Jump to content



Στροφες ανεμιστηρα psu


metal_slug

Recommended Posts

Λοιπον, μιλαμε μόνο ενα τροφ/κο 400W(ποιοτικο).

Τo pc που το εκανα ηταν ενα απλο κατεβαστηρι και δεν κανω απευθειας συγκριση, ενδεικτικα το ανεφερα. Αλλα και το συστημα για το οποιο μιλαω δεν χαλαει πανω απο 250W. Αυτο δεν λεει κατι? (τα cpu/gpu/mobo τραβανε ελαχιστο ρευμα)

Σοβαρα θεωρεις οτι μπορει να σκασει επειδη θα μειωθουν οι στροφες του 120ρη fan?

Η αποδοση ενος psu μετριεται μόνο ποσοτικα? Ποιοτικα δεν μετριεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις ποσοτικα και ποιοτικα... τα τροφοδοτικα ( και αφου εχεις ανοιξει μερικα θα το ξερεις ) ειναι αρκετα "πυκνα" δομημενα στο εσωτερικο τους, και τα στοιχεια τους ειτε εχουν καποιες μεταλλικες "ψυκτρες" η απλα περιμενουν απο την ροη αερα για να ψυχθουν... μειωνοντας την ροη σε ενα τετοιο περιβαλλον, εντελως ακαταλληλο για ομαλη ροη, μπορει και να σημανει οτι δεν υπαρχει ροη καθολου σε σημεια εσωτερικα του τροφοδοτικου.. ετσι το τροφοδοτικο ζεσταινεται, η αποδοση του πεφτει.. χρειαζεται να τραβηξει παραπανω ρευμα απο το δικτυο για να αποδοσει ιδιο ρευμα στο pc, ετσι ακομα μεγαλυτερη θερμοτητα παραγεται.. αν ειναι κοντα στο μεγιστο του ρευματος που μπορει να αποδοσει με τις συνθηκες αυτες, σκαει εκει επιτοπου.. αν οχι συνεχιζει να δουλευει, αλλα πλεον τα στοιχεια του λειτουργουν με αυξημενες θερμοκρασιες, γερνουν ταχυτερα.. αναλογως της ποιοτητας τους και της τυχης σου ( ιδιοι πυκνωτες ιδιων χαρακτηριστικων εχουν διαφορετικη συμπεριφορα οσων αφορα ποσο θα αντεξουν να δουλευουν πιο κοντα στο μαξιμουμ του ευρους θερμοκρασιας λειτουργιας τους ). Εν τελει νομιζω οτι να παρεις ενα τροφοδοτικο που αρχικα ειχε εναν ανεμιστηρα 2Κ στροφων, να τον αντικαταστησεις με εναν αλλον πιο αθορυβο ( που πολυ συχνα αυτο σημαινει λιγοτερα cfm στις ιδιες στροφες του ανεμιστηρα ) και να τον κατεβασεις στις 500 στροφες, ακομα και σε ενα συστημα που καταναλωνει λιγο, αρκετα ριψοκινδυνο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το περιμενα οτι δεν υπαρχει διακριση ποιοτικων τροφ/κων. Τα τροφ/κα εκτιμουνται μόνο απ το πόσα W παρεχουν και πόσο ρευμα δινουν στα υποσυστηματα?

Ολα παιζονται στο πόσο ρευμα μετατρεπουν σε ενεργεια και πόσο σε θερμοτητα και στην ποιοτητα των υλικων?

Τα μαμισια 120ρια fans των τροφ/κων, στα πόσα rpm γυριζουν συνηθως?

Στα ιδια γυριζει το psu των 300W και στα ιδια των 1000W?

Το cfm τι ειναι?

Εγω σκεφτομαι να βαλω εναν αν/ρα σαν αυτον εδω τoν slipstream στα 500rpm, ή αυτον εδω στα 800. Εσυ επιμενεις οτι δεν ειναι καλη ιδεα, κανεις απ τους δυο?

