Jump to content



Αγορά SSD για Laptop + Απορίες, αξίζει;


Recommended Posts

HP 6187 , T7200@P945@4GB ram.

O δίσκος είναι full, οπότε βλέπεται τελικές τιμές απόδοσης (έχει διαφορά από φρέσκο δίσκο,

που δεν έχουν γραφτεί πάνω του 64 GB ακόμα , με βάλε - βγάλε -βάλε)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Πέρασα disk clone από Acronis.

Δε τον φόρμαρα εγώ αλλά εκείνο.

Έχει 5 partition (3 linux + 2 windows) με λίγο χώρο το καθένα ακόμα

(από 7 GB έως ΜΒ! περισσεια το καθένα).

(Συνολικά από τα 60 έχουν γεμίσει τα 50 GB).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για να καταλάβεις σε desktop o 7200 μου έχει read/write 66/66 σε μεγάλα αρχεία.

Λίγο πιο αργός σε γράψιμο ο samsung σε μεγάλα αρχεία όμως.

Σε όλα τα άλλα, εφαρμογές, search. boot, shutdown θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ συντομα θα δειτε ενα review του 120GB Vertex στον οποιον εχουν γινει διαφορες δοκιμες. Οι δοκιμες εχουν ολοκληρωθει και μπορω να σας πω οτι τα αποτελεσματα ειναι αρκετα δυνατα.

Screenshots εκει σε λιγες μερες....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν σκεφτείς βέβαια ότι με 50€ αγοράζεις sata 2.5 classic με 250Gb δεν είναι η καλύτερη αγορά σαν αναβάθμιση.

Έχω ένα portege toshiba laptop καινούριο σχετικά.

Με την πρώτη ευκαιρία που θα χαλάσει ο δίσκος που έχω τώρα, θα βάλω έναν solid state.

O samsung μου φαίνεται και εμένα η καλύτερη λύση.

(Επίσης, δεν μπορεί να σηκώσει 4gb ddr2 ram. Τώρα έχει 2. Αξίζει να πάω στα 3 που τα σηκώνει; Ακόμα και bios update έκανα και δοκίμασα 6 διαφορετικές μνήμες.)

Τώρα σχετικά με το desktop, αξίζει ένας solidstate 2.5''? Θα δούμε μεγάλη διαφορά; Είναι πιο γρήγορος από τους 36Gb raptor? (Οι συγκεκριμένοι με απογοήτευσαν όταν δουλεύαν μόνοι τους χωρίς raid)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου apotsi! Έχω το Portege M810 13,3'' αγορασμένο από Shangai, δεν κυκλοφόρησε ευρώπη απ'ότι ξέρω. Είναι ίδιο σουλούπι με μερικά satelite u400 νομίζω. Όποτε πήγαινα σε μαγαζιά και του έβαζα μνήμες 566 και 800 2χ2gb μπλε οθόνες.

Αν έχεις κάτι να προτείνεις καλύτερα με pm να μην χαλάμε και το θέμα στα υπόλοιπα παιδιά.

Ευχαριστώ

Λ

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς βέβαια ότι με 50€ αγοράζεις sata 2.5 classic με 250Gb δεν είναι η καλύτερη αγορά σαν αναβάθμιση.

Έχω ένα portege toshiba laptop καινούριο σχετικά.

Με την πρώτη ευκαιρία που θα χαλάσει ο δίσκος που έχω τώρα, θα βάλω έναν solid state.

O samsung μου φαίνεται και εμένα η καλύτερη λύση.

(Επίσης, δεν μπορεί να σηκώσει 4gb ddr2 ram. Τώρα έχει 2. Αξίζει να πάω στα 3 που τα σηκώνει; Ακόμα και bios update έκανα και δοκίμασα 6 διαφορετικές μνήμες.)

Τώρα σχετικά με το desktop, αξίζει ένας solidstate 2.5''? Θα δούμε μεγάλη διαφορά; Είναι πιο γρήγορος από τους 36Gb raptor? (Οι συγκεκριμένοι με απογοήτευσαν όταν δουλεύαν μόνοι τους χωρίς raid)

Κοίτα τα 64 GB SSD Samsung που έχω τώρα έχουν μόνο λειτουργικό +

εφαρμογές. Παιχνίδια δεν παίζεις και πολύ έως καθόλου οπότε είσαι

καλυμένος. Ο παλιός 120άρης 5400 HDD έχει γίνει εξωτερικός,

και εκεί έχω MP3,Torrent Downloads,Pictures κλπ...

Επομένως πάρε τον αργό για εξωτερικό με 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα 64 GB SSD Samsung που έχω τώρα έχουν μόνο λειτουργικό +

εφαρμογές. Παιχνίδια δεν παίζεις και πολύ έως καθόλου οπότε είσαι

καλυμένος. Ο παλιός 120άρης 5400 HDD έχει γίνει εξωτερικός,

και εκεί έχω MP3,Torrent Downloads,Pictures κλπ...

Επομένως πάρε τον αργό για εξωτερικό με 50 ευρώ.

Σπύρο πολύ καλή ιδέα σου. Αν αξίζει όπως λέτε θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία και θα σας πω αποτελέσματα. (Θα μεταφέρω λειτουργικό με το Acronis. Το προτείνετε; Το θέμα είναι να μεταφέρω και bootsector. Θα το βρω αυτό.Επίσης, για εξωτερική θήκη 2.5'' sata? Όλες ίδιες είναι;)

Πάντως...προτείνετε ssd ακόμα και για desktop? Και είναι πιο γρήγοροι από raptor?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.