Jump to content


w/c +cpu problem or what???


vagos2221416003330

Recommended Posts

Από το κακό στο χειρότερο.

Εγώ σε ζάλμαν για να κάνω εξαέρωση φυσάγαμε με το Στέλιο για 3 ώρες

Χαχαχα!!! Ωρε τι θυμηθηκες .... :044:

Vago δοκιμασες να χτυπησεις το ψυγειο ??? Μηπως εχει αερα μεσα οπως σου ειπαν ? Δοκιμασε να το γυρισεις και αναποδα (ενω τρεχει το κυκλωμα) .

Ειναι το συνηθεστερο σημειο για να μεινει αερας .

Το ψυγειο ειναι δροσερο ???

Μπορεις να κανεις μια δοκιμη να μετρησεις τη ροη . Βαλε ενα μπουκαλι νερου (για να ξερεις οτι ειναι πχ 1.5λιτρα) αδειο . Μετα το block του επεξεργαστη , αντι να ξαναγυρισει στο τανκ ... βαλτο μεσα στο μπουκαλι . Μετρα ποσα δευτερολεπτα χρειαζονται για να γεμισει το μπουκαλι .

Εαν κανει περιπου 20 δευτερολεπτα θα ειναι καλη η ροη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

το ψυγείο είναι κρύο.. αλλά έχει και 6Fan απάνω..μόνο σε bench πετάει ζεστό αέρα μετά από πολύ ώρα..Το έκανα πάνω κάτω.... το κοπάνισα τίποτα..

Δεν τρέχει τίποτα..θα πάρω την αντλία 1200Lt/h και άμα και τότε δεν γίνει δουλειά θα το ξαναδούμε το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Ψυγείο κρύο, σωλήνας που τρέμει, ίδιες θερμοκρασίες με την πιο γαμ@τη ψύκτρα της αγορά, παίδες να τα βάλουμε όλα μαζί στην εξίσωση?

Να προσθέσουμε και το ότι η ταχύτητα ροής είναι ίδια σε όλο το κύκλωμα?

ΠΡΩΤΟΝ, δάκτυλο όσο πιο κοντά στον επεξεργαστή μπορείς έβαλες σε idle? Τσουρουφλίστηκες? Σε πόσα δευτερόλεπτα

ΔΕΥΤΕΡΟΝ δώσε full load θερμοκρασίες (μετά από 2 λεπτά)

ΤΡΙΤΟΝ μην πιστεύεις απαραίτητα τα προγράμματα που αναφέρουν θερμοκρασίες εκτός και αν τα έχεις καρατσεκάρει

ΤΕΤΑΡΤΟΝ και χωρίς ανεμιστήρια έχεις ίδιες θερμοκρασίες

Αυτό σημαίνει ότι η διαφορά θερμοκρασίας του νερού που έρχεται από τον επεξεργαστή σου με το περιβάλλον δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να κάνουν διαφορά τα φουρφούρια (υποψιάζομαι ότι αυτό δεν ισχύει σε full load!)

Τσέκαρε πολύ καλά το πάτημα του μπλοκ. Αν το νερό που φεύγει από τον επεξεργαστή δεν είναι στους 50 βαθμούς τότε είτε ο επεξεργαστής σου δεν είναι στους 50 είτε είναι γιατί το μπλοκ σου δεν απάγει καλά την εκπεμπόμενη θερμότητα

Άκου τη συμβουλή του Στελάρα. Μπορείς να χρειαστούν ακροβασίες για να φύγει ο αέρας . Κάποια στιγμή , λόγω ισχυρής αντλίας είχα θόρυβο όταν εξατμίστηκε κάμποσο νερό από το κύκλωμά μου. Αλλά τα τυπικά κολπάκια δεν έπιασαν , οπότε έπιασα το κουτί και με αυτά που του έκανα ήμουν ευγνώμων που μείναν όλα στη θέση τους. Αλλά ο αέρας έφυγε.