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα τροφοδοτικα πλεον αν οχι σε ολα ο ανεμιστηρας ειναι αυτοματα ελεγχομενος σε σχεση με την θερμοκρασια του τροφοδοτικου, σε λιγο φορτιο/μικρη θερμοκρασια πεφτει και κατω απο 800 σαλ, αλλα αν ανεβει η θερμοκρασια λογω ηψηλοτερων φορτιων ( η ακομα και ανοδο της περιβαλλουσας θερμοκρασιας ) φτανει κοντα στα 2Κ σαλ.. cfm ειναι cubic feet per minute http://en.wikipedia.org/wiki/Cubic_feet_per_minute μοναδα μετρησης ροης αερα .. υπαρχει ακομα και η εννοια της air pressure http://www.nidec.com/aircooling/ap.htm που μετρα ποσο εμποδιζεται η ροη απο αντικειμενα στο δρομο της ροης αερα .. το ποσα W καταναλωνει ενα τροφοδοτικο και ποσα απο αυτα τα μετατρεπει σε θερμοτητα και ποσο σε W για τα υποσυστηματα του υπολογιστη ειναι ποσοτικο μεγεθος και μετραται με την αποδοση efficiency του τροφοδοτικου, γιαυτο και βλεπεις τροφοδοτικα με αποδοση 80+ ( το ποσο που σπαταλαται ως θερμοτητα ειναι κατω απο 20%, το ωφελιμο ποσο μετατρεπομενης ηλεκτρικης ενεργειας εναι πανω απο 80% κλπ ) , τα Αmperes σε καθε voltage rail ειναι επισης ποσοτικο μεγεθος.. ποιοτικο μεγεθος ειναι το ποσο ανταποκρινεται πραγματι το τροφοδοτικο σε αυτα τα ποσοτικα μεγεθη που διαφημιζει οτι κανει.. αυτο εχει να κανει με την ποιοτητα κατασκευης του, αν ο σχεδιασμος μπορει να ανταποκριθει στα ποσοτικα χαρακτηριστικα και ποσο ειλικρινης ειναι ο κατασκευαστης του.. δεδομενα μη αμεσα ελεγχομενα παρα μονο μετα τον ελεγχο καθε τροφοδοτικου.. και μην ξεχνας ακομα και διαφορες αποδοσης στα στοιχεια του τροφοδοτικου .. τα στοιχεια τεσταρονται οτι αποδιδουν συγκεκριμενα μετρησιμα μεγεθη σε συγκεκριμενες περιοχες τιμων οπως θερμοκρασια κλπ, αν βγεις εξω απο αυτες τις περιοχες, ιδια στοιχεια θα αποδιδον αρκετα διαφορετικα .. υποθετουμε λοιπον οτι εχεις ενα αψογο ποιοτικα τροφοδοτικο .. τα 1000W τροφοδοτικα ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος απο τα 300W αρα εχουν εσωτερικα μεγαλυτερες ψυκτρες, χωρο για διαταξη των στοιχειων τους και μεγαλυτερους ανεμιστηρες ( μεχρι και 130-140μμ ) οποτε, παρολο που βγαζουν παραπανω θερμοτητα, οι μεγαλυτερες ψυκτρες και ο ανεμιστηρας μπορουν να ανταποκριθουν.. η ροη ( cfm ) και η ενταση ( air pressure ) του αερα που δημιουργει ενας ανεμιστηρας δειχνει οτι ενας ανεμιστηρας που εχει σχεδιαστει για ανεμιστηρας κουτιου ( αρα για διαταξεις που θα ψυξει με συγκεκριμενη τοποθετηση - που αφορα το air pressure ) μπορει να μην κανει για να τοποθετηθει σε ψυκτρα επεξεργαστη ( πιο πυκνη διαταξη των fins της ψυκτρας - μεγαλυτερα εμποδια, η air pressure που αποδιδει μπορει να μην ειναι αρκετη ) και ομοιως να μην κανει να τοποθετηθει σε τροφοδοτικο.. εσυ τωρα θες να παρεις ανεμιστηρες σχεδιασμενους για κουτια με μεγιστες σαλ μαλλον κατωτερες απο οτι δουλευει ο τωρινος ανεμιστηρας του τροφοδοτικου οταν δουλευει σε ελαχιστο φορτιο, και να τους τοποθετησεις μεσα στο τροφοδοτικο.. επισης ακομα δεν ξερεις ποσα cfm η σε τι στροφες δουλευει ο τωρινος.. και για να σου απαντησω αν ειναι καλη ιδεα, θα σου πω οτι 100% σιγουρος οτι θα δουλεψει η οχι δεν ειμαι, η οτι δεν θα σκασει σε μια ωρα η σε εξι μηνες, απλα οτι ειναι αρκετα ριψοκινδυνο, θα πρεπει να εισαι απο πανω απο τον υπολογιστη να ελεγχεις ρευματα κλπ να δεις αν το τροφοδοτικο ειναι ετοιμο να παραδωσει πνευμα η οχι, τα δεδομενα ειναι παντως εναντιον του επιχειρηματος.. κι εγω θα σου προτειναι οτι σου προτειναν παραπανω, παρε ενα fanless τροφοδοτικο κι ας κοστισει λιγο παραπανω, ουτως η αλλος ο υπολογιστης οπως ειπες δεν θελει πολυ ρευμα, fanless τροφοδοτικα να δωσουν 300-350W δεν ειναι και τοσο ακριβα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, καλο θα ηταν να χρησιμοποιεις παραγραφους. Ενα τετοιο κειμενο ειναι δυσκολο να αναγνωσθει και να γινει κατανοητο.

