Jump to content


Περιμενοντας την υδροψυξη


str

Recommended Posts

Λοιπον..Συμφωνα με τη φωτο και τις ιδεες σου.

Πρωτον η συνδεσμολογια προτεινω να χει αυτη τη σειρα.

κουτι-αντλια(οριζοντιο στομιο=Inlet)-ψυγειο-cpu w/b-κουτι για το λογο οτι αμεσως μετα την ψυξη του υγρου ,αυτο να εισερχεται στον επεξεργαστη χωρις θερμικες απωλειες.

Δευτερον,το ψυγειο δεν μπορεις να το βαλεις εκει και να χεις κ αποτελεσματα μονο αν βαλεις τους ανεμιστηρες απο κατω να φυσανε προς τα πανω οπου θα βρισκεται το ψυγειο η παιρνεις κατι βασεις που κυκλοφορουν και το τοποθετεις στο πισω μερος του κουτιου σου.

υγ το inlet της αντλιας σου ειναι αυτο παει στο ψυγειο και το outlet αυτο που παει στο 5.25 bay.Τα χεις εντελως αναποδα.Στη φωτο ρουφαει νερο απο το ψυγειο και το φτυνει στο μπισκοτοκουτο.!Συνεδεσε τα με βαση την αλληλουχια που σου ειπα.

Στεροζος εχεις δικιο και ετσι θα το κανω αλλα ποση διαφορα πιστευεις οτι θα εχει στην θερμοκρασια του επεξεργαστη σε σχεση με το αναποδο που ελεγα εγω?

Επισης μπορω να τοποθετησω την αντλια κατακορυφα ωστε η εισοδος να κοιταει το τανκ και η εξοδος τον σωληνα επιστροφης στο ψυγειο ή θα εχει λειτουργικο προβλημα?

Το ρωταω αυτο διοτι οπως προανεφερα το κουτι ειναι μικρο και ολα μεσα με θα ειναι στριμογμενα ειδικα με 1/2 σψληνα και θελω οσο μπορω να το κανω πιο σημαζεμενο.

post-5969-1442175499,1965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Στεροζος εχεις δικιο και ετσι θα το κανω αλλα ποση διαφορα πιστευεις οτι θα εχει στην θερμοκρασια του επεξεργαστη σε σχεση με το αναποδο που ελεγα εγω?

Επισης μπορω να τοποθετησω την αντλια κατακορυφα ωστε η εισοδος να κοιταει το τανκ και η εξοδος τον σωληνα επιστροφης στο ψυγειο ή θα εχει λειτουργικο προβλημα?

Το ρωταω αυτο διοτι οπως προανεφερα το κουτι ειναι μικρο και ολα μεσα με θα ειναι στριμογμενα ειδικα με 1/2 σψληνα και θελω οσο μπορω να το κανω πιο σημαζεμενο.

Αν το εκανες οπως ελεγες ηταν ολοκληρωτικά λαθος διοτι εβαζες την αντλια να τραβαει νερο μεσα απο το ψυγειο.Η διαφορα στις θερμοκρασιες σου θα ναι προφανης σε σχεση με τη σειρα που σκοπευες να τα βαλεις.

Οσον αφορα την αντλία.Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να την τοποθετησεις ετσι οπως λες αλλα εχε υποψη σου οτι το απλο αυτοκολλητο της βασης δεν θα την κρατησει λογω δονησεων κατα τη διαρκεια λειτουργιας(προσωπικη εμπειρια,την ειχα κολλησει πανω στο τροφοδοτικο).Οποτε πρεπει να τη βιδωσεις.Μια πολυ καλη λύση ειναι οι βασεις για D5 αντλιες που χει βγαλει η εταιρεια UN designs που επιτρεπουν να στρεψεις την αντλια προς την κατευθυνση που σε βολευει.Εχει βγαλει κ μια βαση για να τη βαλεις πανω σε ανεμιστηρα τη στιγμη που εχεις προβλημα χωρου.

http://www.sidewindercomputers.com/abpubrforlad.html

http://www.sidewindercomputers.com/undezfor3gor.html

Τωρα αν θες τρυπα το κουτι κ στερεωσε την οπως θελεις.Απο αποψη αντλιας κανενα προβλημα ακομα και αν τη βαλεις αναποδα!

