Jump to content



Περιμενοντας την υδροψυξη


str

Recommended Posts

Μου αρέσει πολύ η πλεξούδα στα φανάκια σου!!! :040::040:

αμα εισαι νοικοκυρης.....:081:

Οι θερμοκρασίες που έχω τελικά είναι φυσιολογικές για υδροψυξη ή είναι ανεβασμένες?

Να πω ότι η θερμοκρασία δωματίου είναι περίπου 28 βαθμοί.

Επίσης οι τρις ανεμιστήρες που έχω στο ψυγείο είναι σε Pull διάταξη. Αν τους αλλάξω σε Puss θα βελτιωθεί η ψύξη του ψυγείου η θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

εγώ με την δικιά μου υδρόψυξη που Δεν λειτουργεί όπως πρέπει έχω max temp 65βαθμούς στον cpu αλλά είμαι στα 4ghz και με το τεστ που ζορίζει ποιο πολύ τον cpu στο Prime95...Α!και με 1,5volt στον cpu..+έχω ψύχω και North+το τανκ είναι λίγο.....και δεν έχω κάνει και καλή εξαέρωση...Οπότε νομίζω πως έχεις λίγο high από Temps..Όσο για τα fan καλύτερα να είναι απλωμένα σε όλο το ψυγείο παρά σε push-pull...Στο μισό ψυγείο...

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες που έχω τελικά είναι φυσιολογικές για υδροψυξη ή είναι ανεβασμένες?

Να πω ότι η θερμοκρασία δωματίου είναι περίπου 28 βαθμοί.

Επίσης οι τρις ανεμιστήρες που έχω στο ψυγείο είναι σε Pull διάταξη. Αν τους αλλάξω σε Puss θα βελτιωθεί η ψύξη του ψυγείου η θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα?

1)Αφού μπήκες στο χορό ... θα χορέψεις.

Βρές waterblock για το chipset ... για να ολοκληρώσεις το project σου.

Οι θερμοκρασίες του chipset (άν είναι πραγματικές) ... δέν μου αρέσουν καθόλου.

2)Δέν έχεις πιέσει ακόμη το σύστημά σου (είσαι χαμηλά και σε ταχύτητα και σε τάσεις) ... ώστε να βγάλουμε συμπέρασμα κατά πόσον είναι αποδοτικό το σύστημα υδρόψυξης που έχεις στήσει.

3)Πολύ πιό ενδιαφέρουσες θα ήταν οι εξής μετρήσεις:

Θερμοκρασία νερού σε είσοδο και έξοδο.

Δέν τα εμπιστεύομαι 100% όλα αυτά τα utilities που μετρούν θερμοκρασίες.

Software είναι ... και άν υποθέσουμε ότι οι σένσορες είναι ακαλιμπράριστοι από bios ή έχουν σαν hardware κάποια αστοχία ... τι να το κάνεις ?

Μπορεί να διαβάζουν 60C και στην πράξη να έχεις 40C ... ή και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

1)

2)Δέν έχεις πιέσει ακόμη το σύστημά σου (είσαι χαμηλά και σε ταχύτητα και σε τάσεις) ... ώστε να βγάλουμε συμπέρασμα κατά πόσον είναι αποδοτικό το σύστημα υδρόψυξης που έχεις στήσει.

.

Η μητρική μου είναι ASUSμε το κλασικό μενού για over clocking.

Έχει κάποιος να μου δώσει έτοιμα settings σε ρεύματα για 450 - 500 fsb να δοκιμάσω για να δω θερμοκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

αμα εισαι νοικοκυρης.....:081:

Οι θερμοκρασίες που έχω τελικά είναι φυσιολογικές για υδροψυξη ή είναι ανεβασμένες?

Να πω ότι η θερμοκρασία δωματίου είναι περίπου 28 βαθμοί.

Επίσης οι τρις ανεμιστήρες που έχω στο ψυγείο είναι σε Pull διάταξη. Αν τους αλλάξω σε Puss θα βελτιωθεί η ψύξη του ψυγείου η θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα?

Πολυ ανεβασμενες

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο δικος σου με την στροφη του στον Gary( sidewindercomputers!)

Εγω παρηγγειλα κατι ανεμιστηρες αθορυβους.(?).252cfm 5500rpm

http://www.sidewindercomputers.com/de12pfexhisp.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αποτελεσματα μετρισεων:

Q9550 @3400 (8.5*400) 1.15v (ολα τα αλλα στο normal)

9800GTX oλα default.

Στην 2η φωτο ειναι οι θερμοκρασιες μετα την τοποθετιση του vga block σε idle κατασταση

Στην 3η φωτο ειναι οι θερμοκρασιες του cpu μετα απο στρες

Στην 4η φωτο ειναι οι θερμοκρασιες της vga μετα απο μιση ωρα να τρεχει το FUEL σε full detail.

Συμπερασμα: με την τοποθετιση του vga block στο κυκλωμα ανεβηκε η θερμοκρασια του cpu κατα περιπου 3 βαθμους αλλα επεσε η θερμοκρασια της vga κατα 15 βαθμους!!! σε idle κατασταση και κατα 25-30 βαθμους!!! σε load(πριν ειχα load 80-90, ασε τον θορυβο απο το ανεμιστηρακι)

post-5969-1442175533,0027_thumb.jpg

post-5969-1442175533,0862_thumb.jpg

post-5969-1442175533,1802_thumb.jpg

post-5969-1442175533,2902_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα ασχημα...

Πριν βαλω το vga block ειπα να καθαρισω λιγο το κυκλωμα γιατι ειχαν αρχισει να κιτρινιζουν οι σωληνες.

οταν ανοιξα το GTX ειδα το παρακατω αποτελεσμα οξειδωσης.Να σημειωσω οτι στο κυκλωμα ειχα μονο απεσταγμενο νερο.

Καθαρισα το GTX οσο μπορουσα και εστειλα ενα eimail στην swiftech ρωτοντας αν υπαρχει καποια εγγυηση αντικατασταση του αλουμινενιου top με το χαλκινο.Περιμενω να μου απαντησουν.Τους εστειλα και τις αναλογες φωτο.

Να σημειωσω οτι ο καθαρισμος των σωληνων ειναι πολυ χρονοβορα+βαρετη διαδικασια με στυλο και μωρομαντηλα.

Ισως αυτη η οξειδωση να οφειλεται στα μεταλλικα παξιμαδια που ειχα βαλει στο ταπερ για να πιασω τα ρακορ.

post-5969-1442175533,4128_thumb.jpg

post-5969-1442175533,5363_thumb.jpg

post-5969-1442175533,6617_thumb.jpg

post-5969-1442175533,7856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα ασχημα...

Πριν βαλω το vga block ειπα να καθαρισω λιγο το κυκλωμα γιατι ειχαν αρχισει να κιτρινιζουν οι σωληνες.

οταν ανοιξα το GTX ειδα το παρακατω αποτελεσμα οξειδωσης.Να σημειωσω οτι στο κυκλωμα ειχα μονο απεσταγμενο νερο.

Καθαρισα το GTX οσο μπορουσα και εστειλα ενα eimail στην swiftech ρωτοντας αν υπαρχει καποια εγγυηση αντικατασταση του αλουμινενιου top με το χαλκινο.Περιμενω να μου απαντησουν.Τους εστειλα και τις αναλογες φωτο.

Να σημειωσω οτι ο καθαρισμος των σωληνων ειναι πολυ χρονοβορα+βαρετη διαδικασια με στυλο και μωρομαντηλα.

Ισως αυτη η οξειδωση να οφειλεται στα μεταλλικα παξιμαδια που ειχα βαλει στο ταπερ για να πιασω τα ρακορ.

Σε πόσο διάστημα έγινε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

τα ασχημα...

Πριν βαλω το vga block ειπα να καθαρισω λιγο το κυκλωμα γιατι ειχαν αρχισει να κιτρινιζουν οι σωληνες.