Στα περισσοτερα τροφοδοτικα πλεον αν οχι σε ολα ο ανεμιστηρας ειναι αυτοματα ελεγχομενος σε σχεση με την θερμοκρασια του τροφοδοτικου...

Αυτο το ξερω, δεν μιλαω γιαυτη τη περιπτωση, ουτε αυτη ειναι η δικη μου περιπτωση.

Αυτα που εγραψες μοιαζουν σα να τα κανες copy-paste απο καπου, μηπως ειναι καλυτερα να απαντησεις μόνο σε αυτα που ρωταω? πως να βγαλω τωρα ακρη απ αυτο?

Για fanless psu δεν το συζηταω ακομα, ετοιμαζoμαι να ξοδεψω για ssd και δεν περισσευουν. Fanless 300ρι δε μπορω να παρω γιατι ειναι στο οριο.

Να επαναλάβω μια ερωτηση γιατι δεν ελαβα σαφη απαντηση:

Τα μαμισια 120ρια fans των τροφ/κων, στα πόσα rpm γυριζουν συνηθως?(οχι τα αυτοματα)

Στα ιδια γυριζει το psu των 300W και στα ιδια των 1000W?

Τελος να σου πω οτι εδω και καιρο σε ενα κατεβαστηρι με παλιο psu385W εχω αντικαταστησει το fan του με το 800ρι που ελεγα, δηλ. αυτο το skythe.

Oλα πανε μια χαρα ως τωρα, δεν υπαρχει υπερθερμανση και οι τασεις ειναι υπερικανοποιητικες. Bεβαια το κατεβαστηρι αυτο χαλαει <150W.

Α και κατι αλλο! ειπες οτι στα psu το fan βγαζει τον αερα εξω. Αρα χρειαζεται ενας exhaust fan σαν αυτον που βαζουμε στη ραχη των cases.

O 500ρης slipstream που ανεφερα ειναι exhaust, ο 800ρης ειναι intake. Εχω δικιο?

Link to comment
Share on other sites

Φ

Να επαναλάβω μια ερωτηση γιατι δεν ελαβα σαφη απαντηση:

Τα μαμισια 120ρια fans των τροφ/κων, στα πόσα rpm γυριζουν συνηθως?(οχι τα αυτοματα)

Στα ιδια γυριζει το psu των 300W και στα ιδια των 1000W?

Μπορει. Αναλογα με το σχεδιασμο της ψυκτρας, θερμοκρασιες που σηκωνει το psu, φορτιο που εχουν (ενα μαξαρισμενο 300w psu σιγουρα ζεστενεται περισσοτερο απο ενα 1000αρι που εχει φορτιο 300w) Επισης ενας ανεμιστηρας στα 4000rpm μπορει λογο σχεδιασμου να δινει οσα ενας αλλος στα 2000rpm ;)

Η καλυτερη λυση ειναι, ανοιξε το psu, δες τι ανεμιστηρα φοραει, ψαξε βρες τα cfm του, βρες εναν αντιστοιχο αθορυβο (π.χ coolermaster), κοψε και την γρυλια του psu αν χρειαστει γιατι προκαλει θορυβο και θα εισαι οκ. Οτιδηποτε αλλο ειναι ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω ιδέα και σου έχω απαντήσει από το πρώτο ποστ...

Δυστυχώς εσύ δεν βοηθάς τους συνομιλήτες σου. Σου είπα βρίσκεις το sn του fan ΠΟυ έχεις βάλει και ψάχνεις να δεις πόσα cfm είναι.