Παρόλα αυτά, μία καλύτερη αντλία μπορεί και να διώξει τις μπουρμπουλήθρες μόνη της

ΑΛΛΑ

αν με την ΤΒ είχες παρόμοιες θερμοκρασίες ποιος σου είπε ότι θα πέσεις 15 βαθμούς κάτω με υδρόψυξη?

Τώρα που καλοκαιριάζει.....????

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν.. τα έχω ταρακουνίσει τόσο πολύ που είμαι χαρούμενος που δεν τα πήρα στο χέρι..έκανα και αυτό που λέει η zalman 10 λεπτά off η αντλία και μετά 10 λεπτά on για πολλές φορές..Άνοιξα καπάκια... τπτ.

Ακουμπάω το block σε idle και δεν το αισθανομαι ζεστό...σαν να έχει θερμοκρασία δωματίου για να μην πω σώματος..Σε full load έχω αρκετους ++ βαθμούς στον κάθε core και μένει εκεί..(67,61,65,62)..Έκανα και ένα o/c τον πήγα 3,83ghz και έχει τα ίδια temps σε idle και σε full έχει (77 , 71, 76, 72). Τις ίδιες για να μην πω καλύτερες temps είχα και με την TB....Αλλά περίμενα πολλά περισσότερα από το νερό και με 3πλό ψυγείο + σχετικα καλό block..δεν περίμενα να δώ τα ίδια..Θα κάνω μια last προσπάθεια να αλλάξω την αντλία και να βάλω την hydor l30...αν δεν δω κάτι καλύτερο θα σταματήσω να ασχολούμε και ίσως το γυρίσω πάλι σε αέρα..

Α!Το block είναι λαπαρισμένο.. ο cpu πάλι οχι.. όσο για το πρόγραμμα μετράω με core temp και real temp.. και τα 2 το ίδιο λένε..

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο....δεν μπορει να συγκριθει ενα καλοστημενο νερακι ουτε με την καλυτερη αεροψυκτρα της αγορας,σε καμια περιπτωση...ειδικα σε full load.

Βαλε το συστημα να δουλευει σε full load και μετα απο λιγα λεπτα αγγιξε με το χερι σου το μπλοκ οσο πιο κοντα στο CPU γινεται οπως ειπε και ο schumifer,λογικα με τις θερμοκρασιες 76C που αναφερεις δεν θα αγγιζετε.Το ψυγειο σε συνδιασμο με τις φανες απο την αλλη,δεν σου πετανε ζεστο αερα γιατι πολυ απλα "εχουν τα watt του CPU" δλδ το νερο φευγει απο την αντλια με αργο ρυθμο και παραμενει περισσοτερη ωρα απ'οτι θα επρεπε κανονικα μεσα στο μπλοκ με αποτελεσμα το μπλοκ να ζεστενεται και το κρυο νερο απο το ψυγειο να αργει να το αντικαταστησει.Αυτη ειναι μια λογικη σημπεριφορα που θα επρεπε να εχει το συστημα σου αν λαβουμε στα υποψην οτι το ψυγειο και το μπλοκ αντεχουν τα watt του επεξεργαστη και απλα η αντλια μας κανει την ζημια. Τωρα αν το μπλοκ παραμενει χλυαρο οπως λες 3 πραγματα που μπορει να συμβαινουν μου ερχονται στο μυαλο:

1ον το μπλοκ δεν παταει σωστα.

2ον τα μετροπρογραμματα δειχνουν οτι θελουν.

3ον το καπακι του CPU κανει ισως το χειροτερο πατημα με τους πηρυνες που εχω δει μεχρι τωρα.

Τωρα αν τιποτα απο τα παραπανω δεν συμβαινει και ολα κυλουν ομαλα ειναι θεμα αντλιας+ψυγειου+μπλοκ για την αποδωση δλδ π.χ. δεν ειναι σωστο να χρησιμοποιουμε ενα μπλοκ γρηγορης ροης με μια αντλια χαμηλης παροχης γιατι η υδροψυξη δουλευει περρισοτερο σαν συνολο και μετα σαν μοναδα...