οταν ανοιξα το GTX ειδα το παρακατω αποτελεσμα οξειδωσης.Να σημειωσω οτι στο κυκλωμα ειχα μονο απεσταγμενο νερο.

Καθαρισα το GTX οσο μπορουσα και εστειλα ενα eimail στην swiftech ρωτοντας αν υπαρχει καποια εγγυηση αντικατασταση του αλουμινενιου top με το χαλκινο.Περιμενω να μου απαντησουν.Τους εστειλα και τις αναλογες φωτο.

Να σημειωσω οτι ο καθαρισμος των σωληνων ειναι πολυ χρονοβορα+βαρετη διαδικασια με στυλο και μωρομαντηλα.

Ισως αυτη η οξειδωση να οφειλεται στα μεταλλικα παξιμαδια που ειχα βαλει στο ταπερ για να πιασω τα ρακορ.

Εχω συναντησει και αλλα gtx ετσι.Ειναι πολυ χαλια μπλοκ (οπως και τα Thermaltake)αλλαξε το επειγοντως γιατι το ιδιο θα κανει κ στην vga.μη το ξαναβαλεις.Παρε gtz απο την ιδια εταιρεια ή Heatkiller 3.0

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσο διάστημα έγινε αυτό?

Περασε περιπου ενας μηνας που εχω την υδροψυξη.Το πσ δουλευει 24/7.

Πιστευω οτι το προβλημα πρεπει να ξεκινησε απο τα 2 παξιμαδια που ειχα στο ταπερ διοτι δεν ηταν ανοξειδωτα αλλα σιδερενια και αυτα αρχισαν να σκουριαζουν πρωτα οποτε εκαναν την ζημια και στο μπλοκ - σωληνες.

str1979 added 2 Minutes and 22 Seconds later...

Εχω συναντησει και αλλα gtx ετσι.Ειναι πολυ χαλια μπλοκ (οπως και τα Thermaltake)αλλαξε το επειγοντως γιατι το ιδιο θα κανει κ στην vga.μη το ξαναβαλεις.Παρε gtz απο την ιδια εταιρεια ή Heatkiller 3.0

Διβασα σε ενα φορουμ που αποιος ειχε το ιδιο προβλημα με το GTX και σε email που εστειλε στην swiftech του απαντησαν οτι θα του στειλουν αλλο top για το GTX χαλκινο.

Εστειλα κ εγω email αν μπορει να γινει αντικατασταση και περιμενω απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να ριχνουμε και λιγακι παραφλου ή water watter αλλα λιγο μην το παρακανουμε και επισης δεν πρεπει να μπερδευουμε πολλα διαφορετικα μεταλλα στο κυκλωμα καλο ειναι να ειναι ολα απο χαλκο ή απο αλουμινιο στην περιπτωση σου ειχες σιδηρο,χαλκο,αλουμινιο.

Link to comment
Share on other sites

Με ενημερωσαν απο την swiftech οτι θα μου στειλουν αυτη την εβδομαδα αλλο καπακι για το μπλοκ αλλα δεν ξερουν αν θα ειναι αλουμινιου η πλαστικο γιατι θα πρεπει να δουν τι υπαρχει στο στοκ.

Τους εστειλα την διευθυνση μου για να μου το στειλουν κ τους ρωτησα αν μπορουν να μου στειλουν το χαλκινο καπακι που εχουν βγαλει για το GTX και να πληρωσω οποια χρηματικη διαφορα υπαρχει αλλα ακομη δεν μου εχουν απαντησει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το μειλ που μου στειλανε.

Hello Stratos,

We can send you a APOGEE-GTZ housing replacement but we’re out of the aluminum cover as well as the copper. We only have the delrin plastic housing available. If you still want to get this as a replacement, you may email em a copy of the receipt from where you bought your block and confirm your shipping address as well as your phone number.

Regards,

Michelle

τους ειπα να μου στειλουν τελικα το πλαστικο τοπ απο το GTZ.

τωρα το ποτε θα ερθει δεν ξερω ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.