Jump to content

Αντίστροφη μέτρηση για την λήξη των Windows 7 Beta

lunatic89
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18054&stc=1&d=1196261534

attachment.php?attachmentid=24997&stc=1&

Εάν έχετε κατεβάσει και εγκαταστήσει τα Windows 7 Beta 1 build 7000 (αυτά που βγήκαν τον Ιανουάριο) ο υπολογιστής σας θα αρχίσει να κλείνει κάθε 2 ώρες από την 1η Ιουνίου μέχρι και την 1 Αυγούστου. Μετά την 1η Αυγούστου ο υπολογιστής δεν θα ανοίγει καν.

Η Microsoft έστειλε ένα e-mail σε όλους τους χρήστες της Βeta έκδοσης των Windows 7.

"Σας στέλνουμε αυτό το e-mail για να σας υπενθυμίσουμε ότι είναι διαθέσιμη η έκδοση Windows 7 Release candidate και για να διασφαλίσουμε ότι θα προλάβετε να κάνετε τις απαραίτητες ενέργειες μέχρι την 1η Αυγούστου 2009 όπου η Beta έκδοση λήγει. Την πρώτη Ιουνίου, 2009, το PC που χρησιμοποιείτε για να δοκιμάσετε την Beta έκδοση θα ξεκινήσει να κλείνει κάθε 2 ώρες. Τα Windows θα σας στείλουν μια ειδοποίηση 2 βδομάδες πριν αυτό συμβεί, και αυτή θα είναι η ιδανική στιγμή να ξαναστήσετε τον υπολογιστή σας με μια έκδοση των Windows που δεν λήγει όπως η RC ή τα Windows Vista. Η διαδικασία χρειάζεται clean installation, γι αυτό να είστε έτοιμοι να επανεγκαταστήσετε τα προγράμματα και τα αρχεία σας."

Εάν ενδιαφέρεστε να συνεχίσετε με τα Windows 7 μπορείτε να κατεβάσετε τα Windows 7 RC (build 7100) τα οποία θα παραμείνουν ενεργά μέχρι την 1η Ιουνίου 2010. Όπως και να 'χει, να ξέρετε ότι πρέπει να έχετε διευθετήσει το θέμα μέχρι τον Αύγουστο.

Πηγή: tcmagazine

post-11273-1442175486,7875_thumb.jpg

Αυτο το βαλε-βγαλε και αυτη τη φορα με το ετσι θελω δεν καταλαβαινουν οτι κουραζει μαζι βεβαια και με την ανοητη οδο του activation code μεσω τηλεφωνου για να καταπατησουν τους κυριους ανταγωνιστες τους που ειναι οι πειρατες ανα τον κοσμο?Τετοια ξεφτιλα σε εταιρια με ιστορια στον χωρο του software (γκουχου γκουχου) δεν εχω ξαναδει απο 1997 που ασχολουμαι με τον χωρο. Απο την αλλη καλα κανουν....σου λεει ο κυριος ογκος της αγορας δεν εχει παρει πρεφα και τα open source λειτουργικα του καλου παππου UNIX! Συγχαρητηρια στο τμημα Προσωπικου της Microsoft που βρηκε δωρεάν πειραματικο προσωπικο τους χρηστες ανα τον κοσμο! Ειναι απλο: δουλεύει εστω και με λιγα εως ανεκτα bugs,τοτε το διανεμεις, δεν δουλευει και προκειται να πεσει το συμπαν απο bugs(vista-γκουχου γχουκου!!!)?Απλα πετα το !!!

Σ.Π <------------Νεος forumer απο σημερα και σας χαιρετω ολους φιλικα!!

Edited by steliosindigo

Καλως ηρθες....

Bugs και Vista απλα δεν πανε μαζι.....Μήπως εννοείς τα ΧΡ?

Επισης η εκδοση που η MS ζηταει να αντικατασταθει είναι η beta.Και η RC Που ζηταει να βαλει ειναι επισης τσαμπα...