Sorry για το μεγαλο μου ποστ ελπιζω να μη σε κουρασε ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε wizard κάθε άλλο παρα με κούρασες..όσο για το block είναι απλά ζεστό..το ψυγείο αρχίζει να βγάζει ζέστη..λίγη μετά από ώρα σε full Load... όχι τρελή ζέστη απλά ζέστη...Το block είναι αυτό:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=943509&catalog=20&category=69977775&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEDD37B4CEAECB11D17B0C6A510DAD6C7F5843BFB7DA383CF11598CCBBAE22BBDDABE5CEC7BC7B545A573F0236308F8558C5C1EB98F0B44FE05DCDD7469DC8D1F48EC40B8D0AC693BFFDD6CEE6EA99030CB0011FFA69BA3A1A8F3E4CD81C75CE645B1D1AD9188D8056F1A5D12EC181CFC82AE0845AA3854FEE

και είναι λαπαρισμένο..όσο για το να μην πατάει καλά το ζούλιξα με το χέρι αλλα δεν είδα ούτε 1 βαθμό κάτω..+οι βίδες είναι τέρμα δεν πάνε άλλο..

Τώρα για το core temp δεν παίζει να λέει @@ιες γιατί άμα βάλω off το νερό σε λίγη ώρα χτυπάει 80άρι και μετά από λίγο BSOD+RR.... Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι αυτό που είπε ο stelaras με το 1,5λίτρα άδειο μπουκάλι αλλά θα αλλάξω αντλία γιατί από την αρχή ήξερα ότι είμαι μικρή-μέτρια..Και αφού βρήκα μεγαλύτερη με 30 είμαι GG...

'Aρα πάω για νέα αντλία και βλέπουμε..αν μέχρι τότε έχετε καμια άλλη ιδέα για το τι μπορεί να τρέχει το λέτε..Κάθε βοήθεια δεκτή.Και ευχαριστώ για όσα μου είπατε μέχρι τώρα..

ΥΓ*Φίλε dejan εδώ δεν μπορεί να ψύξει το cpu μόνο του που να ψύξει και το peltier???

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν εχεις λογικα αποτελεσματα.Στην υδροψυξη εκει που φαινεται η διαφορα ειναι στο load.Σε idle μπορει να μην ειναι και τοσο καλα οσο τα περιμενες.Προτεινω να πας να παρεις σωληνες φθηνους του κιλου και να δοκιμασεις το συστημα εκτος κουτιου με το μικροτερο δυνατο loop.Επισης κοιτα να μην σφιξεις πολυ το μπλοκ..χαλαρα ισα να μην κουνιεται περα δωθε και αρχισε τις δοκιμες εκτος κουτιου σιγα σιγα σφιξιμο και τα σχετικα.

Ενα αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις ζεστο νερο μεσα στο κυκλωμα να δεις ποιο και τι ζεσταινεται και πως και υστερα να ριξεις καπακι κρυο να δεις για ποτε θα κρυωσει...

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΤΑΡΤΟΝ και χωρίς ανεμιστήρια έχεις ίδιες θερμοκρασίες

Αυτό σημαίνει ότι η διαφορά θερμοκρασίας του νερού που έρχεται από τον επεξεργαστή σου με το περιβάλλον δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να κάνουν διαφορά τα φουρφούρια (υποψιάζομαι ότι αυτό δεν ισχύει σε full load!)

Τσέκαρε πολύ καλά το πάτημα του μπλοκ. Αν το νερό που φεύγει από τον επεξεργαστή δεν είναι στους 50 βαθμούς τότε είτε ο επεξεργαστής σου δεν είναι στους 50 είτε είναι γιατί το μπλοκ σου δεν απάγει καλά την εκπεμπόμενη θερμότητα

Να σου πω και απο μένα, εγώ βλέπω με το Coretemp -20 με -25 βαθμούς κάτω, όταν ανοίγω τον ανεμιστήρα του ψυγείου.