Αν έχει επιπτώσεις ναι έχει . ΜΠορεί και να εκραγεί τόσο απλά

Link to comment
Share on other sites

ΜΠορεί και να εκραγεί τόσο απλά

Υπο αυτη την περιπτωση παρακαλω τον συνφορουμητη μας να τραβαει μονιμα βιντεο το pc του για την ομορφη στιγμη

thumbs up for fireworks :045:

Περα απο τον χαβαλε επειδη χαθηκα

1) ΠΟΙΟΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΕΙΧΕ ΜΑΜΑ ΤΟ PSU? (Αν δεν αναγνωριζεις, γραψε οτι εχει πανω το αυτοκολλητακι του)

2) ΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΕΣΥ? (τα ιδια)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, καλο θα ηταν να χρησιμοποιεις παραγραφους. Ενα τετοιο κειμενο ειναι δυσκολο να αναγνωσθει και να γινει κατανοητο.

Στα περισσοτερα τροφοδοτικα πλεον αν οχι σε ολα ο ανεμιστηρας ειναι αυτοματα ελεγχομενος σε σχεση με την θερμοκρασια του τροφοδοτικου...

Αυτο το ξερω, δεν μιλαω γιαυτη τη περιπτωση, ουτε αυτη ειναι η δικη μου περιπτωση.

Αυτα που εγραψες μοιαζουν σα να τα κανες copy-paste απο καπου, μηπως ειναι καλυτερα να απαντησεις μόνο σε αυτα που ρωταω? πως να βγαλω τωρα ακρη απ αυτο?

Για fanless psu δεν το συζηταω ακομα, ετοιμαζoμαι να ξοδεψω για ssd και δεν περισσευουν. Fanless 300ρι δε μπορω να παρω γιατι ειναι στο οριο.

Να επαναλάβω μια ερωτηση γιατι δεν ελαβα σαφη απαντηση:

Τα μαμισια 120ρια fans των τροφ/κων, στα πόσα rpm γυριζουν συνηθως?(οχι τα αυτοματα)

Στα ιδια γυριζει το psu των 300W και στα ιδια των 1000W?

Τελος να σου πω οτι εδω και καιρο σε ενα κατεβαστηρι με παλιο psu385W εχω αντικαταστησει το fan του με το 800ρι που ελεγα, δηλ. αυτο το skythe.

Oλα πανε μια χαρα ως τωρα, δεν υπαρχει υπερθερμανση και οι τασεις ειναι υπερικανοποιητικες. Bεβαια το κατεβαστηρι αυτο χαλαει <150W.

Α και κατι αλλο! ειπες οτι στα psu το fan βγαζει τον αερα εξω. Αρα χρειαζεται ενας exhaust fan σαν αυτον που βαζουμε στη ραχη των cases.

O 500ρης slipstream που ανεφερα ειναι exhaust, ο 800ρης ειναι intake. Εχω δικιο?

τεχνικες ερωτησεις χρειαζονται τεχνικες επεξηγησεις.. δεν εννοεις να το καταλαβεις αυτο, προσβαλλεις οσους προσπαθουν να σου εξηγησουν γιατι ενας ανεμιστηρας σχεδιασμενος για ανεμιστηρας κουτιου μπορει και να μην κανει για ανεμιστηρας τροφοδοτικου, δεν διαβαζεις οσα σου εγραψαν που απανταν σε ολα τα ερωτηματα σου, αλλα συνεχιζεις την μπακαλικη.. ειχα ενα τροφοδοτικο που το ειχα κανει αλλα τραβαγε 150W και τωρα θα τραβαει 250W και τριχες κατσαρες.. μπακαλικως λοιπον, σου απανταω οτι μπορει και να δουλεψει, μπορει και οχι.. βγηκε ενα κιλο και 100 γραμμαρια, να το αφησω;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω ιδέα και σου έχω απαντήσει από το πρώτο ποστ...

Δυστυχώς εσύ δεν βοηθάς τους συνομιλήτες σου. Σου είπα βρίσκεις το sn του fan ΠΟυ έχεις βάλει και ψάχνεις να δεις πόσα cfm είναι.

Mα αυτο που μου απαντησες στο πρωτο post το ανταπαντησα αλλα εσυ σιγησες... και ερχεσαι τωρα που εχει προχωρησει η κουβεντα για να γραψεις κατι περιττο.

Τι εστι sn και τι sfm?

1) ΠΟΙΟΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΕΙΧΕ ΜΑΜΑ ΤΟ PSU? (Αν δεν αναγνωριζεις, γραψε οτι εχει πανω το αυτοκολλητακι του)

2) ΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΕΣΥ? (τα ιδια)

1) Ε, καποιον αν/ρα ειχε. Τον εχω βολεψει σε κουτι τωρα, πρεπει να ψαξω να τον βρω? τι θες να μαθεις απ αυτον? τα στοιχεια που γραφει πανω?

2) Εναν 120ρη που πηρα απο αλλο psu (ιδίων περιπου W) λογω του οτι ηταν πιο ησυχος

τεχνικες ερωτησεις χρειαζονται τεχνικες επεξηγησεις.. δεν εννοεις να το καταλαβεις αυτο, προσβαλλεις οσους προσπαθουν να σου εξηγησουν γιατι ενας ανεμιστηρας σχεδιασμενος για ανεμιστηρας κουτιου μπορει και να μην κανει για ανεμιστηρας τροφοδοτικου, δεν διαβαζεις οσα σου εγραψαν που απανταν σε ολα τα ερωτηματα σου, αλλα συνεχιζεις την μπακαλικη.. ειχα ενα τροφοδοτικο που το ειχα κανει αλλα τραβαγε 150W και τωρα θα τραβαει 250W και τριχες κατσαρες.. μπακαλικως λοιπον, σου απανταω οτι μπορει και να δουλεψει, μπορει και οχι.. βγηκε ενα κιλο και 100 γραμμαρια, να το αφησω;

ΥΓ. Αφου 150W τραβαει το κατεβαστηρι, τι πρεπει να κανουμε? σε ενοχλει που τραβαει τοσο λιγο? που ειναι οι "τριχες κατσαρες"?... εισαι αισχος.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε το παλικάρει να κάνει όπως νομίζει... άλλωστε αυτός έχει την πλήρη ευθύνη των πράξεων του και την εγγύηση στο χέρι (που από την στιγμή που ανοίγει το τροφοδοτικό πάει κι αυτή).

Φίλε μου frank το έχεις πάρει απόφαση, έτσι φαίνεται, και δεν πρόκειται απ' ότι κρίνω να σε πείσουμε για το αντίθετο, πλήν μην επιστρέψεις στο thread αυτό με παράπονο ότι τελικά κάτι πήγε λάθος ή ξαφνικά συνέβη κάτι... Από την στιγμή που αναλαμβάνεις την ευθύνη, εμάς δεν μας πέφτει λόγος.

Όμως να σου πώ ότι αν πράγματικά χρειάζεσαι ένα αθόρυβο σύστημα, είτε γιατί σε ενοχλεί ο θόρυβος, είτε γιατί δουλεύει το μηχάνημα σε στούντιο ηχογράφησης, να ξέρεις οτι η σωστή επαγγελματική λύση ενός fan-less ή ultra low noise είναι προτιμότερη.

Θα έχεις και εγγύηση και θα ξέρεις ότι όλα είναι σωστά στημένα χωρίς άγχος και ευθύνες.

Τώρα απ'ότι νομίζω, δεν πρέπει να είναι κάτι από τα παραπάνω, οπότε κάνε ό,τι πείραμα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε το παλικάρει να κάνει όπως νομίζει... άλλωστε αυτός έχει την πλήρη ευθύνη των πράξεων του και την εγγύηση στο χέρι (που από την στιγμή που ανοίγει το τροφοδοτικό πάει κι αυτή).

Φίλε μου frank το έχεις πάρει απόφαση, έτσι φαίνεται, και δεν πρόκειται απ' ότι κρίνω να σε πείσουμε για το αντίθετο, πλήν μην επιστρέψεις στο thread αυτό με παράπονο ότι τελικά κάτι πήγε λάθος ή ξαφνικά συνέβη κάτι... Από την στιγμή που αναλαμβάνεις την ευθύνη, εμάς δεν μας πέφτει λόγος.

Όμως να σου πώ ότι αν πράγματικά χρειάζεσαι ένα αθόρυβο σύστημα, είτε γιατί σε ενοχλεί ο θόρυβος, είτε γιατί δουλεύει το μηχάνημα σε στούντιο ηχογράφησης, να ξέρεις οτι η σωστή επαγγελματική λύση ενός fan-less ή ultra low noise είναι προτιμότερη.

Θα έχεις και εγγύηση και θα ξέρεις ότι όλα είναι σωστά στημένα χωρίς άγχος και ευθύνες.

Τώρα απ'ότι νομίζω, δεν πρέπει να είναι κάτι από τα παραπάνω, οπότε κάνε ό,τι πείραμα θέλεις.

Μη σε απασχολει η εγγυηση, ολα οσα εχω αγορασει ειναι τροποποιημενα. Δεν εχω παρει κατι αποφαση, το συζηταω οπως βλεπεις. Δεν υπαρχει στουντιο ηχογραφησης, απλα θελω οσο γινεται λιγοτερο θορυβο. Οταν λες ultra low noise να σου πω οτι δεν ισχυει γιατι οποιαδηποτε εταιρια μπορει να ισχυριστει οτι το προιον της ειναι τετοιο. Να σου πω μαλιστα οτι εναν τετοιο αν/ρα εχω βαλει στο τροφ/κο μου(απο ενα "ultra low noise" hec). Για fanless εχω απαντησει.

sn =serial number

και cfm δες το λινκ που σου ποστάρα παραπάνω .Τώρα αν δεν θες να καταλάβεις κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός...

Και τι θα καταλαβεις απ το serial number? Τα serial numbers για ολα τα προιοντα ειναι μια σειρα με κωδικους, νουμερα και αριθμους.

To λινκ δεν λεει τι ειναι το cfm. Αν ξερεις μου λες, αν θες βεβαια... τωρα την απαξιωση του στυλ "αν δεν θες να καταλάβεις κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός" δεν τη καταλαβαινω. Δεν μπορουμε να συζηταμε πολιτισμενα?

Link to comment
Share on other sites

Το link του dellman σε βοηθάει στο να αναζητήσεις την απάντηση στο ερώτημα σου περι του cfm.

Αντί να σου γράψει ένα αποτέλεσμα, σου παρέδωσε περισσότερα κι εσύ οφείλεις να τα ψάξεις αφού ενδιαφέρεσαι παρά να απαξιώνεις μία βοήθεια.

Με μία απλή μηχανή αναζήτησης όπως το Google μπορείς να βρεις και για cfm αλλά και για serial number. Απλά χρησιμοποιούν link ώστε να μην θεωρηθεί αβάσιμη η απάντησή τους στα ερωτήματά σου. Αυτό απλά.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε απασχολει η εγγυηση, ολα οσα εχω αγορασει ειναι τροποποιημενα. Δεν εχω παρει κατι αποφαση, το συζηταω οπως βλεπεις. Δεν υπαρχει στουντιο ηχογραφησης, απλα θελω οσο γινεται λιγοτερο θορυβο. Οταν λες ultra low noise να σου πω οτι δεν ισχυει γιατι οποιαδηποτε εταιρια μπορει να ισχυριστει οτι το προιον της ειναι τετοιο. Να σου πω μαλιστα οτι εναν τετοιο αν/ρα εχω βαλει στο τροφ/κο μου(απο ενα "ultra low noise" hec). Για fanless εχω απαντησει.

Πολύ καλώς, μόνος σου εξάγεις ορισμένα συμπεράσματα.

Όπως λές για όσο δυνατό λιγότερο θόρυβο μπορείς να στραφείς σε κάτι σαν αυτό σε προσιτή τιμή. (εναλλακτικά μοντέλα υπάρχουν άφθονα).

Άλλωστε και για τον ανεμιστήρα που πρότεινες (ο οποίος είναι αρκετά αποδωτικός), ξοδεύεις ήδη χρήματα.

Μπορείς να προσθέσεις κάτι παραπάνω και για εγγύηση, αν θέλεις.

...

Για fanless psu δεν το συζηταω ακομα, ετοιμαζoμαι να ξοδεψω για ssd και δεν περισσευουν. Fanless 300ρι δε μπορω να παρω γιατι ειναι στο οριο.

...

Oλα πανε μια χαρα ως τωρα, δεν υπαρχει υπερθερμανση και οι τασεις ειναι υπερικανοποιητικες. Bεβαια το κατεβαστηρι αυτο χαλαει <150W.

...

Εφόσον δεν έχεις επαγγελματικές απαιτήσεις, και η κατανάλωση είναι μικρή μπορείς να βολευτείς με τα παραπάνω.

Και τι θα καταλαβεις απ το serial number? Τα serial numbers για ολα τα προιοντα ειναι μια σειρα με κωδικους, νουμερα και αριθμους.

To λινκ δεν λεει τι ειναι το cfm.

Από το Serial Number, θα μάθεις τις στροφές του ανεμιστήρα (rpm), το επίπεδο θορύβου (db), τα αντίστοιχα ampere λειτουργίας, καθώς και την ροή του αέρα σε μονάδα μέτρησης στην προκειμένη περίπτωση cfm.

CFM=Cubic Feet per Minute μεθερμηνευόμενο Κυβικά πόδια (εννοείται αέρα) ανά λεπτό

και μία αντιστοιχία είναι 1CFM = 0.47195 L/sec για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.

Κάνοντας την παραπάνω διαδικασία, θα κρατήσεις ως σταθερά δύο πράγματα.

1) το cfm και τα 2) ampere.

Αυτα που θα σου μείνουν ως μεταβλητές θα είναι οι στροφές rpm και το επίπεδο θορύβου.

Θα ψάξεις λοιπόν να βρείς ανεμιστήρα με όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο και στοφές.

Πιστεύω είναι κάτι απλό.

Link to comment
Share on other sites

Το link του dellman σε βοηθάει στο να αναζητήσεις την απάντηση στο ερώτημα σου περι του cfm.

Αντί να σου γράψει ένα αποτέλεσμα, σου παρέδωσε περισσότερα κι εσύ οφείλεις να τα ψάξεις αφού ενδιαφέρεσαι παρά να απαξιώνεις μία βοήθεια.

Με μία απλή μηχανή αναζήτησης όπως το Google μπορείς να βρεις και για cfm αλλά και για serial number. Απλά χρησιμοποιούν link ώστε να μην θεωρηθεί αβάσιμη η απάντησή τους στα ερωτήματά σου. Αυτό απλά.

Με αυτη τη λογικη oλα μπορουμε να τα βρισκουμε στο google.

Σκεφτηκες οτι ετσι απαξιωνεις τα forums?

Τo ξερω οτι μπορω να ψαξω στο google, δεν περιμενα τον dellman να μου το πει. Επειδη ομως ειμαι υπερ των forums και της ανθρωπινης επικοινωνιας, αλλα και για ουσιαστικους λογους, προτιμησα να το ρωτησω εδω.

Τα serial numbers οπως ειπα ειναι απλα εργοστασιακοι κωδικοι, δεν θα σε βοηθησει σε αυτα το google.

Πολύ καλώς, μόνος σου εξάγεις ορισμένα συμπεράσματα.

Όπως λές για όσο δυνατό λιγότερο θόρυβο μπορείς να στραφείς σε κάτι σαν αυτό σε προσιτή τιμή. (εναλλακτικά μοντέλα υπάρχουν άφθονα).

Άλλωστε και για τον ανεμιστήρα που πρότεινες (ο οποίος είναι αρκετά αποδωτικός), ξοδεύεις ήδη χρήματα.

Φιλε μου,

αυτα τα συμπερασματα τα εχω εξαγαγει προ πολλων ετων, δεν μπηκα τωρα στο χωρο. Τα ανεφερα ως απαντηση στοιν φιλο.

Να σου πω, σχετικα με τα 2 πρωτα λινκς σου, οτι εγω δεν ψαχνω για να αγορασω τροφ/κο.

Τον αν/ρα που προτεινα τον εχω ηδη. Το ερωτημα ηταν: ειναι intake(φυσημα αερα προς τα μεσα)? κανει για psu? γιατι καποιος φιλος ειπε οτι τα psu fan φυσανε τον αερα προς τα εξω.

Εφόσον δεν έχεις επαγγελματικές απαιτήσεις, και η κατανάλωση είναι μικρή μπορείς να βολευτείς με τα παραπάνω.

Να βολευτω σε κατι που ειμαι ηδη βολεμενος φιλε μου?...εχεις καταλαβει τι ζηταω?

Θα ψάξεις λοιπόν να βρείς ανεμιστήρα με όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο και στοφές.

Πιστεύω είναι κάτι απλό.

Ναι, αυτο λεω κι εγω και εχω ηδη αναφερει αν/ρες με χαμηλες στροφες και θορυβο αλλα μου λενε ειτε οτι δεν κανουν ειτε οτι θα ανατιναχτει το τροφ/κο και θα καουν τα εξαρτηματα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.