Jump to content

9800GT με παθητική ψύξη από την Gigabyte

lunatic89
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18049&stc=1&d=1196261534

attachment.php?attachmentid=24867&stc=1&

Μπορεί να μιλάμε συνέχεια για τα τελευταία “όπλα” της κάθε εταιρείας, αλλά ας μην ξεχνάμε και τα προϊόντα για τον απλό χρήστη.

Συνήθως οι κάρτες γραφικών με παθητική ψύξη είναι απλά μοντέλα που οι αγοραστές τους δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε γραφικά. Ωστόσο η Gigabyte αποφάσισε να βγάλει την 9800GT με παθητική ψύξη. Σίγουρα η 9800GT δεν ανήκει στην κατηγορία των κορυφαίων καρτών αλλά δεν περιμέναμε και ποτέ να την δούμε με παθητική ψύξη.

gv-n98tsl-1gi.jpg

Η κάρτα, που είναι γνωστή με το όνομα GV-N98TSL-1GI, έρχεται , με μια τεράστια ψήκτρα που η GB ονομάζει SilentCell. H SilentCell βασίζεται στην τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε και σε προηγούμενες παθητικές ψύξεις από την GB όπως η SilentPipe II και η MultiCore cooling.

Η κάρτα χρησιμοποιεί 3 heatpipes και νέας τεχνολογίας πολύ λεπτά fins για την αποδοτική ψύξη της GPU. Η GB ισχυρίζεται ότι η SilentCell είναι έως και 18 βαθμούς ψυχρότερη σε σχέση με άλλες ψήκτρες και ποτέ δεν ξεπερνά τους 50 βαθμούς Κελσίου ακόμα και όταν υποβάλλεται σε stress test σε δοκιμαστικό θάλαμο θερμοκρασιών.

Το μόνο που είναι γνωστό προς το παρόν είναι ότι θα έχει μνήμη 1GB DDR3. Τίποτα δεν είναι ακόμα σίγουρο για την τιμή της και την ημερομηνία διάθεσης της στους καταναλωτές.

Εδώ μπορείτε να δείτε την σελίδα της κάρτας και εδώ περισσότερα για την SilentCell.

Πηγή: fudzilla

post-11273-1442175473,1804_thumb.jpg

Καλά νέα για τους κατόχους HTPC ... και λάτρεις των αθόρυβων συστημάτων.

Αφού πλέον εκτός των κλασικών περί ταινιών και μουσικής ... θα μπορούν να παίξουν και κανά παιχνιδάκι της προκοπής ... χωρίς μεγάλες παραχωρήσεις στην ποιότητα των γραφικών.

Παντως για οσους ακομα ανησυχουν για την παθητικη ψυξη θα πω το εξης.

Εχω μια 8600 με παθητικη ψυξη η οποια εφτανε 51-52 βαθμους σε idle.Της εδεσα πανω της εναν ανεμιστηρα (80αρη) κ η θερομκρασια επεσε 11-12 βαθμους..........

Αρα με εναν απλο αθορυβο ανεμιστηρα λυνεται κ το προβλημα της θερμοκρασιας

Εχω μια 8600 με παθητικη ψυξη η οποια εφτανε 51-52 βαθμους σε idle.Της εδεσα πανω της εναν ανεμιστηρα (80αρη) κ η θερομκρασια επεσε 11-12 βαθμους..........

Μα εδώ λέει ότι δεν ξεπερνάει έτσι και αλλιώς τους 50 βαθμούς(πράγμα δύσκολο να πιστέψω ομολογώ), οπότε ποιο πρόβλημα θερμοκρασίας;

Εμενα παντως δεν με ενθουσιαζουνε και παρα πολυ οι VGA με παθητικη ψυξη γιατι κατα την γνωμη μου περισσοτερη βαβουρα κανουν οι HDDs (ιδικα οταν προκειτε για ραπτορες) και οι φανες του PSU σε ενα νορμαλ συστημα παρα το φανακι της VGA (μιλαμε παντα για nVidia και για 8600,8800,9600,9800 Series που ειναι παραπλησιες)

Έχω την 8800GT παθητική ... κοιτάχτε στην υπογραφή.