Μιλαω για τις πρωτες κυκλοφοριες των vista. Δουλευα σε μια μεγαλη εταιρια εμποριας ειδων πληροφορικης στην ελλαδα ως πωλητης, και τα παραπονα των πελατων με τις ασυμβατοτητες και τα bugs ηταν κατι καθημερινο. Μετα με καποια fixes κατι πηγε στο καλυτερο. Βεβαια στον απλο τον κοσμο ακομα τα vista ειναι προς αποφυγη και προτιμουν τα ΧΡ απο τα vista.Ειμαι παλι επιφυλακτικος με τα windows 7 και ειλικρινα δεν θελω να δω μια τετοια πατατα να σκασει παλι και ξανα ο κοσμος να προτιμησει τα ΧΡ απο τα windows 7.

Απλα η Microsoft στην προσπαθεια της να φτιαξει το καλυτερο λογισμικο σπαει τα νευρα μας με το να πειραματιζεται όπου δεν καταλαβαινω το γιατι?

Μαλιστα οταν κυκλοφορισαν τα vista τελευταια στιγμη ολα να τρεξει να τα φτιαξει...

Ευχαριστω για το καλωσορισμα φιλε lunatic. :)

Edited by steliosindigo

Παντως τωρα (και εδω και ενα χρονο) τα vista δεν εχουν καμια ασυμβατοτητα κ κανενα bug.Αντιθετως τα ΧΡ έχουν περισσοτερα.Ο απλος κοσμος τα αποφευγει γιατι ισως δεν εχει το καταλληλο hardware ή και να το εχει ειναι προκατελημενος

Καλωσόρισες στο forum μας steliosindigo.

Θα διαφωνίσω μαζί σου σχετικά με το βάλε βγάλε. Εφόσον πρόκειται για εμπορικό προϊόν καλά κάνει κ το προστατεύει. Δικαίωμά της. Επίσης η οδός που διάλεξε γνώμη μου είναι πως είναι μια χαρά. Αντί να έχει κλειστούς beta testers το δίνει παντού με αποτέλεσμα έχει ένα κάρο bug reports. Σίγουρα την συμφέρει. Και σίγουρα θα συμφέρει όσους θέλουν windows στα PCs τους.

Εγω παντως με τα Vista απογοητευτικα...:012: δοκιμασα και τα 32bit και τα 64bit και ποτε δεν καταφερανε να συνεργαστουνε σωστα με την SkyStar2 και τα γνωστα προγραμματα (ProgDVB,DVBDream,DVBViewer κτλ) το "not responding" πηγαινε καπνος!! :033: ενω στα XP δουλευουνε ολα ρολοι εδω και χρονια.Θελω να σημειωσω οτι ασχετος με τα δορυφορικα δεν ειμαι ασχολουμαι απο την εποχη της Skystar1.

Ολα αυτα πριν ενα χρονο περιπου (Αυγουστος 2008) και με το συστημα της υπογραφης μου.

Το μονο πλεονεκτημα των Vista για μενα ειναι το DX10 αλλα κι αυτο....χορτασαμε να το βλεπουμε στα παιχνιδια.:116:

