Jump to content



Δε βλέπει όλη τη RAM


Recommended Posts

Εδώ έπαιρνα τον 955 με 150Ε. Ήταν σκληρή απόφαση... Τον 955 τον απέρριψα λόγω 125W (σκεφτόμουν το 420W τροφοδοτικό μου, αν και θεωρώ πως θα τα κατάφερνε), και τον 720 δεν τον πήρα γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω τον θόρυβο. Ίσως να είναι ήσυχος, αλλά δεν ήθελα να το δοκιμάσω και μετά να έχω το ΖΖΖ στα αυτιά μου και να τρέχω για ψύχτρες. Έχω θέμα με τον ήχο από το πισι, δε μπορώ να δουλέψω καθόλου αν κάνει θόρυβο, οπότε οι επιλογές μου οριοθετούνται από το κουσούρι μου.

Ε, ελπίζω και ο 705 να πάει στα 2,8. Θα δείξει. Σε αυτές τις μητρικές μπορώ να έχω πχ τις μνήμες κλειδωμένες στα 800 και να κλοκάρω μόνο CPU και FSB (όπως τέλος πάντων λέγεται στις μέρες μας);

Γι' αυτό παραπάνω μιλούσα για τον PIII. Δούλευε 5-10 βαθμούς πάνω από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος!

οχι αυτο που λες με της μνημες δεν γινεται, ανεβαζοντας συχνότητα ο cpu ανεβαινει και η συχνότητα των μνημών εκτος αν της κατεβάσεις ενα stepping απο bios πιο χαμηλά εσυ καρφωτά..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

όταν κάνεις 2 δίσκους raid το καλύτερο είναι...Κάνεις ένα raid -partition που να είναι raid-0 και λίγος χώρος..ίσα ίσα για vista άντε και κανα 2 προγράμματα και όλο τον υπόλοιπο χώρο τον κάνεις raid-1 και βάζεις ότι θες μέσα...Έτσι και να σκάσει το raid τα αρχεία που έχεις στο raid -1 partition δεν θα πάθουν τίποτα...

Έτσι νομίζω πως γίνεται...άμα είμαι λάθος ας το πεί κάποιος....

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα υλικά και πήρα και 2 δίσκους SATA 250 ή 320, ανάλογα τι έχει για το raid 0. Όλοι οι δίσκοι θα γίνουν RAID και πάνω θα μπουνε WIndows 7, Vista, ένα λίνουξ και ίσως Hackintosh, οπότε οικονομίες και πατέντες με raid 0 στους μισούς και raid 1 στο υπόλοιπο δεν κάνω. Τα αρχεία μου άλλωστε θα μείνουν στους άλλους δίσκους και δεν είναι ζωτικής σημασίας αμα σπάσει κάποιος δίσκος...

Και γιατί να σπάσει; Από το 1999 δε μου έχει χαλάσει κανεις, μην το γκαντεμιάζουμε!

Η ψύχτρα του 705 έχει μικρότερη επιφάνεια επαφής από την επιφάνεια του επεξεργαστή. Τη πατέντες είναι αυτές....

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ δύο δίσκους να τους κάνω RAID και δύο να τους αφήσω σκέτους;
Ναι μπορείς άνετα. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ με 2x 250GB σε RAID 0 + ένα χώρια 500άρι για οτιδήποτε άλλο.
O ICH το κάνει αυτό. To SB750 το κάνει όμως?
όχι δεν το κάνει(μισός δίσκος raid0 υπόλοιπος raid1), αν και δεν μου κάνει για τόσο χρήσιμο/πρακτικό. Καλύτερη λύση = backup σε DVDs και bluray ότι χρειάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Είχα και 64bit επεξεργαστή και λειτουργικό. Η μητρικη δεν έβλεπε την έξτρα μνήμη.

Παίζω τώρα με το AMD overdrive. Στο BIOS λέει θερμοκρασία CPU 32 βαθμούς. Και μέσα στα Win και με φόρτο ανεβαίνει 2-3. Πλάκα μας κάνει; Η ψύχτρα είναι παγωμένη... μα τι σκάτα;

Η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών είναι ψιλομούφα πάντως. Τι προτείνετε να καρφώσω απάνω; Δε θέλω κάτι τρομερό αλλά όχι και κάτι υποτυπώδες!

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι εκατοσταρικο? 4850. Απο θορυβο σε καλυπτει γιατί σε idle(οχι σε games) το ανεμιστηρακι δε γυρναει καν. Kαι απο ιπποδύναμη, σε υπερκαλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις χαλαρά μία 9600GT στα 62€ ή άμα θες κάτι σε ati 4650-4770-4850 ανάλογα τα χρήματα που διαθέτεις...Εγώ θα τσίμπαγα την 9600gt γιατι είναι πολύ δυνατή σε πολύ low price και θα δείς και physx..

Link to comment
Share on other sites

Παίζω τώρα με το AMD overdrive. Στο BIOS λέει θερμοκρασία CPU 32 βαθμούς. Και μέσα στα Win και με φόρτο ανεβαίνει 2-3. Πλάκα μας κάνει; Η ψύχτρα είναι παγωμένη... μα τι σκάτα;
Στο bios έχει ένα φόρτο, δεν είναι στο 0%, από την στιγμή που και η ψήκτρα είναι παγωμένη δεν έχεις λόγο να φοβάσαι, εξάλλου Energy efficient μοντέλο αγόρασες και έχει τον καλύτερο λόγο θερμοκρασίας-απόδοσης ;)
Η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών είναι ψιλομούφα πάντως. Τι προτείνετε να καρφώσω απάνω; Δε θέλω κάτι τρομερό αλλά όχι και κάτι υποτυπώδες!
Τι έτρεξες και συμπέραινες αυτό;:confused: δεν δούλευε σωστά στα video; η κάποιο παιχνίδι;

Αυτή που είχες προτείνει (4670) είναι ΟΚ για τα λεφτά αλλά σε τι ανάλυση είναι η οθόνη σου;:017:

Link to comment
Share on other sites

1. Einai paromoia me tin 8400gs.

2. twra ton exw sta 2750 me mnhmes sta 880 kapou ekei kai northbridge 2200. exei anagi kati apo ayta? pantws mia xara einai, i CPU to kovw na pigainei aneta sta 3.000 alla me kovoun mnhmes ktl.

3. To HD video sto youtube pali den to paizei smooth, den to perimena ayto.

4. To AMD overdrive mo vgazei xamilotero score otan eimai sta 2750 apo ta 2500. Ti skata? LoL

sorry gia ta greeklish, den evala ellinika sta windows giati perimenw tous diskous.

Link to comment
Share on other sites

1.Ναι, παρόμοια και καλύτερη (4670 Vs 8600GS)

2.Από ένα σημείο και μετά βάζεις εσύ άλλο voltage στην cpu για ποιο ψηλά αλλά με λίγο προσοχή.

3.Βάλε Codecs και ξαναδές. http://www.free-codecs.com/K_Lite_Codec_Pack_download.htm (την full έκδοση βάλε και στην εγκατάσταση πρόσεξε να έχεις το : lots of stuff).

4.Ρώτα το χαρδαβέλα :p

Link to comment
Share on other sites

Έκανα raid με το utility της μητρικής, μπαίνω στην εγκατάσταση των βίστα, βάζω τον driver με USB stick, κάνω partitions και μετά μου λέει ότι τα windows δεν είναι δυνατον να καταλάβουν αν υπάρχει έγκυρος τόμος, κάτι τέτοιο. ???

Γιατί? Δε μπορούν να κάνουν partition τα windows στο raid? Να μπουτάρω από άλλο δίσκο και να κάνω τα partitions από κει με κανα raid utility που είδε το μάτι μου στη σελίδα της amd?

Link to comment
Share on other sites

Ποοοο, κόντεψα να κάψω φλάντζα.

Μετά από πολλές προσπάθειες, γίνεται εγκατάσταση τώρα... Ο λόγος που δε γινόταν δεν είναι ακόμα σαφής... καθώς άλλαξα από το BIOS το boot order και τώρα το κάνει...

Μια από τις πολλές αλλαγές ήταν αντι να κάνω ένα array raid 0 500GB (έχω δύο δίσκους 250GB), έκανα 2 arrays των 250GB μπας και φταίνε τα παρτίσιονς (τώρα έκανα ένα σε κάθε array). Να το αφήσω έτσι ή να το κάνω ένα και καλό και εκεί να χτίσω τα παρτίσιονς; Ύπαρχει κάποια διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα κανονικά εγκατάσταση σε 2x 250GB

Με τους τελευταίους drivers για raid από εδώ:

http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx

πας Motherboard/Integrated Video Drivers -> Individual Drivers (Motherboard/Chipset) επιλέγοντας τι λειτουργικό έχεις και μετά κατεβάζεις το RAID Driver των 258ΚΒ.

Μόλις κάνεις την εγκατάσταση των windows περνάς και southbridge drivers και μετά για την κάρτα γραφικών.

Σε απεγκατάσταση να προσέχεις να έχεις Custom selection και να σβίνεις τους drivers της κάρτας γραφικών και το Catalyst control center όχι τους drivers της mobo.(όποτε ανανεώνεις τους drivers για την κάρτα γραφικών)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Πήγαινε και έβαζε το USB stick πρώτο δίσκο για boot και τα windows δε μπορούσαν να εγκαταστήσουν.

Τελικά έκανα 2 raid 0 arrays, ένα 150γίγα και ένα 350. Το πρώτο το έκανα ένα partition για να μπει το βασικό λειτουργικό, και το δεύτερο το έκανα δύο partitions ένα για λειτουργικό και ένα για κάθε χρήση. Φαίνεται να δουλεύει καλά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.