Jump to content



Πρόβλημα με τον SSD μου


tester21

Recommended Posts

Είσαι σίγουρος για αυτά που λες; Πρώτη φορά ακούω ότι το trim φτίαχτηκε από την Microsoft για τα windows 7 και παίρνει έγκριση από την MS...

http://en.wikipedia.org/wiki/TRIM_%28SSD_command%29

Έχει σημασία από ποιον φτιάχτηκε από τη στιγμή που είναι ανοικτή προδιαγραφή για όλους?

Έτσι θυμάμαι ότι η Microsoft έφτιαξε τις προδιαγραφές.

Η ουσία σε όσα έγραψα είναι άλλη και λένε το ίδιο που είπα κι εγώ, όπως είδα και διάβασα στο link που μας έδωσες. Δεν το είδες?

Some drives (such as the Gskill Falcon and the OCZ Vertex) have a specialized tool called wiper.exe that claims to use TRIM on demand. However, it is actually a specialized defragmentation tool for SSDs (regular defragmentation tools do not work on SSDs).[5] It simply clears unused space, while TRIM actually informs the controller about unused space, allowing the controller to continuously manage resources for best performance.
Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία από ποιον φτιάχτηκε από τη στιγμή που είναι ανοικτή προδιαγραφή για όλους?

Έτσι θυμάμαι ότι η Microsoft έφτιαξε τις προδιαγραφές.

Η ουσία σε όσα έγραψα είναι άλλη και λένε το ίδιο που είπα κι εγώ, όπως είδα και διάβασα στο link που μας έδωσες. Δεν το είδες?

Μα δεν διαφώνησα για την εγκυρότητα των υπολοίπων λεγόμενων σου! Συμφωνώ και επαυξάνω βεβαίως.

Αλλά δεν νομίζω ότι έφτιαξε η Microsoft τις προδιαγραφές, ούτε ότι η Microsoft ελέγχει αν κάποιος δίσκος υποστηρίζει ή όχι Trim, το Trim εδώ και καιρό υπάρχει στον πυρήνα του Linux, δεν νομίζω ότι θα έμπαινε έτσι απλά στο linux αν το "έλεγχε" η Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Η υποστήριξη trim από τα Windows 7 της ανήκει.

Το σημαντικό είναι να καταλάβουμε ότι τα προγράμματα δεν είναι trim. Επίσης να καταλάβουμε ότι αν ένας δίσκος δεν περνάει τα test της Microsoft ή έστω τις προδιαγραφές που έχει θέσει, δεν ενεργοποιείται το trim στα Windows 7.

Κάτι ανάλογο θα συμβαίνει και με άλλα λειτουργικά, που θα κάνουν τους δικούς τους ελέγχους πριν ενεργοποιήσουν το trim.

ent added 6 Minutes and 11 Seconds later...

Μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαινόμαστε.

1. Το πρόγραμμα που έχει φτιάξει η Microsoft για να υποστηρίξει το trim στα Windows 7 της ανήκει.

2. Ότι προγραμματισμό κάνει το ανοικτό λογισμικό για υποστήριξη trim θα τους ανήκει επίσης με την GPL.

3. Ανεξάρτητα από το λειτουργικό, θα γίνεται έλεγχος για υποστήριξη trim από τους SSD και μετά θα ενεργοποιείται η λειτουργία αυτή.

4. Από όσο θυμάμαι, τις προδιαγραφές trim τις έφτιαξε η Microsoft και τις άφησε ανοικτές για όλους. Πρέπει ήδη να έχουν ενσωματωθεί στις ATA όσο είδα στο link που μας έδωσες.

Τεσπα, δεν έχει σημασία ποιος έφτιαξε το trim, αλλά ότι υπάρχει απάτη που δήθεν μας λένε ότι υποστηρίζεται το trim και όταν πάμε να χρησιμοποιήσουμε τον SSD με ένα λειτουργικό που υποστηρίζει trim δεν ενεργοποιείται.

Απλά.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το trim specification

Data Set Management Commands Proposal for ATA8-ACS2 T13/e07154r6

Data Set Management Commands Proposal for ATA8-ACS2

Dec. 12th, 2007

Revision 6

Author: Frank Shu /Nathan Obr

Microsoft Corporation

One Microsoft Way

Redmond, WA. 98052-6399

USA

http://t13.org/Documents/UploadedDocuments/docs2008/e07154r6-Data_Set_Management_Proposal_for_ATA-ACS2.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μιας και εχω και εγω προβλημα ειπα να μην ανοιξω καινουργιο threat. Εχω απο το καλοκαιρι τον SSD της εικονας. Χαμηλες ταχυτητες σε οποιο pc και αν δοκιμασα , αλλα κανενα error.Τον πηγα πλαισιο μου ειπαν οτι δεν εχει προβλημα. Βγηκε firmware πριν λιγο καιρο , τα κανω ολα σωστα αλλα τιποτα. Κοιταξτε πανω σε ICH10 αποτελεσματα.

*Υπαρχει περιπτωση να μην εχω κανει καποιον driver σωστα εγκατασταση;

post-2208-1442175653,2844_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.