Καταρχας δεν κατακρινω τα vista, μιας και το μηχανημα μου φοραει vista, ο τροπος που εγινε η διαθεση προς το κοινο αρχικα δεν μου αρεσε οπως δεν αρεσε και στους καταναλωτες και μην μου πεις οτι δεν ησουν και εσυ ενας απο αυτους. Δεν θελω να βγουν ξανα τα windows 7 και να υπαρχουν παλι τα ιδια προβληματα.Σιγουρα δεν το βλεπεις ετσι οπως το βλεπω εγω και ειναι θεμιτο, ο τροπος ομως που διαθετει μια εταιρια και συγκεκριμενα η Microsoft τα προιοντα της ειναι απαραδεκτος. Οπως απαραδεκτο ειναι και αυτο με το activation code registration μεσω τηλεφωνου αν δεν εχεις internet. Δυο γνωστοί μου δεν εχουν τηλεφωνο σε κανεναν παροχο και ταλαιπωρηθηκαν παρα πολυ να βρουν μια ακρη με αυτο. Ενταξει καταλαβαινω πως θελουν να εξασφαλισουν πως ο κοσμος θα περνει γνησιο το λογισμικο αλλα........ακομα και στο ποιο τελειωμενο torrent client προγραμμα μια εκδοση vista business θα βρεις μια χαρα σπασμενη. Ταλαιπωρουν το κοινο και το λεω διοτι ειναι κατι που το βλεπω μεσω της δουλειας μου. Και κακα τα ψεμματα ακομα ο κοσμος εχει απογοητευτει με τα vista (πες στο σαν ρετσινια!!καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα!) και παντα οταν θα ζητησουν ενα μηχανημα σταθερο θα το ζητησουν με ΧΡ και οχι με Vista. Διοτι ναι οσο παραξενο και αν ακουγεται ΑΚΟΜΑ τα vista εχουν ασυμβατοτητες με πολλα hardware και πολλα software συστηματα αναγκαζοντας το κοινο να διακοψει τον τροπο που ως τωρα εκανε την δουλεια του εν ετη 2009 που στο αλλο ακρο παλι την ιδια χρονια τα ΧΡ μια χαρα σου προσφερουν την ασφαλεια να χρησιμοποιησεις οτι θες είτε σε software ειτε σε hardware. Και βεβαια δεν μπορεις να επιβαλεις στο κοινο να αλλαξει τον τροπο που εκανε ή και κανει την δουλεια διοτι στο κοινο συμπεριλαμβανονται και εταιριες με ρισκο πολλων ευρω ανα ημερα εργασιας.Και καταληγω (........) δεν θελω να βγουν παλι τα windows 7 και στην τελικη να προτιμησει ο κοσμος το στανταρ! ΤΑ ΑΘΑΝΑΤΑ WINDOWS XP.

Work PC ... Arch linux

Server PC ... Slackware

Media PC ... Ubuntu

Ultra Mobile PC ... PdaXrom

Laptop ... Mandriva

Trash Can ... Vista<----------------------- για εκει ηταν να τα στειλω και εγω αλλα στην τελικη ειπα να τα αφησω στο αλλο ψηφιακο μου σκουπιδιαρικο(οπως κατανταει).

Edited by steliosindigo

Ενταξει καταλαβαινω πως θελουν να εξασφαλισουν πως ο κοσμος θα περνει γνησιο το λογισμικο αλλα........ακομα και στο ποιο τελειωμενο torrent client προγραμμα μια εκδοση vista business θα βρεις μια χαρα σπασμενη. .

*Θα συμφωνήσω πως αν τα win7 δεν είναι τόσο stable, πολλοί θα είναι αυτοί που θα ξαναγυρίσουν στα xp, αλλά αυτό είναι πρόβλημα της ms αν γουστάρει να χάνει πωλήσεις...

*Καταλαβαίνεις πως η κάθε εταιρεία προσπαθεί να εξασφαλίσει την αυθεντικότητα των προϊόντων της, από την άλλη όμως ξέρεις πως μια σπασμένη έκδοση θα ήταν μια χαρά. Φαντάσου τώρα να έφτιαχνες ένα δικό σου πρόγραμμα, να σπατάλιζες άπειρες ώρες να το ετοιμάσεις και όταν το έβγαζες στην αγορά να αναγνώριζαν όλοι ότι είναι καλό, αλλά να το πέρναν σπασμένο... Γιατί στην τελική στα @@ του, του Bill Gates αν εσύ θα το κατεβάσεις σπασμένο. Με τόσες εκατομμύρια επιχειρήσεις που πρέπει να τα έχουν αυθεντικά, έχει ήδη ξεχρεώσει...

Crazy εχεις υπερβολικο δικιο και εκει θελω να καταληξω! Μας γραφουν κανονικα σαν home users για αυτο και η ταλαιπωρια.Και καλα μας βαζουν να ασχολιουμαστε για το πως θα καλυτερεψουν τα windows 7 για να εξυπηρετησουν ετσι καλυτερα και τις εταιρικες τους πωλησεις βάση και καλα του home use. Οι εταιριες και οι οργανισμοι ειναι το επικεντρο απασχολησης της. Για τους υπολοιπους αρκει που ακουγεται το ονομα της εστω και αν διανεμεται πειρατικα (αλλα και απο αυτους περνουν οποια λεφτα μπορουν). Αλλα οπως *****κε για εμας ετσι θα χεστει και η αγορα η κοινη, καθως ο κοσμος θα ξυπνησει για να μπει στον ομορφο κοσμο του open source οπως καλα λεει ο φιλος lunatic!

Edited by steliosindigo