Για το αυτί μου, μια 3870 για παράδειγμα σε idle ο θόρυβος ήταν ενοχλητικός...

μιας και δεν αντέχω το τσιριχτό σε οποιονδήποτε ανεμιστήρα κάτω των 12cm σε όλες τις στροφές.

μη πω για 3D. Βράζει βέβαια τώρα η παθητική (χτυπάει ακόμα και 100+ σε παιχνίδια),

αλλά είμαι ήσυχος... επειδή η 9800 δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω δεν θα την έπαιρνα...

αλλά αν δεν είχα την 8800 ....

Edited by Spyrus

Έχω την 8800GT παθητική ... κοιτάχτε στην υπογραφή.

\

. Βράζει βέβαια τώρα η παθητική (χτυπάει ακόμα και 100+ σε παιχνίδια),

αλλά είμαι ήσυχος... επειδή η 9800 δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω δεν θα την έπαιρνα...

αλλά αν δεν είχα την 8800 ....

σκέψου όμως ότι άμα συνεχίσει να βράζει για πάνω από 100 βαθμούς θα υπάρχει prob σε λίγο καιρό gt η μπορεί να καεί αλλα και σ ανεβάζει τη θερμοκρασία στη μητρική

κ εγω ακριβως το ιδιο ειχα κανει με την 8600 μου κ η καρτα μου σε idle δουλευε στους 36 βαθμους .

σκέψου όμως ότι άμα συνεχίσει να βράζει για πάνω από 100 βαθμούς θα υπάρχει prob σε λίγο καιρό gt η μπορεί να καεί αλλα και σ ανεβάζει τη θερμοκρασία στη μητρική

Ευκαιρία για αναβάθμιση :044:

Πέρα από την πλάκα, έχεις δίκιο εν μέρει, μειώνεται η μακροζωία της όμως,

δεν καίγεται όπως νομίζεις. Γιατί αυτά τα τσιπάκια είναι δοκιμασμένα να παίζουν

στους 100 βαθμούς, δεν είναι εκτός προδιαγραφών η τιμή αυτή...μη συγκρίνεις

με CPU.

Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με τους CPU αλλα δεν ειναι κ οτι καλυτερο...

Στην θεση σου θα εβρισκα τον πιο ΑΘΟΡΥΒΟ ανεμιστηρα της αγορας κ θα τον εβαζα.Ακομα κ αυτος θα σου κανει τρελη διαφορα.....

Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με τους CPU αλλα δεν ειναι κ οτι καλυτερο...

Στην θεση σου θα εβρισκα τον πιο ΑΘΟΡΥΒΟ ανεμιστηρα της αγορας κ θα τον εβαζα.Ακομα κ αυτος θα σου κανει τρελη διαφορα.....

η ακομα αμα εχεις υδροψηξη στον επεξεργαστη βαζεις και στη καρτα γραφικων και ησυχια ταξη και ασφαλεια :015::015::015::015:

Εγω παντως δεν ακουω τπτ με την καρτα της υπογραφης μου ειμαι 100% ησυχος η καρτα ειναι της Gigabyte χρονισμενη απο το εργοστασιο στα 700/1000 (62.92.16.00.25 vbios) σε idle ανεβαζει κοντα στους 55 βαθμους με το φανακι να γυριζει περιπου στις 1000 με 1100 σαλ. (auto)

Παιχνιδια γενικα δεν παιζω (εκτος απο PES :046: αρρωωωστιαααα) οποτε και δεν ζοριζετε ιδιαιτερα αλλα μετα απο καποιες δοκιμες που εχω κανει σε games μονο στο Crysis Warhead ακουγοταν η φανα της λιγακι παραπανω απο τις υπολοιπες που υπαρχουν (θελοντας και μη) μεσα στο κουτι.Οταν θελω να δω ταινια π.χ κλεινω ολες τις φανες εκτος απο vga,cpu,psu και πιστεψτε με o μονος ενοχλητικος ηχος που ακουγεται ειναι απο τον raptor!!! αντε να πεσουνε οι τιμες να παρουμε κανενα SSD :116: