Jump to content

Χωρίς ΙΕ8 τα Win7 στην Ευρώπη

Wizard!
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18054&stc=1&d=1196261534

attachment.php?attachmentid=25131&stc=1&Τελικά η Microsoft αποφάσισε να μας ξαφνιάσει, άλλους ευχάριστα, άλλους δυσάρεστα. Χωρίς λοιπόν να περιμένει τις αποφάσεις του συμβουλίου για τα μονοπώλια της Ε.Ε., αποφάσισε ότι οι εκδόσεις των Windows 7 που θα κυκλοφορήσουν στην Ευρώπη δε θα έχουν προεγκατεστημένο τον Internet Exlporer 8. Πολλοί θα αναρωτιέστε, "ωραία, θα βάλω όποιον θέλω... αλλά... πως θα τον κατεβάσω...;;;". Όπως φαίνεται η κίνηση αυτή θα αφορά στους OEM καταστευαστές όπου θα φροντίζουν να έχουν εγκαταστήσει αυτοί κάποιον browser πριν βάλουν τους υπολογιστές στα ράφια.

Η Ε.Ε. είχε προτείνει αρχικά να υπάρχει μιά αρχική οθόνη όπου ο κάθε χρήστης, την πρώτη φορά που θα έμπαινε στο internet, θα επέλεγε να κατεβάσει και να εγκαταστήσει κάποιον browser της επιλογής του. Κάτι τέτοιο δε θα συμβεί και θα αποφασίζει η εταιρία κατασκευής/συναρμολόγησης υπολογιστών ποιόν θα εγκαθιστά. Τίποτα όμως δεν έχει αναφερθεί για τις εμπορικές εκδόσεις που θα πωλούνται ανεξάρτητα από την αγορά καινούριου υπολογιστή.

Πηγή: Tom's Hardware

post-11390-1442175500,1091_thumb.png

Άρα άμα κανονίσει με τις εταιρείες κάτω από το τραπέζι, να βάλουν τον ΙΕ, θα έχει λύσει το πρόβλημά της. Έτσι και οι ετιαρίες θα πάρουν το κατιτίς τους για να "βοηθήσουν" την MS από το πρόστιμο και η MS θα συνεχίσει να είναι κυρίαρχη στην κατηγορία των browser.

Εδώ παίζουν διάφορα σενάρια, ειδικά υπέρ του Chrome. Στην πράξη, η Google έχει και λόγο και δύναμη να μπει στο παιχνίδι σε αντίθεση με τον οργανισμό του Mozilla που δεν είναι κερδοφόρος. Έτσι η Google θα επιτύχει και να μην υιοθετήσουν κάποιοι το Bing.com σα μηχανή αναζήτησης που θα είναι η προεπιλεγμένη το πιθανότερο στον ΙΕ8.

Αυτά είναι. Όχι πως (standard) δε θα υπάρχει και κανα κουμπάκι να τον κατεβάσεις μόλις γίνει η εγκατάσταση του λειτουργικού.

Η μηχανή του φυσικά θα παραμείνει, άρα και θα δουλεύουν όσες εφαρμογές την χρησιμοποιούνε.

Δε ξέρω για σας, εγώ ούτε θα τον ακουμπήσω. CMD και download Πυροαλεπού και Χρώμιο με ftp.

θα γίνει μάχη για το ποιος θα επικρατήσει πλέον και αυτό ίσος δημιουργήσει μεγαλύτερο ανταγωνισμό ανάμεσα στις εταιρείες που αυτό σημαίνει καλύτερα αποτελέσματα από πλευρά browser....

Εγώ είμαι της άποψης ότι ούτε ο ΙΕ,ούτε καν τα Windows media player και τα προγράμματα για εικόνα και video πρέπει να ενσωματωθούν στα windows 7,ούτε η λύση να τα βάλουμε όλα και να επιλέξει ο χρήστης στο setup,με αυτή τη λογική θα πρέπει για κάθε χρήση του pc να βάλουμε όλα τα αντίστοιχα προγράμματα και να επιλέξουμε.Παράλογα πράγματα.Ούτε σημαίνει οτι τα windows θα είναι λειψά με αυτή την επιλογή.Οσων αφορά το browser,πολύ απλά ο κάθε χρήστης θα το εγκαταστήση απο εξωτερική πηγή π.χ CD,FLASH,ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΣΚΟΣ.Ετσι και αλλιώς το backup είναι αυτονόητο για κάθε έναν που σέβεται τον εαυτό του.

Εγω παλι ειμαι της αποψης οτι το ξεφτυλισαμε σιγα σιγα.. πως θα μπει ενας νεος χρηστης που δεν εχει καποιο αλλο pc/browser σε καποιο αλλο site πχ mozilla κλπ να κατεβασει εναν alternative browser;.. ενταξει οσοι παρουν pc απο ΟΕΜs θα υπαρχει κατι προεγκατεστημενο απο αυτους; Οι υπολοιποι ( πχ απο μικρα μαγαζια, θα μπαινουν στην διαδικασια να σεταρουν το λειτουργικο; ), ελπιζω τουλαχιστον να υπαρχει στο cd εγκαταστασης..

Εγω δεν καταλαβαινω με ποια λογικη γκρινιαζουν οι αλλοι.Απο τη στιγμη που η Μ$ πουλαει ενα λειτουργικο συστημα αυτο πρεπει να ειναι πληρες με το browser της,το media player της,τη ζωγραφικη κ.τ.λ. ειτε αυτο ειναι για τον αρχαριο ειτε για τα βουνα που δεν εχεις προσβαση πουθενα αλλου.Απο κει κ περα ειναι δικαιωμα του καθενος να βαλει οτι επιθημει.

Ειναι σαν να κραζουν την mercedes γτ φοραει λαστιχα continental κ δεν τα δινουν μονο με ζαντες.Ε πως θα πας να τα αλλαξεις?(λιγο ακυρο το παραδειγμα)

Edited by kostvin

Εγω δεν καταλαβαινω με ποια λογικη γκρινιαζουν οι αλλοι.Απο τη στιγμη που η Μ$ πουλαει ενα λειτουργικο συστημα αυτο πρεπει να ειναι πληρες με το browser της,το media player της,τη ζωγραφικη κ.τ.λ. ειτε αυτο ειναι για τον αρχαριο ειτε για τα βουνα που δεν εχεις προσβαση πουθενα αλλου.Απο κει κ περα ειναι δικαιωμα του καθενος να βαλει οτι επιθημει.

Ειναι σαν να κραζουν την mercedes γτ φοραει λαστιχα continental κ δεν τα δινουν μονο με ζαντες.Ε πως θα πας να τα αλλαξεις?(λιγο ακυρο το παραδειγμα)

Με αυτή τη λογική γιατί δεν ενσωματώνουν και το office μέσα στα Windows αφού και δικό τους είναι και πιο χρήσιμο είναι από τη ζωγραφική και τον WMP;

Μήπως όμως το office αποφέρει κέρδη σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα μπιγκλιμπιδια των windows που κανείς δεν πρόκειται να αγοράσει λόγω καλύτερου ανταγωνισμού/τιμής (για να μη μιλήσω για freeware και open source)

Δεν ειναι το ιδιο.. ενα απλο κειμενο μπορεις να γραψεις και το notepad η το wordpad, σε web sites για να κατεβασεις ενα browser πως θα μπεις, με telnet;