ΥΓ1

Απ οτι βλεπω στο κουτι σου,το ιδανικοτερο θα ταν να παρεις αυτο(δευτερο link) και να τη βιδωσεις πανω στον μπροστινο ανεμιστηρα και κατακορυφα.Αυτο ειναι μια απο τις τοσες λυσεις που μπορεις να βρεις.Nα μια σχετικη photo.

http://img44.imageshack.us/img44/6991/img1886640x480.jpg

ΥΓ2

Αν θες να δεις διαφορα επισης στις θερμοκρασιες σου ,βγαλε τουσ αποστατες και βαλε ανεμιστηρες απο κατω σε διαταξη push και ασε τους πανω σε διαταξη pull.Σημειωσε οτι οι 2 σειρες ανεμιστηρων πρεπει να φυσαν προς την ιδια κατευθυνση αλλα την κυρια ψυξη την αναλαμβανουν οι κατω.Οι πανω απλως βοηθανε στην καλυτερη airflow.Επισης οι θερμοκρασιες εξαρτωνται απο τους ανεμιστηρες αμεσα.Αλλες θερμοκρασιες θα χεις με delta fans(και αλλο θορυβο) που χουν 252cfm και αλλη με scythe sff21d.Εγω προτεινω καποιους με 70-80cfm(ενας απο τους καλυτερους βασει δοκιμων scythe sff21g).

Link to comment
Share on other sites

έφτασε το μπλοκ.

Κάποιες παρατηρήσεις:

1. Η επιφάνεια του δεν είναι και η καλύτερη δυνατή όποτε μάλλον θα χρειαστεί να την λειάνω πρώτα

2. Η βάση χαλκού που έχει είναι σχετικά λεπτή όποτε μόλις το μοντάρω και σφίξω τις 4 βίδες που έχει τότε σχηματίζει μια ελαφριά κοιλιά στην επιφάνεια του η οποία δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάσει την επαφή της με τον επεξεργαστή. Ίσως μόλις βιδωθεί επάνω στην μητρική να εξαλείφεται η κοιλιά και να ισιώνει.

Αυτά για όσους σκέφτονται να πάρουν το συγκεκριμένο μπλοκ.

Περιμένω να μου έρθει κ η αντλία για να το συναρμολογήσω επιτελους.

post-5969-1442175500,4208_thumb.jpg

post-5969-1442175500,5891_thumb.jpg

post-5969-1442175500,7097_thumb.jpg

post-5969-1442175500,8123_thumb.jpg

post-5969-1442175500,9328_thumb.jpg

post-5969-1442175501,056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κανει 25Ε το συγκεκριμενο μπλοκ,πιστευω πως για τα λεφτα του θα ειναι πολυ ενταξει!Προτεινω αν εχεις κουτι που μπορεις να βαλεις μεσα το ψυγειο,να δοκιμασεις να κανεις κλειστο κυκλωμα χωρις τανκ.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι ειναι midi και δεν χωραει με τπτ εσωτερικα το ψηγειο με τους ανεμηστηρες που πηρα οποτε κ θα μπει εξωτερικα.Δες φωτο.

Τωρα για το τανκ οι αποψεις διιστανται αλλα μιας και μπηκα στην διαδικασια να το φτιαξω και το μονο που μενει ειναι να του ανοιξω πασα με ενα κολαουζο, λεω να το βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι ειναι midi και δεν χωραει με τπτ εσωτερικα το ψηγειο με τους ανεμηστηρες που πηρα οποτε κ θα μπει εξωτερικα.Δες φωτο.

Τωρα για το τανκ οι αποψεις διιστανται αλλα μιας και μπηκα στην διαδικασια να το φτιαξω και το μονο που μενει ειναι να του ανοιξω πασα με ενα κολαουζο, λεω να το βαλω.

Το block ειναι καλο και εχει τελειο mounting system .΅Εχω το swiftech gtz(το επομενο) Και το ξερω.Δεν κανει κοιλια μην ανησυχεις θα το βιδωσεις αλλα δεν θα το σφιξεις πολυ δυνατα και φυσικα με τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει κοιλια μην ανησυχεις θα το βιδωσεις αλλα δεν θα το σφιξεις πολυ δυνατα και φυσικα με τα χερια.

κοιλιά κάνει οταν σφίγγω με το αλεν το καπάκι με την χάλκινη βάση.

Φυσικά και το σφίγγω με τα χέρια.

Κ εγώ πιστεύω οτι όταν μπει πάνω στην μητρική και το βιδώσω(οι βίδες που το βαστάνε πάνω στην μητρική με το back plate είναι με σταυροκατβαβιδο κ οχι με το χερι) ίσως να να έρχεται στα ίσα του επάνω στον επεξεργαστή.

Πάντως άμεσα εχω σκοπό να αντικαταστήσω την χάλκινη βάση του με μια πιο χόντρη. Όταν το κάνω θα ανεβάσω Φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους την εχω στα χερια μου κ σημερα θα κανω την εγκατασταση.

Μια ερωτηση, επειδη διαβασα το μανιουαλ αλλα δεν αναφερει τπτ, μπορω να εγκαταστησω την αντλια οπως την δευτερη φωτο η θα εχει λειτουγικο προβλημα?

post-5969-1442175506,6525_thumb.jpg

post-5969-1442175506,8057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έτσι και της δώσω λίγη κλιση, ακούω κάπως πιο πολύ το μοτέρ, κάτι που μου δείχνει ότι δυσκολεύεται η ροή νερού.

Τόσο κάθετα δεν την έχω βάλει ποτέ.

Ο θόρυβος δεν σημαίνει οτι δυσκολεύεται κιόλας... Θεωρητικά δεν επηρεάζει απολύτως τίποτα η κλίση της αντλίας όποια κι αν είναι αυτή σε οποιαδήποτε αντλία... Πρακτικά το επιβεβαιώνω... η ροή παραμένει ακριβώς ίδια υπο οποιαδήποτε κλίση... Μιλάω για την συγκεκριμένη πάντα αντλία την οποία έχω κι εγώ... Και γενικά όλες παρόμοιες είναι... Η μόνη περίπτωση να δυσκολεύεται αντλία είναι αν προσπαθεί να τραβήξει απο tank το οποίο είναι χαμηλότερα απο την αναρρόφησή της...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού έφαγα 2 μέρες τα συμπεράσματα μου είναι τα έξεις:

1.Η μητρική μου έχει τελείως άβολη θέση για την τροφοδοσία της σε σχέση με άλλες μητρικές που έχουν το 24πινο βύσμα στην άκρη και δεν ενοχλεί καθόλου το χοντρό καλώδιο

2.Οντος τελικά το τανκ χρειάζεται και πρέπει σύντομα να παραγγείλω σαν αυτό στην Φώτο γιατί το ταπερ που έχω δεν μου εμπνέει κ πολύ εμπιστοσύνη

3.η διάφορα στην θερμοκρασία είναι περίπου 10 βαθμούς σε σχέση με την αεροψυξη (default speed και idle).overclocking και full load δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

4.Σαν επίδοση δεν νομίζω οτι άξιζαν τα περίπου 170ευρο που ξόδεψα (+ τον κόπο, χρόνο) σε σχέση με μια καλή αεροψυξη:012: (ίσως να φταίει κ το μπλοκ που κάνει μια ελαφριά κοιλιά όταν το συναρμολογείς) αλλά σαν εμπειρία και επίπεδα θορύβου πιστεύω οτι αξίζει:023:

5.Πρεπει να βρω και ενα fullcover water block για την κάρτα γραφικών

6.Συντομα θα θα αλλάξω την βάση από το waterblock με ένα κομμάτι από λάμα χαλκού ίδιων διαστάσεων αλλά πάχους 5 χιλιοστών μήπως και βελτιωθεί περισσότερο η πτώση της θερμοκρασίας.

Πως βρίσκετε το τελικό αποτέλεσμα??

Υπάρχει τπτ που μπορώ να βελτιώσω?

post-5969-1442175509,6961_thumb.jpg

post-5969-1442175509,7744_thumb.jpg

post-5969-1442175509,8539_thumb.jpg

post-5969-1442175509,9534_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια πρωτη δοκιμη που εκανα ειναι

8,5 χ 400 (3,4Gh)

cpu volt 1.175 στο bios

ολα τα υπολοιπα στο auto

Μετα απο 3 ωρες prime ειχα τις παρακατω θερμοκρασιες.

Επισης εχω βαλει αισθητηρα απο θερμομετρο στην ψυκτρα του chipset της μητρικης και φτανει περιπου στους 77 βαθμους.Ειναι νορμαλ??

post-5969-1442175510,4942_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.