Όσο λάθος και να μετράει το πρόγραμμα, δεν μπορούμε να μην διαπιστώσουμε ότι ένας καλός ανεμιστήρας με ένα σωστό ψυγείο, κατεβάζουν αρκετά τις θερμοκρασίες.

Μιλάω πάντα για FULL LOAD.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελεσματα ειναι λογικα...οι ενδειξεις ειναι παραλογες :003: (πλακιτσα)

Ενα καλο πατημα του μπλοκ στον CPU δεν συνεπαγεται με τερμα σφιξιμο, οπως ειπε και ο Nos-Dio,το νου σου μην δεις καμια ωρα ολο το socket να ξεκολαει απο την μητρικη... :107: σφιγγε τις βιδες παντα σταυρωτα,αν εχουν και ελατηρια ακομα καλυτερα και προσπαθησε να τις σφιξεις ολες το ιδιο.

Τεσπα για να μην κανουμε αλλες υποθεσεις κανε αυτο που ειπε ο Στελιος και πες μας,μην δινεις τζαμπα χρημα...Παντως αν προβεις σε αγορα αντλιας στο εχω ξαναπει και στο λεω και τωρα παιξε με 1/2 ιντσας σωληνα πανε σε ενα χρωματοπωλειο και ζητα τους αλφαδολαστοιχο 1/2 ιντσας κοστιζει περιπου στα 0.40e με 0.60e το μετρο φτιαξε το συστημα κι αν μεινεις ικανοποιημενος τους αλλαζεις με καλυτερους οταν βρεις χρημα,χρονο και ορεξη.Εγω παντως δεν εχω δωσει ποτε λ7 για ακριβους σωληνες το θεωρω πεταμενα λ7 μιας και θα τους αλλαξω αναγκαστικα μετα απο 1 με 2 χρονια λογο αναγκαιας αναβαθμισης του συστηματος ;) αν προσεξεις τα υγρα σου και δεν το παρακανεις με τα παραφλου/water wetter ή οτι αλλο βαλεις τελοσπαντων σε συνδιασμο με απιονισμενο νερο μια χαρα κρατανε και δεν θολωνουν.

edit:Οσο για τη χρηση peltier στην περιπτωση αυτη αλλα και γενικοτερα στις μερες μας την αφηνω ασχολιαστη :040: :116: καλη πατεντα δεν λεω αλλα για να αποδoσει τα μεγιστα ενα peltier θελει μια σουπερ ντουμπερ υδροψυξη για να αποβαλει την θερμοτητα του ΕΞΩ απο το κουτι οποτε: καλο peltier+water=phase change με επιδoσεις που ουτε στον υπνο τους δεν θα τις δουνε τα peltier.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... Είπα να κάνω και ένα o/c μιας που ήταν χάλια οι θερμοκρασίες..

Πήγα το cpu 4ghz.. Σε Full load έχω (78 , 71 , 77 , 73 ) τουλάχιστον δεν έχει 10βαθμούς διαφορά όπως πρίν.. με το που σταματάω το stessing πάει (55 , 47 , 56 , 49 ) χωρίς να χαμηλώνει τα Ghz... απλά αδειάζοντας το φορτίο..

Ρεύμα 1,45v με λιγότερο στα 4ghz δεν παίζει όσο και να παρακαλάω...

Αυτά...Α! σε full load οι σωλήνες είναι ζεστοί...χλιαροί.. το block χλιαρό και ο αέρας από το ψυγείο είναι χλιαρός το ίδιο και το ψυγείο..Σε idle το ψυγείο είναι πάγος..ο αέρας ψιλό κρύος και οι σωλήνες κρύοι...

Θα πάω για αντλία..και άμα δεν καταφέρω να την δουλέψω με 1/4 σωλήνα μέχρι να τελειώσω τις εξετάσεις θα πάω για 1/2 απο χρωματοπωλείο + Racor και τέλος..

