Jump to content

Ακύρωση του νόμου κατά της πειρατίας που πρότεινε η κυβέρνηση Σαρκοζί

lunatic89
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18052&stc=1&d=1196261534

attachment.php?attachmentid=25124&stc=1&

Η ανώτατη νομική αρχή της Γαλλίας απέρριψε σήμερα μία βασική διάταξη της αμφισβητούμενης νομοθεσίας που προωθούσε η κυβέρνηση Σαρκοζί. Η νομοθεσία αυτή προέβλεπε τη διακοπή της διαδικτυακής πρόσβασης σε άτομα που επανειλημμένως και παράνομα αποθηκεύουν στον υπολογιστή τους υλικό από το internet που υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα. Ο πρόεδρος της Γαλλίας πρέσβευε ότι ο νόμος είναι θεμελιώδης για την προστασία της καλλιτεχνικής δημιουργίας στην ψηφιακή εποχή.

Το συνταγματικό συμβούλιο όμως γνωμοδότησε πως από της στιγμή που το διαδίκτυο αποτελεί έκφανση της ελευθερίας του λόγου και καταναλωτικό δικαίωμα , μόνο ένας δικαστής έχει την εξουσία να το στερήσει από κάποιον πολίτη. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τη βούληση της κυβέρνησης Σαρκοζί να μπορεί να ελέγχει η κυβέρνηση σε ποιον θα περιορίζει την πρόσβαση στο διαδίκτυο μετά από τρεις προειδοποιήσεις.

Εάν το μέτρο Σαρκοζί πέρναγε, η Γαλλία θα γινόταν η πρώτη χώρα με την αυστηρότατη αυτή νομοθεσία. Με την κατάλυση όμως της βασικής κύρωσης στους παραβάτες, το μόνο που θα μπορεί να κάνει η κυβέρνηση θα είναι να αλληλογραφεί με τους παραβάτες, και αν το κρίνει, να προχωρήσει σε δικαστήριο... Αυτό ενισχύει την άποψη του Jérémie Zimmerman, ακτιβιστή και εναντιωμένου στη νομοθεσία ο οποίος είπε ότι πρόκειται για μία μεγάλη νίκη των πολιτών και ότι χωρίς τη συγκεκριμένη διάταξη, όλος ο νόμος είναι μία φορολογικά χρηματοδοτούμενη μεγάλη μηχανή περιττολογίας.

Πηγή: online.wsj

post-11273-1442175499,8405_thumb.jpg

Ευτυχώς που υπάρχουν και τα Συντάγματα και δεν αλλάζουν εύκολα... Τα περισσότερα γράφτηκαν από αγανακτισμένους ελεύθερους ανθρώπους μετά από επανάσταση που ανέκτησαν την ελευθερία τους...

Οσο παιρνάει ο καιρός θα αποδεικνύεται ότι οι προσπάθειες των κυβερνήσεων να περιορίσουν το internet θα είναι άκαρπες. Οι δυνατότηες είναι πλέον τόσο μεγάλες, που δεν μπορεί κεντρική νομοθεσία να εμποδίσει κάτι ουσιαστικά.

Βέβαια, πρέπει και οι χρήστες να προσέχουμε ώστε να μην αφήσουμε τους "λίγους" να μας βάλου στο χέρι. Το να υπάρχουν εναλακτικά δίκτυα και διαδρομές είναι, πιτσεύω, το κλειδί.

Πάντως, θα προσπαθήσουν να μας περιορίσουν σημαντικά. Τώρα μόνο πειραματίζονται...

Μια ερώτηση προς τον Morph κ doubleh

Εσείς δηλαδή θεωρείτε οτι το νέτ στην παρούσα του μορφή είναι ελεύθερο?Ποία η διαφορά του ρεαλιστικά μιλώντας με την κοινωνία που το χρησιμοποιεί? (ρωτώ χωρίς ειρωνία,απλά θα ήθελα την τοποθέτησή σας)

Προσωπικά θεωρώ οτι όσο ανελεύθερα ζούμε αντίστοιχα περιορισμένοι ήμεθα κ στο διαδίκτυο.Αρκετές φορές μάλιστα οι σελιδοκρατούντες δικτατορούν χειρότερα. -ταπεινή μου προσωπική άποψη-

Δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις.Αυτη τη στιγμη μεσω του διαδικτυου μπορω με το πατημα ενος κουμπιου να κανω ο,τι θελω.Το οτι η google κραταει αρχειο του που εχω μπει το ξερω...Ε κ?Οσο δεν με ενοχλουν ας κραταει οσα αρχεια θελει.....

Δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις.

Αυτό ακριβώς που γράφω παραπάνω.Οτι σχεδόν στο σύνολό του ελέχγεται ή δύναται να ελεγχθεί κατά το δοκούν κ όχι αυτοπεριοριστικά.

Αυτη τη στιγμη μεσω του διαδικτυου μπορω με το πατημα ενος κουμπιου να κανω ο,τι θελω.Το οτι η google κραταει αρχειο του που εχω μπει το ξερω...Ε κ?Οσο δεν με ενοχλουν ας κραταει οσα αρχεια θελει.....

Μου θυμίζει τις κάμερες στους δρόμους.Το πρόβλημα είναι οτι έτσι όπως πάει η κατάσταση ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να σε ενοχλήσουν.

@sosna

Δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση ούτε το πνεύμα της, απλώς θα ήθελα να διευκρινίσω πως η τοποθέτησή μου αφορά τα πνευματικά δικαιώματα και όχι την ελευθερία στο διαδίκτυο. Η θέση μου δεν είναι πως στο διαδίκτυο είμαστε "ελεύθεροι" να κλέβουμε, άρα και το κάνουμε. Αντίθετα, πιστεύω πως τα πνευματικά αγαθά οφείλουν να διακινούνται απεριόριστα και να επαφίεται στη συνείδηση του καθενός η αγορά ή η κλοπή τους - άλλωστε ένα έργο του πνεύματος καλλιεργεί το πνεύμα και τη συνείδηση, αλλιώς δεν πρέπει να λογίζεται ως τέτοιο. Επομένως, η μάχη κατ' εμέ δεν είναι να μπορούμε να κατεβάζουμε ελεύθερα, αλλά να μπορούμε να αγοράζουμε ελεύθερα και όχι επειδή φοβόμαστε.

Ν αγοραζουμε τι????

Αν κ ακομα δεν εχω ασχοληθει πολυ με linux ειμαι πολυ αυτης της φιλοσοφιας....Να θυμισω κατι ταινιουλες no budget για την ψυχη της μανας τους που εβγαλαν κατι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ατομα απο την linux κοινοτητα....Επισης να θυμισω οτι οι Metallica επαιρναν ΜΙΣΟ ευρω για καθε cd του black album που πουλιοταν...Μαντεψτε που πηγαιναν τα υπολοιπα....Συγγνωμη αλλα δεν θελω να κανω χρυσους κατι λαμογια στις δισκογραφικες....Η τεχνη ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ κ θα ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ελευθερη για ολους.....Αλλιως ζητω που καϊκαμε....

• 2 months later...

Γαλλία: Ψήφιση ενός νόμου κατά του παράνομου "κατεβάσματος" αρχείων από το διαδίκτυο.

Η γαλλική Εθνοσυνέλευση ψήφισε σήμερα έναν αμφιλεγόμενο νόμο για το παράνομο "κατέβασμα" αρχείων από το διαδίκτυο, που έχει ως στόχο να κάνει τη Γαλλία μια από τις χώρες με την πιο αυστηρή νομοθεσία για αυτό το θέμα, και που θα μπορούσε να τεθεί σε ισχύ από τον Οκτώβριο.

Ο νόμος ορίζει ότι σε περίπτωση που ένας χρήστης που "κατεβάζει" παράνομα αρχεία από το διαδίκτυο αναγνωριστεί και "συλληφθεί" να το κάνει επανειλημμένα προβλέπεται η διακοπή της σύνδεσής του στο ίντερνετ, μετά από προειδοποιήσεις, με δικαστική απόφαση.

Ο νόμος πέρασε με 285 ψήφους υπέρ και 225 κατά.

Μετά την ψήφισή του από την γαλλική Εθνοσυνέλευση, ο νόμος πρέπει να ψηφιστεί από τους βουλευτές και τους γερουσιαστές, ενώ πρόκειται να τεθεί σε ισχύ, στην καλύτερη περίπτωση, τον Οκτώβριο.

Πηγή: ΑΠΕ 15/09/09-18:24

Προσωπικά θεωρώ οτι όσο ανελεύθερα ζούμε αντίστοιχα περιορισμένοι ήμεθα κ στο διαδίκτυο.Αρκετές φορές μάλιστα οι σελιδοκρατούντες δικτατορούν χειρότερα. -ταπεινή μου προσωπική άποψη-

Υποθέτω πως εννοείς τους moderators γενικά, τους δημιουργούς blogs κ.λπ.

Στην Ελλάδα η αρχή με τα φόρουμ και τα blogs ήταν καλή, μετά όμως ξύπνησε το φασιστικό αντανακλαστικό του νεοέλληνα: το site το έφτιαξα για μένα, άρα ό,τι δεν μου αρέσει το εξαφανίζω. Ε καλά τώρα, τίποτε το παράξενο.

Συνήθως στο τέλος παίρνουν αυτό που τους αξίζει, αδιαφορία.

Όσον αφορά τα πνευματικά δικαιώματα μην ξεχνάμε ότι ο νόμος του Sturgeon λέει ότι το 90% από ότι παράγεται είναι σκουπίδια.

Η Metallica και πολλά έπαιρναν ανά cd.:003: