Jump to content

Ευθύνες σε Apple και Foxconn για αυτοκτονία?

mariosalice
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18052&stc=1&d=1196261534

Foxconn2.jpgΈνας υπάλληλος της Foxconn αυτοκτόνησε κάτω από περίεργες συνθήκες, που απασχολούν τόσο τις αρχές της Ταϊβάν όσο και το διεθνή τύπο.

Πρόκειται για τον εικοσιπεντάχρονο Sun Danyong, από την επαρχία Yunnan της Κίνας, που προσλήφθηκε στη Foxconn τo 2008, μόλις αποφοίτησε μηχανικός από το Πανεπισήμιο "Harbin Industry University".

Ο Sun, ήταν μεταξύ άλλων υπεύθυνος να στέλνει με απόλυτη μυστικότητα και ασφάλεια στην Apple, τις πρωτότυπες συσκευές που κατασκευάζει το τεράστιο εργοστάσιο της Foxconn στο Shenzhen της Taiwan.

Στις 13 Ιουλίου, ο ατυχής νέος, ανέφερε στην εταιρία του την απώλεια μιας εκ των 16 πρωτότυπων iPhone τέταρτης γενιάς, που είχε παραλάβει προκειμένου να τις στείλει στην Apple.

Η Foxconn, αντί να αναφέρει το γεγονός στις αρχές, ανέθεσε στη δική της ασφάλεια τις έρευνες, πιθανότατα από το φόβο μήπως υποστεί συνέπειες από την Apple.

Είναι γνωστή η υστερική ευαισθησία της Apple σε θέματα διαρροής πληροφοριών για τα νέα της μοντέλα, όπου μεταξύ άλλων, οι κατασκευαστές των προϊόντων της υπογράφουν συμβόλαια για υπέρογκα ρήτρα.

Υπεύθυνος για τις έρευνες της απώλειας του iPhone ήταν ο Gu Qinming. Οι φίλοι του Sun Danyong, που κουβέντιαζαν μαζί του στο Internet, αναφέρουν ότι τους περιέγραψε την ανάκριση ως την πλέον ταπεινωτική εμπειρία της ζωής του που περιελάμβανε εγκλεισμό, απομόνωση, φυσική και ψυχολογική βία και παράνομη έρευνα στο σπίτι του.

Τελικά, μετά από τρεις μέρες, ο νεαρός υπάλληλος της Foxconn έθεσε τέρμα στη ζωή του πηδώντας από το διαμέρισμά του που βρίσκεται στο δωδέκατο όροφο πολυκατοικίας.

Μετά το γεγονός, το όνομα και η διεύθυνση του υπεύθυνου των ανακρίσεων, γέμισαν το Κινέζικο Internet, με αποτέλεσμα να διατρέχει κίνδυνο η ζωή του και να μην εμφανιστεί έκτοτε στο σπίτι του.

Οι έρευνες από την αστυνομία είναι σε εξέλιξη, ενώ δηλώσεις έκαναν και οι Apple και Foxconn για το γεγονός.

Προκειμένου να διευθετηθεί το θέμα εκτός δικαστηρίων, δόθηκαν $52000 εφ άπαξ και $4.400 ετήσια αποζημίωση στην οικογένεια του Danyong και ένα Apple MacBook στην κοπέλα του.

H Foxconn είναι γνωστή στην κοινότητα των υπερχρονιστών από τις μητρικές της.

Κατασκευάζει για λογαριασμό άλλων εταιριών διάφορα προιόντα όπως τα Mac mini, MacBook Pro, MacBook Air, iPod και iPhone της Apple, τις μητρικές της Intel, μητρικές και άλλα προιόντα των Dell και Hewlett-Packard, τις μητρικές και τα PlayStation 2 και PlayStation 3 της Sony, το Wii της Nintendo, το Xbox 360 της Microsoft, τα κινητά τηλέφωνα της Motorola, το Amazon Kindle, και τα προιόντα της Cisco.

Στις 15 Ιουνίου του 2006, ένα δημοσίευμα της China Business News ανέφερε ότι οι εργαζόμενοι στο εργοστάσιο Shenzhen δουλεύουν 12 ώρες τη μέρα και αμείβονται μόνο 1,000 yuan (104€) το μήνα.

Η Foxconn μήνυσε τους δύο δημοσιογράφους και τον εκδότη, αλλά μείωσε στη συνέχεια τις απαιτήσεις της σε συμβολικό ποσό, μετά από παρέμβαση στην Apple, των δημοσιογράφων χωρίς σύνορα.

Πάντως υπάρχουν δημοσιεύματα που αναφέρονται σε παρωδία δίκης, ενώ παράλληλα η ίδια η Apple αναφέρει σε έλεγχο που έκανε ότι οι νεοσύλλεκτοι υφίστανται καψώνια και οι εργαζόμενοι τιμωρούνται με στρατιωτικές μεθόδους, ενώ δουλεύουν αρκετά πάνω από το επιτρεπόμενο νομικά ανώτατο όριο.

Πηγές:

Shanghai Daily, Police investigate alleged suicide over missing iPhone

ND Daily, Foxconn employee committed suicide over iPhone leak interrogations?

BBC News, China iPhone man commits suicide

The Wall Street Journal, Reports of Suicide in China Linked to Missing iPhone

China View, Shenzhen court ruling on Foxconn case "absurd"  

Edited by ent

attachment.php?attachmentid=18052&stc=1&d=1196261534

δόθηκαν $52000 εφ άπαξ και $4.400 ετήσια αποζημίωση στην οικογένεια του Danyong και ένα Apple MacBook στην κοπέλα του.

αι στο διαολο αγαπητη apple:097::097::097:

Προκειμένου να διευθετηθεί το θέμα εκτός δικαστηρίων, δόθηκαν $52000 εφ άπαξ και $4.400 ετήσια αποζημίωση στην οικογένεια του Danyong και ένα Apple MacBook στην κοπέλα του.

δυστυχώς η οικογένεια δέχτηκε γιατί τα ποσα που δόθηκαν είναι αρκετά καλά σε μια χωρα που ο μισθός όπως λέει είναι 104$

σε αντιστοιχία με τον βασικό μισθό ελλάδα είναι σαν να δόθηκαν

350.000euro

και εφ άπαξ 30.000euro ετήσια αποζημίωση

σε μια χωρα που το πρόβλημα της επιβίωσης είναι μεγάλο φυσικά και θα το δεχόντουσαν

στο όλο θέμα όμως πρέπει να αντιδράσει και η παγκόσμια κοινότητα όταν σε μεγάλα ονόματα εφαρμόζονται τεχνικές υποκοσμου

δυστυχώς η οικογένεια δέχτηκε γιατί τα ποσα που δόθηκαν είναι αρκετά καλά σε μια χωρα που ο μισθός όπως λέει είναι 104$

σε αντιστοιχία με τον βασικό μισθό ελλάδα είναι σαν να δόθηκαν

350.000euro

και εφ άπαξ 30.000euro ετήσια αποζημίωση

σε μια χωρα που το πρόβλημα της επιβίωσης είναι μεγάλο φυσικά και θα το δεχόντουσαν

στο όλο θέμα όμως πρέπει να αντιδράσει και η παγκόσμια κοινότητα όταν σε μεγάλα ονόματα εφαρμόζονται τεχνικές υποκοσμου

Ξέχασες και το macbook. Στην Ελλάδα θα δίνανε και ετήσιο iphone. Πραγματικά κρίμα για την κατάντια των εταιρειών, όπως επίσης και της Apple.

Δεν νομιζω οτι φταιει η apple, αν και δεν την χωνευω.Αυτη εντωλεας ειναι.Το φταιξιμο ειναι τις foxcon.

Eιναι σαν να χτιζω εγω το σπιτι μου και να εχω τον εργολαβο που μου εκανε την καλυτερη προσφορα, να ταλαιπωρει η ταπεινωνει το προσωπικο του.Εγω φταιω.

Φυσικα και θα ζητησω ευθυνες, εαν καποιος μαστορας εκανε χοντρη μ@λ@κι@.Φυσικα στον εργολαβο.Το τι θα κανει αυτος ειναι δικο του θεμα.

Δεν νομιζω οτι φταιει η apple, αν και δεν την χωνευω.Αυτη εντωλεας ειναι.Το φταιξιμο ειναι τις foxcon.

Eιναι σαν να χτιζω εγω το σπιτι μου και να εχω τον εργολαβο που μου εκανε την καλυτερη προσφορα, να ταλαιπωρει η ταπεινωνει το προσωπικο του.Εγω φταιω.

Φυσικα και θα ζητησω ευθυνες, εαν καποιος μαστορας εκανε χοντρη μ@λ@κι@.Φυσικα στον εργολαβο.Το τι θα κανει αυτος ειναι δικο του θεμα.

έχει την ηθική αυτουργία γιατί όταν εσύ βάλεις ρήτρα στον εργολάβο ότι αν πάει έστω και μια γωνια στραβά θα στο κλείσω το μαγαζάκι. βάζεις τον άλλον σε αυτό το μονοπάτι

έχει την ηθική αυτουργία γιατί όταν εσύ βάλεις ρήτρα στον εργολάβο ότι αν πάει έστω και μια γωνια στραβά θα στο κλείσω το μαγαζάκι. βάζεις τον άλλον σε αυτό το μονοπάτι
Δεν ειναι ετσι που τα λες.Εσυ θα εμπαινες να κατοικησης σε ενα σπιτι στραβο.Αφου το πληρωνεις.Αν δεν μπορει η εργολαβος- στην συγκεκριμενη περιπτωση εργολαβια εκανε η foxcon- ας μην αναλαμβανε.

Δεν ειναι ετσι που τα λες.Εσυ θα εμπαινες να κατοικησης σε ενα σπιτι στραβο.Αφου το πληρωνεις.Αν δεν μπορει η εργολαβος- στην συγκεκριμενη περιπτωση εργολαβια εκανε η foxcon- ας μην αναλαμβανε.

πολλές εταιρίες μεγάλες έχουν συχνά leak και με κατασκευαστή τη Foxconn

η apple είναι γνωστη για την τεραστια μυστικοπάθεια της

όταν κανεις μια ρήτρα που μπορεί να καταστρέψει τον μεγαλύτερο κατασκευαστή τότε είναι σα να ζητάς τέτοιες αντιμετωπίσεις