Ελπίζω με μία νέα αντλία και 1/2 σωλήνα να δώ επιτέλους αυτά που περίμενα..

A! Tώρα κάτι που flashαρα... Έχω την αντλία στο tank μέσα και από κεί σπρώχνει το νερό στο cpu block και από κεί στο ψυγείο και μετά από το ψυγείο πίσω στο block...Είναι λάθος έτσι??Έλεγα ότι αφού θα πάει ζεστό νερό από το block θα το περάσω από το ψυγείο να κρυώσει..να μπεί στο τανκ-αντλία κρύω και από κει ξανα στο block..είδα σε ένα topic ότι παιδί με μεγαλύτερο ψυγείο είχε ίδιο θέμα και έβαλε αντλία-ψυγείο-block-αντλία αντί για αντλία-block-ψυγείο-αντλία που έχω εγώ και του δούλεψε τελικά..Να δοκιμάσω έτσι ??Το ζεστό νερό όμως που βγαίνει από το block δεν θα χαλάσει την αντλία??

Link to comment
Share on other sites

Η ροη παει συνηθως αντλια-μπλοκ-ψυγειο-αντλια.Αυτο γιατι τα περισσοτερα μπλοκ δουλευουν με ροη και πιεση.Το να περασεις το νερο απο το ψυγειο και να το κρυωσεις το πολυ σε θερμοκρασια δωματιου δεν τους κανει και πολλα.Αλλα δεν χανεις κατι,δοκιμασε το να δεις και μονος σου,αλλωστε αυτο ειναι να πειραματιστεις,τα μυρια οπως και να εχει δεν θα ανεβουν πολυ..

Το οτι το μπλοκ σου ειναι λαπαρισμενο,ειναι υποπτο.

Link to comment
Share on other sites

Η ροη παει συνηθως αντλια-μπλοκ-ψυγειο-αντλια.Αυτο γιατι τα περισσοτερα μπλοκ δουλευουν με ροη και πιεση.Το να περασεις το νερο απο το ψυγειο και να το κρυωσεις το πολυ σε θερμοκρασια δωματιου δεν τους κανει και πολλα.Αλλα δεν χανεις κατι,δοκιμασε το να δεις και μονος σου,αλλωστε αυτο ειναι να πειραματιστεις,τα μυρια οπως και να εχει δεν θα ανεβουν πολυ..

Το οτι το μπλοκ σου ειναι λαπαρισμενο,ειναι υποπτο.

Διαφωνώ.

Από προσωπική εμπειρία αλλά και από φόρουμς που διαβάζω, δουλεύει εξίσου καλά και ίσως κάποιες φορές καλύτερα το αντλία-ψυγείο-μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα και αυτό με το ψυγείο και τίποτα.... έψαξα για αντλία και δεν έχει πουθενα HYDOR L30... Μία που είδα ήταν seltz l30 ( http://www.e-pet.gr/product_info.php?cPath=111_170_175&products_id=1162 )και έχει τα ίδια specs με την hydor αλλά εκανε και τα διπλά χρήματα 58€...Έχει κανείς καμία hydor-l30 να μου δώσι και του την πληρώνω όσο μια καινούργια 30€ δλδ.. γιατί έχω πάρει σε 12Pet shop για αντλίες και άκρη δεν έχω βγάλει...

Βασικά τώρα κοίταξα πως είναι η ίδια αντλία...:101::028:

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα και αυτό με το ψυγείο και τίποτα.... έψαξα για αντλία και δεν έχει πουθενα HYDOR L30... Μία που είδα ήταν seltz l30 ( http://www.e-pet.gr/product_info.php?cPath=111_170_175&products_id=1162 )και έχει τα ίδια specs με την hydor αλλά εκανε και τα διπλά χρήματα 58€...Έχει κανείς καμία hydor-l30 να μου δώσι και του την πληρώνω όσο μια καινούργια 30€ δλδ.. γιατί έχω πάρει σε 12Pet shop για αντλίες και άκρη δεν έχω βγάλει...

Βασικά τώρα κοίταξα πως είναι η ίδια αντλία...:101::028:

Έχω μία να σου δανείσω.

Χρήματα δε θέλω.

Αν τη θες πες μου.

Link to comment
Share on other sites

φίλε viper να είσαι καλά.Πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά πέρασε ένας ξάδερφος από e-world και είχανε μία..Μου ήρθε 40€ με μεταφορικά αλλά δεν τρέχει τίποτα..Ευχαριστώ πολύ πάντως..

Θα πάρω αύριο και λάστιχο 1/2 από χρωματοπωλείο αφού δεν κοστίζει πολύ και το αλλάζω αν και όταν έχω..χρόνο και χρήμα...

Το θέμα είναι ότι δεν έχω 1/2 racor και θέλω 6-8..μόνο που το e-shop έχει 4€ το racor..άρα 25-30€ για racor..πολλά είναι.. 2η αντλία βάζω...

Παίζει να βρώ πουθενά αλλού με 3-5€ όλα τα racor που θέλω ( 8racor δηλαδή)??

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

φίλε viper να είσαι καλά.Πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά πέρασε ένας ξάδερφος από e-world και είχανε μία..Μου ήρθε 40€ με μεταφορικά αλλά δεν τρέχει τίποτα..Ευχαριστώ πολύ πάντως..

Θα πάρω αύριο και λάστιχο 1/2 από χρωματοπωλείο αφού δεν κοστίζει πολύ και το αλλάζω αν και όταν έχω..χρόνο και χρήμα...

Το θέμα είναι ότι δεν έχω 1/2 racor και θέλω 6-8..μόνο που το e-shop έχει 4€ το racor..άρα 25-30€ για racor..πολλά είναι.. 2η αντλία βάζω...

Παίζει να βρώ πουθενά αλλού με 3-5€ όλα τα racor που θέλω ( 8racor δηλαδή)??

Ευχαριστώ..

Τα ρακόρ τόσο πάνε περίπου.

Και στο Extreme που είχαμε αγοράσει με τον Lino πριν κάτι μήνες, κάπου στα 2-3 το καθένα έπαιζαν.

Ρώτα και στο Πλαίσιο.Έχει πχ αυτά:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1077856&page=2&category=69979122&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE34B5C798FF3210F6C90C2DD04266AEEE663A2CBCB80E7782473EBF0C776A1C7B2D8CFD1EEC8F9B3DEA5C43DCD292ABDA684E41E72127D72377DA44559F9BC4766AA76D626F77522B9E85675B4A232FE99792F7D3FE9E975C526608C72CAB992EA7B70D35A5374E5A119733AE30C26E80611356C8180480FCDCCE1EEB850890DA

Link to comment
Share on other sites

αυτά που λες στο πλαίσιο λένε 1/2 αλλά g3/8... τι είναι το δεύτερο??

τι διαφορά έχουν αυτά που μου λες από:

1) http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=932140&page=2&category=69979122&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE2701845D8B9B5BFCCBA0E488D730F43FC5A380628F68B746E2178A60B3A7E2B2769BE664A8904EB47E0BBD1A34CCBF5F523F3BB054BD8C7EE71145CAA23776E72B926B7B6A3AACCDF6CD602A7EFF4A019318127677F34E1E49FE8D28667FA7A8543E0A29EA2F8AF3D92BA5FC19D75FD733F3DFEA8D597A1E

και 2) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807615

Στο extreme Που είχα πάρει τηλ το πρςί μου είπαν ότι racor και να πάρω να είναι με nikel για να μην έρθει σε επαφή ο χαλκός από το block με τον μπρούτζο πχ.. αλλά έτσι και αλλιώς στο σύστημα έρχεται σε επαφή ο χαλκός με το αλουμίνιο...λέτε να γίνουν πολλά άμα μπει και ο μπρούτζος??

### Λοιπόν.. αυτός ο σωλήνας είναι 1/2 έτσι??Θα μου κάνει για την υδρόψυξη ε?http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=974064&page=2&category=69979122&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE2701845D8B9B5BFCCBA0E488D730F43FC5A380628F68B746E2178A60B3A7E2B2769BE664A8904EB47E0BBD1A34CCBF5F523F3BB054BD8C7EE71145CAA23776E72B926B7B6A3AACCDF6CD602A7EFF4A019318127677F34E1E49FE8D28667FA7A8543E0A29EA2F8AF3D92BA5FC19D75FD733F3DFEA8D597A1E

και λέω να πάρω και τα racor που μου είπε ο viper με 2 γιατί είναι με Nikel πάνω άρα gg..Δεν είμαι σίγουρος άμα ο σωλήνα είναι σωστός.. δλδ 1/2.Άμα είναι να κάνω τώρα την παραγγελία ώστε το Σάββατο να ξανα κάνω από την αρχή την υδρόψυξη μου..ελπίζοντας πλέον στο καλύτερο....Α! και οι Σφιγκτήρες αυτοί κάνουν : http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=974145&catalog=20&category=69979122&page=1 ????Κάνει 0,70€ ο ένας??

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off topic αλλα ρε βαγγο ελεος :082: η SELTZ L30 που λες οτι εχουν μονο αυτη ειναι η αντλια που ψαχνεις "HYDOR SELTZ L30" ειναι το ονομα της.

H σειρα SELTZ L:

min l/hr | max l/hr

L10=10 250

L20=150 700

L30=600 1200

L40=1500 2800

Mα καλα τωρα ψαχνεις και ρακορ??αφου ειχες πει οτι ειχες 1/2 ρακορ για το ψυγειο και το μπλοκ εγω ετσι καταλαβα...τεσπα..ο σωληνας στη φοτο ειναι μαπα προσωπικα και μονο το χρωμα του μεσα στο κουτι με χαλαει απιστευτα,ιδικα αμα το κουτι εχει και πλεξι δεν φαινεται ομορφο...το μονο καλο που εχει ειναι οτι αμα θολωσει δεν φαινεται ;):p

Παντως αμα χρειαστεις αντλια εχω και εγω μια παρατημενη.:031:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά..έλεος..ένας ένας μου το λέτε??Αφου σας είπα ότι είχα τόσες μέρες που έψαχνα.πάντως στα pet-shop την έχουν 2 φορές πάνω την τιμή της..Πήρα τηλ και σε xtreme store αλλά δεν είχαν..και τελικά βρήκα μία στο e-world όπου θα είναι εδώ το πολύ Σάββατο..Racor έχω 3/8 νομίζω και όχι 1/2... σωλήνα δεν έχω 1/2 άρα πρέπει να πάρω...παίζει κανένα ρόλο ο σωλήνας άμα είναι καλός η όχι??Δλδ εγώ που έχω 1/4 tygoon κερδίζω κάπου σε σχέση με αυτούς του κιλού??όπως αυτός που είπα??εκτώς από αυτό για λίγο καιρό θα τον βάλω πάνω..απλά να ξέρω άμα μου κάνει...

Πληροφοριακά wizard τι αντλία δεν θες??Πόσα lt/h?μπαίνει μέσα στο τανκ και από που τραβάει ρεύμα..thx πάντως και για την προσφορά και για την μέχρι τώρα βοήθεια

1/2racor έχω για μπλόκ..φαντάζομαι η αντλία θα έχει μέσα τα δικά της..άρα θα πάρω άλλα 4 racor για τανκ και ψυγείο..Άμα κάνει ο σωλήνας.. θα μου βγεί κα΄που 4*3,5= 14€ + 4*2=8€ Άρα σύνολο 22€+40€ η αντλία = 62€...Τον 1/2 σωλήνα από χρωματοπωλείο που μου είχες πεί που κάνει και 0,5€ το μέτρο αντί για 3,5€ που κάνει στο πλαίσιο είναι καλύτερος από του πλαισίου??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.