθόν.

Τι εννοώ ?

Αλλάζουν τα τσιπάκια μνημών (πρός το χειρότερο) σε σχέση με τη reference κάρτα

Αφαιρούν εξαρτήματα από το pcb (συνήθως από τροφοδοσία και φίλτρα)

Μερικές φορές έχουν δικό τους pcb ... κατώτερο του reference

Αλλάζουν βασικά χαρακτηριστικά της κάρτας ... αλλά κρατάνε το ίδιο εμπορικό όνομα.

π.χ.

9600GT ... με 128bit αντί για 256

Ολα αυτά για να ρίχνουν το κόστος κατασκευής.

... και επειδή όλες αυτές οι κινήσεις τους ... δέν αναγράφονται κάπου ... το καταλαβαίνεις μόλις ανοίξεις το κουτί ... αλλά είναι αργά τότε.

Ωπ ...

Η χψ MSI έχει 3phase τροφοδοσία ... η sparkle έχει 2phase ... και λοιπά παρόμοια.

Δέν λέω ότι το κάνουν σε όλες τις υλοποιήσεις τους ... αλλά το κάνουν σε κάποιες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που πιάσαμε τις εταιρείες να πω ότι εντύπωση μου έκανε η EVGA!

Σε μια 285 που έχει ένας γνωστός μου, λέει ότι το pcb είναι από την ίδια την EVGA και το υποστηρίζει με εγγύηση 10 χρόνων! Αυτό με τα 10 χρόνια, μου ακούγεται περίεργο, αλλά δεν το έχω δει με τα μάτια μου οπότε, δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Nvidia εδώ και λίγο καιρό (λιγότερο από χρόνο) έχει επιτρέψει στους κατασκευαστές να ξεφεύγουν από τη reference σχεδίαση, με ότι κι αν σημαίνει αυτό.

Έτσι ενώ παλιά μπορούσαμε να είμαστε σίγουροι ότι το φθηνότερο είχε ακριβώς ίδιες επιδόσεις, σήμερα πρέπει να προσέχουμε τι αγοράζουμε και δεν μπρούμε πλέον να συγκρίνουμε τιμές τυφλά, χωρίς να το ψάχνουμε.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις ATI στο θέμα αυτό.

Κατά τα άλλα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τις δικές μου GTX285, με την έννοια ότι με stock ψύξη δουλεύουν αυτή τη στιγμή με 42°C. Είναι κρύες και αθόρυβες.

Δεν ξέρω αν και οι νέες ATI έχουν ανάλογη δυνατότητα να ρίχνουν τα ρολόγια όταν δεν παίζουμε παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Και η NVidia και η ATI με τον ιδιο τροπο λειτουργουν, οταν πρωτοβγει ενα τσιπακι δεν αφηνουν καμια λξοδρομηση απο το reference design, μετα απο καποιο καιρο ομως το επιτρεπουν..

Link to comment
Share on other sites

Οι nvidia απο οτι βλεπω δεν εχουν υποδοχη HDMI πανω παραμονο με ανταπτορα απο το dvi. Εχει πολλες επιπτωσεις στην ποιοτητα της εικονας η αλλαγη αυτη? Δηλαδη ο ανταπτορας χαλαει την ισορροπια?

Link to comment
Share on other sites

Οι nvidia απο οτι βλεπω δεν εχουν υποδοχη HDMI πανω παραμονο με ανταπτορα απο το dvi. Εχει πολλες επιπτωσεις στην ποιοτητα της εικονας η αλλαγη αυτη? Δηλαδη ο ανταπτορας χαλαει την ισορροπια?

Οχι δεν προξενει καμια πτωση στην ποιοτητα εικονας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eγω πάλι ρε παιδιά, για 4870 πήγαινα και μάλιστα απόλυτα σίγουρος, και τελικά πήρα μία e-vga GTX 260 216 55nm... :021: :044:

Λεπτομέρεις εδώ:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=49419

Υ.γ Πάντως με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα (default συχνότητες 626/2100 από 576/2000 που είναι οι κανονικές της GTX 260 ,και 714/2480 o/c με τη μία, ΑΘΟΡΥΒΗ ΤΕΛΕΙΩΣ ακόμα και σε 3d games με o/c) μάλλον έκανα καλή αγορά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.